Jump to content
Sign in to follow this  
sprite

Becuri H4 Philips Vision Plus pe Tico/Matiz

Recommended Posts

Te referi la intensitatea luminii banuiesc, ptr ca lungimea lungimea fascicolului se regleaza din faruri.

Da. In + Au lumina mult mai alba.

Share this post


Link to post

Oameni buni, parca atzi fi kiori, asha tanjitzi dupa becuri "smekere" de puteri cat ma mari..

La 100/90W, sa vedetzi voi ce o sa va pice turatzia motorului la relanti, ca la dacie, plus ca firele respective shi sigurantzele nu au fost proiectate pentru puteri duble...

Statzi cumintzi, ca becurile din fabrica sunt mai mult decat rezonabile...

Sau visatzi sa facetzi un MTZ WRC?? :wink:

Share this post


Link to post

Sau poate se topeste releul si il gaseste scurs pe covoras :D

Share this post


Link to post
Oameni buni, parca atzi fi kiori, asha tanjitzi dupa becuri "smekere" de puteri cat ma mari..

La 100/90W, sa vedetzi voi ce o sa va pice turatzia motorului la relanti

 

Am uitat sa specific, si de aici, probabil, este eroarea: ce am eu (h4 philips vision plus) au 60/55W!

Share this post


Link to post

Sambata am mai facut o ghidusie... Ca tot am avut drum pe langa Carrefour, am intrat si la Augsburg... si mi-am asortat, la ceea ce stiti deja, una pereche beculete Philips Blue Vision pentru pozitii! E, acuma chiar ca se vad misto farurile! Lumina la pozitii e superalba, usor-usor albastruie!

Pentru cine vrea: Philips blue vision (ultra blue) W5W, 12v 5W, 6 EUR. Aveau si H4 Philips Blue vision, dar nu mai tin minte pretul :oops: Vision Plus nu aveau.

Share this post


Link to post

H4 12V 60/55W P43T-38? astea sunt alea vison plus pt MTZ?

Share this post


Link to post

Vreau si eu la dsn vision plus... numa intereseaza lumina albastra ci sa fie cat mai buna/multa/sa se vad domne ce mai... cat costa si de unde - vreun magazin prin centru/berceni?

 

Eu la tico nu am schimbat de 6 ani nici-un bec de far/semnalizator.

Doar pe spate a murit acum o frana+pozitie.

Share this post


Link to post

am pus pe masina aseara VISION PLUS. Sunt super. Se vad mai bine gropile din Bucurestiul in ruine.

ASPAD - 425.000

Share this post


Link to post

mi-am pus si eu becuri pozitie albastra Maxwell- 5w. cand sunt numai ele, se vede o lumina suuuper! la scurta sau lunga (faza, normal) dau o tenta usoara de albastru. ce e drept, au costat doar 100k, au o forma cilindrica, cu scobitura adanca in varf. ce m-am bucurat e ca am reusit sa le gasesc cu soclu pt masinile noastre (nu din alea cu opritori). am sa revin cu poze- cum se vede noaptea.

Share this post


Link to post

Faruri albastre ? :? Pai atunci de ce nu ti-ai pus si leduri albastre la duzele de spalare parbriz, sa fie setup-ul complet...

p.s. am mai vazut o solutie pentru asa ceva, care nu implica schimbarea becurilor : un patratel de scotch sau asa ceva...evident albastru, lipit pe far in mijloc. Si cred ca e mai practic ... daca te opreste politia si te intreaba de ce ai becuri albastre (unomologhed :lol: ) le dezlipesti si zici ca ti le-o fi lipit vreun copil rau acolo.

Share this post


Link to post

Pentru brusli sau cine stie :P

As vrea sa cumpar pentru Tico setul de becuri Philips albe

despre care s-a vb aici ca sunt foarte luminoase.

Care este codul lor eventual in oferta de la www.aspad.ro?

Multumesc!

Pentru sprite:

Iti mentii parerea ca datorita consumului si pretului nu merita Vision Plus?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Pentru sprite:

Iti mentii parerea ca datorita consumului si pretului nu merita Vision Plus?

Multumesc!

 

...nu inteleg care consum. De benzina? N-are legatura. De curent? E acelasi; puterea este tot de 55/60W!

Initial nu eram convins ca e prea mare diferenta apropo de luminozotate... Dar este. La o intalnire am comparat cu un Matiz cu lumini normale; se vede diferenta...

Deci nu-mi pare rau ca le-am luat... (daca, de fapt, asta era intrebarea...)

Share this post


Link to post

...pai tie iti trebuie H4 (adica cu doua faze). Codul nu il mai stiu... incerc sa caut cutia, dar precis te descurci si fara...

Uite aici: http://www.aspad.ro/index1.html

 

PS: H1 si H7... le cam confund; unele sunt pt. proiectoare, celelalte pt far cu o singura faza...

H4 sunt pentru far, cu doua faze.

Share this post


Link to post

:o fftopic: H1 sunt becurile de espero (atat la faza lunga cat si scurta). Asta asa ca fapt divers.

Share this post


Link to post
:o fftopic: H1 sunt becurile de espero (atat la faza lunga cat si scurta). Asta asa ca fapt divers.

Corect, la Espero fazele "au" faruri diferite, nu? :lol:

Insemna ca H7 sunt pt. proiectoare? :? Hai zii, ca daca ai "salupa" tre' sa ai si d'astea! :lol:

Share this post


Link to post

La Espero nu sunt becuri identice pe faza lungă şi scurtă, mai exact citând din carte: Bec far fază scurtă 55W, Bec far fază lungă 65W (ambele cu halogen), Bec proiector ceaţă 55W (nu zice nimic de halogen). De H-uri nu scrie nimic :scarpin:

Share this post


Link to post

La espero sunt identice ca format. Puterea depinde (cel putin in manual). Eu cica am pus 100W pe faza scurta dar faza lunga oricum bate mai puternic (cu becurile originale)

Share this post


Link to post

...poate unu' o fi H1, celalalt H7...

Oricum, uite:

philipsh4_thumb.jpg

philips_visionplus_h7_thumb.jpg

philips_visionplus_h1_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@cristicaz: uite ce trebuie sa cauti!

ce_trebuie_sa_cauti_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sunt H1 pe faza scurtă şi lungă, clar ! am văzut poza şi mi-am amintit cum arată alea de rezervă din cotieră (da, merg cu becuri de rezervă la mine :superidea: ).

Share this post


Link to post

daca v-ati hotarit sa va luati mergeti direct la aspad...ei sint prima mina(parca)

Share this post


Link to post

care exact sunt pentru tico???

un cod?

h4 gt 130 sau gt 150?

Edited by pesteimputit

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...