Jump to content
Sign in to follow this  
florinbad

Achizitie Matiz N O U

Recommended Posts

Ai perfecta dreptate Dreamlike! Depinde de comoditatea posesorului si de disponibilitate si de mai multe. Mi se par ok toate preturile pe care le-ai scris tu...mai putin 1. e vorba de jantele negre. Nu stiu pe unde am citit (tot pe forum) ca jantele negre nu sunt doar "vopsite" in negru. Credeam ca suporta mai bine gropile, ca se indoaie mai greu. 15 ron diferenta?

 

Si multumesc de sfaturi.

 

Cred ca la mine faza cu accesoriile astea e si din cauza bunicutei de dacie pe care o tot conduc din 98 (ea e din 86, da' cred ca mult nu o mai duce). Nu cred ca exista masina mai enervanta si om mai stoic decat mine.

 

Nu stiu daca asta se va schimba in curand, dar daca vedeti pe unu la intersectie cu capota ridicata si "bronzat" pana la umeri cu ulei, ala sunt io. Cred cu putere ca sa bagi bani in dacie este cea mai proasta investitie posibila. Sper sa nu se repete istoria asta si cu Loganu' nostru cel frantuzit.

 

O respect pe "bunicuta" ca m-a purtat purtat prin scoala si pe la "camine culturale" , dar din respect o voi ingropa in spatele casei ca pe o comoara! Na! Fi-ti-ar culbutoru' si presetupa si bascula ta de ras, sa nu-mi mai omori tu mie nervii si concediile!!! :)

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Adevarul ca daca vrei sa pleci undeva cu matizul - cheie, contact, motor - fara nici o grija.

Share this post


Link to post

Intrebare: cat dureaza (la Radacini Giurgiului sa spunem) din momentul in care ai intrat pe usa dealer-ului cu banu' in mana, pana pleci motorizat de la ei?

Share this post


Link to post

In general intre 3 zile si o saptamana, depinde unde e masina.

Share this post


Link to post

Multumesc Mircea. Oare sunt ionebun ca de doua saptamani nu mai ma ia nimeni de pe forum si de pe site-uri cu masini, sau asa ati facut toti...ca io si cumnata-miu (asta isi ia skoda ca lucreaza in banca) le-am zapacit pe ale noastre fumei cu masina noua!

Share this post


Link to post

Esti normal... nu o sa iti treaca, totusi =))

Spor la cumparaturi.

Share this post


Link to post
Intrebare: cat dureaza (la Radacini Giurgiului sa spunem) din momentul in care ai intrat pe usa dealer-ului cu banu' in mana, pana pleci motorizat de la ei?

Daca masina se afla la dealer, in configuratia si culoarea pe care o doresti, totul dureaza mai putin de o ora ! Daca nu , oricum se misca destul de repede, eu am comandat masina cu o zi inainte de aprobarea creditului, iar cand m-am dus cu ordinul de plata, masina ma astepta nerabdatoare!

Share this post


Link to post

Multumesc Satori, m-ai scutit de o vizita la Balaceanca... asa, de control :) )

Share this post


Link to post

Salutare, am vazut ca sunt mai multe variante de pret pe care o dau colegii la CASCO. Am vazut ca unii zic ca este in jur de 200E altii 300E. Care este "pretul corect" pentru CASCO la o masina noua???

Share this post


Link to post

cca ~4% din DDP :)

Procentul variaza (de regula 'in sus') in functie de factori precum vechime, incidente, compania, etc.

Share this post


Link to post

Acum 5 minute am vorbit cu baiatu' de la vanzari de la Radacini Giurgiului. Mi s-a parut ok. L-am intrebat de alarma si a zis ca o monteaza gratuit. Baiatu' foarte calm si ponderat in discutie. Ce sa mai, mi-a inspirat incredere. Sper sa fie de bun augur.

 

A mai luat cineva de la Radacini Giurgiului de curand?

Daca da, aveti ceva impresii?

Share this post


Link to post

Nu am luat de la ei de curand, in schimb mi-au facut o impresie tare buna de-a lungul timpului.

Share this post


Link to post

In concluzie, am gasit si dealer-ul.

 

Banuiesc ca presurile si trusa s.a.m.d ar trebui sa fie si ele incluse.

 

Da' mai bine ma uit de doua ori...

