Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Salutare ... vrem sa ne luam (eu si cu prietena) un Laptop. Dispunem de max 35 mil. As astepta ceva pareri de la voi, daca stiti cumva pe unde gasesc mai ieftene fata de restul pietzei, etc.. mai departe ma descurc eu si vad daca ma coafeaza sau nu modelul. voi veniti cu recomandari.. eu cel mai ieftin pana acum am gasit la www.emag.ro

 

multumesc anticipat,

Alin.

Share this post


Link to post

Vrei nou ?

Share this post


Link to post

Ca sa nu mai deschid un subiect nou: cine are un soft care face ripp la un DVD to AUDIO. Adica sa faca mp3 sau wma-uri din coloana sonora a unui DVD. Io am gasit ceva free pe NET, dar pentru ca este free face numai 5 min de mp3. ripp! Multam anticipat!!!!!!! :osanale:

Share this post


Link to post

Coloana sonoră a unui DVD ... dacă e vorba de DVD cu un film, coloana sonoră este un singur fişier (sau mai multe, dacă este dublat şi în alte limbi) codat AC3, care este deja comprimat. Se poate extrage cu DVD Decrypter.

Share this post


Link to post

Serios? Pai am DVD decripter! O sa incerc cu el. Sa caut un fisier cu o anumita extensie? Mersi mult VAXXi. E vorba de un film pe DVD.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

si eu vreau sa-mi iau laptop, dar momentan sunt in asteptare. laptop nou de pe piata noastra nu merita sa-ti iei, decat in cazul cand ai bani si nu ai ce face cu ei.

cu 35 mil. nou nu prea iti iei nimic serios.

eu merg pe ce aduc baietii de-afara. sunt putin uzate sau chiar noi si la preturi sub valoarea lor.

Share this post


Link to post

da-mi si mie un contact cu baietzii ... as vrea nou daca se poate sa nu imi fac probleme cu bateria prea tare, insa nu neaparat din magazin... poa sa fie si de la bajetzi ...

Share this post


Link to post

pai eu ii cunosc pe baietii din bacau. ultima oferta a fost un Acer TravelMate, procesor Intel 2,4, 256 ram, 40 hard...700 Euro. era adus din spania, "gasit" cu tot cu geanta si toate accesoriile. ca uzura avea intre 6 luni si max un an. dar se vedea ca era scos rar din geanta.

nu l-am luat pt ca personal nu caut Acer.

Edited by Shenck

Share this post


Link to post

Eu pot sa va ofer ASUS, dar cel mai ieftin este in jur de 39mil (in functie de cursul valutar)...cu garantie si acte. :)

Share this post


Link to post

Vezi poate gasesti o varianta mai vechiutza de DVD2AVI (aila freeware) de pe vremea cand scotea fisierele audio si video separat.

Share this post


Link to post

Ne-am cumparat! din punctul meu de vedere acest topic poate fi inchis.

 

Cumparat Fujitsu-Siemens Amilo L7300 (celeron M 1.5, DVD writer, 256, HDD 40, XGA 15", Wirless Lan etc. etc.) - pret 33.8 mil

 

Sa-l stapanim sanatosi!!! :banana:

Share this post


Link to post

Sa-l stapiniti sanatosi si sa va foloseasca :thumbl:

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Peste ceva vreme vin oamenii de la RDS sa monteze modemul si acareturile pentru internet prin cablu si m-au anuntat ca-mi trebuie placa de retea. Butonand computerul am vazut ca este setat la placa de retea Realtek Ethernet 10/100 UTP.

Trebuie deci sa ma duc sa cumpar una bucata placa. Problema este urmatoarea:

trebuie sa mai scrie ceva pe chipset-ul ala sau cum se mai numeste el, la ce sa mai fiu atent, ca astazi m-am dus la ultrapro, m-am uitat pe lista lor si nu aveau exact denumirea asta si individul de acolo mi-a zis: ,,stati ca va arat ce am" si cand i-am spus ce vreau ca nici nu ma pricep a lasat-o moale. :wallbanger:

Are vreo particularitate placa asta sau care sunt mai bune caci in fond si la urma urmei toate fac acelasi lucru, difera numai producatorul?

