Jump to content
Sign in to follow this  
danuzz

Probleme frane Matiz

Recommended Posts

Gata, am schimbat sabotii.

Cheia pentru desfacerea piulitei crenelate este de 30.

Am avut surpriza sa constat ca o parte din ferodou era rupt (parca auzeam eu ceva galagie acolo la roata, dar nu banuiam ca era rupt ferodoul).

Setul de saboti schimbati m-au tinut aprox. 40.000 km.

post-7765-126857382623_thumb.jpg

post-7765-126857383625_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Putin. Ca sa eviti uzura aia neuniforma a sabotilor, fa-ti obiceiul ca macar o data pe an sa desfaci, sa inspectezi si sa vezi ce e pe acolo (inclusiv gresat rulmentii operatiune ce se face la fiecare 30.000 km).

Ca sa nu mai ai uzuri neuniforme, obisnuieste-te ca o data la cateva luni, cu masina pe loc, tragi la maxim frana de mana si apesi apoi puternic pedala de frana de 5-6 ori.

Share this post


Link to post

Multumesc!

Despre vaselina: 1- eu am una pe care scrie "vaselina calciu". Este buna pentru ungerea rulmentilor? Stiu ca mai exista si vaselina cu litiu.

2- cand fac din nou ungerea rulmentilor, trebuie sa curat vaselina veche, sau o pun pe cea noua peste?

Share this post


Link to post

Desi nu tine de frane, eu personal spal vaselina veche cu benzina, usuc cu aer bine apoi aplic alta vaselina. Altii verifica doar ca vaselina sa nu fie contaminata cu apa, praf sau alte impuritati si completeaza cu vaselina in capacel. Important este sa aiba suficienta vaselina acolo si aiba jocul reglat corect.

Sabotii aia trebuiau sa te tina cel putin inca vreo 20-30k km...

Share this post


Link to post

@adisoru, arcurile alea trebuiau schimbate, punctele de contact al sabotilor cu platoul trebuesc unse (in cazul in care nu ai facut-o) iar tamburii, trebiua masurat gradul de uzura al acestora (eu as fi pus noi).

Share this post


Link to post

Unde au ruginit, pe cant? Le poti curata cu o perie de sarma,dar e inutil, in 3 zile sunt la loc.

Share this post


Link to post

Au ruginit pe discuri,adica pe suprafata de frecare a placutelor,pentru ca sta mai mult in garaj si e multa umezeala cred ca din cauza asta ruginesc

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Şi cu ce te ajută să le cureţi dacă maşina stă în garaj? Altfel, la prima frânare se curăţă acel strat superficial de rugină.

Share this post


Link to post

... in garaj ...e multa umezeala...

 

De altfel nu doar discurile ruginesc din cauza umezelii, asadar, trebue sa-i faci "guri de aeraj"ca aerul sa circule permanent chiar si cu usile garajului inchise.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salutare tuturor,

 

De curand am achizitionat un Matiz din 2004 pentru sotie. Cand am mers cu el am obs ca la primele frane (primele 10-15 apasari) se aude un zgomot pe fata (un hhhhhhhh) ca si cand masina nu ar mai fi folosita de mult si ar avea rugina pe discuri.

Totusi am mers 2 zile la rand cu ea, iar a doua zi ar fi trebuit sa nu mai aud acel zgomot. M-am gandit ca s-ar putea sa fie placutele uzate dar in acest caz ar fi trebuit sa aud acel zgomot tot timpul.

Stie cineva de la ce ar putea fi?

Share this post


Link to post

Verifica grosimea placutelor si daca e cazul inlocuieste-le cu un set nou.

Share this post


Link to post

Ar trebui mers intr-un service si facuta verificarea tehnica, poate vrei sa stii cum sta la capitolul frini, directie, suspensie, etc.

Share this post


Link to post

Buna! Am si eu o problema la matiz (an fab. 2007 km. 22500) revizie facuta la 20000 km.

Merg cu el 90-95km/h franez, totul este normal pana masina ajunge la 70-60km/h cand se simte volanul trepidand totul revenind la normal (nu mai trepideaza) sub 60km/h. Am incercat sa franez si de la viteze mai mari 110-120km/h acelasi comportament totul frumos pana la 70km/h si sub 60km/h. Ma gandesc ca daca ar fi discurile de frana deformate ar trepida volanul si la viteze mai mici sau mai mari.

Astept parerile voastre.

Share this post


Link to post

Chiar nu are nimeni nici o idee ce ar putea fi baiul? Din ce am mai vorbit cu uni si alti am aflat ca daca ar fi discurile de frana ar trebui sa se simta si in pedala de frana o trepidatie. Astept in continuare parerile celor care au patit la fel sau au o idee.

