Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Chevrolet Cruze - Impresii, Pareri

Recommended Posts

II. Nu merge la modelele aduse la noi, pentru ca in review-urile din afara scria altceva.

III. Nu e normal, trage mult prea rau. Ce e si mai ciudat - la geometrie nu se poate regla uncghiul de cadere/fuga/convergenta, nici pe fata, nici pe spate. Doar "unghi volan" pe fata.

 

Nici la mine nu deschide portbagajul daca tin apasat pe butonul de unlock, dar nici nu ma deranjeaza.

 

 

O chestie care este intr-adevar enervanta: tractorasul meu, conform BC, consuma 12% in oras, asta in conditiile in care am mai facut cateva drumuri si noaptea (pustiu), destul de lungi (cam 50km in total). Partea proasta este ca, daca ne luam dupa indicatorul de benzina ramasa (cel analogic), tot cam atata e consumul.

Share this post


Link to post

 

III. Nu e normal, trage mult prea rau. Ce e si mai ciudat - la geometrie nu se poate regla uncghiul de cadere/fuga/convergenta, nici pe fata, nici pe spate. Doar "unghi volan" pe fata.

 

Nici la mine nu deschide portbagajul daca tin apasat pe butonul de unlock, dar nici nu ma deranjeaza.

 

 

O chestie care este intr-adevar enervanta: tractorasul meu, conform BC, consuma 12% in oras, asta in conditiile in care am mai facut cateva drumuri si noaptea (pustiu), destul de lungi (cam 50km in total). Partea proasta este ca, daca ne luam dupa indicatorul de benzina ramasa (cel analogic), tot cam atata e consumul.

 

III. testeaza si pe stanga si-o sa te convingi, Defapt eu zic ca toata masina are tendinta de-a se lasa dusa drept , parca din inertie, spre panta de inclinare.

E cam plastic ce zic, dar asa vizualizez eu.

 

Portbagajul se deschidea inainte, asta-i ciudatenia, dar acum nu mai vrea. Am resetat si setarile, degeaba...

O sa-i dau borna jos sa vad poate se reseteaza total.

 

Cat despre cansum, nu ma pot pronunta la 1500km...mai stau cam pana la 5000. acum am un mixt de 8,6,ceea ce ma bucura.

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Alice, consum la motorul diesel ii faci dupa 5-6 k de km. Scoate te rog link-ul din semnatura.

Share this post


Link to post

III. Nu e normal, trage mult prea rau. Ce e si mai ciudat - la geometrie nu se poate regla uncghiul de cadere/fuga/convergenta, nici pe fata, nici pe spate. Doar "unghi volan" pe fata.

 

Am unflat eco la 2.5, desi trebuia 2.7; dezactivat TC si ESP...exact cum ziceam, nu mai trage nicaieri. Ba parca se misca mai repede pe cursa stanga-dreapta, volanul. Ma refer fara ESP, nu din unflare.

Doar pareri proprii!

 

Maine scot borna de +, sa vad daca revine comanda de deschidere porbagaj din interior. Stie cineva, posesor de Cruze, daca cere cod MP3-ul? N-am primit nimic de la firma.

Edited by Axix

Share this post


Link to post

Player-ul cica este legat de calculator, cumva, deci n-ar trebui sa ceara cod.

Presiunea o aveam facuta la 2.5 cand am plecat de la dealer. Am verificat-o cand am ajuns la birou, am scazut-o la 2.3; tragea dreapta, am crescut-o din nou la 2.5 - acelasi efect.

O sa incerc de curiozitate fara ESP si TC.

 

 

 

 

Share this post


Link to post

Ce consum va mai arata c.b. mai ales pe benzina?

 

La ridicarea masinii, vinzatorul a precizat sa am grija sa nu descarc bateria pt. ca apoi ar trebui sa merg la ei pt resetarea c.b. banuiesc ca asta a fost gargara pt ca am intrebat seful de service pe partea de garantii si a spus ca se pierde doar ora, practic trebuie sa setezi din nou ceasul,nimic altceva.

Share this post


Link to post

Ce consum va mai arata c.b. mai ales pe benzina?

 

 

Cu consumul real mai trebuie sa stai, masinile-s noi, nu si-au dat drumul.

 

Cu calculatorul,depinde de firma,la unele se da tot peste cap, la unele pecomponente.

 

Va anunt eu maine, daca sta ploaia... cav ad ca se omoara toti pe-aci cu scrisul.21000000.gif

 

 

Share this post


Link to post

Desfacut +, asteptat ~ 1minut, pus toate contactele sa se "scurga" tot curentul, repusa borna la loc.

