Jump to content
Sign in to follow this  
mihai72ro

Al Treilea Razboi Mondial

Recommended Posts

Not exactly... Au MIG-uri 21, MIG 23, Suhoi 24 si Mirage F1. Nu mai au cate au avut (ca au cam fugi pilotii cu ele, nu au mai primit piese, au mai ciordit rebelii si au mai si doborat vreo 4-5) dat tot mai sunt cateva. In plus o gramada de rachete sol-aer.

 

 

Ei, americanii (adica aia de la pentagon) au spus de la inceput ca trebuie distruse capacitatile de aparare antiaeriana. Ideea e sa le faca praf inca de cand sunt la sol. Oricum, aia sunt soldati, la ei solutia oricarei probleme e bombardamentul, de la pentagon nu vad ce alte propuneri ar putea veni :D

Share this post


Link to post

All Arabiya transmite: prima "victima": un avion francez a fost doborat. Ma intreb ce o zice acum Sarkozy...

Share this post


Link to post

Nu stim inca daca e adevarat, dar nu ma astept ca francezii sa fie la nivelul americanilor.

In golf americanii nu stiu daca au pierdut vreun avion de atac in tot razboiul,

unul de recunoastere fara pilot a fost dat jos si erau irakienii in orgasm, dar ei au lucrat

destept, cu bombardament de pe mare, treaba serioasa o fac se pare tot americanii si aici,

bombardeaza antierianele si aeroporturile lui gaddafi.

Share this post


Link to post

Avioane frantuzesti au dat jos avioane americane , si in caft real (razboiul turco-grec) si la exercitii. Inclusiv F22 a fost "doborat" de Mirage 9000 si de Rafale la exercitii, e drept fara ca americanii sa fi folosit (virtual) tot ce au ;) . Insa oricum nu sunt nici francezii chiar in copac.

Pe de alta parte nu conteaza doar avionul in sine ci tot dispozitivul, comunicatii, radare, awacs, intelligence, etc, iar la cap asta habar n-am unde sunt francezii. Americanii stiu sa se bata organizat si in gasca, nu am idee cat de buni sunt francezii la asta.

 

Ma intreb daca nu cumva graba asta franceza de a se baga la bataie nu se datoreaza dorintei de a-si testa in lupta si a-si face reclama la Rafale. E un avion foarte tare pe hartie, insa nu l-a cumparat nimeni din afara frantei, nici macar dintre partenerii traditionali ai Frantei. Probabil pretul prea mare si lipsa de "validare" in conflicte reale a contat.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

All Arabiya transmite: prima "victima": un avion francez a fost doborat. Ma intreb ce o zice acum Sarkozy...

Si mai crede cineva spusele lui Gadafi?

Share this post


Link to post

"A merge la razboi fara francezi e ca si cum te-ai duce la vanatoare fara acordeon", am auzit-o dimineata la radio guerila :)

Share this post


Link to post

Sarkozy este in cadere libera in Franta ,avand in vedere ca este an electoral crede ca daca isi arata muschii va creste in sondaje ! Daca America si Anglia au falitii lor de ce sa nu aiba si Franta falitii ei ?

Share this post


Link to post

Eu nu-s convins ca sunt legate. De exemplu iau parte la bataie si belgienii, care nici n-au guvern :D Deci li se falfaie de popularitate.

 

Nebunu' a amenintat traficul aerian si pe cel maritim de pe Mediterana. Ce trebuia facut? Sa astepti sa doboare un avion de pasageri (deja a fost implicat in deturnari, nu cred ca s-ar jena) ca sa reactionezi? A doua zi dupa declaratia asta ONU a dat mana libera atacului...

Share this post


Link to post

In sfarsit trimitem si noi ceva in zona "sa aratam ca nu suntem niste pigmei" ca nu credeam ca o sa-l citez pe vreodata pe Gioana, dar are dreptate. In mod clar nu suntem jucatori de prima mana, dar poate pe viitor macar vor intelege si la noi ca e nevoie sa se bage niste bani si in armata, nu doar sa plangem "fals cu lacrimi necurate".

Share this post


Link to post

Pana mea, cand s-a vorbit de F16, nu a crezut-o decat iRealitatea. Ei au o scuza, sunt la fel de prosti ca A3.

Share this post


Link to post

Ha ? Ce-i drept se cam ascut cutitele de-o vinjoleala bag seama da' io, io cu cine votez ?  Adevarul e ca sintem o specie data dreq de picioarele de dinapoi (cum ar zice unu "di la mini din sat"). Nah, cind uitam ce inseamna a fi OM (!) mai primim cite o scatoalfa de ne sar capacele ! Sa recunoastem ca ne-o meritam ! Chiar ma intreb de are rost sa investesc intr-o pereche de placute de frina ... ori mi le detecteaza Geo !

Apropo Geo, ce placute preferi: green, yellow ori red ? Ca de-oi da coltu si le gasesti, fie cu limba de moarte si drept de mostenire ! 😉

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...