Jump to content
Sign in to follow this  
ali

Vacanta In Bulgaria

Recommended Posts

Unele drumuri in Bulgaria sunt destul de bune, a fost o placere, mai ales ca traficul era slab.

Share this post


Link to post

Tu esti ala pe motor? Ce drum era ala?

Edited by Nasul

Share this post


Link to post

Undeva intre Veliko Tarnovo si litoralul lor, nu as putea sa iti spun exact unde, in drum spre prostia aia pe care ei o numesc autostrada, unde nu am putut sa depasesc 100kmh.

Share this post


Link to post

Sa va impartasesc din experienta mea ca sa stiti la ce va puteti astepata. De 3 ani poposesc in statiunea Albena unde conditiile in special de mediu sunt pt. mine excelente, toata statiunea e o adevarata padure, plaja curatica si apa curata nu auzi manele nu vezi figuranti e un mediu in care te poti relaxa pe deplin. Eroarea insa care o fac an de an e dorinta de a petrece serile la Nisipurile de Aur daca primele 2 iesiri au fost voite anul asta m-am dus cu niste prieteni pt. a-si face o idee de ce fel e si acolo...in toti acesti 3 ani am parcat pe o straduta langa un hotel unde pe una din parti e un semn de stationare interzisa iar pe cealalta nu exista nicio restrictie. Anul asta dupa o plimbare de aprox. 2 ore la reintoarcere masina nu mai era...intreb la receptie imi transmit intr-o engleza pocita ca e posibil sa fie ridicata la Riviera iar la intrebarea mea unde e o sectie de politie imi raspund ca undeva la 200metri de hotel. Ajung la politie castravetele de serviciu la engleza mea tragea cu bulgara, mai cheama un coleg ala tot cu bulgara si spre stupefactia mea imi transmite sa-mi angajez un translator...cu chiu cu vai prin semne si scris le spun patania, nestiind nici macar daca e ridicare sau furt si evident dupa minute bune dau ei un telefon la Riviera si imi transmit ca masina e ridicata. Atunci ii intreb cu chiu cu vai cum pot depune o reclamatie deoarece masina a fost ridicata dintr-o zona fara restrictii prezentandu-le o poza in acest sens...cand au vazut poza imediat mi-au aratat ca pe partea cealalta a drumului era semnul de stationare interzisa in timp ce masina mea era pe zona fara niciun semn. In final imi transmit sa ma duc la Riviera dupa care sa fac reclamatia. Luand taxiul soferul mi-a zis ca asta e politica de a nu face parcari in Nisipuri tocmai pt. a ridica o firma masinile si a imparti castigurile cu politia...el mi-a transmis mafie eu i-am spus post-comunism si omul fiind mai in varsta a fost de acord cu mine. Ajung la Riviera acolo gasesc o sleahta de castraveti cu ochii impainjeniti de bautura carora le-am transmis ca e mizeria bulgareasca ce fac ei ridicand masini din zone nerestrictionate iar el a spus ca a fost prin Bucuresti si asa e si pe acolo...i-am aratat poza mea mi-a aratat si el poza lui care nu cuprindea decat nr. masinii locul fiind imposibil de identificat asa ca sa nu ma complic fara rost am platit 88 leva amariti (44 euro), parca si tariful era facut special sa nu te mai complici si sa-l achiti, dupa care am plecat din Nisipuri, o statiune interesanta care mie insa mi-a displacut datorita inghesuielii, inclusiv pe plaja ...pot spune 100% ca nu voi mai calca pe acolo, asa am zis si anul trecut insa se pare ca nu m-am lecuit. Am uitat sa precizez ca respectivul castravete mi-a pus in fata o hartie scrisa in castraveta pe care mi-a cerut sa o semnez, evident am refuzat deoarece nu inteleg nimic si i-am cerut in schimb o chitanta pt. cei 88 leva ca sa nu bea in seara respectiva chiar din toti banii mei. Am primit o chitanta cu o stampila a firmei pe care era trecut orasul Plovdiv...cred ca acolo e inregistrata firma respectiva avand in mod sigur actionar vreun militian ex-colonel de pe vremea lui Jivkov, actualmente post-comunist capitalist, de pe vremea castravetului care s-o afla in fruntea Castravetiei.

