Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Se Cauta Diverse Chestii

Recommended Posts

Caut service manual in format PDF pentru Seat Cordoba 1.4 (2006) cutie automata.

In manualul existent al masinii la capitolul lichide nu se aminteste niciunde tipul si cantitatea de ulei necesara cutiei precum nici nivelul in cazul verificatii. De regula cantitatea de ulei e dubla la cutii automate fata de cele manuale da' totusi un reper ceva ...

De uleiuri "pe viata" ce nu trebuie inlocuit am mai auzit da' ce nu mi clar la a cui viata se face referire, a calesti ori proprietarului ? Ori timpul aduce raspuns pe intrebare ...

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Nu prea e dubla, ci mai mare. De ex daewoo, manuala ia 2 litri, automata cred ca are vre-o 8 din ce imi amintesc (am joja la ea, de-aia nu stiu exact 😄 )

Oricum, intotdeuna se recomanda sa masori cat scoti si sa pui la loc exact aceeasi cantitate fiindca la automate nu va iesi niciodata tot uleiul.

In alta ordine de idei, afla modelul cutiei si gasesti si specificatiile. Sigur are o placuta undeva cu modelul.

Share this post


Link to post

Da, asa este, cantitatea nu e dubla ci mai mare. La nexia conform manualului cea manuala necesita 1.8L pecind cea automata 5.5-6 precum si la volvo-urile ce le-am bibilit in trecut treaba-i clara ca aveau joja da' la rabla asta nu, nici macar o cifra ori litera in acest sens nu-i trecut in manual. Alfel, nu-mi prea cade pe felie metoda de a ramime pe aceiasi cantitate extrasa fara de vreun reper din diverse motive, poate fi cu mult sub nivel sau chiar peste ce nu e deloc OK ... Cunosc caz in care uleiul de motor fu bagat la refuz, cica "sa fie", ori nivelul uleiului masurat cu tragaciu in panta ... s-apoi io care aproape mi-s in stare sa pun tragacuiu la cumpana de nivel cind verific ori inlocuiesc lichide ... neee, la acest capitol ce spune manualul aia trebuie sa fie.

Share this post


Link to post

Sub ce denumire se regaseste acest angrenaj ? Roata dintata da' ce soi ?

 

planetary-gear-lever-driven-wheelchair-8.jpg

Share this post


Link to post

Pare a fi de la un mecanism cu clichet.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
32 minutes ago, Madalin said:

Pare a fi de la un mecanism cu clichet.

Cred ca despre asta-i vorba. Am rasfoit in fel si chip insa fara de cuvinte cheie ... n-a prea dat rezultate amicu' google. Bag seama ca nici nu se prea gasesc pe piata in diametru mare la peste 100mm ori nu caut unde trebuie.

Share this post


Link to post

Se poate confectiona daca nu are pretentii mari de rezistenta. Pe piata nu cred ca gasesti.

Share this post


Link to post

Intr-adevar, slabe sanse a intra in posesia a doua piese similare din astea mai ales sa cada pe cote dorite. Inca de ieri am pus mina pe compas, creioane ascutite si apel la geometrie am inceput sa-mi fac de cap pe o coala de hirtie dind start marelui proiect. Inclin a confectiona un winch da' nu paduche d'asta mic, ci de vreo 5T (tone) sau chiar mai mult la simplu intr-un singur cablu. Acuma sa vad cum o rezolv cu dintoasele ca in asta-i cheia ca de restul fierataniilor nu-i problema. Fac schema apoi incerc la un meserias cu strung de o poate rezolva, de nu ... ii vin de hac !

Share this post


Link to post

Caut lumina !

Treaba e in felul urmator : daca doresc sa cumpar un imobil al carui proprietar is doua surori ce l-au dobindit prin DONATIE de bunici si au act in acest sens absolut legal, cum ca ele ar detine proprietatea in cauza, il poate vinde fara ca vreun neam din neam sa aibe orice de comentat ori vreo pretentie ? Se tot graiesc verzi si uscate, ba ca trebuie acordul celorlalti frati, ba ca a verisorilor de nu' ce rang, ba ca-i laie ori balaie ...

Logica mea simpla spune in felul urmator : atit timp cit detii un imobil cu acte in regula, faci cind si ce vrea muschiu' tau cu el ! Ori ba ?

 

Share this post


Link to post

Daca cele 2 surori sunt singurele trecute in actul de donatie, pot sa-l vanda oarecum linistite. Zic "oarecum" pt ca donatia se poate ataca in instanta, dar nu de oricine si doar pt ca asa i s-a sculat. Daca exista alte rude de gradul 1 sau 2 (ele fiind gradul 2), exista sansa sa atace actul de donatie pe motiv de senilitate, sa zicem.

Share this post


Link to post

Mai sa fie ...

S'apoi s-o gasi un Gica Contra ca vrea si el o grinda ca deh, ii de la bunica. Asta ii de-a dreptul o timpenie cu atitea "drepturi" pe capul nemurelelor. Se pare ca asa trebuie sa fie altfel nu s-ar mai scoate furci din burti, rangi pe cocoase, tribunale goale ... da' macar problemele se rezolva asa ca intre neamuri  Mda.

Totusi, unde ii acea portita ce inchide gura neamului ?

Share this post


Link to post

Nu e o tampenie, cel putin la noi au fost f multe cazuri cand diversi au profitat de batrani, le-au luat casele si i-au bagat in azil. Inclusiv rude, nu doar straini.

Eu am zis ca exista posibilitatea, nu ca se va si intampla... tu oricum esti cumparator de buna credita.

Share this post


Link to post

Caut un repair manual in format PDF pentru urmatorul model/motorizare : ford focus DNW kombi, 1.6 benzina, 74KW/100HP,  an 2002. Am tot rasfoit net'u insa cu mici reusite, documentatii partiale ori modele asemanatoare. Plauzibil ar fi sa am la indemina un manual pe masura tragaciului. Acuma, daca detineti ori aveti ideie de unde as putea descarca unul ... j'de multumiri !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...