Share this post


Link to post

Salutare tuturor,

Matizul meu a facut 45000Km. Intentionez sa-i schimb lichidul de frana deoarece nu l-am schimbat niciodata. Va rog sa-mi recomandati o marca buna de lichid de frana. La magazinul de la care cumpar de obicei piese de schimb nu avea decat MOBILE, nestiind daca e bun am amanat cumpararea.

Va multumesc!

Share this post


Link to post

Buna! Am si eu o problema la matiz (an fab. 2007 km. 22500) revizie facuta la 20000 km.

Merg cu el 90-95km/h franez, totul este normal pana masina ajunge la 70-60km/h cand se simte volanul trepidand totul revenind la normal (nu mai trepideaza) sub 60km/h. Am incercat sa franez si de la viteze mai mari 110-120km/h acelasi comportament totul frumos pana la 70km/h si sub 60km/h. Ma gandesc ca daca ar fi discurile de frana deformate ar trepida volanul si la viteze mai mici sau mai mari.

Astept parerile voastre.

Dar cand mergi normal fara sa franezi la viteza de 60-70km/h iti trepideaza volanul?Daca da , echilibreaza rotile la vulcanizare! Daca nu, tu franezi constant tot timpul? Daca ar fi discurile deformate ti-ar arunca pedala de frana inapoi. Adica ai simti o bataie in pedala.

Share this post


Link to post

Salut !

Acum ca am depasit problema cu fisele la bujii, incerc sa rezolv o problema mai veche a Matiz-ului meu.

Cand am luat masina ( tomana 2009 ) am fost cu ea in service la colegii mei si mi-au facut o evaluare : mi-au spus din prima ca bratele fata sunt duse si ca o sa faca zgomote la denivelari. In prmavara au inceput zgomotele in etrier si am hotarat atunci sa schimb si bratele si placutele. Am schimbat bratele + bucsele la barele stabilizatoare si placutele. Zgomotul din etrier tot se auzea si dupa ce am schimbat placutele, chiar mai evident intrucat nu se mai auzeau alte zgomote. Atunci am hotarat sa iau si setul de bolturi de la etrier si arculetele care fixeaza placutele in etrier. Dupa ce le-am schimbat nici o modificare a zgomotului din etrier. Mentionez faptul ca atunci cand franez si sunt pe drum denivelat tot se aude zgomotul din etrier deci exclud varianta jocului placutelor in etrier. Unde credeti ca ar trebui sa umblu ?

Share this post


Link to post

[schimba etrierii, la vechimea mashinii din semnatura daca sunt etrierii originali gaurile de la bolturi sunt deja olarite si chiar daca schimbi bolturile tot se va auzi. Uite o metoda simpla sa verifici etrierii, bagi mana la roata pe etrier si tragi de etrier si vezi cat bate< cu masina oprita> :rolleyes: .

Share this post


Link to post

Mentionez faptul ca atunci cand franez si sunt pe drum denivelat tot se aude zgomotul din etrier deci exclud varianta jocului placutelor in etrier. Unde credeti ca ar trebui sa umblu ?

De la etrier mai departe, urmeaza capetele de bara ... Daca zgomotul se mentine cu frana pusa, nu-i de la ea.

Share this post


Link to post

zgomotul e de etrier, cel putin asa zic eu si colegii mei din service

intradevar bolturile au un pic de joc in etrier( se simte cu mana daca trag de ei), sincer nu m-am uitat daca este uzata imbracamintea interioara din etrier, insa am vazut ca e din alt material decat etrierul si ma gandesc ca se poate schimba; ce ziceti pot schimba sau pot sa fac vreun artificiu astfel incat sa nu se mai auda zgomotul si sa nu imi afecteze frana ? am citit ceva de niste dopuri din cauciuc cu gaura care ar atenua zgomotul sau de niste ciocane in bolturi dar nu as face asa ceva pana nu aud si parerea altora care au mai multa experienta. nu as inlocui etrierul ca e destul de scump aprox. 250 lei/buc

Share this post


Link to post

Asa cum spunea si Dl. Tolin, daca zgomotul persista si in timpul franarii, atunci nu e de la etrieri. Gandeste-te ca in timpul franarii, etrierii stau "incordati" pe discuri, si nu mai au nici o sansa sa "danseze liber". E sigur ca nu e de la etrieri.

Edited by wwillym

Share this post


Link to post

bine,

atunci de care capete de bara vorbea Tolin ? e cumva vorba de bara stabilizatoare fata? e posibil sa aiba zgomot asemanator cu cel specific etrierilor? bucsele de pe bara le-am schimbat cand am schimbat bratele, mai are si alte bucse la capete?

Share this post


Link to post

Zgomotul este un "scartait", "frecare tabla pe tabla" sau este ca o bataie (lovitura)?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...