Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Nume De Cod: Microsoft Windows - Vista

Recommended Posts

Microsoft a anuntat ca urmatoarea versiune a sistemului de operare se va numi Windows Vista, si urmeaza ca pe 3 august 2005 sa se lanseze versiunea beta.

 

Asteptam sa vedem ce imbunatatiri majore au aparut in aprope 5 ani de cind se lucreaza la ea.

Share this post


Link to post

Se pare ca deja au probleme, ca Vista este o companie in US si s-au cam zbarlit cand au auzit de noul nume, posibil sa se lase cu procese, sau un nou rename.

Share this post


Link to post
Asteptam sa vedem ce imbunatatiri majore au aparut in aprope 5 ani de cind se lucreaza la ea.

 

Dupa religia microsoft, orice imbunatatiri sunt majore. :)

:P

Share this post


Link to post

Bun, ok, si noi cind il avem crakuit? :>

Share this post


Link to post

Pai nu stii pe nimeni cu abonament la MSDN? Ca e disponibil un Tech Preview, sau cum naiba i-o zice.

Share this post


Link to post

E doar primul Beta. Pana la primul SP mai e. Pana atunci sa astepte.

Share this post


Link to post

... si e varza. Au disparut multe din functiile noi cu care se laudau ca "vor sparge piata", inclusiv WinFS. Au mai ramas ... o interfata noua (si urata; ce-i drept, mai decenta decat a XP-ului), si niste imbunatatiri la IE (chestii 'imprumutate' din alte browsere, cum ar fi tabbed browsing, suport RSS).

 

Uite si cum arata acel preview: http://www.winsupersite.com/reviews/longhorn_5048.asp (sunt linkuri la poze in textul articolului, click pe "Figure").

Share this post


Link to post

...eu sunt pe picior de migrare... trec la apple. mi-am luat deja un ibook, am toate softurile de care am nevoie. pt mine e super ok (net,grafica, mail, office, filme)...m-am saturat de windows si toate problemele lui... deja stau mai mult pe ibook decat pe pc. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Imagini:

 

_vista_beta1.jpg

_start_menu.jpg

 

Cerintele nu sunt cunoscute inca; ceva de genul 512Mb or more of RAM, a dedicated graphics card with DirectX 9.0 support and a "modern" Pentium or Athlon PC.

 

Au mai copiat si ei ceva de la altii ... Like open source browser competitors Mozilla, Firefox and Safari, IE 7.0 will make use of tabs while IE 7.0 also supports RSS web feeds, so Vista users can get personalized news and other information services straight to their desktop.

 

Si iar au copiat ceva de la altii ... Searching and finding information is improved with Virtual Folders (below) that save searches and can automatically run when a folder is opened, while a Quick Search box in IE and other Explorers enables users to search large amounts of data on the PC.

 

http://www.theregister.co.uk/2005/07/28/_vista_beta1/

Share this post


Link to post

Nu arata rau, dar e prea multa atentie la grafica... si probabil tot prea putina pe partea de securitate.

Share this post


Link to post

Pai acum nici nu au ce prezenta altceva decat poze cat mai atragatoare si feature-uri cat mai interesante. Partea cu securitatea se va vedea la primele releasuri oficiale. Chiar si alea furate, daca se dovedesc a fi nesigure, vor fi dezmostenite de Microsoft ca fiind versiuni nefinalizate, furate etc.

 

Asteptam sa vedem cum va fi si cu securitatea. Pana una alta, intr-adevar, doar cu grafica "frumoasa" si featurelists ne putem delecta.

Share this post


Link to post

Am auzit de la cineva ca n-ar merge decat pe procesoare pe 64bit? @-) La asta s-or referi cand au zis "modern processors"?

Share this post


Link to post

@ticodriver: Nu, cred ca se refera la faptul ca nu mai ruleaza pe 1.5 GHz. A ajuns sa ai nevoie de un server sa butezi. Ce zic eu? Un server de HTTP simplu ruleaza la 300 MHz fara aer.

 

1) Arata exact ca XP, ceea ce ma irita. Groaznic. De ce trebuie sa arunc 512 MB de RAM si 1 GHz pe un background cu floricele si ferestre rotunde si negre cand pot sa-i folosesc linistit o fereastra gri si patrata si sa-mi tin procesorul pentru chestii importante?

