Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Nume De Cod: Microsoft Windows - Vista

Recommended Posts

Noi controverse asupra denumirii „Vista”

 

Decizia Microsoft de a-şi numi următoarea versiune a sistemului de operare Windows Vista este, din nou, contestată.

Dacă în urmă cu o săptămână managerul companiei Vista, specializată în software şi servicii pentru companiile mici, protesta public în privinţa hotărârii oficialilor Microsoft şi afirma că va verifica dacă marca Vista a viitorului sistem de operare Microsoft nu o încalcă pe cea proprie - a venit rândul altor două companii să atace intenţia Microsoft.

 

Este vorba despre VistA Software Alliance şi WorldVista – două asociaţii de caritate care funcţionează în spitalele pentru veterani din Statele Unite şi care folosesc, pentru a înregistra datele pacienţilor, un software dedicat. Acestea se declară iritate de alegerea celor de la Microsoft, pentru că sunt de părere că denumirea Vista va crea confuzii între software-ul lor şi viitorul SO. „Confuzia creată de alegerea cuvântului Vista de către cei de la Microsoft constituie un afront la adresa celor care au grijă de veteranii naţiunii nostre. Prin expropierea numelui Vista, Microsoft neagă pasiunea şi dedicarea celor care îngrijesc veteranii”, spune Barbara Boykin, chairwoman al VistA Software Alliance.

 

Cei de la VistA au dreptate să fie supăraţi, comentează ziariştii de la The Inquirer, din moment ce asociaţia funcţionează de mai bine de 20 de ani, asigurând înregistrarea electronică a datelor pentru veteranii din 163 de spitale, 135 de cămine şi 850 de clinici de pe teriotriul SUA. Cu toate acestea, oficialii Microsoft îşi susţin alegerea, afirmând ca înainte de a se decide asupra denumirii Vista au efectuat o serie de căutări folosind AskJeeves şi Yahoo pentru a se asigura că aceasta nu va aduce atingere unei mărci înregistrate. În plus, susţin aceştia, nu se va folosi numele Vista pur şi simplu, ci Windows Vista, fapt care ar duce la înlăturarea confuziilor.

 

Numele Vista mai este folosit de o companie care produce maşini de cusut, de un sistem de monitorizare pentru ascensoare şi chiar de un detergent destinat curăţării utilajelor folosite la fermele de procesare a laptelui. =)) =)) =))

 

Sursa : Chip

Share this post


Link to post

Si... deja l-au virusat =))

 

Discutie Slashdot

 

Stire ZDNet

 

Five proof-of-concept viruses that target Monad, the next version of Vista's command prompt, have been published on the web. Monad is a command line interface and scripting language that is similar to Unix shells such as bash, but is based on object-oriented programming and the .Net framework. The viruses' only action is to infect other shell scripts on the host's operating system. They would cause little harm in the wild, but would be relatively easy to modify using the information from the article, said Mikko Hyppönen, the director of antivirus research at F-Secure.

Share this post


Link to post

Am instalat astazi longhormu beta 1 (alias vista) si as vrea sa va impartasesc din

impresiile mele:

Windowsul Vista - nimic altceva decat un XP sp2 restilizat, muult mai mare ca dimensiune (aprox 6 gb inst), mai complicat si consumanad f multe resurse!

Pe sistemul meu (duron 1.6 Ghz, 512 rami) a mers f. prost si nu stiu daca-si justifica cumva aceste cerinte.

post-439-1123241782_thumb.jpg

post-439-1123241790_thumb.jpg

post-439-1123241800_thumb.jpg

post-439-1123241811_thumb.jpg

Edited by andy

Share this post


Link to post
Nu prea inteleg care e treaba cu folderele alea virtuale, ceva zic eu care complica degeaba lucrurile..

 

Virtual Folders este o tehnologie implementata in Windows Explorer din vremea W95. Ea consta in emularea unui director intr-un punct oarecare din tree.

 

Sa fiu mai clar. Spre diferenta de DOS, in care fiecare drive avea un root (c:\, d:\), Win32 implementeaza "virtual tree" care incepe cu My Computer si contine toate driveurile, Control Panel, Etc.

 

Control Panel nu este un folder real. Este o aplicatie care arata exact ca un folder, dar care in loc sa serveasca fisiere serveste obiecte logice. Alte exemple sunt: Net Neighbourhood, Printers, etc.

 

Printers, de exemplu, arata ca un folder, dar fisierele nu sint fisiere, si imprimante. Ideea (buna de altfel) este omogenizarea prezentarii catre utilizator. Adica omul poate folosi drag&drop, right-click, etc fara sa trebuiasca sa invete tehnici noi.

