Jump to content
Sign in to follow this  
sergiuhusca

Discutii Despre Religie

Recommended Posts

Asa cred ei ca li se iarta pacatele ? Iluzia vietii de apoi. Nu dati banii pe prostii, luati bomboane la copii !

 

offtopic

Era mai degraba - "nu dati banii pe prostii, luati FRUCTE la copii"

Share this post


Link to post
... In legatura cu vindecari exista destule pe care stiinta nu le poate explica ...

Stiinta este inafara lui Dumnezeu ? Ai inceput, deja, sa te contrazici.

 

Nici un fir de par nu cade fara voia lui Dumnezeu. Asa ca sa nu creada cineva ca se savarseste ceva pe lumea asta fara stiinta lui Dumnezeu.Unele intamplari au loc prin vointa directa a lui Dumnezeu altele prin ingaduinta lui Dumnezeu...

Adica te pune sau inchide ochii sa pacatuiesti ca apoi sa te judece ? La ce gradinita se practica jocurile acestea, sa nu-mi dau copilul acolo ?

Share this post


Link to post

In legatura cu vindecari exista destule pe care stiinta nu le poate explica- CITESTE viata parintelui Gherontie Puiu de la Manastirea din Busteni sau daca doresti sa citesti ceva mai captivant si sa vezi cum poate vindeca miraculos credinta iti recomand Marturii despre parintele ARSENIE BOCA(recomand sa cititi si viata parintelui- nu neaparat din credinta ci chiar si ca pe o simpla lectura sa vedeti un exemplu de preot-se gaseste pe google)

 

Ce pofta m-a apucat sa fac un cunilingus la niste moaste! Astia au murit sau trebuie sa mai astept?

  • Like 2

Share this post


Link to post

BISERICA este casa lui Dumnezeu

 

Buna asta!!!! =))

  • Like 1

Share this post


Link to post

BIne ca Dumnezeul nostru ne lasa sa intram incaltati si cu capul gol (unele mai goale ca altele) in casa Lui.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Deraiati! Nu credeti e ok, dar ce aveti cu cei ce cred?

Share this post


Link to post

ce aveti cu cei ce cred?

Eu aş spune că-i cam invers. Un exemplu recent găseşti pe pagina anterioară:

[..] nu inseamna ca scapati de judecata LUI [..].

N-am găsit încă vreun "necredincios" să meargă din uşă în uşă să-ncerce să convingă lumea de diverse..

Discuţiile purtate cu persoane ireligioase (ce, de regulă, sunt capabile să îşi argumenteze raţional opiniile şi "alegerile") îţi relevă (de multe ori) diferite aspecte şi te determină să reflectezi/cercetezi (la) anumite lucruri şi să tragi singur concluzii. Asta, în totală opoziţie cu rigizii "deţinători ai adevărului absolut şi cunoscători ai căii potrivite", al căror prim îndemn este "crede şi nu cerceta" :)

 

name='Zmeul cel rau' timestamp='1292950490' post='508529'>

[..] niste moaste!

Edited by EM!L
  • Like 2

Share this post


Link to post

Daca iti spun ca vei muri o sa spui ca am ceva cu tine cand de fapt iti spun doar un adevar de care te vei lovi mai devreme sau mai tarziu. Asa e si cu judecata lui Dumnezeu ca eu iti spun sau nu , ca tu o accepti sau nu ea va veni.- eexact ca si moartea . Eu nu am nimic cu nimeni si putin ma intererseaza daca credeti sau nu credeti ce spun eu . Cat despre cei care nu sunt religiosi si gasesc o explicatie rationala la tot ce se intampla explicatie e simpla- credinciosul cand vede o minune crede ca e de la Dumnezeu pe cand cel a carui dumnezeu e ratiunea proprie va incerca sa explice rational minunea chiar daca nu are cum sa o faca MINUNE= intamplari mai presus de ratiunea umana

  • Like 1

Share this post


Link to post

ADEVR, adevăruri, s. n. 1. Concordanță între cunoștințele noastre și realitatea obiectivă; oglindire fidelă a realității în gândire; ceea ce corespunde realității, ceea ce există sau s-a întâmplat în realitate.

 

Daca iti spun ca vei muri [...]iti spun doar un adevar de care te vei lovi mai devreme sau mai tarziu.

Total de acord.

