Jump to content
Sign in to follow this  
dreaQ

Litoralul romanesc

Recommended Posts

rahat preturi de producator... e o nesimtire totala pentru ca sunt preturi mult sub producator si diferenta este suportata de la buget. adica platesc eu ca sa iei tu pulpe la gratar cu 12mii suta de grame, si marlboro cu 20 de mii...

Share this post


Link to post

:D =)) ALX te oftici ? Adica ce nu merita si baietii cu ochi albastri o friptura platita din buzunarul tau ? :D

Share this post


Link to post

faza cu suportatul de la buget...

se platesc decat costurile de productie fara profit... adica cat costa pulpa, uleiul...si atat, restul sant cheltuieli fixe ce nu se trec in nota de plata...

de unde stiu... am facut armata la popota a unui serviciu de care se vorbeste...

Share this post


Link to post

ALX, au dreptate baietii de mai sus. Am o cunostinta care are ochii albastrii iar anul trecut cand a fost la mare mi-a spus ca a cheltuit (la hotelul Neptun din Mamaia - este hotelul "lor") ca si cum ar fi fost la picnic. Sa tot traiesti in conditiile acestea :-W ...

Share this post


Link to post

Dar de ce sa chefuiasca organu pe banii mei?Ce eu chefuiesc pe banii lor?Inteleg sa-i platesc bocanci,sapca,etc dar si vodac si pulpa?Niste fetite pe bani de la buget nu merge?

Share this post


Link to post

:D merge...glumesc...

am mai spus, se plateste decat costul produsului,

adica pulpa de porc e 150.000, deci suta de grame numai carne e 15.000, se adauga condimente si asta e ( gratar), nu platesti adaosuri comerciale, nu platesti bucatarul, nu platesti nimic altceva...

cu cat se produce cu atat se vinde..

sucul/bauturile se cumpara din depozite si cu cat se cumpara asa se vinde..

la hotel te costa curentul si spalatul cearcafurilor+ cheluieli cu apa si diverse... nu platesti restul (cleeaning, receptioner) care sant angajati de ei, indiferent daca au profit sau nu, daca se cazeaza cineva sau nu... ca la stat..

deci asta e pretul corect daca nu intervin alte cheltuieli...

la un hotel normal platesti: spalatul cearceafurilor, apa calda, paznicul, ingrijitoarele, receptionerele, taoate alte cheltuieli + profitul

 

eu unul asa stiu si-mi aduc aminte...

Share this post


Link to post

iote de asta prefer sa stau pe la vreo baba si sa mananc din traista. cu o noapte de cazare la perla in mamaia stateam 10 nopti la baba mea. la dreaku' ca mi-am schimbat simul la telefon si nu mai am numarul in agenda.

7 milioane o cazare, mama doamne, da imi iau cauciucuri noi de banii astia.

acu mi-am amintit ca are unchi-miu apartament in Constanta+loc de parcare platit la un bloc pe colt pe Lapusneanu exact unde se termina centura din cta spre mamaia (langa petrom, 5 2 minute de intrarea in Mamaia) si ca as putea sa stau moka, dar nu stiu de ce nu ma tenteaza. Oi fi eu mai paizan de felul meu?

Share this post


Link to post

Lasa ca ne tenteaza pe noi :D

Share this post


Link to post

vama veche roxorz ca sa zic asa

ori la cort ori la gazda depinde de ce chef am...

e misto sa ai cort pe plaja si sa dormi la gazda :D

da cred ca tot la cort ma duc...

i love vama veche :D

Share this post


Link to post

Eu, de ce as fi in locul vostru, m-as duce la Eforie Nord: Plaja superba, 5 km pana la Selgros Agigea; 10 pana la Metro 2 Constanta; 20km pana la intrarea in Mamaia; Statiunea nu e nici de mosi, nici zgomotoasa dupa 23:00 :D Eu cateodata prefer sa ma duc la plaja in Eforie N decat in Mamaia, se ajunge si mai repede, consumul de benzina e mai mic, iar distantele din zona Gara Constanta sunt aproximativ EGALE!!! (ca in Mamaia merg de obicei la plaja dupa Hotel Albatros/Cazinoul din Mamaia .. pt ca pana acolo nu ai loc de parcare, pe plaja, in apa. Eforie Sud, este pt cei care vin la mare sa se odihneasca (liniste, vredeata cat cuprinde) dar statiunea e PLICTISITOARE...nu ai ce sa faci!!!

