Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

PMB Refuza Cererea MT De A Inchide Traversarea DN1 La Baneasa

Recommended Posts

Articol de pe Mediafax

 

Municipalitatea a anunţat, joi, că a respins solicitarea Ministerului Transporturilor de a închide complet traversarea DN1 în zona şantierului pentru Pasajul Băneasa, dinspre Bulevardul Ion Ionescu de la Brad, către Bulevardul Aerogării, fiind avizată altă soluţie de fluidizare a traficului.

 

[...]

 

Astfel, municipalitatea va pune în funcţiune o instalaţie de semaforizare din intersecţia Şoseaua Gh. Ionescu Siseşti cu Bulevardul Oaspeţilor, urmând ca pe această din urmă arteră să se circule în sens unic, ca şi pe strada Câmpiniţa.

 

"Se va circula într-un singur sens pe Bulevardul Oaspeţilor, dinspre Şoseaua Jandarmeriei către Gh. Ionescu Siseşti, şi pe strada Câmpiniţa dinspre Gh. Ionescu Siseşti către Jandarmeriei. De asemenea, va fi interzis virajul la stânga în intersecţia Şoseaua Bucureşti Ploieşti cu Bulevardul Aerogării, pe sensul de intrare în oraş, cu presemnalizarea acestei restricţii precum şi a variantei de ocolire, semnele de circulaţie urmând a fi instalate de mai multe ori de la Pasajul Otopeni până la intersecţia cu Şoseaua Jandarmeriei", a mai spus Mădălin Dumitru. Potrivit municipalităţii, se va modifica prioritatea în intersecţia Gh. Ionescu Siseşti cu Ion Ionescu de la Brad, în sensul în care se pierde prioritatea pe direcţia străzii Ion Ionescu de la Brad, atunci când se vine dinspre Şoseaua Străuleşti spre Bulevardul Aerogării şi devine prioritară circulaţia pe Şoseaua Gh. Ionescu Siseşti faţă de sensul care vine dinspre Şoseaua Străuleşti spre Bulevardul Aerogării, pe strada Ion Ionescu de la Brad. Se va menţine prioritatea pe direcţia străzii Ion Ionescu de la Brad pe sensul de circulaţie dinspre Bulevardul Aerogării spre Şoseaua Străuleşti, până în intersecţia străzii Ion Ionescu de la Brad cu Şoseaua Gh. Ionescu Siseşti. Reprezentanţii municipalităţii vor instala balize pentru realizarea fluxurilor de trafic în intersecţiile Şoselei Gh. Ionescu Siseşti cu Bulevardul Oaspeţilor şi Strada Câmpiniţa, dar şi la intersecţia Şoselei Bucureşti Ploieşti cu strada Elena Văcărescu şi Fântâna Mioriţa.

Share this post


Link to post

Atât timp când din Ionescu de la Brad se va putea traversa intersecţia spre Aerogării, se vor găsi o grămadă care să nu mai ocolească prin Jandarmeriei - Oaspeţilor - Ionescu-Siseşti şi vor face stânga direct din DN1 spre Aerogării, cred eu.

dn1.JPG

Share this post


Link to post

Pai tocmai virajul ala la stanga se interzice.

Share this post


Link to post

:rolleyes:

Municipalitatea a anunţat, joi, că a respins solicitarea Ministerului Transporturilor de a închide complet traversarea DN1 în zona şantierului pentru Pasajul Băneasa, dinspre Bulevardul Ion Ionescu de la Brad, către Bulevardul Aerogării, fiind avizată altă soluţie de fluidizare a traficului.

[...]

De asemenea, va fi interzis virajul la stânga în intersecţia Şoseaua Bucureşti Ploieşti cu Bulevardul Aerogării, pe sensul de intrare în oraş

Deci nu închid traversarea dinspre I.I.B spre Aerogării, dar interzic să faci stânga, pe sensul de mers dinspre Băneasa spre B?! Dar, fiind pe sensul invers, ai voie să faci stânga pe I.I.B? Sau iar n-am priceput eu bine :-?

Dacă e aşa, cum interzic, montând un indicator?!

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Au zis ca vor monta balize.

