Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

PRETURI - Piese Nubira

Recommended Posts

Distributie Nubira II

 

Kit Continental 285 lei

Manopera 150

 

Pt colegii cu bucsele la brate...eu cand am schimbat bucsele astea m-a trimis mecanicul sa iau si niste "ghidaje",le-a zis el, pt interiorul bucsei...zicea el ca daca intra doar surubul prin interiorul bucsei este un luft intre surub si bucsa,iar aceasta din urma nu functioneaza la adevarata ei valoare si te lasa si mai repede pt ca se misca si surubul in interiorul ei! Pe mine unu m-au tinut bine si inca mai tin!

 

stiu la ce te referi eu la a mea am acele ghidaje dar tot degeaba este mult prea flexibila bucsa in sinea ei dar o sa o rezolv eu :D

Share this post


Link to post

Se gasesc fete de praguri pentru nubira2 ? Daca stiti, ma intereseaza unde si pret aproximativ sau date de contact. In ale mele a intrat rugina si vreau sa le schimb, cu chitul fibra nu este de durata. Multumesc.

Edited by VAXXi
Fara limbaj IRC!

Share this post


Link to post

Praguri de Nubira 2 se gasesc. Pret 248 ron bucata. Le gasesti la oricare din magazinele Radacini- Gara de Nord 0213142039 sau Constanti Brancusi - Sect. 3 031.438.03.57

Share this post


Link to post

Bucse brate fata 4 buc MOOG 102

Manopera 100

Unghi Fuga 50

 

Total 252

Share this post


Link to post

Salut tuturor. Zilele astea mi-am bagat si eu masina in service cu unele probleme.

Postez cam ce am schimbat si la ce preturi am gasit :

- Amortizor fata Kayaba(gaz)(2 buc) : 265 ron buc + 50 ron transportul prin curierat

- Buccse brat fata(4 buc):2 mari la 25 ron buc si 2 mici la 18 ron buc

- Flansa amortizor fata(2 buc) : 62 ron bucata

- Rulmenti flansa fata (2 buc) : 23 ron bucata

- Manopera 150 ron ( 2 ore jumatate timp de lucru)

- Total = 986 Ron

Share this post


Link to post

- bielete antiruliu fata MOOG 2 x 66= 132

- bielete antiruliu spate MOOG 2 x 45 = 90

- bucse bara spate No name 2 x 4 = 8

- manopera 70

 

Total 300 RON

Share this post


Link to post

imi puteti spune si mie va rog daca cei care vand pe situl acesta sunt de incredere ? http://www.dezmembrari-daewoo.ro/

 

sau unde as putea gasi mai aproape de cluj o caseta de directie servo pt nubira din 2000 de 1,6 benzina ?

Share this post


Link to post

Pentru nubira 2, au la magazinul reprezentanta de la Gara de Nord Bucuresti 2 tipiri de rulmenti pentru roata fata.

Unul este original la 175 lei si celalalt aftermarket facut tot in Coreea, la 61 lei.

Va rog sa-mi spuneti daca ati folosit de cel aftermarket si e bun la acest pret sau nu e bun de nimic si sa iau original, desi e de 3 ori mai scump aproape.

Multumesc.

Share this post


Link to post

mare grija sa nu fie OPTIMAL eu unu m-am ars...nu a facut nici macar 1 an si a inceput sa huruie acum am luat SKF.

Share this post


Link to post

multumesc pentru informatie. SKF cat costa si de unde?

Share this post


Link to post

Salut,

 

Mecanicul mi-a dat o lista de piese pentru Nubira I, dar nu stiu exact ce coduri au ca sa le pot comanda. Ma puteti ajuta?

 

Lista este:

 

1.Articulatie caseta de directie(articulatia dinspre cutie)

2.Rulmenti spate

3.Brate inferioare spate

4.Bujii

5.Placute frana

6.Ulei

7.Filtre

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Am gasit in sfrasit o bieleta antiruliu care pare mai ok decat toate panaramele de pe piata(par mai orbuste, mai groase si mai grele decat cele originale): TRW (in jur de 70 lei/buc). Nu va recomand lemforder (costa 85 ron iar in punga lemforder este aceeasi panarama de bieleta CTR care o gasesti la 25 de lei).

 

Acum mi-am luat si un set de saboti de frana ferodo premier (de cand cu placutele ferodo dezechilibrul de franare fata spate a crescut). Are cineva idee ce rol are santul longitudinal de pe mijlocul sabotului de franare?

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Martor de uzura?

Share this post


Link to post

Tot mai greu gasesc piese originale pentru Nubira.Sunt multe pe piata dar calitatea lasa de dorit.

Share this post


Link to post

... aceeasi panarama de bieleta CTR ...

Vei ride sau nu insa, la MOS, in urma cu 150.000km (am scris corect !) am schimbat basculele cu unele Daewoo (inca nu aparea holograma GM). La vremea respectiva piesele "de origine" erau mult mai "de incredere". Ei bine, la schimbul de pivoti din primavara asta am avut surpriza (mare, de altfel) sa constat ca anterior pivotii fusesera CTR (cei capsati pe bascula !). Departe de a face reclama CTR insa, in conditiile unor trasee destul de dure, pivotii lor au rezistat mai bine decit cei OEM.

