Jump to content
Sign in to follow this  
K-Pax

Aspecte Leasing La Chevroleti

Recommended Posts

Salutari,

Sunt pe ultima suta de metri sa iau o decizie. Vroiam un Kalos dar dealerul din Craiova (Rucom) m-a anuntat ieri fara prea mare bucurie ca nu are rost sa mai astept, pana in februarie la lansarea modelului nou (AVEO) nu o sa mai primeasca masini (la ei 80% din vanzari erau Kalos). Si pentru ca am prins drag de marca asta de cand citesc forumul :) dealerul m-a convins sa iau un LACETTI hatch de 1,4l echipare Elite la oferta 9100 CIP culoare albastru imperial metalizat (fata de 8700 CIP cat ar fi fost un Kalos full). Si pentru ca topicul se refera la leasing, ce m-a facut sa ma decid a fost faptul ca la o dobanda de 6,5% (prietenii stiu unde) pe perioada SIAB pretul final al contractului este egal cu cel de la Kalos. Avansul insa a trebuit crescut cu vreo 300 euro.

Daca aveti ceva sfaturi legate de leasing in special la partea de asigurari, astept parerile voastre (daca e ceva ce nu s-a spus pana acum...).

In ceea-ce priveste dotarile masinii, mai multe detalii o sa dau la sectiunea dedicata Lacetti.

Toate bune,

Cristi aka "perfidus"

Share this post


Link to post

Doua poze cu jantele:

 

post-1044-1129129072_thumb.jpgpost-1044-1129129110_thumb.jpg

 

@Lucian79... sorry, dar eram atat de :banana: incat... mea culpa #-o , dar promit solemn ca voi intreba cu prima ocazie ca trebuie sa ma duc pe la ei pentru cartea masinii ca nu mi-au dat-o!

Share this post


Link to post

O intrebare pt cei care au facut leasing la VB Leasing:

 

astia dau numere definitive cu B xxx sau cu IF xxx ?

Share this post


Link to post

leasing pe persoana fizica luat acum ~1 luna, numere normale de B, nu cu cifre...

Share this post


Link to post

@catalin:

depinde de sediul social, in cazul de fata vb leasing il are in bucuresti deci vei avea numere B.

 

@alx

diferenta intre B si 5 cifre sau numere normale cu b00yyy este data de importul temporar (de regula la masinile non-ue pentru plata la 20% a taxelor vamale) care da numere cu B si 5 cifre sau import definitiv (ue) si atunci sunt numerel clasice.

Share this post


Link to post

hmmmm...

eu stiam ca masinile pe leasing au toate "XX - 00000". Daca vrei tu (si platesti in plus, cred), si societatea de leasing aproba, se pot pune si numele "XX - 00 - XXX"!

Aia cu sediul social asa e! Unde are sediu firma de leasing, de acolo ai numarul (B, IF, CT, SB) + 00000.

 

@alx : aia nu te-au intreba daca vrei numere normale? Pur si simplu ti-au dat? Frumos...

Edited by ASIMO

Share this post


Link to post

daca importul nu e facut definitiv nu ai cum sa ai numere normale cu b-00-yyy.

la fel e si cu dacia/daewoo luat in leasing. toate au numere normale (b-00-yyy) deoarece nu e cazul de import.

la renault pana acu vreo 2 ani se facea import temporar (si implicit numere cu b00000) dar s-au razgandit si dau numere definitive din start.

 

daca importul este definitiv si numere clasice poti alege sa-ti personalizezi numarul, asta daca accepta societatea de leasing.

 

p.s. am vazut un numar cool (pentru cunoscatori) de leasing in trafic: B 65535, pe langa multe altele: B 9494 (e numar de la o companie de taxi parca), B 77777 (un mercedes mai vechi parca), si multe B x0000

Edited by hawkeye

Share this post


Link to post

posibil sa fie asta cu importul. mie mi s-a spus ca are legatura cu faptul ca daca faci leasing pe persoana fizica iti dau nr normale si daca faci pe firma iti dau cu b si 5 cifre

Share this post


Link to post

Eu am leasing pe persoană fizică prin BCR şi am primit nr. cu B 5 cifre, iar importul e definitiv deoarece maşina are carte de identitate. Poate este ineva prin domeniul bancar sau circulaţie care să ne poată lămuri. :-?

