Jump to content
Sign in to follow this  
DIO

La Ce Varsta Sa Dau Copilul La Scoala?

Varsta optima  

72 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Trebuie sa iau o decizie importanta si vreau sa va solicit parerea.

Unele opinii sustin ca la 6 ani copilul inca nu este suficient de responsabil si se gandeste prea mult la joaca, altele ca la 7 ani nu se va mai gandi la scoala.

Personal am fost dat la 6 ani si nu regret, insa experienta proprie nu este intotdeauna si cea mai buna.

Multumesc

Share this post


Link to post

La 6 ani la scoala americana.

La 7 la scoala de cartier.

La 7 zic eu ca e mai bine... eu am fost dat la 6 si acum pot spune ca a fost "nashpa".

 

Pentru a fi mai bine inteles

Sustin ideea de a da copilul la 7 ani prin prizma capacitatilor intelectuale ale indivizilor.

Capacitatea intelectuala a unui copil de 6 ani este in majoritatea cazurilor mai mica decat a unuia de 7.

Mai pe scurrt unul de 7 ani va intelege mai multe ...

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Vorbesc din experienta proprie. Dintotdeauna am avut un avantaj ca am fost dat la scoala la 6 ani.

Nu cred ca are importanta la ce se gandeste copilul ca pana pe la vreo 13-14 ani se va gandi numai la joaca...

Avem minim 16 ani de invatamant si eu cred ca e important sa termini cat mai repede. eu am facut 18 ani de invatamant si am avut impresia ca nu se mai termina... si am lucrat in paralel (d-aia am pierdut un an de facultate) din anul 1 de facultate tocmai din acest motiv: nu am timp sa ma specializez, sa-mi fac o experienta ca sa nu fiu looser la iesirea din facultate.

Share this post


Link to post

Consider ca a fi cel mai mic din clasa nu e intotdeauna un atu... ba chiar dimpotriva. Stiu ca atunci cand eram mititel in ciclul primar si secundar chiar ne "intreceam" care e mai mare ca varsta, care e mai inalt etc. Eu zic ca sunt aspecte importante in formarea unui individ si ar fi bine sa plece cu toate sansele.

 

Varsta mi s-a parut mai importanta in primii ani de scoala. Eu am fost dat la scoala la 6 ani si 8 luni. Asa s-a nimerit fata de ziua mea. Astfel n-am fost niciodata nici cel mai in varsta, nici cel mai inalt dar oricum ma situam in prima jumatate.

 

Eu am votat 7 ani.

Share this post


Link to post

Mai potrivit ar fi sa-l dai la 6 ani insa depinde cum vezi lucrurile. Ptr. mine a contat foarte mult sa termin liceul la 18 si facultatea la 22 in loc de aproape 24. Sunt aproape 2 ani care nu au fost pierduti si conteaza foarte mult. Sa-l dai la 7 e doar un moft o amanare ... si mi se pare doar o pierdere pe care el o va resimti la 23- 24 ani.

bafta!

 

P.S. Nu cred ca un copil de 7 ani, intelege mai multe decat unu de 6 ani ptr. ca, la varsta aia nu prea are ce . . . .

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

Grea decizie!

Aceleasi argumente m-au determinat si pe mine sa deschid topicul: am fost multumit ca am terminat facultatea la 22 ani si un pic, copilul este dezvoltat intelectual peste medie, dar cum ramane, totusi, cu cei 7 ani de acasa? Au si vorbele din popor rostul lor. Iar noi parintii riscam uneori ca din dorinta de a face prea mult bine copiilor sa mai facem si greseli.

Share this post


Link to post

La 7 !!!

Eu l-am dat la 6 si-mi pare rau - un an, la varsta lor, conteaza !

Share this post


Link to post

pai conteaza mult mai mult varsta 20-25 decat 6-7 ani...

Share this post


Link to post

da-l la 8 ani. o sa fie intotdeauna cel mai mare din clasa si o sa-i bata pe toti.

am votat 7 ani. o sa-i ajunga minim 16 ani de scoala.lasa-l sa nu aibe griji pana la 7 ani.

Share this post


Link to post

eu am votat 7 ani. colegii mei care fusesera dati la 6, mi s-au parut ca erau mai infantili si aveau dificultati de adaptare. e doar o impresie.

Share this post


Link to post

zi-ne cand e ziua lui ... e ok atunci cand e intre 6 si 7. sa nu aiba 7 impliniti totusi.

 

oricum am votat 7.

 

remix> nu stiu tu dar altii nu au avut complexe ca nu erau cei mai inalti/grasi/mari copii din clasa :) joke.

Edited by steph

Share this post


Link to post

Nascuta pe 26 iunie - fetita

Edited by DIO

Share this post


Link to post

7 ani, clar. Daca il dai la 6 o sa faca 7 de abia la sfarsitul anului scolar.

Share this post


Link to post

dabea face 6 ani si incepe scoala. eu sunt nascut pe 4 iulie si m-au dat la 7 ani. daca avea 6 ani jumatate sau mai mult era ok dar asa e mult prea devreme.

Share this post


Link to post

E irelevant ce spui tu " daca avea 6 ani jumatate sau mai mult era ok" ...6 luni nu fac diferenta. Sora-mea a implinit pe 13 sept. 6 ani si pe 15 era cu ghiozdanu-n spate.