 

PS: Intr-o cutie Delphi am gasit pivot CTR. Prima data am dat retur, a fost adusa alta cutie si ... supriza, tot CTR

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Stie cineva unde se gaseste "semiscutul" motor (bucata aia de plastic de jos din partea din fata care se vede din fata de sub spoiler)? Eu am tot agatat-o de borduri si arata groaznic.

Share this post


Link to post

Si pe mine ma intereseaza plasticul de acolo...Am tot ramas inpotmolit la pescuit si e praf si al meu :(

Share this post


Link to post

Si pe mine ma intereseaza plasticul de acolo...Am tot ramas inpotmolit la pescuit si e praf si al meu :(

daca gasiti pe undeva dati-mi si mie un link de unde il pot cumpara ca si al meu e rupt. ms anticipat

Share this post


Link to post

salutare tuturor .. si pe mine ma intereseaza acel plastic .. :)

 

A descoperit cineva vreo sursa de bucse brate fata mai ok? Ultimile au tinut 15kkm...

 

Vedeti daca aveti cumva intentia de a lua bielete antiruliu lemforder mai bine o lasati balta: numai punga e lemforder, continutul e fix aceeasi bieleta cu aceleasi inscriptii precum cea luata anul trecut la o treime de pret...

 

Eu am cumparat acum de curand SIDEM - Belgia. 106 ron

Cred ca eram ceva mai inspirat daca as fi luat MOOG - Germania. 120 ron

M-am ferit insa de pretul cel mai mic de pe piata, "coreene". 54 ron

Mecanicul care mi le-a pus mi-a spus ca au cauciucul cam moale.

Oricum chiar si cu gumele schimbate am remarcat o alta tinuta la drum.

In timp o sa vad cum se comporta si o sa revin cu un post.

Totusi daca ar fi sa mai aleg inca o data cred ca as merge pe MOOG-Germania, mai exista si LEMFORDER (120ron) dar observ aici pe site pareri critice la adresa lor.

 

am cautat rola intinzatoare Nubira 1 si am gasit la 150 ron, dar este la o prima vedere parca mai "consistenta" fata de ce am eu pe masina, mecanicul meu a zis ca nu se potriveste. as inclina sa cred ca e pentru Nubira 2

ma poate ajuta cineva cu un sfat de unde sa gasesc asa ceva si eventual o marca..

 

in alta ordine de idei am gasit la jumate de pret bujii champion noi la folie, ce ma sfatuiti?

aici pe site am vazut recomandare NGK BKR6E-11 (distanta la electrod de 1,1 mm)...

ce parere aveti de cele mai scumpe, pe Iridium spre ex. , se merita?

 

cat de curand o sa iau si baterie: VARTA 63aH SilverLine, am gasit la pretul cel mai mic 340 cu bateria veche la schimb.

vechea baterie tot VARTA e si sunt multumit de ea, a rezistat 4 ani , recomand cu multa caldura.

Edited by Sosso

Share this post


Link to post

Bateria Delkor la mine a tinut 7,5 ani (si probabil mai tine la noul proprietar) deci 4 ani nu e mare treaba. Si un rombat din clasele superioare tine 4 ani fara griji!

 

Bujii mergi pe NGK, pt 20 de lei nu-ti bate capul. Iridium, platina si alte avioane merita doar daca ai multi bani de tocat si nu stii ce sa faci cu ei.

Share this post


Link to post

Salut! Am schimbat astazi rulmentii de pe stanga spate la nubira mea. Am luat un set de rulmenti FAG-35lei setul la recomandarea unui prieten. Stie cineva ceva de aceasta firma?? Se merita sau ma trezesc ca peste 4-5000 km va trebui sa fac din nou aceasta operatiune?

Share this post


Link to post

Ce-ai zice sa cauti pe forum ? s-a discutat despre FAG si alte marci atat in sectiunea de Tico/Matiz cat si la CNEL. Aici se posteaza preturi.

Share this post


Link to post

I-am cerut o oferta de distributie colegului Lao de pe forum, care mi-a recomandat:

 

Rola fixa Ruville: 60 ron
Intinzator curea distributie Ruville: 158 ron

Curea Conti: 80 ron

Sau kit de role Conti + curea Conti: 320 ron/set, dar personal recomand combinatia de mai sus.

Pompa apa: 95 ron/Thermotec sau 154 ron/Hepu.


Intreb deoarece n-am gasit nimic legat de "Ruville".

 

Ar mai trebui ceva schimbat pe langa astea? cureaua accesorii?

 


Edited by lowlife

Share this post


Link to post

Salutare confrati .

 

Doresc sa va cer ajutorul sa gasesc DISPOZITIV CU ROLA INTINZATOARE PENTU CUREAUA DE ACCESORII ( Nubira 1 an 2000 benzina 1600cc 106cp KLAJ).

Fac acest lucru intrucat la magazinele unde am intrebat mi s-a spus ca piesa care o am eu pe masina nu se mai fabrica nicaieri in lume, si nici nu se gaseste la vanzare pe undeva.

Mi s-a mai spus ca, codul de pe ea 96183115 are ca echivalent 96966707 desi ele ca forma si detalii constructive sunt un pic diferite.

Spre exemplu 96183115 are prindere pe un singur orificiu pe cand 96966707 are pe doua.

Iata 96183115

As vrea sa stiu daca a incercat cineva sa puna piesa cu codul 96966707 in locul celei cu codul 96183115 si cum a facut asta?

Exista cumva vreun cod echivalent de la Opel care sa mearga.

Orice alte sfaturi sunt binevenite.

Va multumesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...