Share this post


Link to post
p.s. am vazut un numar cool (pentru cunoscatori) de leasing in trafic: B 65535, pe langa multe altele: B 9494 (e numar de la o companie de taxi parca), B 77777 (un mercedes mai vechi parca), si multe B x0000

 

B 10000 e al unui Kalos :)

 

@lauamd, importul nu are cum sa fie definitiv. Vama se face dupa 1 an de cand masina a fost inmatriculata prima data si fara ea... Exista o urma de indoiala in mintea mea asupra acestei informatii. Mi-a fost oferita de HVB cand nu eram chiar pe bune cu ei.

Share this post


Link to post

vama si importul definitiv nu se face cumva dupa ce termini leasing-ul si devii proprietar de drept?

eu asa inclin sa cred.

Share this post


Link to post

Dupa HVB, vama se poate plati si dupa 1 an de leasing. Citeste mai sus la pataniile mele de la terminarea leasingului ca sa vezi de ce at trebui sa faci asta.

Share this post


Link to post

Sincer nu ştiu ce să mai cred . Se poate ca vama să se plătească atunci , dar în acest caz ar trebui să existe o carte de identitate provizorie . Pe a mea scrie clar : Deţinător BCR leasing SA . Cine mai ştie ce mai e şi cu legislaţia asta... :wallbanger:

Share this post


Link to post

Exista si este la BCR. Roaga-i sa iti dea o copie.

Share this post


Link to post

Cartea de identitate se elibereaza de catre producator/importator. Absolut orice masina, inmatriculata sau nu, are carte de identitate.

Share this post


Link to post

Uff... trecu o saptamana si nici un raspuns de la BCR Leasing. Cica au avut multe cereri si nu fac fatza. A mai patit-o careva sa astepte atat de mult aprobarea leasingului?

Share this post


Link to post

Si eu am asteptat la BCR Leasing 4-5 zile pt aprobarea creditului si circa 1 sapt sa faca plata la dealer.

Stai calm , asta e !

Si mie mi-au zis ca era aglomeratie ( e posibil asa sa fi fost pt ca era oferta cu dobanda de 5,5 % pe an )

Share this post


Link to post

Eu la BCR am obţinut creditul în 2 zile dar acum având în vedere perioada asta cu SIAB-ul poate fi adevărat. Stai liniştit , de la semnarea contractului a durat cam 1 săpt. ca BCR să vireze banii la Chevrolet eastern europe. Totul se rezolvă cu răbdare. [-O<

Share this post


Link to post

Cu multa, foarte multa rabdare!

Dar de CASCO ce parere aveti?!?!

Share this post


Link to post

Pai nu prea ai de ales cand faci leasing...

Share this post


Link to post

Da, dar ma refeream la faptul ca se plateste casco pentru tva, taxe, transport, etc. Din punctul meu de vedere este un lucru naspa, pai, ce ma doare in caz de doamne-fereste de tva de exemplu?!?!

Share this post


Link to post

casco se plateste la valoarea fara tva dar cu taxe. daca tu rupi o janta intr-o groapa, ai fi de acord sa ti se dea valoare ei fara taxe si transport si cand te duci cu acea suma la magazin sa descoperi ca e 80% din cat costa acea janta?

Share this post


Link to post

Ba cu tva - daca ne vedem joi aduc actele la mine si-ti arat!!!

Apropos, casco pentru masina mea este calculat pentru o valoare de 12.501 euro! (deci, cu tot cu tva)

Share this post


Link to post

pai, ori e o greseala, ori te-au tras in "pept". la modusul meu, de ex, casco e calculat la 11.200, valoarea cip.

Share this post


Link to post

şi la mine tot la valoarea cip cu taxe .dar surpriză ... cu taxă vamală 0 :-? .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...