Share this post


Link to post

Asa,asa, parcam d-aiurea si pe urma dam vina pe comunisti! Buna, buna asta...

Share this post


Link to post

Imi poate da si mie cineva niste sfaturi legate de drumul Bucuresti - Russe - Sofia - Bansko?

 

A fost cineva in conditii de iarna? Mentionez ca nu ma incumet cu Toyota, voi pleca cu Matizul :D

Edited by steph

Share this post


Link to post

Drumul pana in Sofia e ok, gropi sunt sunt doar pe pod. Atentia la restrictie de viteza in Ruse daca e zapada. Pana la Pleven e posibil sa fie frig. Apoi pana la intrarea pe autostrada la Iablanitza ceva carosabil ud. Autostrada era relativ ok saptamana trecuta. Fluxul mare de trafic va fi pe sensul celalalt, sofiotii plecand "la tara", deci nu vei avea parte de blocaje pe sensul spre Sofia. Atentie la limitarile de viteza si "radare". Sa ai vigneta afisata vizibil si cartea verde la indemana. In Sofia traficul e relativ mic zilele astea, asa ca vei traversa fara probleme, zic eu.

Atentie la parcare!

 

Drum bun si BAFTA!

 

Costel

Share this post


Link to post

Am revenit. La dus uscat si soare la intors viscol si gheata.

 

GPS-ul si-a facut treaba.

 

La dus multa politie si vreo 5 radare, am scapat de toate. La intors 4 echipaje din care unul poftea la carnetul meu.

 

113 intr-un tunel pe limita de 80. Totul a decurs foarte cursiv.

 

- Buna ziua, Gigel Castravetele actele dumneavoastra si ale masinii.

Veniti la masina noastra.

Sir ... 113 pe restrictie de 80 carnetul o luna la noi.

 

- Nu, nu am nevoie de el nu se poate. Urmeaza fraza magica "Can i pay here?"

 

- 100 leva!

 

- I-am aruncat portofelul cu 40 de leva in brate si i-am spus ca aia sunt toti. Au fost fericiti mi-au urat drum bun si mi-au zis ca mai e un echipaj la iesirea de pe autostrada :D

 

Pana sa ma dau jos din masina si pana sa opresc am avut timp sa scot tot ce inseamna euro ron sau leva din portofel :D

 

La dus niste prieteni nu au scapat fara 50 de euro iar altii la intors au platit vreo 10 euro in toate monedele posibile fie leva ron sau euro :) )

Share this post


Link to post

E bine cand totul se termina cu bine! Pe viitor sa ai 2 hartii de 10!! leva. Scoti cate una pe rand, si sa arati de parca-ti taie o mana cand faci asta! Si oricum, in tuneluri peste 90 nu e sigur, nu stii niciodata ce mizerie este sau ce bou s-a oprit in drum!!

 

Bafta!

Costel

 

L.E. -

Atentie la limitarile de viteza si "radare".
Nu am scris degeaba asta! In locuri imposibile sunt puse limitari, 30,40,sau 60. UITATI-VA bine dupa echipaj in aceste locuri!! Edited by pavcostel

Share this post


Link to post

Paaaai am fost la dus si chiar le-am respectat, dar vazand ca nu prea sunt probleme mi s-a urcat la cap. Oricum incercam sa fug de viscol si de seara si sincer vroiam mai repede acasa.

Share this post


Link to post

Cum fu bre la Bansko, ceva poze se poate? Vreau si eu sa merg la ski prin Februarie...

Share this post


Link to post

Momentan se topeste si ce zapada mai era. Organizarea si preturile pe partie rezonabile. In februarie, cine stie?

 

Bafta!

Costel

Share this post


Link to post

Ieri m-am intors din Albena.

 

Am ales ruta Bucuresti - A2 - Cernavoda - Rasova - Ion Corvin - Adamclisi - Sipote - Negru Voda - General Toshevo - Albena.

Drumul (calitativ) e peste asteptari (adica bun) in Dobrogea si foarte bun in Bulgaria. Cu observatia ca trebuie sa tipariti o harta pentru Toshevo, nu sunt indicatoare rutiere...