Asa e si cu judecata lui Dumnezeu ca eu iti spun sau nu , ca tu o accepti sau nu ea va veni.- eexact ca si moartea .

Vreun argument raţional în favoarea acestei afirmaţii?

- credinciosul cand vede o minune crede ca e de la Dumnezeu

Ori suntem credincioşi, ori nu mai suntem?! Ori ştie/e 100%convins, ori crede ...

Share this post


Link to post

cand vede o minune crede ca e de la Dumnezeu pe cand cel a carui dumnezeu e ratiunea proprie va incerca sa explice rational minunea chiar daca nu are cum sa o faca MINUNE= intamplari mai presus de ratiunea umana

Arata-mi si mie te rog o minune. In afara de adi minune (fost copilul minune).

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nasterea unui copil este o minune.

Share this post


Link to post

Inseamna ca la mine s-au intamplat doua minuni odata!! :banana:

Share this post


Link to post

Se va face o singura judecata, impreuna-glasuitoare si nesupusa vreunei tagaduiri, a atator judecatori asupra unei multimi si mai mari de judecati pentru atat de multe, felurite si subtiri lucruri cum sunt toate faptele, cuvintele, poftele si gandurile cele aratate si cele ascunse ale fiecarui om din toata viata lui. Gasim o oarecare lamurire la Psalmist, care zice ca cei cuviosi vor face judecata scrisa (Ps. 149, 9) si la Vazatorul tainelor, care scrie astfel: si am vazut pre morti, pre cei mici si pre cei mari, stand inaintea lui Dumnezeu, si carti s-au deschis. Si alta carte s-a deschis, care este a vietii; si s-au judecat mortii din cele scrise in cartile acelea dupre faptele lor (Apoc. 20, 12).

 

Baglazan Dumitru (71 de ani) Porumbacu de Sus: In fiecare noapte, la orele 12.00, se deschideau singure usile inchisorii

 

Eu am avut un unchi, care in ・8 era ofiter de Securitate la Brasov. Eram tanar si mergeam la Brasov unde mai ramaneam la el cate o saptamana, ca asa mai vedeam si eu lumea. Mergeam seara cu el prin oras, pe unde avea el treburi, ma mai lua si la serviciu si asa am aflat ceea ce va povestesc in continuare. Securitatea l-a ridicat pe parintele Arsenie de la Sambata pentru ca se stia ca face minuni si vin puhoaie de oameni la el. In ・4, de exemplu, a spus la slujba oamenilor sa-si aduca copiii de la Bucuresti acasa ca va veni un prapad, si la putin timp dupa aceea a fost cumplitul bombardament american. Le era groaza ca acum, in timpul comunismului, le va spune oamenilor cu aceeasi claritate care este realitatea. Si din cauza aceasta l-au luat la Securitate si l-au schingiuit mult, saracul de el. Mie mi-a spus lucrurile acestea unchiul meu. Problema era ca desi el nu se misca din fundul celulei, ci sta in genunchi si se ruga, in fiecare noapte la ora 12.00 se deschideau usile inchisorii. Celula era un loc imprejmuit, intr-o sala uriasa ca o hala. Iar in mijlocul acestei hale, statea la o masa, permanent, un subofiter de paza, care-l supraveghea fara incetare. L-au scos, l-au batut si l-au facut in fel si chip sa le spuna cum face, caci ei credeau ca are iarba fiarelor, cu care umbla aricii in bot, iar el cum a stat tot timpul in padure la Sambata, a facut rost de iarba aceea si o pune pe lacat. Dar el cum sa puie iarba pe lacat daca statea tot timpul in genunchi in fundul celulei si erau si doua randuri de usi? Intr-o noapte, au bagat doua iscoade securiste la el in celula ca sa-l vada cum face. Parintele, insa, nu a avut treaba cu ei. Ei il tot intrebau, se tot luau de el, iar el in celula tot sta in genunchi si se tot ruga. Noaptea, la ora 12.00, cand s-au deschis lacatele, pe securisti parca i-ar fi lovit fulgerul lui Dumnezeu, i-a razbit frica si au fugit de acolo. Si, de la o vreme, nimeni nu mai voia sa faca de paza, pentru ca le era frica. Pe comandant l-a luat si pe el frica si ce-a zis: eu, ca sa scap si sa-mi spal mainile, ii aduc pe toti aici sa vada si pe urma nu il mai tin. Intr-o seara, vine unchiul meu si-mi spune ca in noaptea aceea ma ia cu el sa vedem un calugar de la Sambata, care deschide rugandu-se usile de la inchisoare. Asa ca am ajuns acolo seara, fiind si eu curios sa vad. Toata Securitatea era atunci acolo. Eu am stat pe scari, ca nu am mai avut loc sa intru, si cu totii asteptam sa vina ora 12.00 noaptea sa vedem daca-i adevarat. Si, ce sa vezi, nu asa ca s-a deschis doar un lacat, norocul meu a fost ca m-am tinut de balustrada scarilor, ca la 12.00 noaptea bara de la usa temnitei a sarit cat colo si tot amarul de lume care era jos s-a napustit inspaimantata pe scari in sus. De frica nu mai stiau ce sa faca, se calcau in picioare. Din ceasul acela, nu l-au mai tinut acolo, i-au dat drumul cu domiciliu fortat. Mie mi-a spus unele din lucrurile acestea unchiul meu. Dar am vazut cu ochii mei lacatele deschizandu-se si bara aceea sarind in laturi si securistii aceia care erau oameni in varsta, nu tineri ca mine, care aveam 18-19 ani, fugind de mancau pamantul. Multa vreme dupa aceea, cand mai mergeam cu unchiul meu pe la restaurant, prietenii lui securisti numai de asta vorbeau.

