Jump to content
Sign in to follow this  
Sam Chuck Yin

De Ce Nu Respectam Vitezele Legale Pe Soselele Din Romania?

Respectarea vitezei legale  

150 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Faptul ca fiecare vitezometru arata mai mult nu este o lege, este o acoperire a producatorilor, deci nu poate fi inclus in calculul erorilor. Altfel, in metrologie, regula pentru incertitudinea de masura e k=2 si se introduce si incertitudinea etalonului fata de care se calculeaza eroarea instrumentului din citatul lui Vaxxi (plus alti factori). Eroarea si incertitudinea sunt doi termeni diferiti, incertitudinea fiind cea care conteaza in cazul de fata, iar "depasirea cu 10 km/h" este 100% in concordanta cu legislatia romana in vigoare, nici in plus, nici in minus.

Share this post


Link to post

Pana una alta, la stiri la protv ziceau ceva de o moda italiana: un an pauza daca depasesti viteza legala cu peste 50km/h :D

Share this post


Link to post

Daca as respecta viteza legala as chinui masina. Asa ca prefer sa aleg rutele cele mai putin tranzitate atat de masini cat si de politisti unde am posibilitatea sa merg mai pe mijlocul drumului sa pot evita si cetatenii turmentati. Eu zic ca e mai bine pentru masina sa mergi cu viteza a-5-a la 90 km/h decat cu a-4-a la 60km/h.

Edited by korydon
  • Like 1

Share this post


Link to post

90 km/h prin localitate este foarte bine pentru masina, suspendarea dreptului de conducere o scapa de orice chin.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Daca e soseaua libera si nici garcea nu obisnuieste sa dea pe acolo de ce nu? Cand nu se poate , nu se poate, nu exagerez nici eu.

 

 

Share this post


Link to post

Viteza de 25m/s este prea mare pentru o localitate, unde probabilitaea de schimbare a decorului este foarte mare. Intr-o secunda te poti intalni cu totul alt "peisaj" decat iti imaginai cu o secunda in urma. Intre timp pargurgi 25 m, timpul minim de reactie este de vreo 0,5s, adica inca 10-12m, iar pentru a opri masina mai ai nevoie de vreo 40m. Doar cel care n-a patit-o inca, crede ca lui nu i se poate intampla.

Share this post


Link to post

Ai perfecta dreptate. Drumul de care povesteam il fac aproape saptamanal ( pot sa zic ca il cunosc bine, surprize acum pot fi in orice loc ) si are multe portiuni cu plaja mare de vizibilitate si acolo merg cam cu 90km/h constant. Unde nu am vizibilitate si pe drumuri pe care nu le cunosc nu merg tare, mie nu imi place viteza , dar nici sa merg cu 60 km/h si soseaua sa fie libera.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Unde pot ii dau, dar unde nu, nu.Si 90 km/h nu mi se pare o viteza mare, mai mult nu ii dau( o singura data m-am dus cu 135 km/h pe E85 intre Bacau si Sascut ). Pe drumuri pe care merg pentru prima data, sau pe care le cunosc mai putin, merg legal.

Share this post


Link to post

Daca as respecta viteza legala as chinui masina. Asa ca prefer sa aleg rutele cele mai putin tranzitate atat de masini cat si de politisti unde am posibilitatea sa merg mai pe mijlocul drumului sa pot evita si cetatenii turmentati. Eu zic ca e mai bine pentru masina sa mergi cu viteza a-5-a la 90 km/h decat cu a-4-a la 60km/h.

 

Cei de afara cum si-or chinui ei saracii masinile cand merg regulamentar? Pentru ei nu o fi acelasi chin? Si in mod sigur nu i-am prea vazut cu Matiz, Tico si alte slabiciuni de masini.

Share this post


Link to post

Cu greu tin viteza legala,ca ori ma uit la vitezometru ori la drum...si in depasiri e si mai greu cu vitezometrul

Si pe bulevardele libere 70-80 e numai bine,cu greu se schimba decorul

Share this post


Link to post

Cei de afara cum si-or chinui ei saracii masinile cand merg regulamentar?... Si in mod sigur nu i-am prea vazut cu Matiz, Tico si alte slabiciuni de masini.

