Jump to content
Sign in to follow this  
CT_ZDB

Navigatie GPS Pentru Romania Si Sud Estul Europei

Recommended Posts

Ce am vrut sa zic e ca nu sunt prea multe chestii facute de om care sa aiba abatarea doar intr-o parte si din punct de vedere metrologic e aproape imposibil sa faci asta. Valoarea afisata e de fapt media din mai multe incercari.

De fapt nu e imposibil, dar e scump.

Share this post


Link to post

OK, de acord, dar acum de cine anume vorbim?

Share this post


Link to post

Buna intrebare. Am putea sa facem un calcul (mai bine totusi maine dimineata). Care e abatarea in metri a GPS-ului si care e timpul lui de refresh? (Considerand initial ca el are abatarea cea mai mica si am putea sa il luam drept etalon)

 

Dupa aceea:

Care e abatarea radarului politiei? (Parca era scris pe undeva pe forum) Care e abatarea radarului de la Arc ? (care pun pariu ca e o gioarsa care nu a mai fost calibrata de ani buni si care la Espero in intervalul 50-80km/h indica exact cat indica si pe bord)

Share this post


Link to post

Cu ultima nu pune pariu! Aveam 60 pe bord si arata fix ca GPS-ul, adica 55-56!

Share this post


Link to post

nu uitati si de uzura cablului/vitezometrului... In timp sigur apar erori la aparatele de bord. La mine, viteza reala este cu 5 km mai mare decat cea aratata de vitezometru (testat cu un GPS GARMIN la 120 km/h pe bord, Garminul spunea 125...). De precizat ca la viteze mici, 10-20 km/h cateodata vitezometrul are trepidatii foarte mici, de unde am tras concluzia ca ceva s-a uzat la el.

Share this post


Link to post
O mica precizare... 56 este cel real. Viteza afisata de GPS este viteza reala a masinii... diferenta 56-60 este abaterea vitezometrului la masina ta (la mine este circa 14%) si depinde de calibrare si de dimensiuni anvelope.

 

Din nefericire trebuie sa va corectez in doua privinte care de altfel sunt corecte fiecare insa le-ati interpretat putin incorect.

1. Viteza pe vitezometru este corecta;

2. Viteza pe GPS rezulta din calculul distantei dintre 2 puncte succesive receptionate de catre unitatea GPS in functie de rata de informatie citita. Astfel in vreme ce vehiculul parcurge un traseu sinuos, GPS face un averaging stabilind un traseu din linii frante care normal dau o distanta mai mica parcursa in unitatea de timp si de aici un ground speed mai mic.

Concluzie: Trust them both but don't mix them! :D

Share this post


Link to post

Nu, viteza pe vitezometru nu este corecta, sau daca este atunci radarele sunt busite toate. Cu cat viteza este mai mare cu atat ce arata vitezometrul e peste viteza reala. Vorbim aici de masini normale, nu de animale de zeci-sute de mii...

Share this post


Link to post

atata timp cat am un drum drept si o viteza constanta pe parcursul unei distante mai mari decat timpul de actualizare a datelor la gps.. cred gps-ul si nu vitezometrul masini..

la mine am observat ca cea ataata de bord se incadreaza in plaja de minus 3-5 km fata de cea indicata de gps..

dar sa revenim la titlul subiectului.. a mai aparut ceva nou?

Share this post


Link to post

La toate masinile vitezometrul indica mai mult decat viteza reala (intre 5 si 14-15%). Acum vreo 6 ani era in AMS un test comparativ ale vitezometrelor de pe diferite masini si a ratelor acestora de eroare la diferite viteze (testat cu dispozitiv a 5-a roata, calibrat si cu rata de eroare fff mica).

Share this post


Link to post

Vitezometrele vin setate din fabrica sa indice cu cativa km in plus fata de viteza reala.Nu e o greseala nici tehnica nici electronica sau electrica pentru ca viteza masurata de senzorul de viteza si transmisa la ecm-ul masinii este cea reala.Incercat gps-ul si scanerul pe 2-3 modele de masini de diferite firme si vorbeaua aceasi limba :D .

Share this post


Link to post

12 posturi ca sa ajungem la aceeasi concluzie pe care o zisesem initial :D Va multumesc :P

Share this post


Link to post

UE ieftineste Romania digitala

Florin Cepraga

 

 

Aflate la inceput de drum, sistemele de pozitionare globala (GPS) comercializate pe piata romaneasca sint inca destul de scumpe, din cauza lipsei de concurenta. Preturile vor scadea in urmatorii ani, dupa aderarea Romaniei la Uniunea Europeana.

 

Reprezentantii CS-Software, una dintre companiile care vind sisteme de navigatie prin satelit in Romania, spun ca, cel putin pentru moment, preturile pentru achzitionarea de GPS-uri sint destul de mari.

continuarea in link

 

 

 

http://www.cotidianul.ro/index.php?id=3625...Hash=97ab09a8f2

Share this post


Link to post

Pai in ce privinta sfatul?

Share this post


Link to post

daca se merita ca bani. am vazut ca in ro este cam 25 mil (cu harta ro), dar nu stiu cine sunt dealeri Asus + site-urile magazinelor importante (flamingo, etc) parca n-au auzit de asa ceva.

 

prin urmare credeti ca 470euro este un pret bun pentru PDA + harta EU ?

Share this post


Link to post

Nu. Si iti zic de ce. Vezi preturi la Asus 636 (nu 632) la www.emag.ro iar softurile... Ce naiba, esti in RO :D

Share this post


Link to post

dar pt asus A636 mai ai de asteptat pana prin februarie.. nu prea sunt in tara

Share this post


Link to post

mersi :thumbl:

gata, m-am lamurit. initial am vrut sa-l cumpar de pe bursa, dar nu mi-a placut tonul celui care le vindea.

Share this post


Link to post

salutare

am gasit la metro un pda

yakumo pda alpha gps cu urmatoarele specificatii:

procesor samsung 266mhz

64mb

port usb

antena gps integrata.

950 ron

 

daca iau chestia asta mai trebuie doar softul sau ma trebuie si altceva cumparat?

cat costa softul pt asa ceva?

Share this post


Link to post

Exact modelul acesta de Yakumo am si eu.

 

Iti trebuie doar softul (care costa vreo 8 mil, ma refer la cel de la I-Go), si suportul pentru masina (parbriz) - asta din pacate nu vine in pachet.

Share this post


Link to post

Acest Yakumo este alt nume (pentru Germania) al lui Mio 168 facut de Mitac. E bunutz, doar ca daca nu ma inseala memoria, chip-ul de GPS e SIRF II, deci ar trebui antena suplimentara pentru o receptie buna.

Share this post


Link to post

Da ? Nu stiam.

Nu are chipset sirf III -deci probabil nu-i la fel de rapid sau precis ca unul cu sirf III (iar cu I-Go, mie imi merge doar pe NMEA (?)).

Il am de cateva zile, iar din ce l-am testat, daca-i tinut la parbriz - n-am pierdut nici macar o data legatura GPS.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Si mie tot pe NMEA imi merge, asta deja tine de soft.

Share this post


Link to post

Si, totusi in manualul I-Go-ului la capitolul 5.5.1, se spune ca poate fi folosit protocolul "SIRF" daca receiverul GPS suporta acest tip de protocol.

Ar fi pacat sa ai un receiver cu chipset SIRF III dar sa fii nevoit sa folosesti doar NMEA, nu ?

Poate receiver-ul meu nu stie defel "SIRF", ci doar NMEA ... ma rog nu ma pot plange nici de cel din urma, pana acum am fost multumit de el.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...