Jump to content
Sign in to follow this  
nt98adu

Daewoo Cielo 1,5 Sohc 1996

Recommended Posts

Paravanturile imi sunt bune in momentul in care ploua afara si vreau sa deschid geamul. Pentru asta le-am montat. Ce zici cu stalpii negri, ai dreptate, am sa remediez problema. Dungulitele vor dispare. Sa vedem daca dispare si lipiciul care-l lasa! :uff:

Share this post


Link to post

d-aia am zis ca nu se discuta cu paravanturile... ca le inteleg utilitatea... :P

lipiciul il cureti cu petrosin, spirt sau diluant (atentie la vopsea la ultima varianta)

Share this post


Link to post

Lipiciul ? nu lasa mai deloc lipici. Un tampon cu spirt sau benzina e destul. ( NU dauneaza deloc vopselei)

SAU wd40.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Care vopsea, oameni buni? Saraca masina ar tb. vopsita integral! #-o

Share this post


Link to post

Unde ai pus autocolantul pe capota?

Cumva linga parcul zoo?

Share this post


Link to post

Da, langa parcul Zoo. Lucreaza foarte bine baietii si la preturi mai mult decat ok.

 

In alta ordine de idei, va cer un sfat pt. ca sunt cam nehotarat si anume, nu prea stiu ce sa aleg: tapiterie de plus bej, piele ecologica sau si una si alta in combinatie? Pe de alta parte sa o fac bej sau maron? Sotia zice ca mai inchis, eu mai deschis si nu ajung nicicum la un consens.

Maine ma duc sa vad ce materiale au, cat ma costa lucrarea ( scaune, bancheta, stalpi, plafon, fete portiera) si nu stiu ce culoare si ce material sa pun. :wallbanger:

 

Deci sfaturi, va rog! :uff:

Share this post


Link to post

Parerea mea ca cel mai bun la Cielo se potriveste o panza tare, nu plus sau piele (naturala sau musama), si o culoare gri, eventual cu cateva nuante cel mult spre un albastru foarte discret, se potriveste cu plasticele interioare.

Share this post


Link to post

Daca vrei musama, poti face in doua culori, respectiv maro si bej, si va arata super fain. Eu am masina albastra si mi-am facut albastru cu negru si zic eu ca mi-a iesit treaba faina. E destul de chicios pentru unii, dar daca le dau jos, tapiteria originala a masinii este absolut NOUA. Nu patrunde neam de mizerie si nici chiar un suc ( de orice fel... ) varsat nu ajunge dedesubt.

Iar pentru fete de portiera eu as pune maro, e mai rezistent la murdarie. Si se va asorta bine culorii exterioare a masinii. As mai avea o idee. Ai putea pune peste tot, pe toate fetele de portiera, etc, un gri inchis, iar pe scaune ai putea face o combinatie de acelasi gri- crem . Am vazut la un cielo culorile astea si arata super fain. Mai ales ca s-ar asorta si bordului si culorii exterioare a masinii.

post-3072-1224616140_thumb.jpg

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Eu zic sa mergi pe clasic/sobru: negru sau negru/gri. Si eu as prefera o tapiterie gen panza mai tare... Gen hyundai i30, audi etc... Daca vrei sa mergi pe deschis, ar fi o idee sa imbraci si bordul si restul... dar o sa fie un chin sa faci curat, o sa se vada si cel mai mic firisor de praf.

Share this post


Link to post

La Tico,fiu-miu voia sa foloseasca stofa neagra si oranj,dintr-asta mai groasa,cum se foloseste la tapiteria canapelelor.Tu ai putea incerca o combinatie de negru si crem daca nu plus si piele ecologica crem(daca ti musai crem).

Sa imi spui si mie cat iti cere ca as imbraca si Fusion-ul ca la cum merg eu ar trebui sa spal tapiteria de doua ori pe an si nu prea imi convine ca ii 350 ron spalatul,iese ca noua,da ii mult totusi si huse nu as pune.

Hai sa traiesti :drinkers:

Share this post


Link to post

Da, am fost astazi, lucrarea costa 580 ron si include doar fete la portiera si huse. M-au programat pentru 4 Noiembrie, dupa mai multe insistente. Ce am vrut eu costa undeva la 800 ron si nu pot arunca brusc cu atatia bani!