 

2) Insista sa schimbe "feel" cu care m-am obisnuit. Vreau buton de start, Programs d'astea. Daca voiam haos ma mutam pe KDE.

 

3) Dupa cum il vad de aici simt in sange frica. Pare exact genul de sistem de operare care se va oferi sa ma ajute sa ma uit pe un CD sau sa ma tina de mana cand vreau sa scriu un mesaj. Credeti ca pot sa-mi iau numai sistemul de operare, care e 140MB sau trebuie sa inghit si celiaiti 400 MB de multimedia?

 

4) Fiecare linie de cod are sansa de a introduce un nou bug. Cu cat sunt mai multe briz-brizuri, cu atat sansa sa crape e mai mare. Vreau un sistem simplu, modular, stabil. Eu am Windows 2000. De ce?

 

[20:23:26.18] [Administrator] G:\>uptime

 

Current uptime: 8 days, 8 Hours 42 min and 8 seconds

 

[20:23:29.43] [Administrator] G:\>

 

De aia. Si este vorba de un sistem care are 3 HDD, 2 burnere (cd+dvd), video, tv, 5-6 deviceuri pe USB, dual sound card, dual mouse, 3d stereo, printer, si alte si alte si alte deviceuri, programele si alte dracii. Sistemul a fost instalat acum mai bine de un an si este stabil si rapid. Ultimul reboot a fost o pana de curent de la RENEL.

 

Pe durata acestui an si ceva am formatat 2 instalari de XP si una de 98 pentru ca au devenit inutilizabile (multiboot). Unul din XPuri s-a sinucis incercand sa arda un CD cu sistemul incorporat si a refuzat sa mai vada vreun device nou, celalalt s-a decis ca HDDurile mele nu mai exista.

 

Poate o sa intrebe cineva de ce nu stau pe NT4 daca tot nu imi plac astea noi. Va spun eu: n-are suport pentru hardware nou in limita decentei. Ca sincer as sta. NT4 are (la mine) record de uptime de saptamani in sir.

 

Imi ia 3-4 ore sa configurez XP. Sa scot ajutoarele de vizualizare, sa scot temele, animatiile de la mouse, baloanele cu informatii enervante, icoanele care nu fac nimic, sunetele care nu ma lasa sa lucrez in liniste, etc.

 

Asta cat o sa-mi ia? 5-6? Reviewul de pe WinSuperSite e mai mult decat graitor. XP cu si mai multe ajutoare la ajutoare.

 

"From an end user perspective, most of the new and interesting stuff we saw in the 4000-series builds has been removed, leaving us with a painfully familiar XP-like experience."

 

Domnul Paul Thurrott vorbeste pe limba mea.

 

Ah si inca ceva. Pe langa toate astea probabil ca o sa am bagate pe gat o gramade de tehnologii noi si vizionare dar nefolositoare utilizatorului normal. JET, NET, uber-AD, deastea. A devenit mai sigur sa-mi tin toate documentele intr-un director de DOCUMENTE. Nu de alta dar reinstalarea sistemului sterge profilele vechi odata cu My Documents. Go figure.

Share this post


Link to post

Mai e o miza mare in "noul windows", care e de fapt xp + 1 cd cu wizards: DRM ! daca vor dovedi ca au o implementare de DRM functionala, vor putea obtine acorduri de licentiere pentru continut multimedia de la corporatiile din domeniile film si muzica.

Share this post


Link to post

Am windows vista-beta!! e un DVD !! cred ca in weekend il pun pe un calculator..si revin cu detalii si impresii :D

Share this post


Link to post

windows hasta la vista :) ) =)) CTRL-ALT-DEL :banana:

Share this post


Link to post

 

DRM nu va fi niciodata mai mult decat un annoyance. Whatever has been locked can be unlocked. Si dracia e valabila cu atat mai mult in timpuri digitale.

 

Singura lor sansa adevarata va fi sa cripteze multimedia 3DES cu chei de 300 bit plus. Oricum vor exista ripuri ca si acum, oricum vor exista 3rd party player, etc etc.

 

DRM au si acum, s-a aliniat si Nokia (sau era Samsung?), care nu mai canta ringtonurile decat daca au bitul de Original off. Sa fim seriosi. Bitu ala e cam la fel de sigur ca o placinta de mere lasata pe pervaz.

