Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

PMB Refuza Cererea MT De A Inchide Traversarea DN1 La Baneasa

Recommended Posts

Merci VAXXI. De luni, suntem terminati.

Share this post


Link to post

Eu tot n-am priceput cum e treaba la CD Gherea. Dupa harta rezulta ca poti veni din ras si s-o iei la stanga si c doar camioanele trebuie s-o ia la dreapta. Din text, evident rezulta ca prima chestie nu se aplica. O sa fac luni o incercare si va spun :)

Share this post


Link to post

Nu merge, e inchis ci CD Gherea, am trecut aseara pe-acolo. Singura solutie pentru cei care vin dinspre Ploiesti si vor sa ajunga pe Barbu Vacarescu este sa intoarca la fantana Miorita.

Share this post


Link to post

Eu am ajuns acasa prin Pipera :)

Liber, dar te zdruncina, drumul prost.

Share this post


Link to post

Aseara puneau niste separatoare de sens la Miorita, au ramas ?

 

Azi dimineata am intrat eu pe Pipera, e dezastru. De la traversarea centurii pana la Barbu Vacarescu (aprox. 20 minute in mod normal) am facut o ora juma' b-(

Share this post


Link to post
Dupa Antena 1 nu merge viraj stanga, la semaforul de dupa pasaj ?

Faci viraj dreapta, si te incadrezi la stanga, deci merge, sunt si marcaje in acest sens.

Singura solutie pentru cei care vin dinspre Ploiesti si vor sa ajunga pe Barbu Vacarescu este sa intoarca la fantana Miorita.

Sau sa faca rondul la intersectia cu Ficusului/Garlei si sa iasa in Barbu Vacarescu ;)

Mai exista desigur celebra varianta Jandarmeriei- Ionescu-Sisesti-Garlei-Ficusului- Barbu Vacarescu, sau varianta DN1-Balotesti-Dimieni-Tunari-Pipera, DN1-Corbeanca -Buftea-Bucurestii Noi.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post
Jandarmeriei- Ionescu-Sisesti-Garlei-Ficusului- Barbu Vacarescu

 

Asta am incercat-o inainte de inchidere, si iti luai zilele-n cap de-atunci, am facut mai mult decat daca as fi stat la coada normala, la Baneasa si stanga in intersectie. Masinile care stau sa intre pe varianta asta deja nu mai aveau loc, si blocau benzile 1+2 din DN.

 

 

sau varianta DN1-Balotesti-Dimieni-Tunari-Pipera

 

Si pe-asta am incercat-o azi, si mi-a venit sa-mi iau campii, am scris mai sus cat de "valabila" este :)

Share this post


Link to post

Da' unde tre' sa ajungi mataluta?

Share this post


Link to post

Din Ploiesti in Floreasca.

Share this post


Link to post

Cel mai rapid DN 1 - Corbeanca - Buftea- Bucurestii Noi- Jiului- Piata Scanteii - Arcul de Triumf - Charles de Gaulle- Primaverii - Floreasca.

Share this post


Link to post

Pentru cei care vin din Ploiesti si imprejurimi cred ca este mai bine sa folositi trenul 1 luna.

Edited by hitman

Share this post


Link to post
Faci viraj dreapta, si te incadrezi la stanga, deci merge, sunt si marcaje in acest sens.

Sau sa faca rondul la intersectia cu Ficusului/Garlei si sa iasa in Barbu Vacarescu ;)

Mai exista desigur celebra varianta Jandarmeriei- Ionescu-Sisesti-Garlei-Ficusului- Barbu Vacarescu, sau varianta DN1-Balotesti-Dimieni-Tunari-Pipera, DN1-Corbeanca -Buftea-Bucurestii Noi.

 

Nu merge bre, erau puse separatoare de-alea de plastic intre benzi+politian care era pe faza sa nu incerce careva vreo aroganta sa le mute, ca sa poata trece. Daca au inchis si la Miorita, atunci se continua alergarea pana in Piata Presei.

Maica-mea, care lucreaza pe Bihariei, langa piata Baneasa a intors azi dimineata la Miorita si a spus ca a facut fix cat facea de obicei. Deci momentan surplusul de masini a fost preluat de Centura si de Pipera. Felicitari norocosilor :D

Share this post


Link to post

Bre, ieri mergea, ce-ai?

Share this post


Link to post

De ieri a intrat in vigoare hotararea aia, si s-a inchis si la Miorita (plastice + separatoare de beton in loc de politist, de data asta). Azi am incercat pe varianta cu Piata Presei, a mers acceptabil (oricum mult mai bine decat pe Pipera), dar atentie la smecherii omniprezenti care intorc din scurt peste cele 3 benzi imediat dupa intersectie pana in Petrom sau opresc pe banda 3 sa faca stanga in Petrom. Lovi-i-ar TIRul in spate :mrgreen:

Share this post


Link to post

Azi am venit dinspre Snagov. Coada clasica de la intrarea in Bucuresti am facut-o in aprox 5 minute, dupa care s-a mers normal pana la Miorita, de unde incepea jalea. Se recomanda calduros dreapta la Miorita, prin fata pe la Taverna Sarbului si iesit in Poligrafiei, apoi stanga spre Piata Presei, sau mai departe, pe strada Parcului si Bd. Expozitiei. Traseul absolut liber, mi-a luat un sfert sa ajung de la Carrefour Baneasa pe Bd. Mihalache.

Alta varianta ar fi dreapta pe Ion Ionescu sau pe Garlei si mers pana in Poligrafiei. Astea ar fi valabile doar in cazul in care coada de la Piata Presei depaseste zona fantanei Miorita.

