Jump to content
Sign in to follow this  
Phonyx

Chevrolet Cruze - Achizitie

Recommended Posts

Stiu de la dealer ca nu este obligatorie garantia extinsa, dar se incurajeaza achizitionarea acesteia. Prelungirea garantie ramane o optiune. Reclama Garantie 5 ani este doar de fatzada, inselatoare din punctul meu de vedere.

Share this post


Link to post

Buna seara !

Am si eu o mica problema la achizitia unui cruze 1.6 LS si anume : cei de la sc Expomarket Constanta unde am comandat masina mi-au spus ca mi-o aduc in max doua saptamani adica pana pe 30 martie , in precontractul pe care l-am semnat cu ei termenul de livrare este 15 aprilie. Pana la aceasta data nu am primit masina ba chiar mai mult mi-au spus ca este pe undeva prin Slovacia unde se face vama si mai dureaza 2 saptamani pana la livrare. Eu as vrea sa le fac o reclamatie sa le cer despagubiri pt fiecare zi de intarziere dupa data de 15 aprilie dar nu stiu la cine trebuie sa ma adresez asa ca daca stiti unde va rog sa ma ajutati.

Inainte de alegerea masinii ( dotari , culoare etc) am intrebat ce au pe stoc tocmai pt nu a astepta atat de mult iar masina aleasa (velvet red) mi-au spus ca o au pe stoc undeva la Baia Mare de aceea dura 2 saptamani , dar dupa cum am aflat ulterior era doar o minciuna pt a ma ademeni sa cumpar de la ei si nu de la Radacini Motors care au fost mai sinceri si mi-au spus ca nu au pe stoc culoarea Velvet red

Share this post


Link to post

Intradevar nasoala treaba cu asteptarea dupa masini la chevrolet aruncand o privire pe alte forumuri cu alte marci parca sunt mai operativi,ti-a comunicat nr.de sasiu dealerul si a primit actele cum ca exista in europa ca de nu atunci mare ghinion.Acum ce sa mai zic 2 saptamani pare o nimica toata pe langa 4 luni cat mai am eu si saptamana viitoare am deja o luna.Eu in locul tau as incerca sa scot ceva reduceri inca de la ei intra peste ei si daca face figuri suna la opc,si inca ceva citeste cu atentie contractul caci la mine este o clauza care scrie clar ca daca nu il poate aduce in termenul stabilit anunta cumparatorul si il va comunica noua data la care ar ajunge masina.

Share this post


Link to post

Caligula, expomarket sau expocar? Profita de situatie, fa nitel scandal si scoate un discount sau ceva gratuitati.

Schimba avatarul cu unul regulamentar, altfel te-nvarti de un bonus...

Share this post


Link to post

Da, vezi in contract, eu am avut ceva legat de intirziere dar nu mai retin, daca ti-au dat o prima data si a cam trecut, trebuie sa ii mai fortezi un pic

Share this post


Link to post

Daca ii dai in judecata si ceri despagubiri o sa pierzi mai mult ca sigur. Verbal ai 2 saptamani, dar in contract minim o luna din cate imi amintesc. Pana la urma conteaza ce ai semnat nu ce ai stabilit verbal.

Share this post


Link to post

Daca ii dai in judecata si ceri despagubiri o sa pierzi mai mult ca sigur. Verbal ai 2 saptamani, dar in contract minim o luna din cate imi amintesc. Pana la urma conteaza ce ai semnat nu ce ai stabilit verbal.

 

 

intradevar in contract scrie o luna dar e pe cale sa treaca si luna adica pe 15 apr

 

Caligula, expomarket sau expocar? Profita de situatie, fa nitel scandal si scoate un discount sau ceva gratuitati.

Schimba avatarul cu unul regulamentar, altfel te-nvarti de un bonus...

 

 

expocar este ... scuze

 

Caligula, expomarket sau expocar? Profita de situatie, fa nitel scandal si scoate un discount sau ceva gratuitati.

Schimba avatarul cu unul regulamentar, altfel te-nvarti de un bonus...

 

 

Da Mircea o sa schimb avatarul dar nu stiu de ce nu este regulamentar totusi :)

Share this post


Link to post

:o fftopic: Citat din

 

2.6 Se interzice şi se sancţionează conform punctului 6.1 introducerea mesajelor care conţin:

 

- text în care există culori fara rost, mai mult de 3 pictograme ('smileys') consecutive, semne de punctuaţie repetate, fara semne de punctuatie, majuscule etc.

- mesaje scrise cu majuscule

- mai puţin de 20 de caractere - evitaţi mesajele scurte, fără informaţie utilă

- mesaje ce au scop de a atrage atenţia moderatorilor asupra unor mesaje din forum (aceste notificări se trimit către un moderator sau administrator STRICT PRIN MESAJ PRIVAT)

- text scris folosind limbaj IRC

- imagini asociate (avataruri) animate, sau care nu au nici o legatură cu profilul acestui forum (personaje din desene animate, filme, viaţa publică, caricaturi etc)

 

Share this post


Link to post

In sfarsit am reusit sa predau si eu cele 3 vouchere cu actele aferente la dealer dupa ce am umblat la remat ca la 2 certificate de distrugere s-a gresit nr.sasiu,pe la politie in fine in data de 26 se va trimite la afm si teoretic in 3 zile se va face confirmarea,sper sa fie totul ok.

Share this post


Link to post

salutari. Azi am luat in sfirsit cruzul 1.6 ls velvet red. Inca incerc sa deslusesc manualul de utilizare. Imi place masina, arata bine. astept sa fac un drum lung sa vad cum se comporta.