 

Aceasta tehnologie este open, adica (in sensul MS) este bine documentata si lasa un programator sa isi creeze propriul folder. De exemplu Nokia PC Suite (astea noi, pentru Symbian) nu mai trebuie sa implementeze un browser. Iti monteaza un My Computer\Phone Browser\ in care ai C memoria telefonului, D cache, E MMC, Z ROM, etc.

 

Nu e vreo tehnica noua. Doar ca tind sa abuzeze de ea. De exemplu, dezavantajele pot fi ca daca vreun cretin monteaza un astfel de nod pentru -sa zicem- un tape drive si drive-u este busy, un bug in program blocheaza (sau intarzie) tot Explorerul. Si toate inovatiile astea sunt cumulative. Prea multe si ai obtinut un OS care inoata in miere.

 

Ex atasat.

post-1165-1123619113_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Virtual Folders este o tehnologie implementata in Windows Explorer din vremea W95.

 

Fals. E cu totul altceva, fiind o idee copiata din MacOS X Tiger (unde se cheama "Smart Folders").

 

http://www.apple.com/macosx/features/finder/

 

Smart Folders - Take the results of a Spotlight search and save it as a Smart Folder that automatically updates as you add or remove documents from your Mac.

 

Cu alte cuvinte, poti crea un Smart Folder cu criteriul "last modified: this week; size: less than 1 mb; kind: pdf", sau "created: this month; size: greater than 5 mb; kind: music; audio bit rate: less than 192", iar continutul acestuia se va actualiza in timp real dupa cum tu faci modificari prin fisierele proprii (le deschizi/modifici/salvezi). Chestia "tricksee" este ca Apple are Spotlight, pe cand Microsoft n-are nimic.

Share this post


Link to post

nu stiu de cand e mac os tiger-u, dar prima data cand am vazut foldere virtuale a fost in dos navigator, pe vremea dos-ului, mult inainte de w95!

Share this post


Link to post

mda, dar chestia e ca noile implementari se actualizeaza in timp real, multumita motorului de indexare care ruleaza in permanenta in fundal si inregistreaza modificarile imediat ce le faci.

Share this post


Link to post

deh, avantaj multitasking cu dezavantajele de rigoare.

 

sincer mie feature-uri invechite cu 5 ani cum sunt tab-urile in ie si foldere virtuale mi se par cam lame.

Share this post


Link to post

parerea mea este ca, pentru prima data, microsoftu' habar n-are cum va arata noul (?!?) sistem de operare

 

din ce-am vazut pana acum, kreca se caznesc sa scoata ceva total diferit de XP ... dar iese tot un fel de XP, pentru simplul motiv ca ei nu stiu sa faca altceva

 

am impresia ca baietii pun tot felul de tehnologii, vazute pe te miri cine stie unde (unix, osx, beos, etc.), amesteca bine si se asteapta ca la sfarsit, din tot amalgamul asta, sa iasa ceva nemaivazut ... numai ca un os nu este tocmai ca o salata =))

 

sunt tare curios daca intr-adevar au rescris codul din nou, de la radacina, sau doar au mai adaugat diverse bube la buboiul cel mare =))

 

dupa cate miros eu, cred ca exista mari portiuni de cod sursa din XP, mostenite de la win95, 98, NT, etc. despre care nimeni nu mai stie exact ce fac si ce functiuni indeplinesc cu adevarat si care sunt purtate "as is" de la o generatie la alta ...

 

cel mai haios este ca probabil vor exista miloane de uzeri care vor plati bani grei ca sa fie "la zi" cu aceste uluitoare tehnologii, dezvoltate magistral de zeci de mii de experti si extraordinari oameni de stiinta, care lucreaza in fantasticele laboratoare microsoft :) )

 

... sau poate ca din ce in ce mai multi vor alege si alte cai ... mai open ... mai free ... mai altfel ...

 

vom vedea

Share this post


Link to post

Noul sistem de fisiere Windows intra in teste

 

Microsoft a surprins dezvoltatorii prin lansarea versiunii de test a noului sistem de fisiere Windows, numita WinFS, facand-o dispunibila abonatilor Microsoft Developer Network.

 

Initial, compania intentionase sa lanseze WinFS ca parte a urmatoarei versiuni a sistemului de operare Windows - cunoscut mai intai sub numele de cod Longhorn, iar acum sub denumirea oficiala Vista.

 

Cu toate acestea, in urma cu aproximativ un an, Microsoft a anuntat ca renunta la WinFS pentru Longhorn pentru a-si putea respecta data de lansare propusa pentru sistemul de operare, in anul 2006.

 

Despre WinFS, compania a anuntat atunci doar ca va fi disponibil in forma beta in perioada lansarii Windows Longhorn.

