Jump to content
Sign in to follow this  
Salex

Transfagarasan 2008

Recommended Posts

Transul noaptea...

L-am facut anul trecut in noiembrie pe la inceput (am pus poze in topic p-aici pe undeva) - l-am coborat noaptea - in ceva gen 15 minute de la Balea la prima pensiune de jos dinspre Cartisoara.

Un fel de VTM nocturn (nu cu Cielo)

 

NU recomand sub nici o forma (ma refer la viteza), noi ne-am permis asta pentru ca stiam deja bine drumul si masinile permiteau asa ceva, si mai ales era inchis, nu am intalnit nici o alta masina tot drumul (da, am pus bariera la loc dupa)

La mers normal insa da, merita, daca aveti ocazia, insa cu grija daca nu cunoasteti traseul...

Share this post


Link to post

Am poze dar mare lucru nu se vede in ele... e benza :P

Uite cateva... in poza unde dansam pe asfalt eram sus, imediat dupa iesirea din tunelul mare de la Balea. In poza cu punctu ala mic rosu... ala e electricianu' de la Vidraru.

 

PS: eram in costum ca veneam de la o nunta :) )

 

 

 

Edited by fry

Share this post


Link to post

M-a prins si pe mine noaptea pe Transfagarasan (banuiesc ca nu e o surpriza pentru multi :D ). La mine a fost si mai palpitant, era Iunie 2002 (sint putin offtopic), inca nu se deschisese oficial insa neoficial se mergea pentru ca urma sa aiba loc Festivalul Zapezii de la Balea.

A fost ceva mai palpitant pentru ca :

1. eram pe partea din jud. Arges unde nu era nici un parapet (nu ca ar servi la mare lucru intr-o situatie nasoala);

2. era o ceata de nu vedeai la mai mult de 1-2 metri inaintea masinii;

3. NU aveam cazarea asigurata;

4. carosabilul era inundat de apa provenita de la topirea zapezii

5. pe drum era plin de pietroaie, grohotis

6. pe alocuri se circula PRIN tunele facute in zapada inalta de 3-4 metri.

 

Acu' daca stau sa ma gindesc ... oricind as repeta aventura :D . Si as mai repeta o experienta, datata 08 Noiembrie 2000 cind am trecut prin tunel fara nici o sursa de lumina. Unii dintre noi ne-am orientat destul de usor, dupa zgomotele produse de amicii nostri care loveau cu curaj si cu capul ... toate stincile din drum =))

Share this post


Link to post

=)) . Asta e ca bancul ala cu calul orb care intra in copac (ai vazut ce curajos ii) :) .

 

Cred ca am si eu niste poze de la vidraru noaptea. E superb cu toate luminile aprinse, sa le caut pe acasa.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Duminica vreau sa fac o plimbare Pitesti - Brasov - Fagaras - Transfagarasan - Pitesti. Mai sunt colegi prin zona atunci?

Share this post


Link to post

Eu am renuntat luni... Duminica noaptea a plouat foarte tare in Sinaia, iar luni dimineata m-am interesat si la Balea era ceata puternica si plouase de asemenea. Am ales in schimb un alt traseu, mai adecvat vremii, lasand Transfagarasanul pentru alta data...

Share this post


Link to post

La cum s-a racit vremea, e posibil sa fi dat si o lapovita la Balea. Daca mai nimeriti si frig+ceata+ploaie mai bine renuntati, nu merita deplasarea. Am nimerit intr-un an (cred ca 2000 sau 2001) de 15 August pe o vreme de genul celei descrise si singurul lucru pe care am putut sa-l fac a fost sa beau un ceai fierbinte la Paltinu.

Share this post


Link to post

Exact asa am gandit si eu. Am preferat o cafea fierbinte si o gura de aer curat in Poiana Brasov.

Share this post


Link to post

O sa-mi incerc norocul. Oricum tot trebuie sa ajung pana la Brasov.

Share this post


Link to post

Am fost si eu sambata. Foarte aglomerat, mi-am ales prost momentul.

post-775-1251931470_thumb.jpg

post-775-1251931483_thumb.jpg

post-775-1251931494_thumb.jpg

post-775-1251931513_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pai de ce crezi ca toti cei care am fost recent am recomandat cu caldura sa fie evitat weekendul :) .

