Jump to content
Sign in to follow this  
paul_marines

Toyota Avensis 2009

Recommended Posts

Daca nu e made in germany, nu conteaza, nu e masina.

Share this post


Link to post

Vad ca posturile de la aceasta sectiune se mai racira drept pentru care vin cu e-brosura noului Avensis (2009) primita de la colegii de la Toyota. Era sa nu specific, Toyota.co.uk pe cand la noi nici macar nu exista informatii despre acest model.

In pliant sunt oferite si preturile care in varianta on the road includ 22% VAT si taxele specifice sistemului britanic.

New_Avensis.pdf

Share this post


Link to post

Safari, iti vand un pont: Lansarea oficiala se va face in februarie in .Ro (Avensis, Iq si yaris "cosmetizat"); in vara, Urban Cruser si noul Prius (o sa fie putintel mai mic decat rav-ul, dar platforma tehnica comuna - partea de 4x4 !!!).

P.S. Vezi ca e in showroom Priusul actual... iar cel nou e boala curata!!!

P.P.S. Ai fost la Noul Showroom? Cum ti se pare? :D

Edited by CT_ZDB

Share this post


Link to post

Desi noul program al lansarii noului model nu a fost dat publicitatii, iata ca AUTOVISION este primul dealer TOYOTA care anunta comercializarea noului model Avensis. Link catre AUTOVISION.

In Germania si Austria noul model se va lansa in luna ianuarie 2009, iar de la inceputul lunii februarie va fi disponibil doar in varianta sedan. SE pare ca varianta SW va mai intarzia putin. Deja noul model a intrat in fabricatie din 21 NOV 2008 la uzina Burnaston, Derbyshire, UK. Motoarele de 1,6 si 1,8 Valvematic vor fi construite in Scotia la Deeside, iar onoarea de a realiza motoarele 2,0 Valvematic si diesel (2,0 si 2,2 D CAT) revine unui producator polon. Cutiile de viteza se vor realiza tot in Polonia.

Vezi comunicatul de presa a producatorului britanic Toyota Manufacturing UK

Preturi si dotari Germania si Austria.

Partea negativa va fi ca inca nu am scapat de importatorul grec si ca tot acesta va guverna politica de piata si de dotare a modelelor ce se vor vinde pe piata noastra. :wallbanger:

 

Iata si cateva imagini de la Net Car Show

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Tie iti place cum arata?

Share this post


Link to post
Tie iti place cum arata?

 

Vrei un raspuns public sau PM? :D

Sato' nu tin in mod deosebit sa ma aleg cu un top model care sa nu stie cum se face o fasole cu costita. Deh, ma consider un familist putin demodat, dar cu ceva pretentii pe masura bugetului.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Pe langa IS220D care a ajuns pe la 22k DDP ar mai fi Legacy Diesel e 22.5k DDP (link) De ce sa mai cumperi Avensis? :)

Share this post


Link to post

Hai baga si link cu lexusu ala la 22k :) )

Share this post


Link to post

Un coleg de pe un alt forum a vazut aceasta oferta la dealerul din buc si se oftica ca si-a luat Avensis D4D :P

Share this post


Link to post
Un coleg de pe un alt forum a vazut aceasta oferta la dealerul din buc si se oftica ca si-a luat Avensis D4D :P

 

Mikey - in vise taica in vise. Am sapat adanc dupa acesta informatie insa nu am dat de ea. Oricum Lexoasele sunt prohibitive de la cheia cu breloc pana la covorasele cu sigla =))

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post
Vrei un raspuns public sau PM? :D

Sato' nu tin in mod deosebit sa ma aleg cu un top model care sa nu stie cum se face o fasole cu costita. Deh, ma consider un familist putin demodat, dar cu ceva pretentii pe masura bugetului.

 

Pai banuiesc ca asta e raspunsul. Si replica mea este ca, la banii astia, tre' sa fie si futomodel si sa faca si sarmale. Iar Avensisul are sutienul plin cu vata iar de facut, nu stie mare lucru, e doar... plictisitor de normala.

Dar, bineinteles, gusturile sunt discutabile :)

Share this post


Link to post

Masini poate mai bune chiar ca volvo, ca-s plictisitoare e partea a doua.

