Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

Nu e obositor (cel putin la mine). Oricum il pui pe buton si il aprinzi cand vrei!

Share this post


Link to post

Eu la cielo il aveam sub torpedou, se vedea super si nu deranja absolut deloc, mergea perfect cu display-ul de la mp3. Asa mi se pare cam tare lumina..

Share this post


Link to post

Sorry Mircea! N-am vazut celalalt topic.

 

Lumina nu deranjeaza deloc. Eu il las sa mearga noaptea in timp ce conduc si nu este deloc suparator.

E misto ca nu se vede neonul decat daca stai in masina sau fff aproape de ea. In rest se vede decat ca e o lumina albastra inauntru.

Share this post


Link to post

pt cine are bani de investit in audio din masina tocmai mi-am achizitionat JBL t 595 limited vreau sa spun ca sunt de departe cele mai bune boxe din toate punctele de vedere (si cred ca cele mai scumpe) cu aceasta ocazie mi-am dat seama ca nu mai am nevoie de subwoofer pe care l-am avut de 1,5ani basul fiind ireprosabil cat despre claritate ...jos palaria(binenteles daca vrei sa ai bas in masina,un + este subwooferul,io dupa ce am schimbat boxele si am venit acasa in 20 de min la volum maxim imi venea sa vomit)

ce am ramas uimit

sunt din titan nu se zgaraie sub nici o forma

sunt super grele nu stiu cate kile au dar au...

daca pui un obiect din fier pe spatele magnetului nu ramane pe el

 

 

http://www.cardomain.com/item/JBLT595?ref=deal

 

cred ca imi trebe o statie mai puternica decat 2x90 asta

Share this post


Link to post

Salve

Ma mandresc cu un MNC luat in decembrie .

player cu mp3, RDS, ESP, 4x40, multe reglaje, random, repeat, intro si multe alte care nu vreau sa stiu,

dar cel mai inportant are si iesire pt 5.1 cu mufe RCA pt fiecare: subwoofer, fata si spate

 

 

ap2ey.th.jpg

Share this post


Link to post

intr-adevar jbl t595 sunt niste difuzoare foarte misto pt SQL(adica pt ceea ce in general lumea numeste se aude bine si tare)

eu va recomand pt ele un amplif de aproximativ 200w rms pe canal. aceste difuzoare amplificate corect suna bine

Share this post


Link to post

Am comis-o azi. Am montat statia Blitz Audio 2x150 RMS pe boxe ovale sony (80w RMS) din spate. Statia sta la mai putin de jumatate din volum ca sa nu ard boxele dar se aude demential, incomparabil mai bine decat orice putea sa faca HU-ul.

 

Urmeaza faza 2: insonorizare portiere fata si capac portbagaj cu aluband.

Share this post


Link to post

salut eu sunt nou pe forum si sunt fericitul posesor al uni cielo din 2005

si asta a fost primul lucru care l-am schimbat

sitemul audio din fabrica e undeva la gunoi si am pus o linie sony xplode ovale spate casetofon cu cd player si boxe fata totu a dus in jur de 10 milioane dar se aude exceptional acum sper sa dau de bani sa pun un tunde vreo 250 de w sii o sa se auda mai bine zic io

Share this post


Link to post

Stie cineva daca s-ar putea sa coboare antena cand comut pe cd sau sa o ridic doar cand vreau eu .. pe un Pioneer (DEH - 2820 MP)?

Am incercat si cu dezactivarea TA, nu a mers, or fi legate fire aiurea?

 

Si inca ceva v-as ruga.. la un cass 4*50W care ar fi puterea minima/ideala ce ar trebui sa o aiba boxele(fata-spate)?

Si care parametru trebuie sa-l urmaresc, "Putere maxima" sau "Putere nominala" ?

 

Multumesc anticipat.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Decupleaza firul de comanda a antenei si pune-l printr-un buton la ceva ce se aprinde doar cand pui cheia in contact. Astfel cand scoti cheia din contact antena va cobori si se va ridica (doar cand e pus contactul) si butonul este apasat.