Share this post


Link to post

Cand masina este noua CASCO ti-o asigura la valoarea din factura. "-" fransizele de rigoare, 2o% la furt total si 2% la furt partial, in cazul meu. Cu mici relatii poti chiar sa scapi de fransizele astea. :thumbl:

Edited by ronin

Share this post


Link to post

:o fftopic: 20% la furt total !?!?Oh shit!!!

Share this post


Link to post

Se scot pe cale legala. => o rata mai mare :)

Share this post


Link to post

tzucumber, montajul gratuit la ce tip de matiz ti-l ofera? Tu pana la urma la ce te-ai decis? Eu luna viitoare am bani, doar pentru E/AC. Sa-mi dai si mie detalii dupa ce ti-o iei cum ai facut si ce e bine sa fac. Bafta!!!

Share this post


Link to post

Degea, eu i-am spus ca vreau SE Power. L-am intrebat care e treaba cu numerele rosii si daca mi le dau ei - mi le dau ei. Si l-am intrebat asa, mai intr-o doara, de alarma. Mi-a spus ca voi beneficia de alarma in mod gratuit.

 

Iti dai seama ca e ultima alarma din raftu' cu alarme, cea mai pricajita. Pe mine ma intereseaza sincer doar pentru CASCO. Am inteles ca asigurarile cam stramba din nas cand n-ai alarma.

 

Si am si o intrebare:

 

pot sa iau masina de la ei fara sa platesc RCA?

Share this post


Link to post

Nu, masina nu pleaca de la ei pana nu faci RCA, ori la ei, ori in alta parte si vii cu polita.

 

Eu sint multumit de AC-ul luat, regret doar lipsa stergatorului spate (si la Tico am dus dorul...) si a temporizatorului, fie el si fix.

Edited by Zetics

Share this post


Link to post

Zetics, adica...vrei sa spui ca daca nu fac CASCO nu plec de la ei cu masina!!!??? Nu ma pot obliga sa fac CASCO. E optionala. Cel mult, ma obliga sa fac RCA-ul. Eu asa consider ca e normal.

Share this post


Link to post

Mea culpa, RCA am vrut sa spun, nu CASCO! Am modificat si postul meu. Multam!

Share this post


Link to post

Daca o platesti cu banul jos poti sa pleci fara Casco.

RCAul intra in vigoare de obicei dupa 3 zile (si casco la fel). Deci oricum 3 zile ii dai roata. Sau pleci ilegal cu ea.

 

Astea 3 zile sunt cele mai grele!

 

Oricum n-ai socotit ca iti mai ia o zi doua sa platesti prin banca doar nu te plimbi cu 200 si ceva de milioane in poseta pe acolo?

 

Iar un casco serios fara francize e dincolo de 5%... Doar Loganul mai are cota preferntiala. In plus diverse companii de leasing isi negociaza polite mai ieftine, dar cota este valabila doar cat timp masina este in flota lor.

Share this post


Link to post

Cu plata am rezolvat. Am prieteni intr-o banca si-mi schimba ei euroii in lei si se ocupa ei de transfer (poate mi-i transfera intr-o excursie de grup). Din cate am putut eu sa observ, diferenta de curs valutar NU ESTE DE IGNORAT. Poti pierde fara sa clipesti cateva milioane.

 

Iar Daewoo au un curs... numai avantajos nu...

 

Chiar si daca se efectueaza schimbul la CR Firenze, pierderea este de 220 lei...cee ce poate insemna un rca...ma rog...aproape...cea mai buna varianta este sa cunosti pe cineva intr-o banca si sa-i dai sa-ti schimbe la cursul BNR. Din punctul asta de vedere am noroc.

Share this post


Link to post

Poti plati RCA inainte de a intra in posesia masinii, daca ceri de la dealer o factura proforma, cu seriile de motor si sasiu.

Share this post


Link to post

Multumesc guru. E de preferat. Mai scap de o cheltuiala.

 

Oooooooooooff, maica! De ce nu e zilele ore si orele minute...ca cand ii vad fata lu' baba aia care plange la comanda in statia RATB, ma apuca apoplexia si nu mai dau randament la serviciu. Asta ca sa nu mai spun ca am abonament ratb si tot "scap" intr-un taxi de 3-4 ori pe saptamana...dus-intors...

 

Prima mea bucurie majora va fi cand voi scapa de mirosurile alea din autobuz...fratilor cu masini...poate voi nu mai stiti cum e...da' ti se mai innoada cravata o data cand dai cu nasu' de cate unu'..sau una

 

P.S. Scuze daca am provocat cuiva reactii adverse...dar am simtit nevoia impartasesc... :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...