Share this post


Link to post

Felicitari km cat mai mult fara incidente,mai am si eu 3 luni si imi soseste masina :mrgreen:

Share this post


Link to post
... mai am si eu 3 luni si imi soseste masina

Hai, domnle, ne-ai promis ca vine in luna Mai ... eu nu mai rezist.

Share this post


Link to post

Nici din greseala nu am spus ca vine in mai am spus ca in mai se va fabrica ca este in planul de productie si dupa acea inca vreo 2-3 luni,daca tu nu mai rezisti ce sa zic eu :mrgreen: ,noroc ca am masina de servici caci altfel nici eu nu as rezista.

Share this post


Link to post

Hai, domnle, ne-ai promis ca vine in luna Mai ... eu nu mai rezist.

 

Deja sintem noi mai nerabdatori de... nerabdarea ta prrrr.gif

Share this post


Link to post

Ganditiva ca eu nu am avut ocazia de a testa motorul de 1.8 pe care l-am comandat doar versiunea 1.6 care dupa spusele membrilor e diferit desi mie mi s-a parut ca trage bine intradevar peste 3000 de rotatii,asa ca evident e marea nerabdare,si scuze ca va plictisesc.O zi buna. :lavolan:

Edited by Phonyx

Share this post


Link to post

Azi m-a sunat dealerul si mi-a spus ca voucherele au fost validate si ca in cursul acestei luni se va fabrica masina,mai e un pic.

Share this post


Link to post

Foarte tare, musai sa ne tii la curent cu asteptarea!!!

 

best choice Chevrolet Cruze, prezent pe piaţa europeană din primăvară, a fost ales modelul "AUTOBEST 2010" de un juriu format din importanţi jurnalişti din domeniul auto, din Europa Centrală şi de Est, apreciind "excelentul raport calitate/preţ".

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

In sfarsit a venit cruze-ul drunk.gif

Share this post


Link to post

Salut, am si eu o intrebare legata de" lungi asteptari si amanari".

Ar fi trebuit sa imi soseasca Cruze-ul comandat ( 1.8 MT/ LT ) acum aprox o saptamana.

Am sunat astazi la dealer si raspunsul lui a fost ca masina e in continuare in Ungaria ( de 2 sapt. acolo) , unde are loc o resoftare pentru toate motoarele de 1.8.

Stie cineva ceva de asta, sau este doar o scuza a dealerului?

Share this post


Link to post

Masina este comandata ( si de sapt. trecuta si platita integral ) de 43 de zile . In contract aveam trecut un termen de max. 37 zile. Astazi dealerul mi-a spus ca nu mai am sanse sa vina saptamana asta, incearca sa imi spuna ceva "maine-poimaine" despre noua data de sosire. Nu stiu daca am voie sa dau numele dealerului, dar este unul din cei doi din Bucuresti :) <br>

Share this post


Link to post

Nasoala treaba dar oricum inca un timp de asteptare rezonabila,fata de max. 120 de zile cum e la mine in contract,incearca sa mergi peste ei daca a expirat termenul in contract amenintal cu opc.

Share this post


Link to post

,in legatura cu fluence-ul dupa mine nu este nici pe departe peste,asa ca o parere personala mai ales ca nu e masina globala.

 

Ce intelegi prin "masina globala"?

 

Nu stiu daca am voie sa dau numele dealerului, dar este unul din cei doi din Bucuresti :)

 

Sunt mai mult de 2 in Bucuresti, ai sectiune despre dealeri separata.

Share this post


Link to post

Ai vazut tu fluence sa se vanda inafara de europa de est si inca cateva tari din zona,de exemplu in america asia,etc.

Share this post


Link to post

Este adevarat ca Fluence e fabricata special pt europa de est , turcia si rusia in rest doar la comanda pt celelalte tari (daca exista comenzirolleyes.gif ) . Eu am zis dpdv al confortului fluence e totusi buna nush daca mai buna decat cruze dar e o masina buna. Totusi are ea ceva pt ca e facuta pt europa de est (parere personala) probabil calitatea lasa de dorit...

 

Referitor la lungi asteptari : mai intai masina o duc in Slovenia pt vama (ca acolo e mai ieftin decat in romania) , apoi a stat in Ungaria tot vreo 2 saptamani , mie mi-au spus pt ca nu au emis nu stiu cine factura proforma 39000000.gif

 

Masina este comandata ( si de sapt. trecuta si platita integral ) de 43 de zile . In contract aveam trecut un termen de max. 37 zile. Astazi dealerul mi-a spus ca nu mai am sanse sa vina saptamana asta, incearca sa imi spuna ceva "maine-poimaine" despre noua data de sosire. Nu stiu daca am voie sa dau numele dealerului, dar este unul din cei doi din Bucuresti 10000000.gif<br>

 

 

Daca scrie in contract ca dealerul nu-si asuma raspunderea pt intarzierile legate de fabricant sau tranportator...atunci n-ai ce face decat sa astepti . ANPC-ul poate sa te ajute doar pe baza contractului incheiat de tine.

PS: si ca u sfat pt cei care vor sa-si comande o masina , cereti ca dealerul sa-si asume intreaga raspundere pt intarzieri pt ca atunci v-or fi mai motivati sa o aduca mai repede iar daca masina e in stoc cereti ca pe contract sa va dea seriile caroseriei si motor

Share this post


Link to post

O intrebare @caligula care versiune ai cumparat si cu cat si mai ales cand ai dat comanda,ca si timp de asteptare cat este trecut la tine in contract.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...