 

A si pt cei care vor sa ajunga in Mamaia: de ce sunt neinspirati si merg Vineri/Sambata/Duminica, si sunt dupa hotel Iaki/Rex/Mamaia ... mai bine merg pe ruta: Navodari - Ovidiu - Constanta. Timpul e mai scurt, consumul de benzina, cam acelasi, dar scapi de nervi :spumelagura: ! (doar vi sa te relaxezi) :mrgreen:

Share this post


Link to post
ALX, au dreptate baietii de mai sus. Am o cunostinta care are ochii albastrii iar anul trecut cand a fost la mare mi-a spus ca a cheltuit (la hotelul Neptun din Mamaia - este hotelul "lor") ca si cum ar fi fost la picnic. Sa tot traiesti in conditiile acestea  :-W ...

 

 

sa zicem... cu mancarea. dar cu berea unde se vinde SUB pretul de producator? si tigarile? sa nu-mi spuneti ca jandarmeria are, pe anga ferme proprii, si platatii de hamei proprii, plantatii de tutun Marlboro si altele...

Nu vorbesc in necunostinta de cauza ca am si eu pe cineva jandarm... si si-a luat cand a plecat anul trecut de la mare, 5 cartuse de tigari... la vreo 15-20 de mii pachetul...

Share this post


Link to post

pai sti cam cat este un pachet de tigari fara taxe?

sau o sticla de fine liquid in free shop?

acum nu stiu daca au acelasi regim, dar cand faceam eu armata vindeam tigarile la acelasi pret cu care le achizitionam din "angro"

Share this post


Link to post
sa nu-mi spuneti ca jandarmeria are, pe anga ferme proprii, si platatii de hamei proprii, plantatii de tutun Marlboro si altele...

 

alx, eu vorbeam de SRI :) >- ...

Share this post


Link to post

Bai ia nu mai laudati atata Eforie Sud asta !!Ca atat a mai ramas, asta si Techirghiol ..Incet incet Vama s-a legumit au napadit-o ghertzoii cu Gipane si Mertzane ca deh era in mare voga, cum sa lipsesca ei de la locul telectual artistic cultural ..2 Mai a ramas putin in urma adica nu e inca plina plina (de ghertzoi) da' nici pre abine nu te simti...Oricum fata de ghitarele si pletosii de odinioara acum la VV e Salsa la 1000 W...Meserie ce fain se aud valuile marii...Deci eu neer in VV again ca-i de toata jena ...Da' o Eforie la sud o fac anu asta ...Deci cum e la pensiunea aia !?!?!?...Adica sa rezerv si eu o camera doua!....

Share this post


Link to post
Eu, de ce as fi in locul vostru, m-as duce la Eforie Nord: Plaja superba,  5 km pana la Selgros Agigea; 10 pana la Metro 2 Constanta; 20km pana la intrarea in Mamaia; Statiunea nu e nici de mosi, nici zgomotoasa dupa 23:00 :D   Eu cateodata prefer sa ma duc la plaja in Eforie N decat in Mamaia, se ajunge si mai repede, consumul de benzina e mai mic, iar distantele din zona Gara Constanta sunt aproximativ EGALE!!! (ca in Mamaia merg de obicei la plaja dupa Hotel Albatros/Cazinoul din Mamaia .. pt ca pana acolo nu ai loc de parcare, pe plaja, in apa.

Cand am fost acu vreo 6 ani la Eforie Nord am fost uimit de tartanimea venita la mare (ziceai ca-s mineri sau cocsori sau muncitori la drumuri, tzarani oricum) cu enspe mii de puradei dupa ei; apa de la "Vrajeala Marii" plina de chistoace de tigari, pungi de pufuleti goale si alte alea, bleah. Preturile poate or fi mai mici, da nu m-a impresionat deloc. Daca e sa stai undeva atunci stai la gazda, ca de hoteluri e cam zero barat Eforie, are doar vreo 2-3 decente, restul au baie la comun(cand te ridici de pe wc dai cu capu-n usa) si niste camere mici si infecte si cand iesi pe hol te impiedici de toti boracii pe care-i dau parintii afara (vb de hotel Prahova, da-s mai multe in aceeasi situatie).Pana la urma traiesc eu in mizeria asta in fiecare zi dar nu vreau asa ceva si la mare, totusi.

Vb lui maica-mea la mare: In hotelurile de 2 stele miroase a mancare pe holuri, in alea de 3 miroase a parfum. Si e perfect adevarat, am avut ocazia sa stau vreo 2 ani la rand acu vreo 4-5 ani la hotel Amfiteatru in Olimp, sa mananc la restaurant cand la masa alaturata era Berceanu sau sa stau cu camera vis-a-vis cu cei 2 de la Hi-Q sau Voltaj, si sa-i admir cum scoate el cainele dimineata. Da nu mai intru in detalii.

