Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

Achizitie Matiz S H

Recommended Posts

Pt ca el e din B iar eu din Nt- si e greu de drum+ eu nu o dau in rate.

Share this post


Link to post

Exista variante de a o lua in rate la suma asta ~4500 de euro... Si nici ca distanta nu e imposibil. Dar ma rog, e problema voastra.

Share this post


Link to post
NU pot crede ca o masina din 2000 sa aiba 40 k km.

E suficient sa faci 5-6.000 km/an. O gramada de oameni au media asta anuala.

Share this post


Link to post

Pai eu fac parte din ailalta categorile- de +15k km /an- si de asta nu prea-mi vine a crede cum altii fac ~5k km. E o vorba: satulul nu crede flamandului. La fel si eu, mai ales ca e vorba de o firma care se ocupa cu tranzactii auto SH, care sunt experti in ale "manaritului" la kilometraje. Eu am facut omului oferta, dar el a spus ca nu are de unde banii care-i cer eu. Asta e.

Share this post


Link to post

Poti sa crezi ca exista media aia...

Eu par egzamplu, avusei o medie de 25k km in primul an cu loganul. In cel de-al doilea am o medie de 5k km. Secretul este masina de servici.

Share this post


Link to post

Nici macar nu-i neaparat. Taica-miu face 3 mii pe an. Va iesi din garantia de 3 ani fara sa ajunga la 10 mii.

@degea, fa-i un test de tabla si unul de compresie, cei de la AAA permit asta.

Share this post


Link to post

eu am avut tico inainte si am mers absolut peste tot in afara de servici si am facut 8000 km intr-un an

 

@Tommy, cica daca eu fac teste si demonstrez ca nu e asa imi dau banii inapoi, au si ei service propriu, si majoritatea masinilor au km normali, adica nu sunt exagerati, nu stiu de ce s-ar risca ca o firma asa mare sa manareasca la un sarac de matiz. (parerea mea proprie si personala :D )

Share this post


Link to post

Un om care circula normal cu masina in oras, merge in concediu o data pe an si mai merge acasa la parinti o data de doua ori, face maxim 10-12k km/an (cazul meu). Cei care o utilizeaza doar duminica la piata si merg in concediu cu trenul sau cu prietenii, nu cred ca depasesc cu mult 5k km.

Numai cei care isi iau maisni sh din Germania (caravane diesel) sustin ca nemtii au facut in 6 ani cu o asemenea masina 80-100k km. HA!

Matizul la 4431E este SE daca ne luam dupa stergatorul lunetei si parasolar. Avand in vedere ca matizul e, preponderent, o masina de oras nu este imposibil sa aiba 40k km, iar daca are si carte de service la zi, pretul mi se pare corect.

Share this post


Link to post
@Tommy, cica daca eu fac teste si demonstrez ca nu e asa imi dau banii inapoi, au si ei service propriu, si majoritatea masinilor au km normali, adica nu sunt exagerati, nu stiu de ce s-ar risca ca o firma asa mare sa manareasca la un sarac de matiz. (parerea mea proprie si personala :D )

Nu. Daca acei km nu sunt reali, sunt dati de fostul proprietar inapoi ;)

Share this post


Link to post

@Tommy si in cazul asta daca are mai mult iti dau banii inapoi. Sper ca maine sa mi-l iau sa caut si eu autocolant si sa vb despre lucruri interesante, poate ii fac un "upgrade" cu cate ceva :P

Share this post


Link to post

Stiti ca la un moment dat am postat o Leganza de vanzare a unui coleg. Acesta vine zilnic la servici cu masina, si o data pe an in concediu gen "bilet la mare", lasa masina in parcare 2 sapt si apoi vine acasa. Media lui este de 5-6000 km/an. Deci 5 ani - 30k. Si asta de cand il stiu, adica din 94. Acum si-a luat o Laguna 2. Apropos, cine a luat Leganza aia e un om fericit (6k €).

 

Asa ca poti sa crezi ca are atatia km :)

Share this post


Link to post

Oltcit-ul meu a facut din 86 pana in 98 77535 de km.

Dacia din 98 si pana acum are 60 de mii de km.

Deci se poate.

Share this post


Link to post

Nu este teapa deloc, mi-am luat masina, mi-a facut discount, masina a fost inmatriculata in august 2001, si a fost a unei femei de 40 de ani fiind si singura propietara, deci masina are 100% 40k de km si arata super, este ingrijita, nu troncane si nu bate nimic. :D sunt happy

Share this post


Link to post

Am gasit un Matiz SE la 3300 euro din 2001 cu 75000 km la bord,a fost al unei tipe de servici,ce parere aveti merita? Are si instalatie de gaz pe ea,mici probleme la tabla,zgariata pe usile din dreapta dar nu pana la tabla,este alb. In rest merge bine,mai troncane plasticele din interior,cauciucurile cam varza,joc la roata pe spate,o fi rulmentul. Maine il iau,multumesc anticipat pentru cei ce-mi raspund prin parerile lor.