 

In Rasova exista portiuni unde nivelul apei pare sa fie peste nivelul drumului (noroc cu digul), deci sa va interesati daca ruta nu este blocata.

 

Ca timp, 2,5 ore intre Cernavoda si Negru Voda (mers legal). Inca maxim o ora in Bulgaria (tot legal) - dar o harta este obligatorie pentru Toshevo.

 

In Adamclisi nu ratati Tropaeum Traiani... (vizibil de departe).

Iar pe sosea atentie la iepuri si la broaste testoase. Masinile sunt rare in Dobrogea si absente in Bulgaria.

Share this post


Link to post

Personal eu prefer varianta Ruse dintr-un singur motiv: imi place cum se circula la Bulgari. 5-6 masini/100 de km. :) )

Share this post


Link to post

Stie cineva daca e nevoie de procura ca sa trec in Bulgaria cu masina inregistrata pe numele tatalui meu?

Daca da, cam cat ar costa o astfel de procura?

Edited by andrew

Share this post


Link to post

30-40 lei.

Nu cred ca treb tradusa. Te intreaba de masina doar vamesii romani

Share this post


Link to post

Eu cand am fost in Bulgaria acum 2 ani nu am avut nevoie de procura (masina e inscrisa pe numele tatalui meu)

Share this post


Link to post

Datele problemei:

Tur Bulgaria perioada 25-29 mai

Buget 1300 ron aprox 315 euro,schimbati si ei in leva, buget in care ne-am incadrat pana la ultima leva.

Obiective vizate: Pleven cateva ore, Sofia 2 zile, Plovdiv 1 zi Stara Zagora in trecere cateva ore, Burgas in trecere, Sunny Beach 1 zi

S-a folosit masina din dotare cu navigatie Asus A 696 cu IGO 8 harti 2010.

2 pasageri:eu si prietena.

86l benzina, din care 71-73l Shell VPower, 1400 km parcursi.

cost cazare: 73 euro total, hostel 2 nopti, hotel 2 stele, 1 noapte, hotel 3 stele 1 noapte.

 

Partea I

 

Am plecat dimineata pe la 5 din zona Nicolae Grigorescu, am iesit pe centura, am iesit pe drumul de Giurgiu. Din pacate nu am gasit la Ruse Change deschis si nici rovinieta. Am mers mai departe si intr-o vale am dat de o limitare de viteza si politie pe dreapta. Auci, n-aveam rovinieta, si era cam groasa. I-am dat politistului actele, am avut noroc ca vorbea engleza binisor si i-am eɔplicat ca din vina mea nu am respectat semnul de circulatie ci m-am luat dupa gps care a avut un mic delay in privinta limitarii de viteza. Evident ca omul vroia ceva, insa m-am facut ca nu inteleg, ba mai mult i-am zis ca sunt student Erasmus in Sofia(de aici probabil a si dedus ca nu prea am bani) si pana la urma m-a lasat in pace.

Am mers mai departe spre Pleven, drumul cu denivelari insa practicabil. In Pleven am facut un popas la metro, am schimbat euro in leva, am luat niste alimente si am vizitat Muzeul de Istorie. Un muzeu enorm pentru un oras asa mic, va sugerez sa mancati ceva inainte si sa va inarmati cu rabdare. Personalul vorbeste engleza, si e destul de amabil. Am gasit si informatii sumare despre razboiul din 1877, insa contributia romanilor la eliberarea lor este amintita sporadic, majoritatea frazelor incepand "trupele rusesti si bulgare au luptat....". Am iesit din muzeu, am gasit pe gps un shell, am facut un plin cu shell v-power si ne-am continuat drumul.