 

Tocmai din aceste motive multa lume se astepta ca o prima versiune pentru teste a WinFS sa nu fie oferita mai devreme de anul viitor. Cu toate acestea, unul din dezvoltatorii WinFS spune ca nu se poate considera ca WinFS este lansat in versiune pentru teste mai devreme decat era de asteptat.

 

"Nu as spune despre WinFS ca a aparut inainte de termen”, spune Quentin Clark, director of program management la Microsoft pentru noul file system.

 

Sistemele de operare precum Windows, Unix, Linux sau altele utilizeaza sistemele de fisiere pentru a organiza si stoca informatiile. Sistemele de fisiere, precum cel curent din Windows - NTFS - fac posibil ca utilizatorii sau aplicatiile sa gaseasca datele stocate pe sistem.

 

Intr-o nota publicata pe MSDN, Microsoft a numit WinFS un instrument care face mai usoara gasirea informatiilor stocate atat local cat si in retea.

 

:-? adicatelea WinFS asta se vrea a fi un gen de FAT32 sau NTFS? ca nu inteleg :-W

Share this post


Link to post

da, chiar is curios ce imbunatatiri mai pot sa ii aduca ntfs-ului..

Share this post


Link to post

@sebian: cred ca un fel de NTFS+ findfast sau ext3+ locate

Share this post


Link to post

=)) m-ai lamurit, ce sa zic...bre, eu sunt economist :D

Share this post


Link to post

Deocamdata 10 kg de grafica si nimic mai mult! face dintr-un comp. cat de cat bun..pe care ti-l poti permite, o carutza trasa de melci ! parerea mea.

Share this post


Link to post

pai nu asa se incurajeaza cumparerea de procesoare, memorii, placi video noi? Asta in domeniul mainstream, adica cel care nu cauta neaparat performanta in jocuri sau in programe dedicate.. si odata ce xp-ul va fi retras si se va putea cumpara numai longhorn, va duce si la trecerea marilor firme de soft a productiilor noi pentru longhorn..

Share this post


Link to post

O sa incep prin a spune ca din cauza unui program idiot am pierdut deja postul de vreo 2 pagini. Asa ca-s capsat :) Incerc sa reiau pe cat pot ce scrisesem.

 

Fals. E cu totul altceva, fiind o idee copiata din MacOS X Tiger (unde se cheama "Smart Folders").

 

[...]

 

Smart Folders - Take the results of a Spotlight search and save it as a Smart Folder that automatically updates as you add or remove documents from your Mac.

 

Cu alte cuvinte, poti crea un Smart Folder cu criteriul "last modified: this week; size: less than 1 mb; kind: pdf", sau "created: this month; size: greater than 5 mb; kind: music; audio bit rate: less than 192", iar continutul acestuia se va actualiza in timp real dupa cum tu faci modificari prin fisierele proprii (le deschizi/modifici/salvezi). Chestia "tricksee" este ca Apple are Spotlight, pe cand Microsoft n-are nimic.

 

Ce zici tu acolo se numeste "saved search" si exista deja din W95. De asemeni, Explorerul nou implementeaza FindFirstChangeNotification, o functie de asemeni implementata in W95 (dar nefolosita la F3). Absolut nimic nu este nou in ce zici tu.

 

* "Virtual folders" exista deja, si face ce am zis eu. Daca vrei sa te convingi, poti cauta pe MSDN (later addition: http://msdn.microsoft.com/library/default...n/namespace.asp )

 

* Functia, asa cum este descrisa, exista deja sub numele de "saved search" din W95 incoa'

 

* Nu e vina mea ca refolosesc numele abuziv, unii mai au si memorie. Mai ales la o chestie care foloseste numele vechi pe post de tehnologie. Cautarile dinamic implementeaza un "virtual folder", caci n-au cum altcumva.

 

Virtual folders este implementata de Microsoft din Windows 95. Se bazeaza pe interfata IShellBrowser:

 

Minimum DLL Version shell32.dll / version 4.0 or later

Custom Implementation / Yes

Inherits from / IUnknown

Header and IDL files / shobjidl.h, shobjidl.idl

Minimum operating systems / Windows NT 4.0, Windows 95

 

Sursa: MSDN

 

In concluzie, nefals :) . "Virtual folders" este ce am explicat eu in postul respectiv. Mai mult, Vista "Virtual Folders" implementeaza, de fapt, un virtual folder cu capacitate de update. Ceea ce exista deja, poate imi explica cineva diferenta?

 

(later add)

The truth is that Virtual Folders aren’t complicated. They’re just “saved” searches. Or search folders. Or whatever. It’s a cool feature, and it’s something I’m going to use regularly. (http://neopoleon.com/blog/posts/15716.aspx)

 

In consecinta, nimeni nu-mi poate explica diferenta. Caci nu e nici o diferenta.

