Jump to content
Sign in to follow this  
sprite

Becuri H4 Philips Vision Plus pe Tico/Matiz

Recommended Posts

Am achizitionat si eu ieri din cora niste becuri H4: Plasma UltraWhite se cheama, la pretul de 400.000 setul. Inca nu le-am montat pe masina asa ca nu stiu cum lumineaza. Mai are cineva asa ceva?

PS: Se monteaza usor la tico becurile?

Share this post


Link to post

aprinzi farurile ~5 minute

le lasi stinse 5 minute

scoti mufa

scoti protectia de cauciuc

desfaci parghia de blocare - e ceva ca la procesorul de la calculator :)

becurile le manipulezi de partea metalica (sa nu atingi sticla!!!)

dupa ce pui noul bec pui protectia de cauciuc - trebuie sa etanseze si pe bec si pe rama farului!

pui mufa la loc,

si repeti faza cu 5 minute dupa care ai becuri noi :banana:

 

sa nu uiti sa ridici capota inainte sa le schimbi :mrgreen:

succes

Edited by ZLI

Share this post


Link to post

zi-mi si mie ceva: de ce sa tina faza aprinsa 5 min inainte sa schimbe becul?

Share this post


Link to post
zi-mi si mie ceva: de ce sa tina faza aprinsa 5 min inainte sa schimbe becul?

Ca sa te friga daca vrei sa pui degetele pe balonul de sticla.

Share this post


Link to post

de obicei daca piesele sunt reci si aerul e mai cald, apare condens pe ele - mai ales ca respiri spre ele

pe sticla aia e bine sa fie cat mai putine substante chimice - viata mai lunga si daca a ajuns ceva acolo se evapora mai bine - totusi cred ca e bine sa le aprinzi scurt pe alea noi sa nu apuce sa ajunga la temp inalte inainte sa se evapore posibilele...

nu se intampla nimic foarte rau daca nu respecti ce e mai sus - sant eu mai riguros

Share this post


Link to post

Am montat becurile noi gratie sfaturilor voastre :osanale: . Acum nu stiu daca farurile necesita reglaj dupa schimbarea becurilor :-W - practic motorasul actioneaza asupra becului sau asupra intregului far?

Share this post


Link to post

Orice interventie la faruri necesita la modul ideal rereglarea farurilor. Pentru ca oricata precizie ai avea tot nu vei reusi sa pui becul fix in aceeasi pozitie, astfel incat sa nu dea in balarii.

Share this post


Link to post

Becul H4 de pe Matiz n-are cheie ?

Motorasul actioneaza asupra reflectorului.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

diferenta se vede atat de la un far la altul daca nu le-ai schimbat in acelasi timp cat si de la o masina la alta dar mai ales in mers.

eu dupa ce am pus vision plus am inceput sa simt ca am faza scurta. e o diferenta. acum nu te poti astepta ca de la un bec facut intr-o tehnologie omoloaga si cu aceleasi coordonate de model (55W) sa obtii lumina de 2 ori mai multa. se obtine o lumina mai alba, mai vizibila, dar nu sunt becuri minune.

 

diferenta mare se obtine daca iti pui xenoane sau becuri mult mai puternice (90W) dar astea implica alte probleme de natura electrica.

Share this post


Link to post

Astea pe care le-am pus (Plasma Ultra White) dau lumina alba complet, insa am impresia ca farurile nu mai sunt reglate corect.

PS: Faza scurta in oras e ca si inexistenta, iar in afara inca nu am fost :-W

Share this post


Link to post

Eu am modificat instalatia si am relee si fire groase dar vreau sa iau niste bec-uri de 90/100 mai calitative decat alea albastre din targul Vitan. O sa ma uit si pe net sa vad ce gasesc! Problema nu e de modificat instalatia, ci ca o sa imi consume mai mult si eu mai am si alti consumatori mari prin masina!

 

Am facut o socoteala...becurile clasice 55/60W consuma fiecare 4,6 amperi pe faza scurta, un bec de 90/100W consuma 7,5 amperi. Pentru sistemu electric de Tico unde mai exista si o statie teapana, Cd player si ala cu mos-uri in final si diversi alti consumatori cred ca e cam mult consum!