Nu compara infrastructura din afara cu cea din Romania ( si nici veniturile oamenilor ). Masinile comercilaizate ( mai bine zis produse ) la noi sunt adaptate drumurilor noastre: asa drumuri, asa masini.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Nu compara infrastructura din afara cu cea din Romania ( si nici veniturile oamenilor ). Masinile comercilaizate ( mai bine zis produse ) la noi sunt adaptate drumurilor noastre: asa drumuri, asa masini.

Avem masini mai adaptate la drum si veniturile cele mai mici, de aia alergam, aici. =)) Pot depune marturie, elvetienii merg cel mai incet.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Aici sunt multe de comentat! Nu poti tine strict legea. Depinde de drum, de masina si... constiinta! Eu, de exemplu, nu am detector de radar, asa ca merg regulamentar 60 in localitati pe vitezometru (in realitate e mai putin, parca cu vreo 5km/h) iar pe celelalte drumuri in functie de limita lor de viteza European, Judetean. La drept vorbind daca e un DJ, care e bun si esti singur, nu-ti vine sa-i dai 120km/h? Totodata din lipsa de autostrazi cand prinzi portiuni de drum in care poti sa-i dai peste limita legala (la bunul simt) poti sa-i dai. Cel putin eu asa fac dar in respect fata de ceilalti participanti la trafic. Unde mai pui ca sunt portiuni cu limite de viteza prin indicatoare unde nu-si mai au rostul dar sunt, si la o adica daca te-a prins, cica n-ai respectat semnul (a se vedea soseaua europeana Slobozia - Braila unde in camp sunt semne cu limitare la 70km/h). Pe de alta parte ai drum numai prin sat portiunea dintre Tecuci si Hanu Conachi unde sunt nu mai putin de 26km de sat (pe kilometraj). Intrebare retorica (mai mult sau mai putin), ce faci in astfel de cauzuri?

Edited by cristidavid

Share this post


Link to post

Off. Am facut 30 min din Piatra Neamt pana in Vanatori, langa Tg. Neamt spre Pipirig, 51 km bananab.gif

Cu matizul, cauciucuri de iarna.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

...cica n-ai respectat semnul...

 

Mai, alea se numesc INDICATOARE.

SEMNE sint alea care le arati unora, in trafic de ex. :)

Share this post


Link to post

Viktore, care este pedeapsa pentru depasirea limitei de viteza cu +30 km/h la voi ?

Share this post


Link to post

Intre eu: care e viteza maxima pe care trebuie sa o ai ca, pe un drum Bucuresti-Satu Mare, sa iti iasa media 80 km/h?

 

Cat ar fi aceeasi viteza maxima pentru un drum echivalent in Ungaria?

Share this post


Link to post

Din pacate, cu patru ani in urma pentru +20km/h am primit 25.000 forinti. Acum, din calculatorul amenzilor rezultatul e de 45.000 + puncte penalizare pentru +30km/h.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Doar 700 lei ? De ce vorbesc unii de mai mult si majoritatea umbla pe "varfuri" pe acolo ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Se poate ajunge si pina la 300.000forinti.

Uite un calculator 2010, pentru viteza. In chenarul portocaliu se gasesc doua casute (albe) in prima scrii viteza permisa, iar in al doilea cu cit ai mers. Sub cele doua casute dai clik pe chenarul cu semnul intrebesii si iti calculeaza.

http://motorteszt.co...kalkulator.html

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Pai pentru 100 km/h in zona de 70, cum alergam io in localitate pe DN1, e 100 euro. Aproape ca la noi.

Share this post


Link to post

... majoritatea umbla pe "varfuri" pe acolo ?

 

Pai da, caci daca te "toarna"... nu stau la discutii, te ard fara drept de comentarii. Pot sa-ti spun ca se circula cit se poate de legal in ceia ce priveste viteza, sigur, mai sint si exceptii, dar majoritatea stau in banca lor.

Share this post


Link to post

Am inteles, merci. Adica ce fac unii pe aici se traduce cu de la 500 la 1000 euro, cum am auzit.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...