Share this post


Link to post

Eu am venit si ieri si azi pe traseul normal si am intors la Piata Presei. Am facut cu 10 min mai mult ca inainte de inchidere.

Share this post


Link to post
Bre, ieri mergea, ce-ai?

Si azi nu mai merge...

 

De ieri a intrat in vigoare hotararea aia, si s-a inchis si la Miorita (plastice + separatoare de beton in loc de politist, de data asta). Azi am incercat pe varianta cu Piata Presei, a mers acceptabil (oricum mult mai bine decat pe Pipera), dar atentie la smecherii omniprezenti care intorc din scurt peste cele 3 benzi imediat dupa intersectie pana in Petrom sau opresc pe banda 3 sa faca stanga in Petrom. Lovi-i-ar TIRul in spate :mrgreen:

Sau la smecherii care ies de la Miorita dinspre gara Baneasa si fac stanga mergand pe contrasens cate 50-90 m pentru a intra in banda trei, sau la taximeTRISTII care vin dinspre Ficusului si fac stanga pe contrasens pe dupa balize prin nasul politistilor care nu au zis nimic... :-W

 

Azi am venit dinspre Snagov. Coada clasica de la intrarea in Bucuresti am facut-o in aprox 5 minute, dupa care s-a mers normal pana la Miorita, de unde incepea jalea. Se recomanda calduros dreapta la Miorita, prin fata pe la Taverna Sarbului si iesit in Poligrafiei, apoi stanga spre Piata Presei, sau mai departe, pe strada Parcului si Bd. Expozitiei. Traseul absolut liber, mi-a luat un sfert sa ajung de la Carrefour Baneasa pe Bd. Mihalache.

Alta varianta ar fi dreapta pe Ion Ionescu sau pe Garlei si mers pana in Poligrafiei. Astea ar fi valabile doar in cazul in care coada de la Piata Presei depaseste zona fantanei Miorita.

Eu am facut Buftea- Sisesti- Garlei- Miorita - Aleea Tipografilor in 30 minute, apoi Aleea Tipografilor - Miorita-Piata Scanteii- DN1, Pipera- Tunari in 35 de minute (OK, n-am mers 100% legal :D ) La intoarcere am folosit traseul Tunari-Pipera-Jandarmeriei-Sisesti-Garlei-Miorita-Aleea Tipografilor - circa 45 minute. Toate astea intre ora 11:30-13. Am si trisat un pic, folosind statia :D

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Au rezolvat si problema cu cretinii care intorceau din scurt imediat dupa intersectia semaforizata, continuand sirul de parapeti de la intersectie pana la Miorita.

Share this post


Link to post

S-a deschis.

http://www.jurnalul.ro/webcam/antena1-dn1-16.html

Dar e tare ca majoritatea lumii nu stie de faptul ca s-a deschis pentru ca nu iti arata nicaieri ca s-a deschis.

Practic daca urmarim imaginile 90 % din cei care merg drept spre Scanteia o iau in continuare pe deasupra.

Era asa de greu sa puna o pancarda ?

 

De apreciat cum s-au miscat in ultima perioada ( cred ca sunt si ceva motive electorale, nu ? )

Acum se va muta aglomeratia mai sus, la Scanteia samd. Oricum e un pas, mic dar este. trebuie sa ii faca si pe urmatorii muuuulti pasi. Pacat ca nu s-a gandit vre-un proiect care sa creeze acolo 3 benzi / sens. Nu de alta dar pana la urma am obtinut o iesire din Bucuresti, cea mai aglomerata iesire pe DOUA benzi. Ca si cum nu am invatat nimic din alte iesiri pe 2 benzi cum sunt Buc-Pitesti si altele.

 

De apreciat ca exista, de criticat ca se putea face mult mai bine, de apreciat ca s-a respectat cat de cat termenul, de criticat ca nu e finisat si nu e curatat si mai ales nu e terminat complet, de apreciat ca ajuta chiar si cu X %.

 

Este un mic nimic pentru ultimii 20 ani dar este mult mai mult decat deloc asa ca sa zicem un relativ " bravo ! "

 

LE : Are delimitare fizica pe verticala intre sensuri ? ( intreb nu dau cu parul )

 

LE : am gasit un link interesant : http://www.lotsberg.net/ pick a country !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Şi se-nchide (parţial) Lujerului, pentru reabilitare.

 

Tot azi, din câte-am înţeles, se deschide pasajul de la Pipera-Tunari :)

 

 

Share this post


Link to post

Şi se-nchide (parţial) Lujerului, pentru reabilitare.

 

 

Hahahaha sa vezi circ la Lujerului !

Si cum o sa vina iarna si ai nostrii nu lucreaza daca afara ploua sa vezi cat tine.

Adica toata legatura din Dr. Taberei Militari si Crangasi ( ca ala de la grozavesti nu e deschis ) o sa se intample pe UNA bucata banda ( cea de pe pasaj ) ??

Hahahah, ce tare, ce tare, nu mai pot, super tare.

 

Dar asa de curiozitate de ce nu lucreaza intre orele 10 seara si 5 dimineata full ?

Atunci nu ar incurca nimic si nici traficul nu i-ar incurca pe ei.

 

Aaaam uitat, ai nostrii nu lucreaza deloc niciodata noaptea. Sa invatam de la astia oare ar fi bine ? http://www.worldtravelguide.net/news/3452/news/World's-longest-tunnel-to-make-Alps-%22disappear%22.html 24 ore / zi, 365 zile / an

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Dar asa de curiozitate de ce nu lucreaza intre orele 10 seara si 5 dimineata full ?

 

"Spor de noapte", nu-s muncitorii "atenţi" (risc ridicat de accidente de muncă), zgomot...

Edited by EM!L

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...