Jump to content
Sign in to follow this  
andreib

Bravo- Black, Beautiful And Refined

Recommended Posts

Dupa multe, multe, multe cautari am schimbat si eu masinuta asa ca va prezit noul AndreiB mobil: Fiat Bravo Dynamic. A fost clar dragoste la prima vedere si sper sa fie cel putin lafel de buna pe cat a fost GP-ul.

 

Masinuta are un cârd de dotări care le descopar incet incet.

 

Motor 1.4 16v starjet (90cp)

Cutie de viteze in 6 trepte

ESP cu ASR si Hill Holder

Computer de bord

O gramada de airbaguri

Climatizare bi-zonala

Geamuri electrice

Proiectoare adaptive

Jante aliaj 16''

Mp3 player (mai mult decat decent pentru o sonorizare standard), comenzi pe volan

Cotiera cu spatiu refrigerat

 

Maine poate reusesc sa fac o sesiune foto si sa adaug ceva mai multe poze.

post-484-0-82394700-1351958937_thumb.jpg

post-484-0-63504700-1351958952_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Meravigliosa creatura! S-o stapanesti sanatos, multi km fara probleme!

Share this post


Link to post

Pana la urma ai ramas la Fiat.

 

Sa o stapanesti sanatos si fara probleme cu ea.

 

Motorul nu-i cam mic?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos si km multi fara probleme.

Frumoasa culoarea dar cam greu de intretinut la noi...

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos, Andrei!

 

Culoarea nu prea poti s-o alegi la o masina SH, preferi ca altele sa fie OK insa negrul ii sta foarte bine, asa greu de intretinut cum e... Motorasul ar trebui sa fie OK pt. oras insa te descurci OK si extraurban daca nu ai veleitati sportive. La un moment dat ma tenta un Bravo cu motor de 2.0 Diesel, insa am renuntat pana la urma.

Da si tu mai multe detalii (km, pret, al catelea proprietar esti, provenienta, etc)

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Motorasul e ok avand in vedere ca va fi folosit majoritar urban. E fain ca are cuplu de la ture joase (cred ca are variator pe supapele de admisie) si este extrem de silentios si f bine echilibrat. Mai mult, cutia in 6 trepte este superba si ajuta f mult atat la demaraj cat si la consum (pana acum 9% urban si 6% extra).

 

Masina este din 2008, a avut un singur proprietar (cumparata din ro de la reprezentanta), 31.000km.

 

Culoarea ii sta f bine dar este f greu de intretinut. Oricum, la cum se prezinta masina si cat am platit pe ea nu puteam sa mai fac mofturi.

Share this post


Link to post

O masina frumoasa, sa o stapanesti sanatos, pacat ca nu e turbo, dar se face :D .

Culoarea e superba.

Share this post


Link to post

Doar multi km fara probleme iti urez.

Mai mult nu pot zice de un fiat.

Share this post


Link to post

Bravo Andrei, frumoasa si spatioasa. Pacat ca e Fiat :P

 

Sa fii atent la consumul de ulei, din cate stiu motorul asta este cam flamand daca te dai la ea.

Share this post


Link to post

Experienta buna avuta cu grande punto m-a convins sa iau fiat.

 

Motorasul este cat se poate de ok in ceea ce priveste consumul, voi vedea cum se va comporta in timp. Oricum cand am luat masina era clar ca nu va fi racheta (nici nu mi-am dorit asta).

 

@madkat: Alfa 147 era prea multa bataie de cap, asa am ajuns la bravo. Oricum, vreau o componenta de alfa pe fiatul meu: cumpar maneta cruise control de 147 :D .

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Bine ai venit in clubul celor care sponsorizeaza spalatoriile!

Share this post


Link to post

Ai deja element de Alfa - plafoniera de 156/147/GT :D

 

Nu inteleg foarte bine sensul masinii - ai si punto si bravo acum? sau ai dat punto-ul? si asta e masina de oras inlocuitoare?

 

Culoarea e chestie de gusturi - eu dupa niste luni bune cu masina albastru inchis metalizat mi-am jurat ca niciodata nu voi ma lua culoare inchisa...

Edited by madkat

Share this post


Link to post

GP-ul e al surorii, o mai conduc din cand in cand si fac reviziile la ea.

Share this post


Link to post

Faina, s-o alergi sanatos! La kilometrajul ala e aproape noua.