 

Mike, retrage repede, la banii aia (22k) abia iei o corolla diesel mai dotata =))

Share this post


Link to post
ca-s plictisitoare e partea a doua.

 

Tommy, nici macar conducerea unui Trabant in conditiile actuale de trafic nu poate fi plictisitoare. :lavolan:

Revenind la Toyota, singurul aspect care ma pune serios pe ganduri este pretul si dotarile "modeste" ale masinii. Poti accepta ca o masina de 26000 E sa fie livrata cu jante de 16" de tabla? Iar jantele de aliaj sa nu fie nici macar optionale la clasa medie de echipare?

In aceste conditii Passatul CC bate de departe obrazul nesimtirii Toyota. Ma gandesc ca poate informatia celor de la Burnaston este corecta, adica 16" pe dotarea minima, 17" pe medie si 18" optional la cea maxima. Asa ar fi ceva mai logic. Asta daca nu ne gandim ca ar putea fi o strategie de marketing care sa sperie pe cei inca nedecisi ce model sa cumpere fiind la limita cu banii disponibili si care eventual se vor teme sa nu piarda ultima sansa de a reduce 2000 - 3000 E si 5 ani de garantie. Ma gandesc la aceasta deoarece Toyota Grecia a scos modelul Avensis 2007 de pe site in vreme ce tarile pe care le asigura cu vehicule din Europa de Est sunt singurele care dau modelul ca disponibil.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Mai baieti eu va recomand sa mai dati o fuga repede la dealerul Lexus, o sa gasiti IS220D la 28k E DDP, dizalu la IS este cea mai ieftina varianta, orice versiune pe benzina fiind mai scumpa. Deci nu mai bateti campii cu uratenia asta de Avensis 3 si cumparati repede un IS 220 DIZAL :D

 

A, sa nu uit, pretul de lista la IS 220 D este 31k E iar la un Avensis 09 cu aceleasi dotari este 30k E =))

Share this post


Link to post

:o fftopic: Rog un ADMIN sa deie un link catre postul lui Bogdan dinspre rubrica "Recesiunea pe intelesul tuturor" :D

Bogdan, cel mai mic pret de 220d pe care l-am intalnit era 34KEuro. Oricum iese din discutie, nu vreau sa trec de 25-26KE si in niciun caz cu o masina exotica.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Singura motivatie din a cumpara o masina noua la lansare este fie designul deosebit, fie echiparea f buna, fie inovatia in diverse domenii. Toyota asta nu are nici una dintre cele 3, if anything e mai urata ca cea veche (Care acum e interesanta cu intretinrea gratis pe viata...).

Share this post


Link to post

Adevarat din punctul tau de vedere. Tocmai am facut un tur unora dintre mai reprezentativi dealeri de pe piata constanteana. VW, Citroen, Mazda, Volvo, Subaru si Kia (killed in action :D ). Scuze daca au scapat unii care nu sunt enumarati. Scuze Sato - Honda, desi poate cea mai apropiata de cerinte nu intra in calcul in Constanta unde are numai dealer de vanzari.

Totusi Andrei, daca imi este permis, ce ti-ai cumpara de fix 26000E (merge si mai putin) avand in vedere doar 3 criterii: confort, siguranta si pret accesibil?

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

:o fftopic: Mai nea vanatorule, desi cred ca esti satul de Chevy, eu la banii de care spui mi-as lua o epica nou nouta, full, cu motorul de 2.0 diesel @150 CP si cutie automata in 6 trepte. Model la sfarsit de cariera, trecut de bolile tineretii, dotat, confortabil etc. Si mi-ar mai si ramane de-o ciorba la bulgari ;)

Share this post


Link to post
Honda, desi poate cea mai apropiata de cerinte nu intra in calcul in Constanta unde are numai dealer de vanzari.

Esti sigur? :D

Service Honda *

str. Baba Novac, nr.90, Constanta (in cadrul service-ului MANCAR)

Mobil: 0731.400.495

tel: 0241/54.00.38

fax: 0241/54.00.39

 

Orar Service:

Luni-Vineri: 9-18

Sambata: inchis

Duminica: inchis

 

*Locatia actuala a service-ului Honda este cu termen temporar pana la finalizarea noului service Honda din cadrul showroom-ului integrat 3S ce va fi situat la iesirea din Constanta spre Valu lui Traian.