 

Constatari:

Nu si-a revenit comanda de deschidere din interior( nu c-ar fi vreo prb., sau prioritate, dar odata mergand , nu vad de ce nu mai vreaheadbang2.gif), s-a resetat doar ora si data, iar la mp3 ,ciudatenie, au ramas intacte setarile de bass, inalte, in schimb au "sarit" toate celalalte.

CB a ramas nemodificat.

 

Mircea, ce parere ai, o comanda odata mergand, s-a autoanulat si nu mai apare sub nicio forma?! E logic ca-i acolo, dar de ce nu se mai activeaza?

Si nu-i vorba numai de Cruze, vb. in general.

Am mai avut la o masina la fel cu o comanda, cu configurarea centuri la pasager, daca ii anulai piuitul, iti disparea si comanda din CB, dar la scoaterea si repunerea + revenea.

Share this post


Link to post

Salut,

Sunt interesat si eu de un Cruze ca raport pret/dotari dar am cateva nelamuriri, daca aveti amabilitatea sa-mi raspundeti va raman dator.

1. Oglinzile se rabat electric? Si daca da, se pot programa sa se inchida automat la inchiderea masinii?

2. In manual se face referire si la keyless entry/ keyless go, dar in toate pozele pe care le-am vazut cu masina era prezent contactul standard. La dealer nu m-am lamurit pentru ca aveau doar LS

3. Stie cineva garda la sol? Si legat de asta cat de joasa este masina de fapt, poti sa parchezi cu botul peste bordura, fara a zgaria spoilerul?

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Ce spui tu cu oglinzile si cu cheia gen Renault,cred ca la noi n-a ajuns inca.

 

Cat despre garda...la urcarea pe bordura depinde de meserias, dar mai ales la coborare,trebuie sa stii cu ce se mananca.21000000.gif

 

Tehnic, din propie experienta, am constatat ca cea cu jante de 17 e mai joasa, dat fiid confguratia cauciucului. E si mai rigida ca tinuta de drum.

In rest, ca vad ca ai Logan, cu asta nu mai intri pe unde te bagai cu el, dar e totusi acceptabila cea cu jante pe 16.

Share this post


Link to post

 

3. Stie cineva garda la sol? Si legat de asta cat de joasa este masina de fapt, poti sa parchezi cu botul peste bordura, fara a zgaria spoilerul?

Multumesc anticipat.

 

Depinde cat este bordura. Cred ca la una de 10-13 cm poti parca fara sa atingi cu botul insa mai inalta de atat...nu prea cred.

Share this post


Link to post

1. Oglinzile se rabat electric? Si daca da, se pot programa sa se inchida automat la inchiderea masinii?

2. In manual se face referire si la keyless entry/ keyless go, dar in toate pozele pe care le-am vazut cu masina era prezent contactul standard. La dealer nu m-am lamurit pentru ca aveau doar LS

3. Stie cineva garda la sol? Si legat de asta cat de joasa este masina de fapt, poti sa parchezi cu botul peste bordura, fara a zgaria spoilerul?

1. Nu / bineinteles, nu :)

Se pot achizitiona oglinzi care sa se rabata electric, si probabil se pot configura sa se inchida automat. Dar toata distractia nu prea merita (>300E)

Ca fapt divers, se rabat (manual) mult mai usor decat la Cielo

2. La noi nu este disponibil acest sistem, nici pe LT (ar fi scris pe toate gardurile, ca si pct. 1, de altfel)

3. Am reusit sa ating o bordura, dar nu cu spoiler-ul, ci cu protectia neagra. Nu stiu cat de inalta era bordura, dar era. La o bordura "normala" nu sunt probleme.

Share this post


Link to post

III. Nu e normal, trage mult prea rau. Ce e si mai ciudat - la geometrie nu se poate regla uncghiul de cadere/fuga/convergenta, nici pe fata, nici pe spate. Doar "unghi volan" pe fata.

 

Basca lor de unghiuri botezate, mai ales cel de la "volan" mda.gif .

Volanul nu se modifica niciodata, el este reglat astfel incat pe valoarea medie stanga / dreapta sa aiba o pozitie verticala in raport cu sistemul de directie.

Intr-o prima faza verifica presiunea cu un manometru bun ca sa elimini o cauza frecventa de aparitie a acestui fenomen.

Verificarea directiei nu o recomand, iar daca ea se impune, trebuie facuta undeva unde standul asigura verificarea paralelismului fata spate prin fascicule/panouri independente fata /spate, altfel cu sistemul "jartiera pe rotile din spate" nu vei avea niciodata succes.