Share this post


Link to post
am vazut ca este setat la placa de retea Realtek Ethernet 10/100 UTP

 

Unde ai văzut asta, în Device Manager ? dacă ai văzut, înseamnă că ai deja instalat :mrgreen:

 

Partea bună e că ai deja placă de reţea (multe din plăcile de bază cât de cât noi au aşa ceva inclus onboard), partea proastă e că nu prea e cine ştie ce mare sculă. Dacă vrei o placă bună, ia ceva 3com sau Intel şi ai scăpat de greţuri (poate părea scumpă, dar gândeşte-te că nu cumperi o placă în fiecare lună).

 

A, şi când vin RDSiştii, nu uita să le ceri numărul de telefon pentru suport tehnic :evilfork:

Share this post


Link to post
Butonand computerul am vazut ca este setat la placa de retea Realtek Ethernet 10/100 UTP.

Nu-s prea lamurit... :scarpin:

Deduc ca ai placa de retea, daca butonind computerul ai vazut ca ai setarea respectiva. Daca n-ai avea placa n-ai avea nici setarea. Mai mult ca sigur e vorba de placa de retea integrata pe placa de baza... daca tu nu stii sa fii cumparat asa ceva. Si daca e UTP e numa' buna!

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Stai asa sa bag un ochi ca nici nu mai stiu pe unde am gasit chestia asta. Unii mi-au spus ca nu as avea placa de retea pentru ca pe spate nu am mufa aceea cu 8 picioruse, chiar daca este setata chestia spusa de mine.

 

Am verificat si in Device nu am gasit chestia cu realtek ethernet dar in mod sigur iti zic ca am vazut treaba asta dar nu stiu exact.

Share this post


Link to post

Mufa aia cu 8 picioruşe e RJ45, seamănă cu RJ11 adică mufa de cablu telefonic, doar că are 8 contacte şi nu 4 :) Şi dacă nu ai aşa ceva în spatele calculatorului, nu ai placă de reţea, caz în care îţi recomand sfatul din mesajul meu anterior :thumbl:

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Stai asa ca am gasit in network ceea ce v-am spus mai devreme.

 

pai am sa ma duc la magazinele specializate si sa cer o placa de retea intel sau 3 com? Sau ce sa le cer? :o

Share this post


Link to post

Iei cea mai ieftină placă de reţea de 100 mbps marca 3com sau Intel şi gata.

 

Webstarurile astea noi pe care le-au băgat se sincronizează la 100, deci nu ai nevoie de 10/100.

Share this post


Link to post

Cred ca poti lua si un Realtek fara probleme, ca nu vei reusi sa gatui placa la 100, ca sa-ti creasca simtitor load-ul la CPU.

Iar de Webstar, modemuri mai idioate zau daca am vazut. Forwardeaza ca proastele ARP-urile la care nu am nici o sansa sa raspund (vad tot traficul de ARP). Sau se poate ca cei care le-au configurat sa fie tampiti. E si asta o posibilitate.

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Deci in network scrie asa:

- Dial Up Adapter

- Realtek RTL8139/810x family fast Ethernet NIC

- TCP/IP Dial Up Adapter

- TCP/IP Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC :-?

Share this post


Link to post

Win98 & Family, nu? Vezi ca astea mai se desincronizeaza fata de device manager, deci Network control panel nu e reliable..

Share this post


Link to post

Da, Win 98 :)

 

Nene, pe scurt: ai mufă ca de telefon în spate ? atunci ai placă de reţea. Nu ai mufă, nu ai placă. Simplu.

Share this post


Link to post

Vezi ca poate modemul tau WebStar are si USB, si nu iti mai trebuie placa de retea.

Eu asa il folosesc de cand am scapat de vechiul modem (LanCity...arata ca un calorifer) si sunt f. multumit.

Share this post


Link to post

Bre, ce-ai cu LanCity ? era aşa de bun când nu găseam ciocanu' prin casă ... :P

 

Acum serios, are USB, că nu-mi aduc aminte să fi observat :scarpin: ce avantaje are faţă de tradiţionalul şi mult-testatul UTP Cat 5 ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...