Share this post


Link to post

Daca anul trecut cel mai tare s-a schimbat Mamaia, acum e randul lui Eforie. Am fost pe acolo... si s-au construit o gramada de vile splendide, Hotelul EUROPA (Copos) s-a deschis anul trecut, si o gramada de pensiuni, minihoteluri particulare NOI. Uitati vechile "hoteluri" de 1 colt de strea de pe aici.. sunt cam pe duca!!!

 

Anul trecut plaja si apa erau mai curate decat la Mamaia unde de ce ai bani poti face ce vrei... cam asta e mentalitatea romaneasca!!! De cand s-a "deschis" sezonul anul asta, nu am ajuns in Eforie, dar weekwndul viitor o sa fiu in C-ta si cred ca o sa fac un tur al Litoralului! asa ca o sa vin cu detalii proaspete peste 2 saptamani!

Share this post


Link to post
am mai spus, se plateste decat costul produsului,

adica pulpa de porc e 150.000, deci suta de grame numai carne e 15.000, se adauga condimente si asta e ( gratar), nu platesti adaosuri comerciale, nu platesti bucatarul, nu platesti nimic altceva...

cu cat se produce cu atat se vinde..

sucul/bauturile se cumpara din depozite si cu cat se cumpara asa se vinde..

la hotel te costa curentul si spalatul cearcafurilor+ cheluieli cu apa si diverse... nu platesti restul (cleeaning, receptioner) care sant angajati de ei, indiferent daca au profit sau nu, daca se cazeaza cineva sau nu... ca la stat..

deci asta e pretul corect daca nu intervin alte cheltuieli...

la un hotel normal platesti: spalatul cearceafurilor, apa calda, paznicul, ingrijitoarele, receptionerele, taoate alte cheltuieli + profitul

 

eu unul asa stiu si-mi aduc aminte...

Ma si bucatarul,receptionerul, fochistul...tot din ban public.Cred ca are dreptate ALX.Cunoastem toti conditiile bune de masa si cazare de la MI, sri...macar daca s-ar reflecta in conditia si felul de a fi al acelor angajati...bey smechere.. :-@

Share this post


Link to post

@laurentiu: stai sa termini si tu facultatea si sa vezi ca nu mai vrei sa stai undeva fara baia ta. Daca imi aduc aminte prin ce jeguri de vile am stat la munte in facultate nu-ti vine sa crezi. Dar se schimba lucrurile.

 

@zalmoxis: nu e vina nimanui ca fostii vamaioti au inceput sa o duca mai bine! Si eu am fost ani la rand cu un rucsac cu cadru (vai de mama lui prin cate a trecut) stateam ba la cort, ba la gazda cu dusul in curte. Acum ma duc cu masina. Altii ca mine au si copii cu ei acum... ii recunosti repede ca sunt Vamaioti vechi ... tot in P___la goala stau... tot ursus beau ... chiar daca acum isi pot plati tigarile... Ii gasesti gramada la stuff la o cafea! Tot nici o manea!

 

Pt nostalgici exista un nou loc cum era Vama pe vremuri, pe Razim ... dar se ajunge greu pe un drum de tara acolo ...

Share this post


Link to post

Neptun - Hotel Apollo 2*+ (tv, frigider, telefon), recomandat de agentie. Pret 5 mil. camera cu 2 paturi. (per. 4-10 iulie)

Share this post


Link to post

De fisura din reactorul de la Cernobil a auzit cineva si de faptul ca (zvon) anul asta trebuia sa fie inchis litoralul(dar se pierd bani)?

Share this post


Link to post

5 milioane tot sejurul? sau pe noapte? Sigur include si comisionul agentiei, TVA, taxa de statiune ... etc? E parter sau etaj?

 

E extrasezon dar 830.000 lei/camera tot e putin.

Share this post


Link to post

Da panzer asa este am vazut si eu la alte agentii.Pretul este cu tot cu tva si comisionul agentiei.Doar cazare fara alte bonuri valorice.Mai pui ca are tv si minibar sa bagi si tu o berica...merita zic eu.

Share this post


Link to post

Camera este la etaj, iar pretul este pentru tot sejurul si include TVA-ul si comisionul. La agentia de la care am cumparat biletul (Christian Tour), erau ultimile locuri pt. perioada respectiva la acest hotel. Asa ca daca va tenteaza, cred ca ar trebui sa va hotarati cat mai repede. La alegerea hotelului a contat si faptul ca acesta e recomandat de agentie. Acum doi ani am mai fost la un hotel recomandat de aceeasi agentie si in afara de faptul ca am beneficiat de conditii foarte bune pt. pretul minuscul pe care-l platisem, am primit televizorul si frigiderul ca bonus. (nu mai aveau camere libere, fara tv si frigider) :thumbl: l

Edited by van den plas

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...