 

Nu vad cum ar putea sa-mi faca enforce sa nu copiez un DVD cu un 3rd party app. Da, WMP face figuri, da, nu ma lasa sa ard vreo prostie. Dar ma indoiesc ca un dumper/transcoder da doi bani pe bitul ala sau pe cheia originala a criptarii. La fel cum ma indoiesc de faptul ca Nero da doi bani pe ce pui tu pe CD.

 

Parerea mea este ca DRM o sa fie pentru oameni cinstiti si pentru afoni. E cineva care crede ca n-o sa vada Matrix 5 pentru ca DVDul are DRM?

 

Nu vad cum face el enforce daca nu folosesc WMP si n-am codecurile originale? In cel mai bun caz o sa-si sugrume singur WMVurile care si asa ma irita ca au embeded scripting si-mi vine sa ii impusc. Scripting? Idiots.

Share this post


Link to post

Tocmai aia e problema, ca n-o sa-si sugrume WMV-urile, ci o sa le infiltreze incet-incet in constiinta publica. Si cand o sa se prinda lumea, va fi prea tarziu. Rip-urile, transcodingurile vor fi pentru acel 1% din populatie care va sti ce inseamna; restul, se vor obisnui cu ideea.

Share this post


Link to post

citeam pe softpedia ca vor face variante premium pentru vista si pentru urmatorul ofice, dar nu se dadeau detalii despre ce inseamna. Stie cineva mai mult, mai ales ca mi se pare pompoasa aceasta categorisire a windows-ului ca putand avea si o parte premium :shock:

Share this post


Link to post

premium cu plumb sau fara ? :dizzy:

 

mi se pare o tampenie sa bagi o gramada de bani sa-ti upgradezi sistemul doar ca sa-ti mearga sistemul de operare!

Share this post


Link to post
Rip-urile, transcodingurile vor fi pentru acel 1% din populatie care va sti ce inseamna; restul, se vor obisnui cu ideea.

 

1) eu sunt in aia 1%, asa ca nu ma agit

 

2) cred ca vor exista solutii si pentru ceilalti 99. Chiar daca nu se pricep, nu e vreo complexitate sa dai jos un alt player sau ceva de genul asta. Restul de 60-70% probabil ca vor cumpara discurile originale. Dar sa fim seriosi, oricum cam 40 daca nu mai mult le cumpara si acum.

 

Cred ca o sa inceapa sa dea de mancare pietei negre. Nu mi se pare cea mai buna miscare acum, dar eu nu sunt manager la MS. Poate ca la ei merg altfel lucrurile (de fapt sigur merg). Nu trebuie sa fii vreun meserias ca cumperi CD transcoded din colt sau pe sub mana in loc de original, la juma de pret.

 

Sa nu uitam ca acum 50% din pusti stiu sa-si bage de ce, Kazaa si cine stie ce alte sisteme singurei-singurei. Fortand nota o sa-si forteze concurenta.

 

Ah si inca ceva. Mai miroase cineva un "Windows Media Player no-DRM patch"? Sa fin sinceri. E o nenorocire de aplicatie de 1 MB si orice greu poate sa faca reverse, schimba un JNZ undeva si face repack.

 

Au crapat ei Embeded XP Activator, W2k Beta Activator, etc. Daramite.

Share this post


Link to post

l-am gasit deja pe torrent-uri :>

Share this post


Link to post

Utati ce am primit intr-un newsletter:

 