 

Am ales o combinatie de plus cu musama in nuanta masinii. Acum voi vedea ce iese. :scarpin:

Share this post


Link to post
poze si cu fosta masina! :) )

Cu aşa ceva sub capotă, cred că nu stăteau "încălţate" prea mult BBS-urile :) )

Share this post


Link to post

Da, asta cam asa este. :-> Am vandut-o sa-mi cumpar un Camaro si respectivul s-a sucit si am ramas si fara BMW si fara Camaro! :wallbanger: Tare-mi pare rau dupa ea, dar nu o mai pot rascumpara.

 

Asta-i viata. Las' ca merge si Cielo :thumbl:

Share this post


Link to post

Pentru ca ,,incercarile" la un Cielo sunt mai putin costisitoare decat la alte masini, ultima gaselnita (in ceea ce ma priveste) apare mai jos. Chiar daca sunt constient ca angel-eyes ar tb. sa aiba doar BMW-urile, fiind nostalgic dupa fosta, am incercat. Ce a iesit, a iesit. :P

Share this post


Link to post

Frumos cielo si foarte ingrijit ku toate k e din '96 ..ticolino meu e din '98 si arata mult mai rau :) ) bn depinde si de proprietar !! Vad k iti place sa-ti ingrijezi masina ... noroc in continuare !! :) >-

 

P.S. de ce ai dat bmw-ul ala superb? =((

Share this post


Link to post

L-am dat de prost. :grumpy: Gasisem un Camaro si vroiam sa-l iau, pur si simplu mi se pusese pata pe masina aceea. Nu aveam toti banii si am vandut BMW-ul. Cand sa cumpar Camaro, omul s-a sucit: ca nu-l mai da, ca alta masina nu mai poate sa cumpere etc. Ulterior am aflat ca actele de la Camaro nu coincideau cu masina (seria de la caroserie). Fara nici o rusine, pot spune ca am plans dupa BMW, dar faptul este consumat. A fost o masina care mi-a adus foarte multe satisfactii si sper ca anul viitor sa-mi fac cadou un M5. Si mor daca nu-mi cumpar unul, macar asa pentru sambata si duminica! :D :D

Share this post


Link to post

Pai tie iti place capota aia pe mijloc neagra si albastreaua din faruri si accesoriile alea pe colturile barii din fata? :)

De eleron nu te mai intreb nimic ;)

Share this post


Link to post

Albastreala a iesit in poze si provine de la becurile din faruri. Angel-eyesul e de fapt alb. Capota imi place, da putin contrast. De eleron, nu ma intreba. L-as scoate, dar raman gauri si nu vreau sa vopsesc masina in prag de iarna. Toate la timpul lor. ;)

 

Nici nu stii cat sunt de bune accesoriile de pe coltul barelor! :) )

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

Acum ca tot ai vazut cum se face ti-as sugera sa montezi angel eyes pe faruri cu sticla clara. Dar asta doar in cazul in care nu intalnesti prea multe masini cu balast in calea ta de obicei, pentru a eu am schimbat 3 seturi de faruri din cauza pietrelor sarite in ele. Am avut si eu angel eyes(tot albe) dar au disparut de pe masina odata cu farurile sparte.

 

Mie singer nu prea imi place cum se vad angel eyes prin sticla acestui tip de far. Are reflexii cam aiurea :(

Share this post


Link to post

A mai spus in urma cu 2 posturi!

 

Am vandut-o sa-mi cumpar un Camaro si respectivul s-a sucit si am ramas si fara BMW si fara Camaro! :wallbanger: Tare-mi pare rau dupa ea, dar nu o mai pot rascumpara.

 

Scuze de post.. acu' am vazut ca a primit raspunsul!

greseala mea ca nu am citit pana la capat! Scuze!

Edited by RD-Woo

Share this post


Link to post

Am ramas dator cu pozele cu tapiteria :)

Share this post


Link to post

Daca mai faci pe acolo tot in culoarea asta, invelesti si bordul la fel, etc... o sa iasa... calumea rau... buna treaba :)

Share this post


Link to post

Multumesc. Urmeaza, dar sa mai adun ceva bani.

 

Pana una alta, lupe in faruri ;)

Share this post


Link to post

Masinuta a primit xenon, senzori de parcare si capacul torpedo vopsit in culoarea masinii. Deocamdata. :)

Share this post


Link to post
...Pana una alta, lupe in faruri ;)

 

 

S-a imbunatatit cu ceva dispersia luminii datorita lupei? Ajuta cu ceva?

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...