 

mda, dar chestia e ca noile implementari se actualizeaza in timp real, multumita motorului de indexare care ruleaza in permanenta in fundal si inregistreaza modificarile imediat ce le faci.

 

Pai si care e diferenta fata de Indexing Service? Ma gandesc la faptul ca WinFSul ii ajuta exact la asta, sa tina un index pe care sa-l modifice atunci cand creezi/modifici/stergi fisiere, in loc sa aiba un motor de indexare. Dar asta inseamna ca nu prea vei avea optiunea sa salvezi spatiu pe disc si timp de procesor (decat partial).

 

Plus ca e echivalentul a avea toate ferestrele de search deschise in background, in permanenta, chit ca vrei sau nu, pentru ca *toate* modificarile se reflecta in index. Ceea ce va face totul sa mearga ca in miere.

 

Despre WinFS, compania a anuntat atunci doar ca va fi disponibil in forma beta in perioada lansarii Windows Longhorn.

 

Intr-o nota publicata pe MSDN, Microsoft a numit WinFS un instrument care face mai usoara gasirea informatiilor stocate atat local cat si in retea.

 

Pe scurt, sa renunt la un file system self-healing, testat 10 ani ca sa am avantajul cautarii rapide? OMG!

 

De ce WinFS? NT4 a avut NTFS4. NT5 a avut NTFS5. NT5.1 a avut NTFS5.1. Si din cate am inteles, NT5.2 are NTFS5.2. De ce WinFS? Ce poate fi atat de critic cat sa nu poata fi montat pe NTFS? (care, btw, este destul de avansat cat sa poate monta deviceuri ca obiecte). NTFS era si backwards compatible si future proof. Si stie tot felul de chestii destepte.

 

Si partea ce mai frumoasa? E BETA. Imi aduce aminte de un banc mai vechiut din seria "daca Microsoft facea". Intr-un avion care se pregatea de decolare se aude vocea pilotului: "Bine v-am gasit, va doresc un zbor placut la bordul noului nostru avion Boeing 747 BETA".

 

Cine de aici isi muta documentele pe un FS Beta?

 

pai nu asa se incurajeaza cumparerea de procesoare, memorii, placi video noi? Asta in domeniul mainstream, adica cel care nu cauta neaparat performanta in jocuri sau in programe dedicate.. si odata ce xp-ul va fi retras si se va putea cumpara numai longhorn, va duce si la trecerea marilor firme de soft a productiilor noi pentru longhorn..

 

<rant>

Da, se incurajaza cumpararea componentelor mai scumpe, mai calde, mai pretentioase tehnic, mai instabile (fata de variantele stabile) mai pretentioase dpdv al cerintelor, fortandu-te sa cumper MB, procesor, sursa si memorii ca sa schimbi placa video care e AGP 8x, rezultand un sistem care costa 1000E+, proceseaza de rupe, dar se misca la fel ca W95 pe un 166. Cu dezavantajul ca un 166 mergea cu un radiator si asta are nevoie de dual turbine. Si ala consuma cat un bec, asta consuma cat boilerul :) O sa ajung sa-l pun pe GPL.

 

Ca faza, a bootat cineva un W95 pe 3GHz? Parca i-a bagat cineva o racheta in (ma scuzati) fund. Un W95 (bare) are 25 MB. Adica pot rula sistemul complet din cache. Ca dezavantaje, trebuie bootat orar. Da un boot de 6 secunde n-am mai vazut de mult.

 

Am un 3GHz cu placa video la 400 MHz. Si nu pot rula multe jocuri in 1024x768. Desi daca nu ma lasa memoria exista jocuri de DOS care rulau VESA la aceeasi rezolutie pe un 400 MHz. Nu mai optimizeaza nimeni nimic?

</rant>

 

Pana la urma, ce versiune raporteaza Vista? NT6? Sau iar e o revolutie in domeniu?

Share this post


Link to post

Uou, cat ai scris. :)

 

La partea de programare, nu ma bag, nu am lucrat asa ceva si MSDN este la fel de atragator pentru mine precum jungla amazoniana, noaptea, fara lanterna si maceta. Si fara tigari :mrgreen:

 

Indexing service era ... slow. In cel mai bun caz spus asta. Engineul de indexare nu va rula in permanenta, ci doar cand faci operatii asupra fisierelor (creezi/copiezi/muti fisiere). Depinde cum il implementeaza, dar se poate face ca utilizatorul sa nu simta faptul ca motorul de indexare lucreaza in fundal.

 

S-a anuntat ca WinFS nu va fi disponibil odata cu lansarea primei versiuni, ci va fi adaugat ulterior printr-un "service pack". Lame. Nu am reusit sa gasesc pe net daca Vista este 5.x sau 6.0.

