Jump to content
Sign in to follow this  
Salex

Transfagarasan 2008

Recommended Posts

Mi-am pastrat si anul acesta traditia de a merge pe Transfagarasan. Am fost pe acolo Vineri, 13 Iunie, chiar in ziua meciului Romania-Italia. Am avut oarece emotii intrucit toate indicatoarele rutiere afisau un dezamagitor INCHIS dupa km 102 (pe unele era 104, pe aletele 108). Desi am fost foarte optimist avind experienta anilor anteriori si a Festivalului Zapezii de la Balea tinut cu ani in urma in jurul lui 15 Iunie, am stat putin cu frica in sin ca la Piscul Negru sau la Cabana Capra sau in alt loc o sa dau peste o mare bariera ... Nu a fost asa, din fericire ! Cu alte cuvinte, dragi forumisti, TRANSFAGARASANUL ESTE DESCHIS. Bun, pasiunea este mare, locurile sint superbe insa ... ca de obicei (in ultimii vreo 5-6 ani) drumul in judetul Arges este ingrozitor. Fata de anul trecut, s-au peticit multe din gropile dintre Vidraru si Piscul Negru. De la Piscul Negru in sus, drumul este super OK, deocamdata insa nu sint montati parapetii. Intre Vidraru si Pensiunea Vidraru gropile au fost cit de cit astupate cu lopata sau canciocul, apoi pina la Piscul Negru fie faci slalom de iti obosesc miinile, fie terorizezi amortizoarele. Anul trecut, prin August, au dat semne ca ar vrea sa faca drumul ca lumea. De unde ... siropul ala de smoala si criblura aruncata cu lopata din camion nu prea au rezistat.

 

In fine, am dat peste multe aluncari de teren si viituri, toate CURATATE destul de bine. Nu au fost probleme serioase in a trece de ele.

 

Intre Cabana Capra si Balea, totul este super OK. Exista vreo 2 portiuni unde drumul nu ofera doua benzi, inca sint citeva acumulari de zapada in zonele mai umbrite.

 

La Balea, destul de multa zapada iar lacul este pe jumatate inghetat. Inca se vad urme de schiuri si placi pe versanti. Din pacate nu am reusit sa revin in weekend cind am inteles ca se dorea reluarea traditiei de organizare a Sarbatorilor Zapezii.

 

Accesul la Cabana Balea este inca ingreunat de zapada. Cabana Paltinul este in plin proces de renovare/extindere.

 

Am continuat drumul spre Sibiu, pina in apropiere de DN1 nu am intinlnit nici o masina, nici pe un sens, nici pe celalalt. In citeva curbe am dat peste niste munti de zapada prin care s-a taiat un drum pe alocuri chiar pe 2 benzi. Tin sa remarc diferenta uriasa dintre drumul de Arges si cel de Sibiu. Cel din urma are inclusiv marcaje noi, foarte vizibile !

 

Desi nu are mare legatura cu topicul de fata, vreau sa remarc faptul ca lucrul la DN1 a fost reluat, calitatatea lucrarii este super buna, din pacate avanseaza greu de tot. Intre Cirtisoara si Sibiu mai sint vero 3 semafoare (mult mai bine decit anul trecut) insa ... mai e mult pina departe.

 

Am ajuns acasa in urma cu vreo 2 ore, nu am apucat sa scot poze din aparat insa promit sa revin zilele urmatoare ... In plus mai joaca si Romania ;)

Share this post


Link to post

Cati km sunt intre Vidraru si Piscul Negru?

Nu-ti trebuie cauciucuri de iarna nu?!(asta e intrebare prosteasca intr-un fel, dar...)

Conditii de cazare pe traseu, pentru 3-4 pers?

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Am fost si eu ieri. Nu trebe cauciucuri de iarna. Pe partea sibiana, pe ultima urcare in multe locuri zapada acopera un sens de mers si parapetii au fost smulsi asta iarna asa ca nu exista loc de eroare, trebe mers cu atentie maxima.

 

Sunt multe locuri de cazare mike, si jos si sus. Eu recomand sus, daca tot mergeti in zona si vreti sa dormiti peste noapte, there's no better place than sex at 2k m...

Share this post


Link to post

Saluti!

As fi vrut si eu sa ma duc pe transfagarasan sa imi alerg un pic masinutza si pentru o sedinta foto (pe langa asta peisajul care e incredibil)

 

Poza ta de la avatar e facuta pe trasfagarasan?

Cam cati km sunt dus intors?

