Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Consum Matiz

Recommended Posts

Pun si eu consumul pentru ca am facut si eu plinul pentru prima data dupa mai bine de un an de zile. L-am facut Joi la Luk in Gl, la primul tzac (chiar nu stiam ca face asa, era o noutate), am plecat la Iasi pe un drum judetean care ma scoate in Barlad, drum cu multe aliniamente, ondulatii, in fine, tot, ce vrei, nu am privat masina, am avut vreo cateva depasiri la aproape la limita de turatie, drum aglomerat, camioane, carute, de toate. Am facut plinul din nou in Iasi, tot la Luk: 11.45 litri. Nici mai mult nici mai putin pentru exact 230 km. Adica 4.9 %. Apreciez ca am avut un consum destul de mare din cauza traficului destul de greu. Daca as fi facut drumul pe un trafic lejer cred ca as fi scos chiar 4.3-4.4. Inca o precizare: eram singur in masina ceea ce conteaza destul de mult, eu o simt intotdeauna.

Share this post


Link to post
Daca as fi facut drumul pe un trafic lejer cred ca as fi scos chiar 4.3-4.4.

 

:)

Daca citesti la restul posturilor vei vedea ca apar erori foarte mari atunci cand faci plin la primul tac. Deci nu e un consum real ce ai obtinut acolo sau cine stie...

 

Vezi consumul meu pe autostrada la viteza constanta de 100-110 km/h.

Share this post


Link to post

Revin cu inca un consum si cu o intrebare:

Pe traseul Pristina-Nis-Zajecar-Portile de Fier-Orsova-Baile Herculane-Orsova, 479 km (including nitica invirteala prin Herculane, da' nitica) mi-a halit ! (26.6 litri, din buza in buza!) :mda: ... si n-am calcat-o prea tare...

 

Acum intrebarea: e posibil sa consume mai mult din cauza bujiilor? Ca asa mi se pare, de cind am schimbat bujiile Bosch originale cu Champion, parca nu mai scot consumurile alea beton! Bine ca le-am pastrat pe alea originale! Trebuie doar reglata distantza...

Share this post


Link to post

NeFeSake, inainte de a arunca pisica in curtea bujiilor (nu ca n-ai avea dreptate, consumul meu a luat-o razna cam dupa ce mi-au schimbat Bosch-urile originale cu Champion la R20kkm, apoi m-am aberat eu cu Brisk-uri si acum cu Bosch 4electrozi, dar mai intervine un aspectus: la Service-ul Autocenter e un mare afis in care spune ca "pentru ca automobilul dumneavoastra sa functioneze ireprosabil cit mai mult timp, Autocenter recomanda sa faceti o curatare de injectoare la fiecare 20kkm"; fiind eu destul de neplacut impresionat de setea betzivanei mele in ultima vreme, la ultimul plin (vineri, MOL98), am bagat si un flacon de spalator de injectoare, iar rezultatele sint destul de vizibile (respectiv am aproape 150km rulati, iar acul n-a coborit inca pe primul reper - plinul l-am facut normal, nu am indesat benzina cu piciorul), asa ca e de urmarit si treaba asta ... evident, pina la urmatorul plin nu am cum sa fac o masuratoare precisa, dar asa, ochiometric, pare de bine.

Share this post


Link to post

Exact Felix si eu patzit la fel abia dupa ce am bagat curatatoarul ala mi-a mancatr si mie mai putzin !!!!!!!!!!111

Share this post


Link to post

Salutare la toata lumea !

De o luna sunt si eu apropitar de buburuza ( matiz e/ac Klasse) .

Nu-i rea desi e mai slabuta decat batranica mea de cielo din 95.

Consumul in schimb pt oras e mai bun asa ca ma fatai in oras cu ea .

Am 1100 km si coonsumul a fost mixt 6.1 ceea ce e bine.

In oras in jur de 6.8

Cieloul ia in jur de 9.5 urban, dar ii dau si talpa la demaraje.

Una peste alta nu pare o masina rea .

Sa-mi mai ziceti si mie la ce sa ma astept la matiz.

AAAA si mi se pare o porcarie ca in timpul garantiei ma obliga sa-i pun ulei daewoo.