 

Exact chestia cu "un Windows care cere resurse din ce in ce mai multe, desi se misca la fel si face aceleasi lucruri" s-a discutat pe Slashdot. Un mesaj +5, Insightful spunea ceva de genul "pai ce manca-tzi-ash, astia de fac peceuri si procesoare nu tre' sa manance si gura lor ceva ?" Cu alte cuvinte, Windows impinge dezvoltarea de hardware mai puternic, producatorii scot chestii din ce in ce mai puternice, consumatorii consuma si uite-asa merge economia. Gandeste-te cate sisteme antice lucreaza bine-mersi pe post de diverse servere dedicate, folosind Linux (un banal Pentium 3 cu 64-128 RAM poate lucra bine mersi pe post de server de fisiere, server audio si router intr-o casa), in loc sa platesti 100$+ pe router si 1000$+ pentru un calculator nou. Cum s-ar mai dezvolta Intel, Linksys si Creative daca toti ar refolosi calculatoare existente in loc sa isi cumpere jucarii noi ? :)

 

Un sistem recent, cu Win 98 SE, toate update-urile la zi (inclusiv DirectX), + chestia asta: http://www.litepc.com/ , tot sistemul facut imagine pe o partitie separata = masina perfecta pentru gaming. Imi aduc si acum aminte de un joc care zicea asa: "Windows 2000 ? merge cu 64 ram. Windows XP ? iti trebe 128".

Share this post


Link to post
Indexing service era ... slow. [...] se poate face ca utilizatorul sa nu simta faptul ca motorul de indexare lucreaza in fundal.

 

Pai n-au optiuni, in-proc sau out-of-proc. Si cum era out, trebuie ca e in :D In traducere libera, fara interpretari personale si din fapte reale, rezulta:

 

* Cu cat umbli mai mult la hard, cu atat mai trebuie umblat sa se mentina un index. E ca si cum ai bea sare in loc de apa. Nu bei, nu bei. Dar daca bei, cu atat ti se face sete si trebuie s-o stingi.

 

* Un sistem cu acces fizic frecvent se va autosufoca, pentru ca cerintele se dubleaza (pentru fisiere mici).

 

* Stim cu totii ce inseamna sa ai un antivirus cu real-scan. Fac cam aceeasi chestie. Doar ca AV nu scaneaza decat codul executabil si e-mailul.

 

* Chiar daca scaneaza cand hardul e liber, hardul VA FI OCUPAT cand eu vreau sa fac ceva. Va trebui sa astept sa termine ce are de scris, sa caute noul sector, apoi sa scrie. In consecinta, chiar daca e in background utilizatorul il va simti. Cine a avut NT4 stie (defragul era automat cand nu se folosea HDDu - ca un screen saver)

 

Presupun ca nu va fi montat pe sistemele de server, ci pe workstation unde gospodarul a uitat unde si-a pus raportul de maine.

 

Ce ma ingrozeste este ca nimic, NIMIC din ce au pus pe el (din ce am auzit) nu este de sistem nou. Tot ce am vazut se putea face printr-un soft scris sau un service pack la 2000 sau la XP. Ce are sistemul asta sa merite macar un cent?

 

folosind Linux (un banal Pentium 3 cu 64-128 RAM)

 

Exista server dedicate montate pe microcontrollere la 40-80 MHz. La urma urmei, cui ii trebuie altceva decat o placa si un IP? Cei care au modem de cablu au idee despre cum arata. E o cutie neagra cu o mufa de power si una de LAN.

 

Atmel

 

P.S. Se bazeaza pe un ATMEGA 128 care e vreo 800.000 ROL. Spre diferenta de un Linux, asta are "some assembly required" si te mai costa. Dar totusi. Si sa nu uitam ca un astfel de procesor e pe 8 biti. Drept pentru care fiecare tact de procesor executa o instructiune. No tricks. 1MHz = 1 MIPS. Plus ca daca te chinui obtii un server fara backdoors si vulnerabilitati aiurea sub 100E. Sa nu uitam ca telefoanele mobile mai noi au procesoare la 124 MHz.

 

Cat despre LitePC, dragut. Dar eu am deja :) Nu mai am de mult naivitatea sa montez drivere pe sistemul de baza. Am un bare cu DX, SP, driverele stabile si imagine. Restore, test, format.

 

Din pacate, fuga asta nebuna dupa hardware nou mai are un neajuns. Cand scoti 10 Motherboarduri pe luna, cel care scrie BIOSul, driverele, etc are 2 saptamani sa le scrie, testeze, livreze, etc. Deci instabile. Plus ca nici update nu prea vezi, primul iese la 6 luni. Dupa un an nu mai e in nici o oferta. Indiferent de pret. M-am saturat sa cumpar placi cu softul v 0.0.0.2. MSI-nVIDIA mea nu se instaleaza de pe CD. Iar driverul pentru telecomanda USB e scris de mine pentru ca nu mergea decat cu o singura versiune de drivere. Ori video ori remote. Si nu e o saracie de placa.