 

Arsenie Boca - minuni, marturii, sfaturi

Doi ingineri, soţ şi soţie din fabrica unde am lucrat şi eu, au divorţat din vina părinţilor lui. Când 1-a văzut pe Părintele Arsenie, femeia (Elena G.) a început să plângă şi să-i spună de situaţia ei, că a divorţat de soţul ei din vina socrilor şi ca are şi o fetiţă şi nu ştie ce să facă. Părintele Arsenie îi spune, zâmbind: „Lasă, mă, nu mai plânge, că după 7 ani, vă veţi împăca”. Nu ştiu dacă inginera 1-a crezut sau nu pe Părintele Arsenie, pentru că 7 ani, nu sunt 7 zile sau 7 săptămâni, sau 7 luni, ci …7 ani. Cert este că exact la 7 ani s-au împăcat, au mai făcut un copil, iar astăzi trăiesc în pace şi bună armonie. (Bogdan Juncu - Făgăraş)

SUNT o multime de minuni insa CERCETATI SI CITITI si va veti lamuri, nu cum citisem mai sus -- crede si nu cerceta-- cercetati ca sunt destule marturii si dovezi ale faptelor sfintilor parinti

 

Edited by ciuby13
  • Like 1

Share this post


Link to post

Observ ca de la credinta la credulitate este un singur pas, pe care, unii, il fac in sens invers.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă, adică de la informaţie la convingere. Oameni de informaţie religioasă sunt mai mulţi decât cei ce au convingeri religioase. E necesară şi informaţia, care adeseori se face prin auzire. Dar a rămâne la informaţie înseamnă doar a fi la începutul drumului, „la urechi”. Până la inimă mai e o cale lungă, „cea mai lungă cale”.

 

Credinţa este un risc: împotriva raţiunii, împotriva vieţii, împotriva limitelor omeneşti, câteodată şi împotriva normalului. De aceea, sfinţii se şi fereau de a face minuni, deşi doar în multe cazuri era doar dovada iubirii de oameni şi alinarea suferinţei omeneşti. Este un factor de purificare.

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
... Credinţa este un risc: împotriva raţiunii, împotriva vieţii, împotriva limitelor omeneşti, câteodată şi împotriva normalului.

1- credinta este un fapt rational, altfel n-ai fi constient de ea;

2- credinta se manifesta in timpul vietii, deci, nu poate fi impotriva ei;

3- credinta este cel mai mic efort omenesc, deci, este la limita de jos;

4- credinta este normalul.

 

Nu te-ai saturat sa mai insiri judecati lipsite de elementar bun simt pe aici ? Eu zic ca postezi singur la Gazeta, sa ne scutesti de-o postare in plus.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă, adică de la informaţie la convingere.

.

Poate pentru cei ce n-au nimic între urechi, restul folosesc filtrul ratiunii înainte de a transforma o informaţie, primită pe cale auditivă, în convingere.