 

Am ajuns in Sofia, unde ne-am cazat la un Hostel(the Danish hostel) foarte smecher ca asezare, eɔact in centrul vechi, lucru ce ne-a permis sa vizitam o mare parte din obiective pe jos. Neinspirat, dar si obosit de pe drum, gasind cu greu parcare, am zis sa las masina intr-o parcare platita 10 leva/zi. Nu e enrom, insa de aceesi bani am mancat repede ceva la Mc Donalds-ul din apropiere. Ne-am odihnit putin, si era cat pe ce sa adormim cand auzim niste "ritmuri ametitoare" asemanatoare cu manelele noastre. Ne-am revenit repede si am luat la pas orasul, am mers putin si cu metroul, si am ramas uimit de cat de dezghetate sunt bulgaroaicele, care purtau tinute foarte indraznete si iti zambeau la o privire la insistenta. Am observat un obicei foarte amuzant al nuntasilor, se plimba cu masini scumpe prin oras si claɔoneaza, ies pe geam, iar trecatorii ii saluta uneori cu urale si le fac cu mana. Spre seara am luat masina si am facut un tur mai cuprinzator al orasului. Am prins o aglomeratie teribila, datorita meciului de cupa cred, care se juca la acea ora. Am iesit pe centura si am dat o tura in jurul orasului. Nu este un oras spectaculos, insa usor usor o sa devina foarte atractiv. Fiecare iesire din oras este foarte aerisita, si da fiɔ spre autostrada. A doua zi am parcat masina la 10 minute de mers pe jos, iar peste noapte am lasat-o fiɔ in fata hostelului urcand-o pe trotuar, fara ca cineva sa imi zica ceva.

 

Plovidiv. Dupa 144 de km pe autostrada am ajuns in Plovdiv. Fara sa stiu ca este situat chiar in centrul orasului, am ales prin intermediul booking.com Star Hotel, un hotel modest, insa decent. Plovidiv-ul m-a surprins prin faptul ca mi s-a parut un oras curat. Am vizitat amfiteatrul roman, am urcat pe dealurile de unde se vede orasul superb si am mancat cea mai mare pizza ever pentru doar 10 lv. Seara ne-a prins colindand orasul cu masina, un oras modern cu o istorie de peste 3000 de ani, daca bine am retinut. A doua zi am alimentat cu inca un plin de la Shell tot cu VPower.

 

Stara Zagora Un oras linistit, aerisit, cu oameni linistiti si civilizati. Am vizitat cateva situri si muzeul de istorie, foarte bine gandit si intretinut. Intrarea pe masura: 10 lv 2 persoane. Cand am iesit din S.Z am avut o surpriza neplacuta legata de benzina. A inceput sa clipeasca Check -Engine si masina sa mearga in suturi. Dupa eɔperienta cu bujiile, am privit mai destins problema, mai ales ca nu a ramas aprins. Clipea se stingea isi revenea. Am inceput sa merg mai turat si si-a revenit. Pe autostrada m-am tinut dupa niste polonezi cu niste vw transporter, care au inteles cred ca ma iau la intrecere cu ei pentru ca nu au mers sub 150km/h mai nicaieri. La un moment dat am mers si eu cu 165km/h (154 pe gps) in ideea de a scapa de gunoaiele sau apa din benzina. Burgas-ul nu m-a impresionat, parea un oras precum Constanta dar ceva mai aerisit. Ne-am cazat in Sunny Beach la hotel L&B. Am intampinat ceva pb in a-l gasi pentru ca strazile nu au nume.

 

Voi reveni in partea a2a cu descrierea Sunny Beach, funny facts drumul de intoarcere si apricieri despre eɔcursie.

Share this post


Link to post

Circulatia pe podul rutier situat pe DN 5, Giurgiu-Bucuresti, peste fluviul Dunarea, care asigura trecerea din localitatea Giurgiu in Ruse, Bulgaria, va fi intrerupta in zilele de 7 si 8 iunie, in intervalul orar 12,30 - 15,30, din cauza executarii unor lucrari de reparatii, relateaza Agerpres.

 

Potrivit IGPR, participantii la trafic care doresc sa se deplaseze in Bulgaria pot utiliza variante ocolitoare.

 

Astfel, autovehiculele cu masa totala maxima autorizata mai mica de 3,5 tone, cele destinate transportului de persoane si cu regim prioritar pot folosi traseul: A2 (Bucuresti - Cernavoda) - DJ 223 C (Cernavoda - Stefan cel Mare) - DN 22C (Stefan cel Mare - Murfatlar) - DN 3 (Murfatlar - Constanta) - DN 39 (Constanta - Vama Veche).