 

Iar scriu kilometri da' am niste necazuri si imi scot parleala :(

Share this post


Link to post

Zici ca s-ar putea ca motorul sa se sufoce sub avalansa unui nivel mare de transfer de date from/to HDD ? ce e asa greu sa faca delta_x / delta_t, iar in cazul unor valori mari aparute brusc sa dezactiveze temporar serviciul, dupa care in perioadele de pauza sa-l reactiveze in fundal. Penalizarea ar fi ca serviciul de indexare nu ar fi chiar realtime, ci ... realtime +ceva maruntis.

 

 

In consecinta, chiar daca e in background utilizatorul il va simti. Cine a avut NT4 stie (defragul era automat cand nu se folosea HDDu - ca un screen saver)

 

Astea sunt reminescente de-acum cativa ani (nu acuz, nu jignesc, si eu mai am parte cateodata de-asa ceva in unele domenii :) pana ma dumiresc de faptul ca s-au mai schimbat lucrurile). Performantele hardware-ului cresc exponential (din pacate asta duce la gandirea "lasa ca avem destui gigahertzi", si o scadere in calitatea codului produs; remember demo-urile in asamblare de 4k ? n-am mai vazut asa ceva de buna vreme).

 

Ce ma ingrozeste este ca nimic, NIMIC din ce au pus pe el (din ce am auzit) nu este de sistem nou. Tot ce am vazut se putea face printr-un soft scris sau un service pack la 2000 sau la XP. Ce are sistemul asta sa merite macar un cent?

 

Tocmai, vaporware. Nu mai au vaca de muls (daca trecerea de la 95 la 98 s-a simtit, si de la 98 la 2000/XP a fost destul de "groundbreaking"), Vista asta nu prea aduce nimic nou. Nu mai au idei, incearca sa imprumute idei de la competitori, sa "peticeasca" diverse functii noi inventate de dragul de-a fi inventate, caci nimeni nu le-a cerut ... si in cele din urma, poate le iese un produs cu care sa pacaleasca X% din computeristii amatori si XX% din computeristii profesionisti (corporatiile cu turme intregi de PC-uri) pentru costul unei licente.

 

 

In privinta routerelor, nu spuneam ca routerele dedicate bat routerele bazate pe solutii software si platforma Linux (ar fi absurd sa compari Cisco, Juniper cu iptables pe Debian ... desi nu foarte absurd, totusi, caci IOS nu e atat de departe de Linux ... iar Linksys are routere so-ho cu Linux). Spuneam ca in loc de a arunca un calculator vechi la groapa de gunoi (Hg, Pb si alte chimicale toxice in panza freatica), acel calculator poate fi reinviat prin folosirea unui sistem de operare alternativ, care ii permite sa fie utilizat in continuare. Vista nu va rula pe 667 MHz, dar Debian da. Si un Debian customizat hardcore (asa cum se poarta acum pentru embedded devices) poate face lucruri nebanuite, la costuri reduse :)

Share this post


Link to post
... remember demo-urile in asamblare de 4k ? n-am mai vazut asa ceva de buna vreme).

 

Daca esti pasionat de aceste minunatii in 4KB sau 64KB, jocuri full 3D in 96KB si altele asemenea, incearca la:

 

http://www.assembly.org/news/compos/results-2005/en

sau

http://www.theprodukkt.com/

 

Pentru a rula kkriger ai nevoie de hard "adevarat". Mie mi-a functionat bine pe un 2xXeon 2,8 GHz, 1 GB DDR, SCSI, Quadro FX500. Pe Matrox Parhelia nu merge :(

Share this post


Link to post

Nu toate valorile cresc exponential si din pacate unele care cresteau exponential nu mai fac asta. De exemplu la HDDuri capacitatea creste de nebuna. De la 60G la 240G (intre 2 harduri de ale mele). Pe de alta parte seek time (care iti da latenta cand se intampla ceva in background) a scazut de la 9ms la 8ms.

 

Un alt bun exemplu este viteza de acces CDROM. La 52X platicul se apropie de limita ruperii si la 52X sunt cunoscute cazuri de rupere. In jur de 70X limita exterioara a discului se apropie de supersonic. S-au facut cateva cu 52X dar majoritatea sunt acum limitate software la 48X.

 

Procesoarele s-au limitat si ele. Rata de crestere in GHz la Intel a scazut de aprox 4 ori anul trecut. S-au lovit de limite termice si rezistente interne. Initial limita a fost estimata pe la 3 GHz, se pare ca totusi se poate executa pana pe la aproape 4. Deja s-au trecut la trucuri gen dual processor. Va mai trece ceva pana cand PCurile noastre vor fi cuantice sau biologice.

