Jump to content
Sign in to follow this  
Callliope

Chevrolet Aveo 2008 - 1.4 94cp, Probleme climatizare

Recommended Posts

Salut baieti, am un chevrolet aveo din 2008, 1.4 94cp care are ~ 110k km

Problemele pe care le intalnesc:

1. Se aprinde check engine-ul cu o eroare pe catalizator, senzorul de oxigen, ati patit asa ceva?

2. Din clima cand modific sa dea pe la picioare sau prin fata, nu se mai schimba efectiv. Da doar pe la cele frontale, nu mai schimba devierea aerului. Aveti idee ce trebuie dat jos pentru a ses verifica flapsurile acelea?

Share this post


Link to post

pai poate nu tine neaparat de flapsuri, poate este din comanda,  ai clima automata sau pe cablu? 

Share this post


Link to post
5 hours ago, rich1974 said:

pai poate nu tine neaparat de flapsuri, poate este din comanda,  ai clima automata sau pe cablu? 

Este clima automată, electronica.

Share this post


Link to post

daca e automata, ori e de la flapsuri ori e de la comanda. ai putea sa te uiti cu o lanterna sub bord, in caz ca faci vreo comanda, daca incearca sa miste ceva, daca ceva obstructioneaza miscarea, intelegi dumneata. 

Share this post


Link to post

 

7 hours ago, rich1974 said:

daca e automata, ori e de la flapsuri ori e de la comanda. ai putea sa te uiti cu o lanterna sub bord, in caz ca faci vreo comanda, daca incearca sa miste ceva, daca ceva obstructioneaza miscarea, intelegi dumneata. 

La asta ma gandesc si eu, insa comanda la orice altceva merge, putere etc, modul auto.

Insa, unde sub bord spuneti sa ma uit? pe la picioare sunt niste flapsurile ?  sub torpedou ?

Share this post


Link to post

pai sincer sa fiu, nu stiu exact, in mod normal trebuie sa vedeti niste parghii de actionare. 

Share this post


Link to post

Regulamentul DWCC recomanda sa nu comentam situatii despre care nu "prea" stim ... Cu toata bunavointa, asta ar putea sa faca mai mult rau colegilor, decat bine !

Parghii de actionare ar fi de asteptat sa gasim in cazul modulelor actionate vacumatic. Adica, sa gasim niste sarme intre actuatorul vacumatic si pozitia voletului. La modulele actionate electronic/electric, m-as astepta sa gasesc niste motorare in continuarea voletilor.

In oricare din cazuri, NU te astepta sa vezi voletul in sine, asta se afla IN INTERIORUL modulului de climatizare.

Cu mici exceptii si mari eforturi, se pot accesa (pe sub bord, in dreptul consolei centrale) parti ale sistemului de distributie a aerului, mergand pana la o parte din voleti. Pentru o persoana care nu a mai facut asta niciodata, nu recomand aceasta initiativa. In orice caz, MUSAI sa fie disponibil un manual de service, ca mic ajutor !

Share this post


Link to post

eu am facut comentariul in sensul in care nimeni nu a comentat. 

in principiu, voletii din interior sunt actionati de niste actuatoare. eu doar am sugerat, daca poate, sa se uite sub bord si poate vede ceva, iar in momentul in care actioneaza comanda, poate observa vreo obstructie. 

Share this post


Link to post

Voletii climatizarii sint actionati mecanic din exteriorul carcasei asadar, indiferent de tipul panoului de comanda (mecanic, vacum ori ba) la capatul "firului" gasim raspunsul la pirghia de comanda a voletului in cauza.

Share this post


Link to post

Am gasit problema, intrebarea este acum daca pot gasi si piesa noua de cumparat deoarece nu prea cred ca daca voi lipi acest plastic va mai tine prea mult.

Aveti vreo idee cum as putea sa gasesc pe scheme numarul de cod al piesei ? eventual daca aveti ceva scheme ca sa pot incepe cautarea.

Am pus link catre o poza si filmare deoarece nu pot uploada in atasamente, da eroarea 200 si upload failed.

 

https://we.tl/t-n4nCGyGWWw

 

 

Share this post


Link to post

Vezi aici pe schiță. Teoretic sunt doua piese pozițiile 11 și 14.

https://chevrolet.catalogs-parts.com/#{client:e7dqgl;page:part;lang:en;family:aveo;model:47453-2009;group:154955-600263-0;subgroup:82130-0-0-0}#11

Poți introduce VIN mașinii și apoi cauți piesele respective.

 

 

Edited by George_Paraschiv

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...