In perioada asta exista zone mari de zapada/polei sau mai stiu eu ce alt tip de fenomen?

 

Multumesc

Share this post


Link to post
Poza ta de la avatar e facuta pe trasfagarasan?

Cam cati km sunt dus intors?

Multumesc

 

Poza de la avatar este facuta pe Grossglockner, un Transfagarasan austriac. Desi imi pare rau sa recunosc, este mai spectaculos decit al nostru, eu am ramas marcat de frumusetea acelor locuri unde efectiv te feresti de marmote, ocolesti florile de colt din iarba si gentiana este de un albastru turbat. Cautati poze cu Grossglockner pe Google si veti vedea despre ce vorbesc. Va recomand cu toata caldura sa nu cumva sa ratati acele locuri. Daca aveti posibilitatea sa ajungeti in Kaprun sau Zell am See, merita sa dati o fuga, este foarte aproape iar taxa este de 28 EUR (anul trecut). Eu deja m-am apucat sa imi fac bagajele, peste 2 saptamini am intilnire din nou cu marmotele.

 

Ca si distanta, pe traseul Bucuresti-Pitesti-Balea-Intersectie DN1 cu E81 (Valea Oltului) am avut fix 290 km. Nu m-am uitat la kilometraj, insa estimez ca doar pina in DN1 (la Cirtisoara) de la Bucuresti ar fi cca 240 km. Din Pitesti pina la Balea ar fi cam 110-120 km.

 

Nu este nevoie de anvelope de iarna, chiar daca zapada se topeste si apa rezultata curge pe alocuri suvoaie pe drum, deja nu mai este nici un risc de inghet.

 

Pe partea din Arges inca nu s-au ridicat parapetii, doar in vreo doua locuri mai ferite am vazut ca i-au lasat inclusiv peste iarna.

 

Ca sa vedeti mai bine cum arata drumul si locurile, pun in curind citeva poze.

 

 

Pozele din judetul Arges :

 

IMG_0001.jpg

IMG_0002.jpg

IMG_0003.jpg

IMG_0004.jpg

IMG_0005.jpg

IMG_0006.jpg

IMG_0007.jpg

IMG_0008.jpg

IMG_0009.jpg

IMG_0010.jpg

IMG_0011.jpg

IMG_0012.jpg

IMG_0013.jpg

IMG_0014.jpg

IMG_0015.jpg

IMG_0016.jpg

IMG_0017.jpg

IMG_0018.jpg

IMG_0019.jpg

IMG_0020.jpg

IMG_0021.jpg

IMG_0022.jpg

IMG_0023.jpg

IMG_0024.jpg

IMG_0025.jpg

IMG_0026.jpg

IMG_0027.jpg

IMG_0028.jpg

Edited by Salex

Share this post


Link to post

In Fagaras in anumite zone, din cauza cantitatii de zapada si incalzirii, inca mai este pericol de avalanse, probabil de aceea drumul nu este deschis (inca) oficial.

Daca nu ma insel, weekendul trecut au avut loc la Balea Sarbatorile zapezii.

Share this post


Link to post

Adaug si pozele din jud. Sibiu :

 

IMG_1001.jpg

IMG_1002.jpg

IMG_1003.jpg

IMG_1004.jpg

IMG_1005.jpg

IMG_1006.jpg

IMG_1007.jpg

IMG_1008.jpg

IMG_1009.jpg

IMG_1010.jpg

IMG_1011.jpg

IMG_1012.jpg

IMG_1013.jpg

IMG_1014.jpg

IMG_1015.jpg

Share this post


Link to post
Am fost si eu ieri. Nu trebe cauciucuri de iarna. Pe partea sibiana, pe ultima urcare in multe locuri zapada acopera un sens de mers si parapetii au fost smulsi asta iarna asa ca nu exista loc de eroare, trebe mers cu atentie maxima.

 

Sunt multe locuri de cazare mike, si jos si sus. Eu recomand sus, daca tot mergeti in zona si vreti sa dormiti peste noapte, there's no better place than sex at 2k m...

 

Momentan exista ideea, sper sa o punem si in practica luna care vine :)

Peisajele sunt superbe, si asta ma atrage cel mai mult! Nu stiu sigur daca o sa raman peste noapte pentru ca nu stiu exact cati km sunt pana acolo... si nu-mi mai gasesc harta. Pun pariu daca maine ma duc sa-mi cumpar alta o sa iasa si harta veche de pe unde o fi :)

Share this post


Link to post

Dupa ce scap de licenta ( duminica/luni/marti acum ) vreau sa plec cateva zile undeva in tara ... si 99% o sa ma duc pe Transfagarasan ... Trebuie facute rezervari pentru cazare dinainte ?... sau gasesc direct acolo ...