La mine in 2008 Fiat dadea 5 ani garantie la Bravo, daca era luata de aici era inca in garantie :D

Share this post


Link to post

Ai inscris-o sau ai luat-o gata "rodata" prin Iasi? :)

Share this post


Link to post

Trebuie sa ii fac identificarea la RAR si sa ma mai foiesc pe la inmatriculari putin dar pastrez numarul (e de IS si acum).

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Dupa mai bine de 600km facuti cu bravo pot spune ca cei de la fiat sunt f corecti in ceea ce priveste consumul (aceeasi situatie si la GP). In manual consumul dat este de 8,7/5,6/6,7 iar eu pana acum am 8.9/5,8/6,7. Maina se comporta excelent la drum lung, motorasul este nesperat de vioi chiar de la turatii reduse iar cutia in 6 trepte este SUPER.

 

Tot ce ii trebuie acum este un set de anvelope de iarna.

Share this post


Link to post

Caut acum cu maneta de alfa. Daca are cablajul tras e plug and play, daca nu trebuie facuta o bucata de cablaj din mufa de la ECM.

Share this post


Link to post

sa o stapanesti sanatos !!!

Share this post


Link to post

Din pacate masina mea nu are cablajul pt cruise control asa ca va trebui sa astept primavara, sa cumpar maneta si sa fac cablajul din ECM.

 

Intre timp a primit bocanci de iarna pe 15'' (cat de greu se gasesc jante de fiat 4x98....) cu Good Year UG7, un set de bujii NGK noi (cele vechi aveau o distanta intre electrozi sensibil mai mare de 1mm cat este normal) si filtru de aer MANN.

 

Dupa o verificare atenta s-a constatat ca totul e ok, mai putin un pivot. Fiind fiat si nu alfa pivotul se schimba ca la daewoo (se taie niturile si se prinde cu suruburi) asa ca am scapat ieftin: Pivot MOOG 68 lei.

Share this post


Link to post

La generatiile mai noi se schimba si la Alfa separat. Era aiurea ca o marca low-end ca fiat sa nu aiba pivotii separati de bascula. Doar ca macaronarilor le-a luat cam mult sa se prinda.

 

4x98 gasesti - sa vezi ce misto e la 5x98. Partea buna (si multi o sa ma blameze acum) e ca merg fara probleme si 4x100 sau 5x100. Prima introducere e mai dificila, si necesita lubrefiere, apoi merge perfect ;)

Share this post


Link to post

Am citit si eu dar mi-a fost frica sa iau 4x100, inele de centrare 58.1 si prezoane variabile si apoi sa ma trezesc ca vibreaza... Asa i-am pus jante de stilo din tabla si nu-mi trebuie decat 4 distantiere (si alea pt estetica mai mult ca jantele nu ating nicaieri).

 

Acum exista o serie de planuri care vor fi puse in practica treptat:

1. Geamuri foliate LLumar 75%spate, legal sau putin peste legal fata.

2. Instalatia audio e... close but no cigar. Trebuie ori un subwoofer micut (cel original de bravo nu-l gasesc din pacate...) ori boxe mai bune si ceva insonorizare (cel putin pe spate boxele sunt slabute tare). As incerca macar niste boxe mai bune pe componente intai pe spate (DLS, Hertz etc) de 16.5, ceva insonorizare si apoi mai vad. In nubira se auzea semnificativ mai bine cu boxele hertz/focal si HU pioneer...

3. Probabil voi da statia radcom 1DIN pe una mult mai mica, sa o pot plasa pe undeva prin masina.

 

Tot ce ma deranjeaza e ca afara e frig, noapte e deja la 4 si nu prea pot face mare lucru...

Share this post


Link to post

Instalatiile audio stock pe fe fiat si alfa sunt niste cacaturi.

La alfa le-au mai iesit difurile cat de cat - la fiat nici macar... Sunt cica blaupunkt, da' nu se simte - sunt mai bune sculele din logan decat astea...

 

Incepe prin niste difuri mai bune - si cu sensibilitate peste 90db

Share this post


Link to post

Well not exactly... Instalatia stock e medie (adica similara cu cea de pe golf/octavia si sensibil mai buna decat cea standard de pe ceed sau d'acia). Problema este a mea: medie is not good enough.

Voi incepe cu boxele spate. Din pacate nu prea stiu ce sa iau: hertz dieci am avut iar la rece o cam luau razna si scoteau sunete ciudate, focal am avut dar nu am fost prea impresionat in special pe partea de inalte unde erau slabe si sunt scumpe...

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...