Salutare

Share this post


Link to post

Parerea mea sincera este ca nu se merita banii pentru asta. NU am auzit de dispozitive de acest gen care sa faca treaba cu rezultate simtitoare si sa se amortizeze intr-un timp scurt. Mai bine incearca un chip tuning. Eu unul sunt multumit cu consumul de Matiz. Cum spunea cineva de la AUTOTURISM acum cativa ani: piciorul pe pedala de acceleratie e cel mai bun economizor.

Share this post


Link to post

Hai ca se pare ca mi-am mai revenit si eu nitel cu consumul... :)

1. Orsova-Pristina = 375 km + 50km urban (la/de la munca) = 425 km.

Bagat 22 litri, pina in buza si nitel pe jos :) . Consum calculat 5.17 %

 

Acu vine partea misto:

2. Pristina - Bucuresti ~ 740 km. Bagat benzina full la plecare, mers nu prea sportiv (pe autostrada am stat la 90-100)... ajuns acasa... mi s-a aprins becul rosu cind am bagat masina in parcare! 8)

N-am bagat inca benzina din nou ca sa fac consumul... dar oricum mi se pare o performantza sa faci aproape 750km cu un rezervor si teoretic sa mai fie inca 5 litri inauntru (adica pt inca aproape inca 100km!

Bag maine benzina si revin cu ultimul consum.

Share this post


Link to post

NFS, ai picior de domnisoara de pension :lol: ... usor ca fulgul :lol:

 

Ultimul meu consum urban: 7.00% litri ... A SCAZUT CU 1 LITRU! mare-i gradina injectoarelor curate! ... de acum inainte, la fiecare 5kkm repet operatiunea ...

Afara, 140 full pe A1 si mers sustinut -functie de conditiile de trafic (100-120)- in continuare pina la Tg.-Jiu, consum 6.00% ... e bine, mi-a mai venit inima la loc ... :wink:

Share this post


Link to post

Domnisoara de pension, ai? :X

 

Ia d-aici! 8)

Am facut plinul azi, cu benzina Petrom 98 de pe Mantuleasa.

Am bagat 37,27 litri. Deci atit am consumat de la Pristina la Bucuresti (736km)!

Un calcul simplu => :drinkers:

 

Repet, fara sa-i dau in goarna, cel mai bun exemplu fiind ca pe A1 am mers cu 90-100kmh! :lavolan:

Share this post


Link to post

Salutare !

 

ma bag si eu sa ma laud cu consumul meu de care-s foarte multumit.

Merg saptaminal 250 km afara (in special Bucuresti-Breaza si Breaza-Sinaia) + 180-200 in Bucuresti. De fiecare data bag benzina de 95 de la Mol, pina la primul click, de la aceeasi benzinarie, aceeasi pompa (lumea zice ca sint maniac... :lol: )

Am repetat schema de aproape 10 ori pina acum, si de fiecare data am obtinut un consum foarte apropiat de 5,6%.

Afara merg constant cu 110, in localitati cu 60-65, merg un pic subturat, schimb a 4-a la 50 si a 5-a la 70-75.

Am mai bagat benzina Rompetrol (ieseam cam la 6%), Petrom si LukOil - ultima nu mi-a placut de loc.

Apropo, contrar altor pareri, eu unul n-am vazut nici o diferenta intre benzina Tempo 95 si 98 de la Mol.

Share this post


Link to post

Daca ai exploata motorul mai sus in ture, la fugareala, o sa vezi diferenta ... altfel e just ce spui, la o utilizare lejera nu face nimic special cea de 98, nu isi merita banii, deoarece consumul la Matiz nu are cum sa scada sub 5% cu 1l; pentru mine e mai rentabil cu 98, fiindca ies la acelasi cost/km ca si cu 95, dar ma si distrez ... :lol:

Share this post


Link to post

Iaca am revenit si eu din turul de forta de duminica (detalii soon la Calatorii - Transfagarasan). Am bagat dimineata benzina de am completat pana la buza (ba chiar am reusit sa dau si pe jos ca ma uitam ca prostu in alta parte si pompa n-a binevoit sa se opreasca, da putin :( )

Dupa 600km indicatorul de benzina urca pana la prima dunga alba (un sfert adica), ceea ce inseamna cam inca vreo 100-120km plus cei 5,5 litri regulamentari, ma cam apropii de consumul lui NFS. Pe A1 cam 110-120km, cu mici urcari la 130 pt. depasiri. Dupa Pitesti... 60-70 ca tot drumul pana la Poienari este doar un mare SAT, si dupa aia pana sus la Balea 40-50, nu mergea mai mult. Benzina OMV 95.