 

Autovehiculele cu masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone pot merge pe traseul DN 2 (Bucuresti - Urziceni) - DN 2A (Slobozia - Giurgeni - Constanta) - DN 39 (Constanta-Agigea - Vama Veche) sau DN 38 (Agigea - Negru Voda), dar si pe A2 (Bucuresti - Drajna) - DN 21 (Drajna - Slobozia) - DN 2A (Slobozia - Giurgeni - Constanta) - DN 39 (Constanta - Agigea - Vama Veche) sau DN 38 (Agigea - Negru Voda), A2 (Bucuresti - Fetesti) - DN 3B (Fetesti - Gura Ialomitei) - DN 2A ( Gura Ialomitei - Giurgeni - Constanta) - DN 39 (Constanta-Agigea - Vama Veche) sau DN 38 (Agigea - Negru Voda).

 

Pentru evitarea situatiilor nedorite, conducatorii auto sunt sfatuiti sa respecte semnalizarea rutiera temporara si indicatiile politistilor rutieri prezenti la locul restrictiei.

Share this post


Link to post

S-a deschis autostrada zdii la noi si deci am dilema.

Spre Sunny Beach acum vad cam 3-4 variante :

1.Pe autostrada noastra si apoi vama si drept in jos paralel cu marea.

2. Prin Giurgiu spre Varna si apoi in sud spre SUnny Beach. Acest traseu l-am facut de cateva ori anii trecuti dar acum invat ca sunt si altele.

3. Conform cu ruda asta http://www.jeka.ro/Distanta-Bucuresti_Sunny%20beach.aspx dar distanta la ochi asa mi se pare aceeasi cu cea prin Varna.

4. Prin Calarasi.

 

Inclin sa merg ori pe ruta 2 ( mi se pare excelent de relaxant drumul spre Giurgiu, chiar mai ok decat autostrada ca mai e rupta monotonia din cand in cand de satele prin care treci ) ori pe ruta 3 ( probabil cea mai libera intrucat este cea mai indepartata de litoral, pana cand se perpendicularizeaza si inteapa marea ) dar intreb si eu ca proasta oamenii care poate au fost pe mai mult decat o varianta. Ce ati alege ?

 

Multumesc frumos !

Share this post


Link to post

Daca nu gresesc am fost pe drumul asta pana la Shumen pt ca apoi sa merg prin sate (cred ca drumul 73) si sa ies in soseaua normala exact inainte de urcarea (sau coborarea)pe un deal(multe serpentine).

Fara Gps nu recomand(pe unde am fost eu).Prin satele alea uitate de lume , prin sosele de 1,5 benzi latime(prin padure) nu exista indicatoare.

In mod normal daca mergi pe drumul indicat de tine(poz 3) e ok . Se merge repede(portiune de autostrada) dar e posibil sa fie si ceva aglomeratie

Share this post


Link to post

Eu am fost pe drumul albastru din link pana acolo unde drumul o ia in sud, la Vetrino acolo , eu am tinut-o spre Varna si apoi paralel cu marea. Intrebam daca bucata aia aproape verticala de unde trece drumul din orizontal in vertical e cunoscuta.

Share this post


Link to post

Zona dintre (aproape de Dolni) si Ajtos sigur am fost. soseau era ok. Se vede si pe harta sunt multe serpentine . Posibil daca ese aglomerat sa dureze ceva pana gasesti loc de depasiri. Soseaua parca avea 1 banda pe sens si niste locuri de popas (la coborare). Traseul taversand zone deluroase are si portiuni pitoresti

 

Pe google maps poti vedea niste poze de pe drum

Edited by niki

Share this post


Link to post

Dintre cele 2 variante Bucuresti - Albena prima fiind prin Russe si a doua pe autostrada soarelui si Vama si Albena ce ati alege ?

 

Ma gandesc ca distanta cam de 20 km mai mare prin Vama nu ar fi o buba datorita mediei de viteza mai bune pe autostrada . O fi mai rapida varianta asta sau sa raman la Russe Varna Albena ?

Share this post


Link to post

Depinde cand pleci. Daca esti in timpul saptamanii, probabil autostrada e mai rapida. Daca e in weekend, iesi mai repede cred pe Ruse sau pe Calarasi; sunt drumuri nationale, dar nu sunt rele si mai ales sunt mai mereu pustii.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...