Share this post


Link to post

Inca e aglomerat? Bai sa-mi trag una. S-a inchis DN1 cumva si nu se mai poate ajunge la Predeal? =))

Share this post


Link to post

Eu am plecat sambata dimineata catre Sinaia pe varianta Targoviste-Pucioasa-Moroieni-Sinaia. Mi-a luat 2 ore si un pic sa ajung in Sinaia, si inca 30 minute ca sa ajung de la intersectia cu DN1 pana aproape de Hotel International. Nu-i de mirare ca fug pe Trans bucurestenii...

Share this post


Link to post

Am fost ieri pana la urma pe acest traseu. Cu tot codul lor galben m-a plouat mai serios pana in apropiere de Campulung. In rest din cand in cand cateva ploi marunte.

Spre surprinderea mea au inceput sa asfalteze de la Rucar spre Brasov si aproximativ jumatate din drumul de la Capra la Vidraru.

Am ramas placut surprins de calitatea drumului Brasov - Sibiu. Foarte bun asfaltul, bine marcat si foarte curat.

In Fagaras am vizitat muzeul aflat in interiorul Cetatii Fagarasului.

Pe Transfagarasan am avut parte de drum bun fara ceata, doar cateva ploi marunte pana aproape de Balea unde daca nu era multimea de masini treceam fara sa-mi dau seama ca acolo este lacul (a fost prima data cand am ajuns in zona). La Balea am stat mai mult de 30 de minute sperand sa se ridice ceata si sa pot vedea lacul insa nu am avut noroc. Oricum tot nu m-am lasat pana nu am bagat mana in lac. :)

In apropiere de Vidraru am intalnit si o ursoaica cu puiul ei asteptand pe marginea drumului "mila" trecatorilor.

Lungimea totala a traseului a fost de 402 km si s-a parcurs fara graba in aproape 12 ore.

 

Din pacate nu am reusit sa atasez si poze. Incarca 2-3 poze si dupa aceea nu mai vrea. Am incercat si de dimineata si acum. Poate reusesc in zilele urmatoare.

Share this post


Link to post

De-asta nu-mi place pe ceata, ca nu se vede peisajul :)

Share this post


Link to post

Asta asa e. Mi-a parut rau ca nu am vazut lacul. Poate cu alta ocazie... Macar e bine ca s-au apucat sa asfalteze drumul.

Share this post


Link to post
In apropiere de Vidraru am intalnit si o ursoaica cu puiul ei asteptand pe marginea drumului "mila" trecatorilor.

 

Aceeasi ursoaica cu pui cred ca am intalnit-o si noi dupa Vidraru. A stat cuminte la fotografiat si astepta sa primeasca ceva iar la vreun km sau poate mai mult graterele sfaraiau de numa numa =))

Edited by Carabusu junior

Share this post


Link to post

Eu dupa ce am vazut ursoaica mi-am schimbat planurile de gratar in zona.

Share this post


Link to post
Si cateva poze:

 

La spanzuratoare ai vazut ca daca ii trageai una la stalp radea vrajitoarea? :D

Share this post


Link to post

Mda, e clar, gagica(ursoaica) e vedeta.

Tot dupa Vidraru am vazut-o si noi, si tot cu puiul dupa ea era

post-4881-1252585698_thumb.jpgpost-4881-1252585708_thumb.jpgpost-4881-1252585716_thumb.jpg

Share this post


Link to post
La spanzuratoare ai vazut ca daca ii trageai una la stalp radea vrajitoarea? :D

 

Nu am incercat. :)

Share this post


Link to post

Bag si eu poze aici...caci am prins o lumina incredibila pe cateva poze...ireala. In plus am gasit o pubela de gunoi nou nouta...nefolosita si ferecata (la balea) :scarpin:

post-5441-1254343554_thumb.jpg

post-5441-1254343573_thumb.jpg

post-5441-1254343582_thumb.jpg

post-5441-1254343591_thumb.jpg

post-5441-1254343599_thumb.jpg

post-5441-1254343612_thumb.jpg

post-5441-1254343626_thumb.jpg

post-5441-1254343632_thumb.jpg

post-5441-1254343640_thumb.jpg

post-5441-1254343648_thumb.jpg

post-5441-1254343661_thumb.jpg

post-5441-1254343668_thumb.jpg

post-5441-1254343678_thumb.jpg

Edited by atyqsound

Share this post


Link to post

Pubela aia e linga Paltinu. Lesne de inteles, din moment ce se lucreaza la renovarea cabanei. Probabil se gindesc sa nu arunce muncitorii diverse reziduuri :) . De la excesul asta de zel si pina la gunoaiele abandonate si imprastiate este, dupa cum se vede, un singur pas. Din nou, pacat !

Share this post


Link to post

ba au inchis-o sa nu dea iama ursii da au pierdut cheia :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...