Share this post


Link to post

Salutare !

Am si eu o nelamurire !

Se poate bune benzina Shell V Power (euro 3)la buburuza?

Daca nu , care ar fi consecinta ?

Mersi

Bafta

Share this post


Link to post

Se poate fara nici o problema.Efectele pot fi o imbunatatire a performantelor si o scadere a consumului.Negative nu stiu.

Share this post


Link to post
...Se poate bune benzina Shell V Power (euro 3)la buburuza?

Se poate pune si motorina daca te chinui nitel! :lol:

 

Daca nu , care ar fi consecinta ?

Adica daca nu pui V Power? Consecintza ar fi c-o sa mearga la fel ca inainte! :lol: :lol:

 

Acu fara misto, eu am pus si nu mi s-a parut c-ar fi mare brinza... n-am remarcat nici o diferentza (fata de ce pun de obicei - OMV95, Luk95), nici la putere, nici la consum, nici la tremuratul scaunului din dreapta!

Share this post


Link to post

Revin cu un nou consum, ca mi-a stat pulsul cind am facut socoteala... nu cred sa ma fi inselat prea mult...

Deci, cum am facut? Am bagat la Drobeta Shell V-Power, nu chiar pina in buza, dar am insistat destul dupa primul click. Apoi am facut 387 km. Am mai bagat la Pristina tot cam dupa principiul de mai 'nainte, 17.7 litri (de 15 Euro!). Din calcul rezulta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

N-o fi chiar asa... dar nici departe nu pot sa fiu!

 

Mentiuni:

1. Am pus bujii Bosch, d-alea cu 4 electrozi.

2. Am inlocuit fisele originale cu Tesla siliconice

3. Am inlocuit Montanele de pe fatza cu Pirelli P3000

 

S-ar putea sa conteze si asta!

Share this post


Link to post

Bey Sergiu tu ce pana mea ii faci o urce pe panta si ii dai drumul la vale fara motor?

Share this post


Link to post
Din calcul rezulta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

E cam imprecis cu metoda ta, dar eu cred ca minimul scos de matiz e 4,7%. Si asta se poate atinge doar pe autostrada la viteza constanta de aprox 100 kmh

Share this post


Link to post

Nu-i asa.

In concediu am facut peste 2000 Km si consumul mediu a iesit (nu mai stiu chiar precis) cam de 4.7%. Am avut si munte, si ceva urban. Iar la Matiz-ul meu nu am facut nimic de la cumparare (nici fise , nici bujii, nimic). Intr-adevar, nu sar de 110-120 (normal 100), in urban merg cat pot de cursiv.

Deci un consum de sub 5% afara, este normal.

Share this post


Link to post
Bey Sergiu tu ce pana mea ii faci o urce pe panta si ii dai drumul la vale fara motor?

Crek taica-miu ar scoate sub 4 la cum merge el: accelereaza usor pana la 100-110, scoate din viteza si o lasa asa pana pe la vreo 70, dup-aia cupleaza din nou si repete faza. Face asa de 25 de ani de cand are carnetul: i s-a tot spus ca nu e bine dar nu poti sa-l contrazici atata timp cat nu i s-a stricat niciodata vreo cutie de viteze.

Share this post


Link to post

io mers Ceahlau acest weekend avec my TICO '98 catre ceahlau-izvou'muntelui si intors pe chei bicaz drum naspa o portziune pacolo

vazut lac rosu si sf. ana consum mediu urcush coborsh 5% :lavolan:

calc la Brasov :drinkers:

si ca sa zic sa stie lumea: motoru' are 160 mii km, masina a avut accident soldat cu rasturnare adik ceva serios nu asea si uite ce poate :swordfight:

Share this post


Link to post
Domnisoara de pension, ai? :X  

 

Ia d-aici!  8)  

Am facut plinul azi, cu benzina Petrom 98 de pe Mantuleasa.  

Am bagat 37,27 litri. Deci atit am consumat de la Pristina la Bucuresti (736km)!  

Un calcul simplu => :drinkers:  

 

Repet, fara sa-i dau in goarna, cel mai bun exemplu fiind ca pe A1 am mers cu 90-100kmh! :lavolan:

 

cam ciudat...rezervorul are 35 litri cu tot cu rezerva...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...