Share this post


Link to post

la sfatul user-ului Mircea postez si aici :)

vreau sa achizitionez pt sotia mea un matiz. ii place tare mult masinuta asta si cred ca as face-o fericita daca i-as cumpara-o. Nu are nevoie neaparata de aer conditionat, geamuri electrice si alte optionale. Posed doar cam 3500 euro si as vrea unele sfaturi de la voi.

Cam ce pot lua la banii astia? Cam cat de veche si cati km? De ex, am o oferta care suna cam asa: verde metalizat, an 2001, km 75.000 reali (carte service - pers fizica), nu a fost folosit pt taxi, proprietar e o doamna, si la telefon mi-a spus ca masina e in stare excelenta (inca nu am vazut-o). Cere 3400 euro, negocialbil. Eu cred ca la 3000 o pot scoate.

Voi ce spuneti?

 

Astept parerile voastre!

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Pai cam depinde si ce model este. E, E-AC, SE sau SE-Power. Daca te uiti mai sus, ai s avezi cateva preturi, chiar deasupra postului tau este unul cu 3300. Sincer nu cred ca de la 3400 o duci la 3000. Atentie mare la vanzator, la numarul de proprietari din carte etc. N-ar strica sa citesti topicul acesta cap-coada.

Share this post


Link to post

am citit tot topicul dar nu prea m-am dumirit. Din anuntul doamnei nu reiese ce model e, dar cred ca daca ar avea ceva optionale, le-ar fi specificat. Asa ca, cred ca e modelul E. Daca il scot la 3000-3100 e bun pretul? inca nu am vazut masina dar am vb cu proprietara la tel. E primul si singurul proprietar, are carte service spune ca anvelopele sunt noi si ca masina e intr-o stare excelenta.

Voi ce credeti?

Share this post


Link to post

Buna ziua!

 

Dupa ce am citit tot topicul, pun si eu intrebarea din titlu: vreau sa-mi iau un Matiz SH? Mentionez ca este a doua masina a familiei, vreau sa aiba cel putin aer conditionat, sa nu fie alba sau galbena si sa nu ma ajunga mai mult de 4800Euro.

Share this post


Link to post

Asa, si?

Share this post


Link to post

As dori niste pareri avizate. Sa caut o varsta mai mica si mai putine optiuni, sau mai vechisoara cu mai multe optiuni. Ce probleme mai au in general ca sa stiu la ce sa ma uit. Nu am avut niciodata masini din gama Daewoo. Sau poate chiar are cineva de pe forum una de vanzare.

Share this post


Link to post
Buna ziua!

 

Dupa ce am citit tot topicul, pun si eu intrebarea din titlu: vreau sa-mi iau un Matiz SH? Mentionez ca este a doua masina a familiei, vreau sa aiba cel putin aer conditionat, sa nu fie alba sau galbena si sa nu ma ajunga mai mult de 4800Euro.

 

Mai pune diferenta care nu este foarte mare si ia un matizache nou.

Edited by adostar

Share this post


Link to post

Nu mai am de unde pune diferenta si cea mai ieftina versiune este cheala. Deci vreau SH.

Share this post


Link to post

Atunci vezi sectiunea de probleme tehnice de la matiz, si apoi pe cea de achizitii auto. Ar trebui sa-ti poti face o parere elocventa.

Share this post


Link to post

Pai daca te mai intereseaza raspunsul iti spun eu cateva preturi. Un Matiz SE (model de varf, cu eleron, stergator spate, proiectoare, temporizator stergatoare, fete portiere imbracate.) din noiembrie 2004 si cu 14 000 km foarte reali, a fost cumparat de un coleg de serviciu cu 5000 de euro. Eu pe al meu, în iunie 2004, model E A/C (chel si doar cu aer conditionat, dar cu cd-player kenwood+boxe JBL) cu 20 000 km reali (facuti de tanti de la ProTv Galati Camelia Dontu :> :) ) am dat 4200 euro (initial ceruse 4500 euroi). Un Matiz E (chel, fara nimic) din 2003 cu 28 000 de km la bord s-a vandut cu 3750 euro. Eu zic ca de 4800 sa-ti iei un Matiz din 2004 E A/C (doar cu aer) cu aproximativ 25-27 000 km. Kilometrii putin te vor scuti de o gramada de batai de cap in viitor, pe care le-ai avea daca ti-ai lua un model mai dotat (dar evident cu nr de km mai multi).

Share this post


Link to post

Pe un Maty E/AC din 2004 cu 10600 km reali am dat eu in sept 2006 4750 E !!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...