Share this post


Link to post
Mai nea vanatorule, desi cred ca esti satul de Chevy,

 

Mircea sa stii ca ai pus punctul pe I. Este foarte adevarat ca ma despart cu greu de cei cu care am ajuns la o relatie deosebita. E drept ca la inceputuri nu se arata deloc asa.

Am facut o fixatie pentru Toyota datorita calitatii modelelor pe care le-am experimentat in jungla si care au rezistat de-a lungul anilor doar cu reviziile periodice.

 

VFX - Nice, imi place sa constat ca nu detin adevarul absolut si cred ca acesta este si spiritul forumului, acela de a invata si de la cei din jur. Mutumesc pentru informatie, care sa stii ca este destul de recenta. Uff cat nu as vrea sa devin var cu cousin Satori. [-O<

Am un vecin cu o Honda Accord si o admir mereu cand este in zona si trec pe langa ea. El imi spuse ca o intretine in Bucuresti si probabil de aici si idea formata ca nu au service in CT. Voi vedea. Pe vremea cand am candidat pentru un post permanent la ONU in NY m-am interesat ce masina as putea cumpara cu bani putini si care sa tina o vesnicie, fara intretineri =)) . Culmea era ca preturile la Honda erau mari chiar si dupa trecerea timpului. De un coleg canadian am aflat ca este marca care isi conserva cel mai mult valoarea odata cu trecerea anilor. Acest lucru numai datorita calitatii de care amicul meu (pilot pe Griffon) era entuziastmat.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

La 26.000 sint foarte curios ce masina corecta vrei sa-ti cumpari. Ai multe optiuni de unde sa alegi benzina sau diesel.

 

Unde mai pui ca poti chiar sa optezi pentru doua masini: o masina sedan sau gen SUV si una mai mica de oras. :)

Share this post


Link to post
Unde mai pui ca poti chiar sa optezi pentru doua masini: o masina sedan sau gen SUV si una mai mica de oras. :)

 

 

Hitman, sedan benzina

 

LE si ceva mai bun decat in clipul promo :D Toyota Avensis 2009

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Aoleo... pana si reclama te adoarme :|

 

Eu nu zic sa iti iei Honda, desi imi place cum arata Accordul nou (cel vechi... nu prea :| ), nu am cum sa fac asta, nu pot sa ma pun in locul tau. Ce vreau sa spun este ca nu e necesar sa mori de plictiseala intr-o masina, mai ales daca dai peste 20k EUR pe ea, si nu ma refer la emotii tari date de defectiuni sau accidente.

Ah, si apropo, chestia cu fiabilitatea e cu dus si intors... doar pentru ca fac niste modele industructibile (Hilux, de exemplu), nu inseamna ca tot ceea ce fac e trainic.

Share this post


Link to post

Eu m-as uita mai cu atentie la subaru ala legacy de 2L diesel. 8.7 secunde suta, 208 viteza maxima, consum 7 la oras.

pret in jur de 24 de mii supra dotata.. si totul pe tractiune integrala. ce naiba sa vrei mai mult?

Doar un STI dar e complet alta mancare de peste.

Share this post


Link to post
Hitman, sedan benzina

 

Pe langa Subaru mai sus pomenit, merge si Mazda 6 (disponibila si in format station wagon pentru familion), motorizari decente, etc. http://www.mazda.ro/BuyingAMazda/SpecsPrices/

 

Dar le pomenim degeaba atata timp cat inexistenta unui service dedicat in oras este un criteriu in alegerea masinii :) sa nu uitam ca unii se duc totusi cu masina pentru revizii in Ungaria din cauza Porsche Romania.

 

 

Ah, si apropo, chestia cu fiabilitatea e cu dus si intors... doar pentru ca fac niste modele industructibile (Hilux, de exemplu), nu inseamna ca tot ceea ce fac e trainic.

 

Exact, am mai auzit si eu asta din alte surse ... LandCruiser, Hilux sunt la alta categorie de box decat Corolla/Avensis/etc. Pana la urma, topicul asta e sa discutam masina sau sa discutam variante de achizitie in suma aia de mai sus ? ca daca e varianta 2, se va splitui si muta la "Despre achizitii auto" :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...