Din cate spune tatal ... copilul e dezovltat intelectual peste medie asa ca nu vad nici un rost sa-l mai tina acasa inca un 1 an.

Share this post


Link to post

trebuie sa fii atent la vorba din batrani cu fiecare cioara isi lauda puiul.

Nu zic ca fiecare vorba din batrani e buna...vezi miorita..

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Da-l la 7 ani..ii va fii mai usor sa se adapteze in colectiv plus ca scapa de glumele proaste de genul "piciu, ala mic, etc"; eu eram printre cei mai mari din clasa si stiu ce glume se faceau cei mai "batrani" fata de cei mici si stiu si cat sufereau pe chestia asta, are destui ani in care sa invete...mai lasa-l un an fara griji.

Share this post


Link to post
trebuie sa fii atent la vorba din batrani cu fiecare cioara isi lauda puiul.

Nu zic ca fiecare vorba din batrani e buna...vezi miorita..

Cum am spus mai sus, noi parintii putem gresi fata de copii nostri din prea multa dragoste.

Din fericire copilul chiar este dezvoltat peste medie. Nu exegerez pt. ca mi-as face rau singur. As primi raspunsuri pentru o situatie ireala si nu m-ar ajuta cu nimic.

Va multumesc tuturor pentru seriozitatea raspunsurilor.

Share this post


Link to post

Eu n-am copiii... dar am o opinie :D Am votat pentru 6 ani

 

Gandeste-te ca se pot intampla multe.. poate Doamne-fereste sa piarda un an, medical sa spunem. Mai alege si o facultate lunga gen arhitectura sau medicina... mai face studii postuniversitare... si se trezeste la 30 ani inca student.

In Franta am avut colegi care la 25 ani neimpliniti si-au sustinut teza de doctorat. Dati la scoala la 6 ani, 4 ani facultate si 3 doctorat si ura si la gara. Sunt tineri, inca proaspeti intelectual, au un CV beton si tot viitorul inainte. La 30 parca e altceva, creativitatea s-a dus, intervine si oboseala si sictirul, ai alte prioritati, nu-ti mai arde de studii si de revolutionat lumea... Nici Einstein n-a mai facut mare lucru dupa 30 ani :D Dimpotriva, a inceput sa bata campii cu chestii mistice gen "Dumnezeu nu joaca zaruri" :D desi altii au publicat la 26 ani demonstratia contrariului (Heisemberg) :D

Share this post


Link to post

sa va spun acum si pararea mea de femeie si mama de fata...

eu am votat 6...de fapt sunt 6 ani si 3 luni...daca o dai de 7 vor fi de fapt 7 ani si 3 luni..fetitele, se stie, se maturizeaza mai repede decat baietii,sunt mai constiincioase, mai responsabile..gandeste-te ca va fi printre cei mai "varstnici" in clasa...cand va temina liceul va avea 19 ani..daca va intra la facultate din prima, va avea deja impliniti 19, mergand spre 20..

pe mine m-au dat la scoala la 7 ani fara o luna...in clasele mici nu a fost nici o problema cu varsta, dar inaintand in ani, la liceu, ma simteam un pic mai "batranica" fata de colegii mai mici...ma indragostisem in liceu de un coleg de clasa...era mai mic decat mine cu un an si 2 luni...acum nu mai conteaza ( ;) ), dar atunci era tragedie..

pe fetita mea nu am putut-o da de 6 ani, fiindca nu ii avea impliniti la data inceperii scolii...e nascuta pe 12 septembrie

fiind fata, nu mai poate fi vorba de a fi mai mare sa ii bata pe toti..sau poate da ??? :D

oricare iti va fi alegerea, ii doresc sa-i fie cat mai usori lungii ani de scoala care o asteapta!

Share this post


Link to post

Si eu am votat 6 ani... Acum depinde si de copil, dar daca este dezvoltat normal sau peste medie, da-l la 6 ani; fetitele sunt intr-adevar mai precoce decat baietii de aceeasi varsta, pe fiica-mea nici nu ma gandesc sa n-o dau la scoala la 6 ani...

Share this post


Link to post

Eu zic ca depinde cel mai mult de copil. Daca e mai dezvoltat si fizic si intelectual merge la 6 ani,

daca e mediu dezvoltat sau e mai slabut, trebuie lasat sa mai creasca. Pe al meu l-am dat la 7 ani si tot are in clasa colegi si colege mai mari cu un cap ca el. Este si o problema de a(l)titudine, crede-ma..

 

 

Intr-adevar, fetitele sunt mai silitoare, mai constiincioase... Baieti sunt mai puturosi, au alte prioritati (jocuri pe calculator, fotbal, etc). Fi-miu a avut intotdeauna in clasa o fata ca fiind prima la note.

Edited by SorinG

Share this post


Link to post

Dpv intelectual nu am nici un dubiu si mi-au confirmat toti cei competenti. Dpv emotional ... Este f. sensibila, dar mai are timp sa se schimbe.

Share this post


Link to post

Atunci 6 ani. :)

Share this post


Link to post

6 sa-i ramana numele! :banana:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...