Jump to content
Sign in to follow this  
nigro

Asigurarea Obligatorie RCA

Recommended Posts

Se scumpeste iar RCA-ul.

 

Potrivit reglementărilor Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor (CSA), din acest an companiile de asigurări au avut posibilitatea modificării tarifelor RCA odată la trei luni, nu doar de două ori pe an ca până anul trecut. De exemplu, la Astra Asigurări o poliţă RCA cumpărată acum, cu valabilitate de un an, pentru un Logan, costă 528 lei, cu circa 20% mai mult comparativ cu începutul anului. La aceeaşi companie un posesor de maşină cu motor mai puternic, de 2.000 cmc, va plăti anul viitor pentru RCA 840 lei, faţă de 696 lei la începutul acestui an. Pe de altă parte, companiile deja lucrează la noile tarife care se vor aplica la poliţele RCA ce vor fi cumpărate în cursul anului viitor.

Gandul

Share this post


Link to post

Doar ce am facut eu RCA, la al meu Cielo. Am cautat cea mai ieftina companie de asigurari, si am gasit la Astra, contract pe 6 luni 221 RON.

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca pot sa zic pa-pa rca-ului la Carpatica de 153 de lei pe 6 luni, fara tari taiate, cu care am iesit linistit in Moldova si Ucraina? Expira in decembrie.

Tare bun a mai fost, exact cat trebuie sa coste un RCA, totusi...

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Pai ceva de genul asta, la revedere preturi mici. Zic astia ca la anul se scumpeste iar... sa dea naiba in capul lor, cine o sa aibe masina o sa fie un fel de boier :D . Eu nu am fost atent, daca mi-au taiat ceva de pe cartea verde dar cand ma duc la masina ma uit :P

 

 

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca se sfarseste anul ma gandesc cu groaza ca trebuiesc reinoite politele RCA :-W ! Ce recomadari aveti ,care sunt cele mai ieftine ,unde se aplica bonus malus si alte reduceri ? :-?

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

eu am la Banca Transilvania Asigurari,era cel mai ieftin anul trecut.

Share this post


Link to post

Cand am facut eu, cel mai ieftin era la OTP bla-bla, dar astia nu sunt peste tot, asa ca am mers la urmatoarea de pe lista, BCR Asigurari. Anul asta trebuie cautat iar, mai ales pentru cine n-a iesit (inca) din criza...

Share this post


Link to post

Acum o luna cand am facut eu, cea mai ieftina a fost la Ardaf. Defapt nici nu cred ca este o luna, cam 3 saptamani.

Share this post


Link to post

...! Ce recomadari aveti ,care sunt cele mai ieftine ,unde se aplica bonus malus si alte reduceri ? 39000000.gif

 

 

Eu iti recomand sa gasesti un asigurator bun si sa ramai cu el. In al 4-lea an la BT de ex, am ajus sa platesc acum o luna pentru RCA pe 6 luni, mai putin cu 20 lei decat am platit in aprilie 2009. Loialitea se compenseaza la unele societati cu unele avantaje. :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mi-am facut RCA-ul pt 2010 tot la Groupama (cei care au preluat BT asigurari), dar nu inteleg de ce toata lumea spune ca RCA-ul s-a scumpit cu 30-60% si eu am platit aproape dublu. Pe 2009 a fost 174ron pe tot anul, iar acum este 330ron pe 2010. Nu am avut nici un accident, am casco. Nu stiu ce coeficienti de reducere a aplicat asiguratorul, dar nu mi se pare in regula...probabil o sa trec la o alta firma de asigurari unde este mai ieftin (am vazut 250ron la BCR). Am mers pe acelasi principiu ca si zeneseu, adica unde cunosti asiguratorul, dar cred ca reteta este valabila la CASCO, nu si la RCA.

Share this post


Link to post

Mi-am facut RCA pe 6 luni la Euroins, 288 RON, masina este pe firma. Anul trecut la Carpatica am dat 320 RON pe un an de zile.

Share this post


Link to post

297 pentru 12 luni la Carpatica , 275 OTP si Groupama. Pentru Matiz.

 

 

Sursa :rca ieftin si finzoom

 

 

 

 

 

Edited by niki

Share this post


Link to post

RCA Carpatica 6 luni 215 lei,Cielo.

Share this post


Link to post

In octombrie am facut RCA la Grupama si m-a ajuns 211 lei pe 6 luni.

PS. Astazi am intrat pe site-ul lor si am vazut ca s-a facut 492 lei pe 1 an

Edited by laurentiu NT

Share this post


Link to post

Inteleg ca ~850 de lei/an v-ar sta in gat. :) ) La Asirom.

Share this post


Link to post

De curiozitate- la un aveo 1,4, pers. juridica- oare cat mai e asigurarea pe an? La bcr a fost 360 lei pe juma' de an. Asta in vara...

 

Sunt curios daca anul trecut am avut 37,5 euro pe luna la casco- anul asta cam la cat s-ar duce suma? Vorba lui t-bird- o sa fie boier al' de-o sa mai aiba masina.

Share this post


Link to post

La Generalii am inteles ca e in jue de 700 ron.

Share this post


Link to post

In data de 28.12.2009 am avut un accident soldat cu avarii minore. Fiind vinovat, i-am dat omului toate actele necesare.

Am inteles ca s-a introdus deja sistemul bonus-malus, voi fi penalizat la plata RCA-ului pentru ambele masini detinute?

Share this post


Link to post

@BZN: obisnuieste-te de pe acum ca oricum la anu' vei plati de enspe ori mai mult pe RCA decat acum, de multe ori renteaza sa-l faci direct pe un an, ca nu se stie, asa ca baga-ti paru' in el de bonus malus. Daca acu dai 100 ron pe RCA, de exemplu, la anu dai 200 ron ca s-a scumpit, nu cred ca te stimuleaza prea mult faptul ca n-ai avut nici un accident si ca vei plati 195 ron in schimb, sau 220 ron daca ai avut.

Sistemul, la cum sufera el de inflatie acum, nu stimuleaza pe nimeni.

 

156 lei, 6 luni, la Astra, la Clio Symbol 1.4 benzina, nici o tara taiata. Si apare si in CEDAM, spre deosebire de vechea polita de la Carpatica.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Ai dreptate dar diferenta in acest caz e semnificativa, mai ales in cazul anumitor societati. Pana la urma acest sistem e corect si nu m-as mira prea tare daca as plati suplimentar, (fata de scumpirea deja anuntata) pentru ambele autoturisme.

LE

Conf. art 72 din Ordinul 21, in situatia in care un asigurat detine mai multe vehicule, sistemul bonus-malus se aplica distinct,pt fiecare vehicul.

 

Poate mai e cineva in aceasta situatie...

Edited by BZN

Share this post


Link to post

Euroins pentru Nubira de 1,6 425ron cu toate reducerile. Asigurare achitata in 04.01.2010 pentru anul intreg.

Share this post


Link to post

RCA carpatica 474ron pt cielo (1498cmc)

RCA Astra 450ron pt vitara (1590cmc)

Ambele pe un an

Share this post


Link to post

De curiozitate- la un aveo 1,4, pers. juridica- oare cat mai e asigurarea pe an? La bcr a fost 360 lei pe juma' de an. Asta in vara...

 

undeva la 300 / 600 lei la Euroins - preturi minime

La BCR te-ar costa undeva la 450 lei/6 luni - 850 lei/1 an

 

Cu respect,

Bogdan Decu

Share this post


Link to post

Pana la urma s-au scumpit tarifele?

 

Anul trecut 1.8 persoana juridica m-a costat undeva la 970 de lei.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...