 

Oricum, stiu ca exista reminiscente, insa nu involuntar. Faptul ca software-ul s-a lovit de astfel de limite in trecut ma face sa cred ca se va lovi in continuare. Oricat de mic sau oricat de rapid nu este un adevar. NASA s-a lovit deja de limite moleculare in executia componentelor mecanice (un documentar foarte interesant).

 

Asa ca raman la parerea mea ca sacrificiul vitezei pe durata mare (cvasi-continua) este ne-necesara si char daunatoare pentru un feature care va fi folosit maxim de 3 ori pe zi. Sa fim sinceri acum, daca am intr-adevar nevoie de un director de PDFuri, o sa-mi fac unul in loc sa-mi creez un search si apoi sa le imprastii pe tot hardul.

 

Plus. Ok, fie el 1%. Cate "feature" are Vista care sunt ne-necesare? Eu zic ca se pot gasi la nivel personal macar vreo 20-30. Asta inseamna ca procesorul meu are 2 GHz in loc de 3, in consecinta banii de upgrade au fost aruncati.

 

Cat despre demouri, linkurile lui george03 sunt ce voiam si eu sa dau. In plus, pentru cine are hardware, iata si personal favourite: 64K graphics demo (The Produkkt).

 

E incredibil ce pot sa faca oamenii astia in 64K. Cate texturi. in-cre-di-bil. Povesteau despre compresie, ca au bagat 2GB de texturi in 64K. Nu stocheaza imaginea, pentru ca e prea mare. In schimb au cateva unelte simple de grafica (pencil, brush, fill, etc) si stocheaza un script cu miscarile celui care a facut texturile. Practic le re-deseneaza la fata locului.

 

In plus, un alt personal favourite este 3D-shooterul in 96K. Are 3 nivele, vreo 5 arme, usi, monstri, scor, viata si tot ce vrei de la un joc 3D. Doar ca se misca nasol, cel putin la mine. Dar stau sa ma gandesc. Daca oamenii astia pot optimiza un joc 3D (size) in 96K ce pot face ei (speed/performance) si ca ar face banii cheltuiti sa merite.

produkkt.zip

Share this post


Link to post
De exemplu la HDDuri capacitatea creste de nebuna. Pe de alta parte seek time (care iti da latenta cand se intampla ceva in background) a scazut de la 9ms la 8ms.

 

Pentru ca te limiteaza fizica. Capacitatea se mareste usor: mai cresti numarul de platane; viteza relativ usor: mai adaugi capete de citire; insa de invartit, nu poti sa invarti discul ala mai repede de-atat. Solutia - solid state memory, sau RAM-drives.

 

Un alt bun exemplu este viteza de acces CDROM. La 52X platicul se apropie de limita ruperii si la 52X sunt cunoscute cazuri de rupere. In jur de 70X limita exterioara a discului se apropie de supersonic. S-au facut cateva cu 52X dar majoritatea sunt acum limitate software la 48X.

 

CDROM is dead, long live the CDROM. DVD se invarte mai incet, dar datorita densitatii mai mari a pistei de inregistrare, ofera datarate mult mai mare. Si vine Blueray. Sau ... caching software (era distractiv sa vezi acum cativa ani reclame la unitati CDROM care aveau 100X Speed!, si de fapt aveau un driver amarat care in pauzele de accesare facea caching la continutul CDului :lol: ).

 

Deja s-au trecut la trucuri gen dual processor. Va mai trece ceva pana cand PCurile noastre vor fi cuantice sau biologice.

 

Precum in evolutia auto, va urma racirea pe apa. Deja G5-ul are racire pe apa. Aproape perfect silentioasa, si este un dual PowerPC 2 GHz totusi.

 

Asa ca raman la parerea mea ca sacrificiul vitezei pe durata mare (cvasi-continua) este ne-necesara si char daunatoare pentru un feature care va fi folosit maxim de 3 ori pe zi.

 

Asa am zis si eu. Pana cand nu mi-am amintit unde naiba am pus un anume document (la nivel de foldere-in-foldere-in-foldere-in-foldere, si in fiecare folder cate nshpe mii de documente), si am scris cateva cuvinte din el, si -tzac- a aparut documentul. Sublim, crede-ma.

 

 

 

Linkurile le stiam. Sunt impresionante, dar mi se pareau mai impresionante .com-urile de 4k cu sunet SB si VESA, + character bank, + grafica super la vremea aia. Oi fi imbatranit :mrgreen:

Share this post


Link to post

Solid state memory e sloooooowwwwww. Nu degeaba se muta toti pe cd/dvd pe aparate foto de rezolutie si camere de filmat.