Edited by EM!L
  • Like 1

Share this post


Link to post

Deraiati! Nu credeti e ok, dar ce aveti cu cei ce cred?

 

 

Românii cred că Biserica îi va salva de sărăcie: http://www.realitate...cie_785420.html

 

Uite fix asta am. E vreun preot in tara noastra draga, care sa-i invete pe credinciosi ca ar fi cazul sa mai si munceasca, nu doar sa se roage sa castige la loto?

 

Aia care cred ca biserica ii va scapa de saracie sunt IDIOTI dupa parerea mea. Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista.

 

Toti stiu sa isi faca cruce cand trec pe langa o biserica. Dintre acestia, s-a intrebat cineva vreodata DE CE? Eu m-am intrebat, n-am gasit raspuns, am renuntat la a mai face asa ceva.

Boli, nenorociri, etc, au suferit de-a lungul istoriei atat ateii cat si cei care credeau cu sinceritate in Dumnezeu, asadar nu vad adevarul afirmatiei: "crede si vei trai bine".

 

Sincer n-am stat sa citesc toate minunile infaptuite mai sus, eu doar constat ca, cu cat este mai sarac un popor, cu atat respectivul popor crede mai mult in divinitati. Eu n-am vazut francez, neamt, etc, sa isi faca cruce in dreptul fiecarui lacas de cult pe langa care trece, si cu toate astea traiesc mai bine ca noi. Concluzia?

  • Like 2

Share this post


Link to post

chiar nu voi mai posta nimic , insa va veni vremea cand o sa ti aduci aminte tot ce am scris aici pe forum si te vei lamuri

  • Like 1

Share this post


Link to post

Foarte tare ! Back ... to the future ! Argumentul suprem la care se ajunge intotdeauna ... din lipsa de argumente : "Lasa ca o sa vezi tu".

  • Like 1

Share this post


Link to post

Credinta trebuie s-o ai in suflet nu in crucile pe care le bati cand treci pe langa biserici sau mai grav prin ceea ce fac extremisti musulmani in numele aceleasi credinte in Dumnezeu(Profet, Buddha,etc).

Share this post


Link to post

...

Boli, nenorociri, etc, au suferit de-a lungul istoriei atat ateii cat si cei care credeau cu sinceritate in Dumnezeu, asadar nu vad adevarul afirmatiei: "crede si vei trai bine".

 

Sincer n-am stat sa citesc toate minunile infaptuite mai sus, eu doar constat ca, cu cat este mai sarac un popor, cu atat respectivul popor crede mai mult in divinitati. Eu n-am vazut francez, neamt, etc, sa isi faca cruce in dreptul fiecarui lacas de cult pe langa care trece, si cu toate astea traiesc mai bine ca noi. Concluzia?

 

Concluzia e ca in Biblie egzista un baiat pe care-l chema Iov si care desi era foarte pur si credincios pe lumea asta a tras si niste ponoase din unele motive pe care n-are rost le dezbatem acum... Religia nu-ti aduce mare branza pe lumea asta, ci pe ailalta, tie ca mic pitzigoi (de unde si acel "lasa ca o sa vezi tu", subintelegandu-se "dupa ce dai coltul"). Daca vrei avantaje de la religie pe lumea asta, tre' sa faci parte din dispozitiv.

 

Nu ca Romania ar fi Iov-ul omenirii, ideea e doar ca poti fi credincios si totusi sa-ti mearga naspa pe lumea asta, asta nu contrazice vre-o religie. Dimpotriva. Mai degraba cred ca incurcam aici cauzele cu efectele, nu cred ca unii o duc bine pentru ca sunt mai putin religiosi, sau prost pentru ca sunt mai religiosi, ci taman invers.

 

Nici extremistii crestini (sau ecologisti :D ) nu sunt mai breji decat aia musulmani sau de alta religie.

Si in general, multi dintre boii... pardon, mieii respectivi sunt masa de manevra intru voia unor smecheri si a unor interese foarte putin spirituale.

Share this post


Link to post

Si garanteaza cineva ca pe lumea ailalta iti aduce ceva? Exista lumea ailalta? :P

 

Acu, ca o fi, ca n-o fi, momentan ma bucur de lumea asta, n-o astept pe ailalta, sa nu iau teapa.

Share this post


Link to post

"lasa ca o sa vezi tu" :mrgreen:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...