Share this post


Link to post

Pai in articol scrie ca a fost sambata :P

Eu am fost duminica . :)

Share this post


Link to post

Eu am trecut Vineri, nonel Duminica. Nici unul din noi nu a vazut nimic interesant care sa prevada/urmeze unor serbari ale zapezii de succes. Daca ma mai uit si la amaritul ala care se da cu plansa pe o bara de 5 metri ... inclin sa cred ca nu a fost cine stie ce. In 2001, 2002, un fost coleg de-al meu de liceu organiza pe vremea aia "Festivalul Zapezii". Pai in weekendul respectiv nu gaseai cazare de la Vidraru incolo nici daca dadeai cu tunul, era puhoi de lume !!!

Share this post


Link to post

Pana la urma cati km sunt Bucuresti-Transfagarasan-Sibiu-Valea Oltului-Bucuresti?

Ma bate gandul sa dau maine un tur.

Share this post


Link to post

Si eu am de gand sa plec maine. :) )

Share this post


Link to post

@ hades Vezi ca am scris deja mai sus : Bucuresti (de la Petromul de linga Metro) -> Pitesti -> Balea - > Selimbar = 290 km. De acolo si pina in Bucuresti pe Valea Oltului sa mai fie cca 250 km.

Share this post


Link to post

@robert11 - ai fost pana la urma pe transfagarasan? cum e drumul? nu de alta dar vreau sa ajung si eu w/e care vine

Share this post


Link to post

Eu n-am mai ajuns ca au intervenit anumite probleme, insa au fost niste vecini de ai mei si mi-au spus ca drumul este bun. N-au sesizat cine stie ce dezastre. :D

Share this post


Link to post

Adevarul e ca, daca mergeti prin Bucuresti pe strazi/bulevarde aflate in "reparatii", probabil ca bucata nasoala a Transfagarasanului nu o sa va mai impresioneze !

Share this post


Link to post

fusei si eu w/e asta pe Transfagarasan - traseu Bucuresti - Curtea de arges - Balea - Cartisoara (am si stat peste noapte la o pensiune simpatica) - Fagaras - Poaina Marului - Sinaia - Bucuresti

fix 520 km :P

drumul este ok cu exceptia a ce a spus si @Salex - vreo 30 de km dupa Vidraru... cratere... amplasate strategic... imposibil de ocolit toate, dar se poate merge cu grija

in rest... peisaj superb, mult mai verde ca in pozele anterioare - zapada mai e foarte putina... drumul nu mai are zone pe care se circula pe o banda - doar atentie la unele zone unde cad pietre

post-1317-1214941739_thumb.jpg

post-1317-1214941745_thumb.jpg

post-1317-1214941750_thumb.jpg

post-1317-1214941756_thumb.jpg

post-1317-1214941763_thumb.jpg

post-1317-1214941769_thumb.jpg

post-1317-1214941778_thumb.jpg

post-1317-1214941782_thumb.jpg

Share this post


Link to post

As dori sa stiu cum este drumul de la Sighisoara la Cartisoara prin Agnita?

Share this post


Link to post

Acum cativa ani era incredibil de prost, si nu cred ca s-a mai rezolvat ceva. In loc sa merg prin Sibiu m-am grabit si pana la urma am facut dublu.

Share this post


Link to post

Sper ca luna viitoare, cand ma intorc de la mare, sa petrec vreo doua nopti pe la Balea Lac. Stie cineva care este starea drumurilor in Sibiu? De la Balea as dori sa traversez Sibiul sa ajung la Cluj.

Multumesc.

Share this post


Link to post

@soldoveanul : Anul trecut drumul era prost, ma indoiesc sincer ca s-a remediat ceva.

 

@ZeNeSeu : partea Transfagarasanului din jud. Sibiu este excelenta.Astazi am venit de la Nadlac si pot spune ca in jud Sibiu drumurile pe traseul respectiv sint foarte bune. Pe un deal am vazut niste alunecari de teren (cu denivelari de drum) insa sint bine marcate.

Share this post


Link to post

In Sibiu sunt OK in arges este prapad.

Un jeg de drum (din punctul de vedere al calitatii asfaltului) pe de alta parte poate cel mai frumos din tara ca senzatii si peisaje.

 

Rusine celor din arges (ma refer la administratie) pentru modul cum au grija de valorile lor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...