Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

La toate imprimantele de 1 milion si un pic, asta e si ideea, sunt consumabile cu totul. Sau incarci la ele cat poti...

Share this post


Link to post
Va doresc sa nu aveti probleme cu capul de imprimare de la Canon care, spre deosebire de Lexmark si HP, ramane in imprimanta...

 

Se strica asa usor la Canon capul de imprimare ?? Imi poti da vreun sfat ca sa evit asa ceva?

Share this post


Link to post

Nu se strica usor. Doar ca nu e bine daca se strica... :?

Share this post


Link to post

Daca se strica, consideri ca s-au stricat cartushele, si nu are rost sa iti cumperi altele, asa ca mai bine iei alta imprimanta. :lol: :lol:

Share this post


Link to post

eu am canon 2100, de vreo 3 anisori, si scoate o dunga neagra cand se duce capul un rand mai jos. cred ca problema e la "capul de imprimare", cum zicea viper. e cam enervant...

 

pro

- l-am incarcat de n ori, cu seringa

con

- s-au uscat culorile (nu partea de alb/negru) la vreo luna dupa ce l-am luat, si n-am avut ce sa-i fac. singura solutie era sa-i cumpar alt cartus, si n-am avut chef;

- problema cu dunga neagra, de mai sus

Share this post


Link to post

Culorile s-au uscat cumva din cauza ca nu le-ai folosit ?

Ca asa am patit si eu cu ele (si mai nou cu negru).

Deci in concluzie mi s-a stricat si mie imprimanta :lol:

Share this post


Link to post

Capetele se pot desfunda (teoretic), trebuie sa le scoti (nu e tocmai usor) si sa le lasi 24 de ore in alcool izopropilic.

Share this post


Link to post

Stiu, am si incercat, dar nu merge in toate cazurile.

Ale mele cred ca acumulasera cel putin 2 luni de concediu, asa ca le fac cruce.

Share this post


Link to post
Capetele se pot desfunda (teoretic), trebuie sa le scoti (nu e tocmai usor) si sa le lasi 24 de ore in alcool izopropilic.

 

Alcoolul izopropilic e cel cu care se curata si procesoarele de pasta acea termoconductoare ?? In loc de alcool izopropilic poate fi folosit spirt sau altceva ?

Share this post


Link to post

Spirtul sau altceva asemanator nu e atat de "pur" si lasa urme... Ca si la capetele de casetofon...

 

P.S. pasta de pe procesoare se curata perfect cu acetona, mult mai bine decat cu alcool.

Share this post


Link to post

HP 610 C am de 4 ani acasa. Refilez cam de 5-6 ori manual cartusul negru pana l-am aruncat, apoi altul. O duc la curatat odata pe an, asta cand incepe sa nu mai traga hartia. Cel color nu ma intereseaza. Are capul de tiparire pe cartus, deci no problem din zona asta. Mi se pare cea mai buna alegere cand ai nevoie de listat mult in alb-negru dar nu-ti permiti laser.

Share this post


Link to post
Spirtul sau altceva asemanator nu e atat de "pur" si lasa urme... Ca si la capetele de casetofon...

 

P.S. pasta de pe procesoare se curata perfect cu acetona, mult mai bine decat cu alcool.

 

Deci se paote folosi acetona pt curatat capetele de imprimanta ?? Imi cer scuze daca insist mai mult decat e cazul pe acesta tema :oops:

Share this post


Link to post

Acetona stiu ca topeste plasticul, deci daca are si componente de platic ...

Share this post


Link to post

Am zis DOAR pentru procesoare!!! In nici un caz la altceva! La restul, alcool izopropilic.

Share this post


Link to post
Am zis DOAR pentru procesoare!!!

Acetona curata foarte bine pasta de pe procesoare insa daca se insista , cel putin la modelul meu de amd xp mi-a sters usor si inscriptionarea. Probabil e proc d'ala de pe vapor inscriptionat cu markaru' alb :)

Share this post


Link to post

Exista solutie speciala de desfundat capetele de imprimanta.Contine alcool izopropilic printre altele. Revin cu denumire , poate si poza.

Share this post


Link to post

Hai c-am rezolvat dilema. Iau direct calculatorul. In urmatoarea configuratie:

MB: Soltek SL-865PRO2-FGR, Socket 478, Intel 865PE, FSB800HT, ATX, AGP8x, 5xPCI, 8xUSB2.0, Serial ATA RAid01, Dual 4xDDR400, Audio AC97 6ch, Gigabit LAN, 2xIEE1394, LED Debug Port

Procesor: PIV 2,4GHz, Socket 478, FSB533MHz, 1M, PRESCOTT, BOX

Memorii: DDR PQI 512MB PC3200 400MHz

HDD: WD 120GB, JD, S-ATA 7200 rpm, 8M, WD1200JD

Video: ATI RADEON 9600 128 MB DDR TVO+DVI Lite / 11019-00-20

+restul floapa, carcasa etc.

Share this post


Link to post

Păi acum zi şi preţul, nu ? ;)

Share this post


Link to post

Pai sa vedem:

1. iti iei degeaba memorii la 400, procesorul are bus la 533 si placa e cu chipset Intel, deci iti va cobori memoriile la 333... Si, culmea, exista memorii care nu merg bine daca le dai mai jos!

2. in loc de 1 memorie de 512, ia-ti 2x256, ca ai placa cu dual channel, iar cresterea de viteza la memorie la configuratia aia e cam de 50%!

Share this post


Link to post

1. Astea sunt memoriile pe care le-am gasit. Exista la 333? Vreo solutie/sugestie?

2. Intentionez ca in max 1-2 luni sa mai iau 512 Mb RAM asa ca o sa iasa cum zici tu.

merci oricum viper

Share this post


Link to post

Dar vei gasi exact acelasi model de 512/400? Ca daca sunt diferite, pa-pa dual channel! De ce nu-ti iei 2x256 si apoi inca 2x256?

Share this post


Link to post

Pai le iau din acelasi loc...am si vorbit in principiu. Nu cred sa nu le mai gasesc prin Ianuarie de ex.

Share this post


Link to post

He happy :P

Am cumparat de la cineva cartus color + cartus negru la 500k impreuna, pentru HP 656. Pe cartusul negru scrie ca are 40ml, iar pe cel original la jumatate.

BTW : Am vazut cartuse f. ieftine la ultrapro pe site pentru hp seria 6xx (in jur de 8 eur, in timp ce la diverta pe site acelasi cartus costa aproape 30 eur) :blink:

Share this post


Link to post

for the record:

 

mi-am luat sapt asta imprimanta lexmark z602. comparatie cu canon 2100:

 

pro:

- mai rapida

- calitate mai buna la imprimare

- iti arata estimativ, cat de gol e cartusul (din soft)

- cartus de capacitate mai mare, deci trebuie reumplut mai rar. la canon ma tinea doar 40-50pag

- cartuse negru/color separate. la canon mi s-a uscat cerneala color dupa o luna, pt ca normal, nu trageam color. acu la lexmark nici macar n-am scos cartusu color din punga, in plus, dupa ce-l scot, pot sa-l "sigilez" la loc ca sa nu se usuce (asa repede)

 

con:

- nu m-am prins pe unde incarca cartusu :blink:

Share this post


Link to post

Gata. Luat sistemul enumerat mai sus cu diferenta ca am luat 2x256 MB RAM (for dual channel - thx Viper). Merge brici...dar cam zgomotos. Daca ii scot o fata laterala la carcasa...scade zdravan zgomotul ventilatorului (scade de la 3700 rmp la vreo 2400 rpm). Pret ca a intrebat careva aprox 19 MIO ROL.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...