Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Consum Matiz

Recommended Posts

Ihiii , deci nu sint singuru care are consum foarte diferit pe fiecare gradatie in parte.

 

Stai linistit, timpul lucreaza pentru noi. Putem pune de un club. Hai sa ne bagam repede ca fondatori, sa luam taxa de inscriere.

Share this post


Link to post

Dar oare nu depinde si de forma rezervorului?

Sa ne gandim la un pahar maaare de bere (plin): la inceput iei o gura, abia scade nivelul ca sus e mai larg, La final dintr-o gura dai gata juma de paha (ca e ingust jos).

 

Asa o fi si cu masina, daca rezervorul o fi ca o palnie, e normal ca pe final sa scada mai repede, ca nu avem masini de x zeci de mii de euri sa puna astia calculator in plutitor! :lol:

 

Eu daca fac plinul ma plimb o 100 km prin oras pana sa se miste acul. Plimbati-va voi 100 Km cu el la sfertul opus si o sa vedeti cu ochiul liber cum scade ...

Share this post


Link to post
Sa ne gandim la un pahar maaare de bere (plin): la inceput iei o gura, abia scade nivelul ca sus e mai larg, La final dintr-o gura dai gata juma de pahar (ca e ingust jos).

 

Tocmai asta-i problema, ca ma gindesc numai la berea din pahar.

Hai sa traim si la vara cald!

Share this post


Link to post

Chiar n-a reparat cineva indicatorul de benzina? O bere la domnu' ?

Share this post


Link to post
Asa as vrea si eu sa fac un consum mixt..Odata cand mi se aprinde becu rosu ma duc notez cati kilometri am apoi strang toate bonurile de benzina pentru vreo 3-4 mii de km.

Astept sa se faca iara becu rosu si impart la cata benzina am consumat.

 

Asa afli un consum mixt real.

Eu am facut asa ceva. Consumul mixt de la km 12 (cand am luat-o de la dealer) pana la km vreo 6500 - 7000 mi-a iesit vreo 6.1 parca daca mai tin bine minte, din care vreo 2500 km facuti in Bucuresti toamna/iarna. Cu un plin pana in buza becul rosu mi se aprinde pe la undeva de genul 475 km pt. mers urban (super-urban, aka Bucuresti) la 600 - 630 mixt, mai mult afara (din astia in jur de vreo 150km in Bucuresti). Un plin standard la mine cand se aprinde becul rosu este 37.5 litri.

Share this post


Link to post

astazi am incheiat episodul munte+ Bucuresti servici, si pot spune ca (,) cu 44 de litri am facut 720 de km mixt, adica Bucuresti si Bucuresti -Moeciu si retur cu fitiala pe la Simon si Cheile Gradistei.

Share this post


Link to post

Eu saptamana trecuta am facut sambata seara plinul la Luk Pacurari (950 k lei) cu vreo 3 tzacuri, am ajuns in Bucuresti cu nivelul putin sub jumatate, am mai facut vreo 100 km prin Buc (trafic de Duminica oricum) si am plecat luni dimineata, aglomeratie bineinteles (mai aveam 1.5 mm pana la linia rosie luni dimineata) si am alimentat de vreo 750 k lei la Afumati, iar acul s-a dus pe full (fara sa intre in imersiune). Am ajuns la Iasi cu benzina putin sub sfert. MA DECLAR FOARTE MULTUMIT DE CONSUM ! Asta este si nu mai am cum sa-l scad. La intoarcere am mers afara constant cu 110 kilometri intregi ca sa scot o durata de 6 ore (peste 400 km) si nu mi-a consumat in plus din cauza vitezei mai mari.

Share this post


Link to post

... vreau si eu un sfat...am matizul din decembrie anul trecut..am facut deja 16k de km pina acum...la inceput mi-a consumat mult...peste 8, 5 in oras...dupa vreo 1500km s-a reglat...am mers pina pe la vreo 15 000km cu 6-6.5 max 7 in oras si 4,8-5 in afara...

dupa aia brusc a crescut destul de mult...undeva pe la 7,5-8 in oras...prima data am banuit rompetrolul ca fura la pompa, mai ales ca in afara consumul a ramas acelasi, in jur de 5...

am bagat de la petrom tura urmatoare si tot e mare consumul...

mentionez ca am facut toate reviziile pina acum, dar fara sa umblu la nimic...doar schimb de ulei si filtru, respectiv ulei de cutie la a 3-a revizie

nu am umblat la filtru de aer, bujii, filtru de benzina pina acum

care ar putea fi cauza? sau cauzele?

mersi mult

Share this post


Link to post

plecat in weekend pe traseul:

 

Bucuresti-Ploiesti-Sinaia-Cota 1400-Brasov-Poiana Brasov-SfGheorghe-Ghoerghieni_Lacul Rosu-Bicaz-Piatra Neamt: 5,72

 

intors in Buc pe ruta: Piatra Neamt-Bacau-Adjud (luat radar mobil cu 128km/h)-Buzau-Buc: consum 5.52

Share this post


Link to post
...care ar putea fi cauza? sau cauzele?

Pai... a venit frigul... iarna consumi in oras cam cu 1 litru mai mult la suta decat vara!

Sau ti-ai schimbat stilul de condus... te-ai facut mai nervos...

Sau fura si petrom-ul la pompa...

Sau ai bagat mai multa benzina ultima oara (dupa ce a facut pompa ¨tzak¨ ai insistat mai mult decat de obicei)...

Share this post


Link to post
...nu am umblat la filtru de aer ... pina acum

care ar putea fi cauza?