Windows Vista loveste cu lansarea codului Beta 1. Noua versiune Windows a lui Microsoft, sub numele de cod Longhorn, este insotita de lansarea primei beta a lui Internet Explorer 7 pentru Windows XP (ca si versiunea din pachetul lui Windows Vista). Codul dinainte de productie lansat miercurea trecuta va fi disponibil in curand ca download a 10.000 de testari beta, majoritatea dintre ele de la comunitatea de tehnologii si informatie a inreprinderii. Alti 500.000 de membri ai Retelei Microsoft Developer si Microsoft TechNet (un grup de suport pentru profesionistii IT care folosesc produsele Microsoft) vor avea in curand acces la Beta 1, dara fara suportul disponibil pentru testari. Beta 1 nu va fi disponibila publicului larg, in mare parte pentru ca nu are trasaturile pe care Windows Vista le va avea cand va fi lansat in a doua jumatate a anului 2006. „Pachetul nu este complet inca”, spune Greg Sullivan, manager group product la divizia Windows Clienti. „Am pictat deocamdata mai putin de jumatate din tablou”, a adaugat el. Ceea ce lipseste din Beta 1 sunt cateva trasaturi importante cum ar fi o noua versiune a lui Windows Media Player si suport pentru PC-urile Media Center, a mai spus Sullivan. Beta 1 marcheaza, totusi, prima aparitie publica a catorva tehnologii pe care Microsoft le-a discutat la mai multe evenimente pentru dezvoltatori si clienti in ultimii ani. Brad Goldberg, director general la Windows client, le-a spus de curand reporterilor si analistilor la un atelier de lucru pre-Beta 1 ca scopurile de design ale lui Microsoft pentru Windows Vista se impart in trei categorii: instalarea unui „nou nivel de incredere in PC-uri” prin imbunatatirea securitatii, a spatiului intim si a performantei; aportul de transparenta al organizatiei si al utilizarii informatiei si, un alt scop, conectarea oamenilor si a dispozitivelor tehnice. Dintre cele trei scopuri, imbunatatirea increderii oamenilor este in topul listei. Compania Microsoft e hotarata sa evite „cosmarul managementului prin patch-uri”, prevazand si eliminand vulnerabilitatile, pentru ca evenimente ca „Blaster sa nu se mai intample vreodata.” Ca si inainte, Windows Explorer va arata fisierul de sistem, dar, in plus, se populeaza cu un numar de foldere virtuale, in plus de cele pe care le creati dumneavoastra. De exemplu, daca deschideti un folder virtual cu numele ”Autori”, va permite sa cautati toate documentele scrise de anumiti autori, asa cum sunt ei identificati in fisierul metadata – informatiile adunate de fisierul de sistem. O trasatura noua cu ajutorul careia Microsoft spera ca va scapa de malware este User Account Protection. OS adauga un nou tip de user account, numit Limited Account, care furnizeaza mai putine privilegii decat un cont administrativ, dar mai multe decat un guest account Windows XP. Oamenii care se logheaza ca utilizatori Limitati vor putea sa acceseze functii obisnuite, cum ar fi instalarea unei imprimante, dar nu li se va permite instalarea unor noi aplicatii sau a altor taskuri pe care malware-ul le foloseste pentru a distruge sistemele. User Account Protection este inchisa prin constructie in Beta 1, dar poate fi deschisa prin meniul Start. Alte trasaturi ale noului Windows Vista includ un startup mai sigur si mai rapid, user-mode imbunatatit si un filtru antiphishing (care a debutat in Beta 1 a lui Internet Explorer 7 pentru Windows XP, dar nu si in beta-ul lui IE 7 pentru Windows Vista). Acest filtru va identifica site-urile suspecte, in functie de comportamentul lor si va determina care sunt site-urile phishing, cu ajutorul unei baze de date updatate.

Sursa: www.digitmag.co.uk

 

Asa ca nu va bucurati prea rau. Omu' lui Bill zice ca e gata doar pe jumatate in versiunea Beta 1.

 

:o fftopic: Vreau si eu pe PM un search bun pentru torrenturi? Ca pana acum am dat numa' de junk-uri!

Share this post


Link to post

bla bla bla , aceleasi cuvinte le-am auzit si cand s-a lansat 95, la fel si la 98 si la xp.. securitate imbunatatita bla bla bla.. de la microsoft :spumelagura: ,fara patchuri,(poate cand imi vad eu ceafa) plus imbunatatirea performantelor.. grrr.. cu un engine grafic care cred eu ca va consuma destul de mult din performantele sistemului? Stiti cum vad eu cea mai buna alternativa la explorer de exemplu. > :) ca total commander .. informatie pur si simplu care imi permite sa fac rapid ce am de facut... Am si eu o intrebare.. cum vor prevedea vulnerabilitatile? Pentru ca cod perfect nu exista :o Nu prea inteleg care e treaba cu folderele alea virtuale, ceva zic eu care complica degeaba lucrurile..

Edited by maximus

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...