Share this post


Link to post

Păi şi dacă le montează în intersecţie (să zicem, astfel împiedicându-te să faci stânga) cum se mai face traversarea dinspre Ion Ionescu de la Brad către Aerogării? :D

Share this post


Link to post
Atât timp când din Ionescu de la Brad se va putea traversa intersecţia spre Aerogării, se vor găsi o grămadă care să nu mai ocolească prin Jandarmeriei - Oaspeţilor - Ionescu-Siseşti şi vor face stânga direct din DN1 spre Aerogării, cred eu.
În intersecţia cu pricina e poliţie cam tot timpul.

 

Dacă e aşa, cum interzic, montând un indicator?!
Păi nu aşa se pun în aplicare în mod normal astfel de interdicţii?

 

Au zis ca vor monta balize.
Nu acolo vor monta balizele. Reciteşte comunicatul:
Reprezentanţii municipalităţii vor instala balize pentru realizarea fluxurilor de trafic în intersecţiile Şoselei Gh. Ionescu Siseşti cu Bulevardul Oaspeţilor şi Strada Câmpiniţa, dar şi la intersecţia Şoselei Bucureşti Ploieşti cu strada Elena Văcărescu şi Fântâna Mioriţa.

 

O harta nu are cineva?
Aici.

Share this post


Link to post

Ba da, aşa se pun în aplicare. Numai că plecasem de la ideea că, în opinia mea, decât să ocolească, mulţi vor prefera să facă în continuare direct stânga din DN1 :) Într-adevăr, e posibil ca poliţia să-i "calmeze".

Share this post


Link to post

Daca nu se desfinteaza acel semafor din intersectie, la ce au mai facut pasajul? Ca sa nu ma mai opresc la semafor la aeroportul baneasa ci sa ma opresc 500 m mai incolo? Bani cheltuiti aiurea...

Share this post


Link to post

La acel semafor o sa stea foarte putini, iti dai seama ca majoritatea o sa intre in pasaj. Semaforul, gindesc eu, va fi necesar pentru cei care ies de pe breteaua paralele cu DN1 (cea de la Selgors) si care nu mai pot intra in pasaj.

 

Putin :o fftopic: . Dupa parerea mea, semaforul actual nu este singurul vinovat pentru strangularea circulatiei pe DN1 la intrarea in Bucuresti. Dezbatem afirmatia asta mai tirziu sau pe un alt topic. Teama mi-e ca multi o sa se sufoce in pasaj dupa darea in folosinta.

Share this post


Link to post
Atât timp când din Ionescu de la Brad se va putea traversa intersecţia spre Aerogării, se vor găsi o grămadă care să nu mai ocolească prin Jandarmeriei - Oaspeţilor - Ionescu-Siseşti şi vor face stânga direct din DN1 spre Aerogării, cred eu.

post-3560-1254409467_thumb.jpg

 

Eu asta fac, evit jalea de pe Jandarmeriei si vin direct pe IIB. Rareori am prins mai mult de un semafor. Insa daca se vor monta balize acolo, combinate cu un politian vigilent va fi trist...extrem de trist :(

Share this post


Link to post

Pe Jandarmeriei am incercat si eu intr-o zi, am facut cu 30 min mai mult decat pe varianta Baneasa cu blocaj cu tot. Ma rog, am admirat niste case si-un Ferrari frumos parcat la bordura cu 2 roti pe trotuar, da' deh.

Share this post


Link to post

Am primit de dimineata pe mai asta:

 

Noi semafoare si indicatoare in zona Baneasa

 

 

 

In zona Baneasa urmeaza sa fie instituite noi reglementari de circulatie, pentru fluidizarea traficului pe directia Ploiesti - Bucuresti.

 

Astfel, incepand de saptamana viitoare va fi pusa in functiune instalatia de semaforizare din intersectia soseaua Ghe. Ionescu Sisesti cu bulevardul Oaspetilor, informeaza Primaria Bucuresti, intr-un comunicat remis Ziare.com.

 

Se va realiza semnalizarea rutiera pentru circulatie in sens unic pe bulevardul Oaspetilor si strada Campinita, astfel: pe bulevardul Oaspetilor, dinspre soseaua Jandarmeriei catre Ghe. Ionescu Sisesti si pe strada Campinita, dinspre Ghe. Ionescu Sisesti catre Jandarmeriei.

 

In intersectia soseaua Ghe. Ionescu Sisesti cu strada Ion Ionescu de la Brad se modifica prioritatea. Se mentine prioritatea pe directia strazii Ion Ionescu de la Brad, pe sensul dintre bulevardul Aerogarii spre soseaua Straulesti, pana in intersectia strada Ion Ionescu de la Brad cu soseaua Ghe. Ionescu Sisesti.