Share this post


Link to post

Eu am reusit sa dovedesc in sfarsit masca aia din plastic la bord si pot schimba patefonul vechi :banana:

Insa nu se potrivesc mufele... cum spunea cineva mai devreme, am probabil mufa daewoo.

 

E una cu 13 pini, pe un singur rand. E intr-adevar mufa Daewoo?

 

Daca e asa, o sa fac maine o vizita la Chevrolet sa caut adaptator daewoo-iso. Daca ce am eu e o prostie atipica, va trebui sa aplic metoda muncitoreasca cu taiatul firelor...

Share this post


Link to post

Modificari facute la masina mea:

Boxe spate Infinity inacastrabile in masca originala

Fata inca in lucru dar vor fi tot infinity

Statie Infinity 4X 275 RMS

Tun Bass Infinity Kappa 350W RMS

 

Probleme:vibreaza TOATA masina deci trebuie sa gasesc solutii pt a stabiliza sunetul(din punct de vedere al basului)

Trebuie adaugat un condensator pt a nu omora bateria

Astept propuneri :D :D

Share this post


Link to post

propuneri:

iti dau eu cea mai buna propunere pt car-audio

antifoneaza masina cu un produs special pt asa ceva(dynamat, stinger expert roadkill, etc)

Share this post


Link to post

Un sfat si la mine daca se poate..

 

Vreau sa-mi schimb boxele originale,

ce ar trebui sa pun asa incat sa suporte volumul la maxim pe un 4*50W

(ma rog, am inteles ca aproximativ e 4*22 rms),

fara a schimba dimensiunea (10 fata, 17 spate, merg 17 in loc de 16.5, nu?)

 

Nu vreau statie si nici subwoofer.

Mersi frumos.

Share this post


Link to post

Orice difuzoare vei pune, amplificatorul cd-playerului tot va intra in distorsiuni, daca vei da volumul la maxim. In functie de difuzoare, poti urca volumul mai mult sau mai putin. Incearca sa gasesti unele de putere putin mai mare decat a HU, iar ca marca si model, depinde de gusturi si buget.

Share this post


Link to post

Am vazut la un magazin Subwoofere cu statie cu tot pe ele la 250 Ron si 400 Ron. (60-75W)

A cumparat cineva asa ceva? (fara reclama, la Konelectronic)

M-ar interesa si pe mine unul si mi se pare un pret bun. Dar calitate?

Voi ce ziceti?

post-1359-1142512094_thumb.jpg

post-1359-1142512118_thumb.jpg

Share this post


Link to post

mai fratilor, io am casetofonu original pe cielo.

cand merge pe radio se ridica singura antene si cand bag caseta se lasa tot automat.

daca schimb io casetofonu, se mai ridica si lasa antena???

Share this post


Link to post

Mai toate au optiunea asta.

Share this post


Link to post

pai daca schimb casetofonu, se mai ridica antena automat?

are ceva mufe? sau cum?

Share this post


Link to post

este un pin special destinat pentru ridicarea si coborarea antenei in mufa, mai toate casetofoanele au.

Edited by EXE

Share this post


Link to post
este un pin special destinat pentru ridicarea si coborarea antenei in mufa, mai toate casetofoanele au.

 

mersi mult

Share this post


Link to post

Cam ce optiuni as avea(mai ieftine) pentru un cas cu Mp3 + telecomanda de volan sau joystick? Imi place foarte mult telecomanda de la Pioneer, care o are @dinoc la bursa, dar are nevoie de un cas care sa suporte asa ceva si incep de la 9 mil, deci ajunge vreo 10 mil toata treaba si mi se pare cam mult.

 

merci.

Share this post


Link to post

dintre Alpine, Magnat, MacAudio, Pioneer si Clarion pentru scimbat boxele originale care ar fi ordinea fidelitatii acestor 5 marci pe care dumneavoastra le-ati alege

Share this post


Link to post

Eu as merge pe Alpine au basi fff buni. Si Clarion e o varianta...

 

Celelalte 3 sunt din alt segment. Acum depinde si de buget :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...