 

Cu apa? N-o sa ajunga prea mult, apa aia are capacitate de preluare, dar tot printr-un ventilator o pierzi, nu poti sa te duci oricat. Nu zic (,) ca n-ar exista solutii, zic doar ca devin extreme si se poate ca in curand sa dam de niste limitari poate nu strict tehnologice cat de pret, dimensiuni, "overhead".

 

Imprimantele au urcat cu cateva ppm in ultimii ani. Da, exista imprimante de sute de PPM, dar nici unul dintre noi nu ni le putem permite ...

 

Blue-ray are ceva-ceva dar sa nu uitam ca cel mai rapid azi este de 52mbps, adica 6MB/s. Si se lucreaza la un 8,5 MB. Nu foarte decent. Este credibil, in schimb, ca va creste viteza pana la un transfer decent. Nu cred, insa, ca o sa aiba mare viitor in media, la ce protectii vor sa bage (DVD-style). Dar pe mine oricum ma intereseaza storage :P

 

In fine, ne-am departat rau :) De la Vista pana la "IT&C: incotro?" mai e.

 

Ideea nu este ca ai gasit documentul, eu nu critic functia de search. Ideea este daca pierzi astfel de documente destul de des cat sa trebuiasca sa cauti dupa cuvinte cheie din continut destul cat sa justifici pierderea de resurse, consumul de energie, dimensionarea sursei, caldura disipata si zgomotul dat de un HDD care toarce in continuu. Si cred ca nu.

 

Un search e destul de rapid pe un sistem cu cache bun si instant la cautari succesive (cache).

 

Una peste alta, vaporware. Si ce ramane? Contemplam colapsul MS? Nu ca am fi extraordinar de afectati, exista emulatoare de W32 open care sunt aproape complete, pana la limita copyrightului. W95 va deveni abandonware si se poate construi peste.

 

Sau poate se mai intampla vreun "accident" cu sursele de la W2k. Nu mi-ar displace un NT5 open source :)

 

Una peste alta, pana apare un feature adevarat, tot XP este. Except that it gets to be beta again. Yey! Si daca stau sa ma gandesc, XP tot W2k este, cu teme. Si cu DLLu de la Roxio CD Burn deja instalat. Singura chestie care mi s-a parut un avans la XP este driver rollback.

 

P.S. Imi plac la nebunie demurile pe 64K si mi se par la fel de tari. Nu se mai poate in 4 K din cauza formatului de executabil si APIurilor folosite. Sa bagi Amnesia.exe in 4K (sau cat avea) sau sa bagi produkkt in 64 mi se pare la fel de greu, daca nu si mai, Sa nu uitam ca produkkt n-are muzica midi la 8KHz nici rezolutia la 320x200 sau 640x480 (MCGA/VGA).

 

Plus ca factorul de crestere cam asta este. Oricum produkkt n-are 64K. I-au adaugat scris si alte faze pentru ca mai avea loc. Cu un pic de efort il indesau in 32 :)

Share this post


Link to post
Solid state memory e sloooooowwwwww.

 

Ok, sa zicem; screw it. Stii ce solutie de stocare foloseste Google ? Aia bate tot. Si e din ce in ce mai ieftina. Si o sa fie si mai ieftina.

 

Cu apa? N-o sa ajunga prea mult, apa aia are capacitate de preluare, dar tot printr-un ventilator o pierzi, nu poti sa te duci oricat.

 

Ba poti fara ventilator. Gandeste-te la un heatsink masiv. Ok, acum unul si mai mare. Si mai mare. Mai mare, am zis ! Ce-ar fi daca un panou lateral al carcasei ar fi heatsink (racire pasiva) ? Hmm, poate ar trebui sa patentez chestia asta.

 

Sau ... asa.

 

HDD care toarce in continuu.

 

HDD nu toarce in continuu :mda: crede-ma. Nu zic din auzite, ci din experienta personala.

 

Un search e destul de rapid pe un sistem cu cache bun si instant la cautari succesive (cache).

 

Bingo; asadar, or fi reusit astia sa rescrie partea de caching ? (a se citi "au reusit sa inteleaga sursele de la BSD ?")

 

XP tot W2k este, cu teme. Si cu DLLu de la Roxio CD Burn deja instalat. Singura chestie care mi s-a parut un avans la XP este driver rollback.

 

Pai ... este. 2000 este build 5.0, XP este 5.1. Chestia cu driver rollback nu mi s-a parut asa fantastica, pentru ca nu pui/scoti versiuni noi de drivere zilnic. Daca e ceva in neregula cu noua versiune, reimage(system_drive).

 

P.S. Imi plac la nebunie demurile pe 64K si mi se par la fel de tari.

 

Fravia ai prins ? :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...