 

Se pierde prioritatea pe directia strazii Ion Ionescu de la Brad, pe sensul dinspre soseaua Straulesti spre bulevardul Aerogarii. Devine prioritara circulatia pe soseaua Ghe. Ionescu Sisesti fata de sensul dinspre soseaua Straulesti spre bulevardul Aerogarii, a strazii Ion Ionescu de la Brad.

 

Sofeii nu vor mai avea voie sa vireze la stanga in intersectia soseaua Bucuresti-Ploiesti cu bulevardul Aerogarii, pe sensul de intrare in oras, cu presemnalizarea acestei restrictii si a variantei de ocolire, repetat, incepand cu pasajul Otopeni, pana la intersectia cu soseaua Jandarmeriei.

 

Vor fi instalate si balize pentru realizarea fluxurilor de trafic in intersectiile soseaua Ghe. Ionescu Sisesti cu bulevardul Oaspetilor si strada Campinita, soseaua Bucuresti-Ploiesti cu strada Elena Vacarescu si fantana Miorita.

 

 

Daca e adevarat...am pus-o...

Share this post


Link to post

Dupa Antena 1 nu merge viraj stanga, la semaforul de dupa pasaj ?

Share this post


Link to post

Regulamentar, NU :)

Share this post


Link to post

Atunci taman la Miorita ... sa vezi coada naibii ce-o sa se faca acolo.

Share this post


Link to post

Iti dai seama...suntem mancati. X(

Share this post


Link to post

Mda, cam nasoala treaba. Cred ca ma intorc la varianta pe Tunari/Pipera din Balotesti :)

 

Articol Romania Libera unde explica "in cuvintele lor".

 

Concret, conducatorii auto care vin pe DN1 dinspre directia Ploiesti si care la intersectia cu soseaua Ion Ionescu de la Brad intentionau sa vireze la stanga, spre Bd. Aerogarii, vor trebui sa uite aceasta manevra pana cand se va finaliza Pasajul Baneasa. In noua formula, imediat ce au coborat de pe podul de la Otopeni, conducatorii auto care ar fi vrut sa faca acel viraj la stanga vor trebui fie sa vireze la dreapta, pe soseaua Jandarmeriei, apoi sa-si continue calatoria pe Bd. Oaspetilor, soseaua Gheorghe Ionescu Sisesti, soseaua Ion Ionescu de la Brad si apoi spre mult-asteptata intersectie cu DN1, pe care sa o traverseze si sa intre pe Bd. Aerogarii, fie sa mearga tot inainte, catre Casa Presei, si sa aleaga apoi un alt traseu.

Share this post


Link to post

Mda, cam nasoala treaba. Cred ca ma intorc la varianta pe Tunari/Pipera din Balotesti :)

 

Da-mi si mie te rog detalii despre varianta Tunari.

 

Merci.

Share this post


Link to post

Stanga in intersectia de la Balotesti, fix inainte de camera video; tii inainte mult si bine pana faci dreapta la un moment dat spre Tunari, si tot inainte, traversezi centura, faci dreapta la Vodafone Pipera, apoi imediat stanga pe drumul ala rupt de pamant ocolind Porsche Pipera, si ai ajuns la soseaua Pipera. Poti admira cu ocazia asta si pasajul ala minune peste linia de tren care s-a impiedicat in liniile de tensiune.

 

Punctele naspa sunt drumul prin sate pana la centura, si bucata aia de drum de pamant care s-a transformat in veritabil offroad.

Share this post


Link to post

Si cum e portiunea de dupa traversarea centurii pana la Vodafone?...ca si aglomeratie.

Share this post


Link to post

Omoru' incepe dupa pasajul ala de la linia ferata de obicei, se merge bara la bara, dar avantaj ca iesi direct in Barbu Vacarescu intersectie cu Pipera.

Share this post


Link to post

Si pana la urma se inchide, o luna.

 

În vederea finalizării lucrărilor la pasajul subteran Băneasa, începând cu 10.10.2009, ora 00:00, până în 10.11.2009, se va interzice autovehiculelor traversarea DN 1 în următoarele intersecţii:

* DN 1 - B-dul Ion Ionescu de la Brad ? B-dul Aerogării;

* DN 1 - Str. Constantin Dobrogeanu Gherea ? Str. Elena Văcărescu.

 

Comunicat CNADNR (format PDF)

 

Pasajul Baneasa - marul discordiei

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...