La Kalosul meu nu am reglat niciodata directia si merge extrem de fain. Pe autostrada pot lasa volanul distante de peste 500m fara ca masina sa schimbe banda. Se mai intampla doar unde drumul prezinta denivelari.

Share this post


Link to post

Vezi ca poate trage si din cauza anvelopelor. La mine, din prima zi, cu anvelopele de vara, a tras putin dreapta. Cu cele de iarna nu trage absolut deloc, verificat pe aceleasi strazi.

Share this post


Link to post

Masina mea nu trage absolut deloc in nici o parte - nici cu anvelopele de vara nici cu cele de iarna. Cat despre stabilitate am o parere f. buna cu sistemele pe ON; nu am avut si nici nu o sa am curiozitatea sa le dezactivez.

Share this post


Link to post

Incearca si schimba rotile intre ele.Cele de pe spate mutale pe fata,si daca nu merge cele care le-ai dus pe fata scimbale intre ele st-dr.

 

 

Share this post


Link to post

Spoilerul nu il zgirii, doar protectia aceea neagra de sub spoiler poate atinge la borduri putin mai inalte. Am parcat si alta masina considerata "joasa" de expertii de la coltul blocului, un Volvo s 60 in acelasi loc in care parchez si Cruze-ul si nu a atins bordura.

 

Intrebare: la voi cind luati viraj maxim indiferent de directie, la capatul cursei volanului face zgomot? Nu am mai intilnit chestia asta la nici o masina si pot spune ca am condus citeva de la Dacia pina la Jeep. Face un zgomot ca si cum ar lipsi niste tampoane de amortizare sau ceva de genu, nu ma prea pricep.

Share this post


Link to post

Intrebare: la voi cind luati viraj maxim indiferent de directie, la capatul cursei volanului face zgomot? Nu am mai intilnit chestia asta la nici o masina si pot spune ca am condus citeva de la Dacia pina la Jeep. Face un zgomot ca si cum ar lipsi niste tampoane de amortizare sau ceva de genu, nu ma prea pricep.

 

da, am observat aceeasi chestie, dar doar cand e la maxim luat de vloan... de ce oare?

Share this post


Link to post

Basca lor de unghiuri botezate, mai ales cel de la "volan" mda.gif .

Volanul nu se modifica niciodata...

 

Man, de ce te agiti? Probabil ca e vorba de reglarea volanului pe inaltime :D

Share this post


Link to post

Axix, probabil ai anulat accidental acel feature printr-o combinatie asupra sistemului de inchidere centralizata (ceva gen tii apasat pe butonul de deschidere cateva secunde cu usile sau capota portbagajului deschise). Intreaba la dealer daca si cum se poate seta. Oricum, banuiesc ca starea se memoreaza in flash, asa ca degeaba ai scos borna.

Share this post


Link to post

Intreaba la dealer daca si cum se poate seta. Oricum, banuiesc ca starea se memoreaza in flash, asa ca degeaba ai scos borna.

Ai dreptate si multam pt. ajutor. Din pacate n-am dealer pe langa mine, asa ca ... Si nici nu-i vreo problema, dar nu-mi dau pace "misterele".

In mod normal la resetarea tuturor comenzilor, nu trebuia sa revina, sau e setare strict de constructor cu combinatii?

 

 

Share this post


Link to post

M-a mancat in fund sa-i pun motorina azi... mi-am stricat tot Week-end-ul.

http://www.spritmoni...ail/372349.html

13.5%. MOTORINA. Mai mult decat Cielo. In conditiile in care am mai "scapat" si vreo 50km care se pot considera "extra-urban".

BC-ul arata 11.9%. L-am resetat cand am pus motorina, si pana acasa mi-a aratat 13.7%. In conditiile in care s-a circulat decent, si motorul era cald. Asta probabil inseamna 15%.

OK, nu-i faci consumul cand e noua, dar nici sa consume DUBLU fata de ca da producatorul...

 

Ca fapt divers, stiti ca nu are martor pt. nivelul lichidului pt. spalat parbrizul?

Edited by ALiCE

Share this post


Link to post

Mda

 

Admit proba, dar revin cu aceiasi recomandare de a lasa volanul la locul lui. Detei si un search pe google si nu-mi iesi nimic in cale care sa sugereze un astfel de unghi. Cu siguranta te referi la pozitia corecta (verticala) a acestuia in momentul in care caseta de directie se afla in pozitie mediana. Daca vrei, pozitia volanului neschimbata ramane un punct de referinta in reglajul directiei.

Share this post


Link to post

Eu unul nu ma refer la nimic, ei vorbesc despre asta :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...