 

Ti-ai dat un prim raspuns.

 

La bujii si la filtrul de benzina nu este inca vremea.

Share this post


Link to post

merci mult...maine ma duc la service...

nu cred sa fie vb de iarna...chestia asta se intimpla de prin septembrie...

o sa vad

Share this post


Link to post

.

Sau fura si petrom-ul la pompa...

Sau ai bagat mai multa benzina ultima oara (dupa ce a facut pompa ¨tzak¨ ai insistat mai mult decat de obicei)...

 

 

 

era vb de rompetrol.... :)

si eu nu fac plinu de obicei...bag o anumita cantitate...e mai simplu de calculat consumul asa...

...

Share this post


Link to post

Sa schimbi filtrul de aer nu trebuie sa mergi la service. Manopera este o banalitate (tzac-pac), iar filtre fara adaos de service gasesti la orice mag.de piese Daewoo. Cauta reteaua Melania, au pretzuri mici.

Share this post


Link to post
era vb de rompetrol.... :)

 

Mai sus ai zis asa:

...prima data am banuit rompetrolul ca fura la pompa, [...]

am bagat de la petrom tura urmatoare si tot e mare consumul...

D-aia am zis ca poate fura SI petromul! :wink:

 

si eu nu fac plinu de obicei...bag o anumita cantitate...e mai simplu de calculat consumul asa...

Bagi o anumita cantitate si mergi pina se aprinde becu? Uite ca la asta nu ma gandisem! Buna ideie! :idea:

Share this post


Link to post

Si becul se aprinde intotdeauna dupa ce ai consumat exact cantitatea bagata ? Ce bine ar fi !

 

Testele de consum la nivel de amatori sunt subiective tocmai ca nu se cunoaste exact cantitatea de benzina consumata si distantza parcursa in acest timp. Din acest motiv sunt doar orientative, iar rezultatele se folosesc doar la comparatii.

Share this post


Link to post

Pai teoretic se aprinde cind mai ai 5.5 litri in rezervor... asa ca ai un oarecare control.

E drept ca la mine de par example, se aprinde, apoi se mai stinge, apoi se aprinde mai slab si apoi iar se stinge si face figurile astea de citeva ori inainte de a se aprinde definitiv.

 

Totusi putem si noi, amatorii, sa calculam consumul exact. Bagi benzina pina "in buza", resetezi jurnalierul la zero, mergi cit vrei, apoi pui iar pina in buza!!!

Imparti cantitatea de benzina bagata a doua oara la cit arata jurnalierul apoi inmultesti cu 100 si ala e consumul.

 

Stiu ca bagatul pina in buza dureaza ceva mai mult decat ii ia lui Schummacher la boxe :lol: dar rezultatul e pe masura (de exact).

Share this post


Link to post

eu bag cind ramine becul rosu aprins...bag de exemplu 18 litri...si cind se aprinde iar becul vad citi km am facut

asta vara faceam 300km cu 18 litri...

acum a crescut fir-ar...

Share this post


Link to post

ciudat este ca si la mine situatie e identica. am masina din decembrie, am facut peste 15k si de 1-2 luni am un consum mai mare ca de obicei, mai ales in oras ( Bucuresti ) nu am facut calcule precise insa merg mai putin cu aceeasi cantitate de benzina. procedez similar, pun 10 sau 20l si merg pana de aprinde becul, acum merg mai putin.

dau vina pe stilul de condus insa raman semne de intrebare

daca ai un raspuns da-mi si mie o veste

Share this post


Link to post
Stiu ca bagatul pina in buza dureaza ceva mai mult decat ii ia lui Schummacher la boxe :lol: dar rezultatul e pe masura (de exact).

 

Ai spus singur, teoretic. La mine, practic, indicatorul nu mai functioneaza ca alta data. Deh, etatea, 52k in 5 ani si 8 luni.

 

Dar vreau sa semnalez o recenta intamplare a unui prieten. A alimentat "like no tommorow" si apoi a fost obligat sa-si lase masina in soare si inclinata pe partea bushonului. Noroc ca nu era intr-un loc circulat si nici n-a functionat "legea probabilitatilor mici, dar sigure", adica n-a aruncat cineva o tigareta aprinsa pe partea aceea. Pana cand s-a intors, pierduse cativa litri pe caroserie si pe drum. Dupa ce l-au trecut toate apele si a mai albit vreo nK fire de par, a jurat ca nu mai umble rezervorul peste limita "primului tzac".

Share this post


Link to post

Da, m-am gandit si eu la treaba asta cind umpleam de zor si indesam si cu piciorul in rezervor... dar de obicei am facut asa cind plecam la un drum mai lung.

Share this post


Link to post

Primul TZAC il face pompa de alimentare deoarece benzina face spuma oricum merge umplut ochi cand pleci la drum.

Share this post


Link to post

Salutare...pot spune si eu un prim consum..care desi nu cred ca este concludent...avand in vedere ca este vorba de prima 1000 de km...am facut un drum de la bucuresti la tulcea (aproximativ 280km), dar impreuna cu ceva km prin bucuresti si cu ceva km prin tulcea...in total vreo 464...si am avut un consum mixt de 6.03...Eu zic ca e ok...voi? Pe drumul spre tulcea am mers cel mai mult cu 90 km/h

Share this post


Link to post

Prin Bucuresti, ochiometric dupa indicator, mi-au iesit cam 8,1-8,3 l/suta. Mi se pare cam mult. Masina este aproape noua - 2,5 kkm. Voi ce ziceti?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...