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

Dupa ce-am schimbat becurile la masina m-am dus la un service Daewoo de curiozitate sa-mi verifice farururile si erau ok.

 

Vis a vis de becurile Philips NightGuide conteaza oare cum sunt montate in far - trebuiesc puse oare intr-o anumita pozitie ? Intreb asta din cauza tehnologiei in 3 culori pe care le ofera (galben stanga, alb centru, albastrui dreapta ...) ?

Share this post


Link to post

:) becurile se pot monta intr-o singura pozitie :)

daca nu insisti cu ciocanul

Share this post


Link to post

da ? :)

le-am montat cum erau celelalte - cu "lama" din mijloc in sus - nu stiam ca au singura pozitie :)

dar de contat conteaza care-i pe stanga sau care-i pe dreapta ? :) - intreb tot din aceleasi considerente (tehnologia celor 3 culori) :)

Share this post


Link to post

la detaliul asta nu am fost atent.

Share this post


Link to post

nu cred ca ar face ei ceva atat de complex sa conteze, daca se vand separat pentru stanga si pt dreapta acelasi model conteaza ...uite-te in oferta si vezi daca se vand separat!

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

A... nu ... se vind in set dar n-am fost atent la acest detaliu cand le-am instalat ... banuiesc ca nu conteaza ... mi-am pus problema abia dupa instalare datorita tehnologiei de 3 culori pe care o au becurile astea NightGuide ... si fiindca m-am chinuit vreo ora cu montatu unuia dintre capacuri la un far ... n-am mai avut chef sa le dau jos :)

 

Inca n-am avut ocazia sa le testez in afara orasului, dar se remarca culorile - galbenul pe stanga albul pe mijloc ... albastrul de pe dreapta inca nu-l vad dar cum am zis nu le-am testat propriu zis cum ar fi in cazul unui drum noapte in afara orasului.

 

ZLI, tu ai avut ocazia sa remarci nuantele albastrui de pe dreapta ?

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

pe drum nu. dar pe masina din fata mea se vede. mai ales pe numar.

tenta galbuie e mai vizibila decat cea albastra - pana acum nu am prins ceata - sigur se vede.. dar nu prea ma intereseaza. ideea e sa-i ajute pe cei din sens opus cu tenta aia galbena.

cred ca la farul din dreapta tenta albastra e mult mai bine conturata. o sa aduc poze

Share this post


Link to post

apropos de montarea stanga dreapta

becurile fiind identice si avand o singura posibilitate de montare mi se pare normal sa aiba o singura amprenta a luminii . deci nu conteaza cum le puneti, care in stanga care in dreapta... doar sa nu le puneti cu ciocanul invers.

ele vor da lumina galbena in stanga, alba la mijloc si albastra spre dreapta, fie ca sunt pe farul stang sau drept

sa le stapaniti sanatosi.

Share this post


Link to post

se suprapun daca sunt reglate bine farurile.

-imi puteti recomanda un atelier de meseriasi la care sa-mi reglez farurile?

..am o problema la cel din dreapta

-cam cat costa un reglaj?

Share this post


Link to post

eu am fost sa mi le verifice la Radacini Service - m-a costat oficial cu factura 100.000 lei

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

multumesc mult!

Share this post


Link to post

ZLI - esti multumit de noile becuri ? Eu tot n-am apucat sa le testez pe un drum in afara ...

Oare pan la urma sunt mai performante oare ca VisionPlus sau nu ( ca de costat au costat dublu ) ?

Share this post


Link to post

Imi poate spune si mie cineva cum reglez farurile la Tico si mai ales daca se merita sa incerc eu sau sa merg la un service?

Share this post


Link to post

NU vad cum poti sa le reglezi tu singur ca sa fie ok - fiindca n-ai dispozitivul otptic de reglare pe care il au cei din service ... si pan la urma te tuci in service ca nu costa mult

 

Revenind ... ma intereseaza sa stiu daca si-a pus careva BlueVision la faruruile de ceata (proiectoare) ? Or fi ok ? Vroiam sa-mi pun VisionPlus da cei de la aspad zic ca nu exista VisionPlus pt ceata - contrazicandu-se cu site-ul Philips ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...