Jump to content
Sign in to follow this  
tolin

Reducerea Consumului De Carburant

Recommended Posts

DIn fericire nu, aici nu e forumul fraierilor anonimi.

Share this post


Link to post

Nimeni serios :D

 

Ai vazut ca undeva in link se indica studii NASA si asa mai departe? Eu am avut curiozitatea sa le citesc. Niciunul nu a reusit sa scada semnificativ consumul pe motoare pre-existente, desi au folosit higrogen "gratuit" si nu obtinut la bord (cu consum de energie), in debite de 10 ori mai mari decat ce produc porcarioarele alea

 

http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/19770016170_1977016170.pdf - poti sari direct la concluzia 2

 

Cel de la Department of Transport

http://www.fmcsa.dot.gov/facts-research/research-technology/report/Guidelines-H2-Fuel-in-CMVs-Nov2007.pdf

Asta e de fapt dedicat problemei legate de siguranta utilizarii hidrogenului. Insa unul din rezultate e interesant... au obtinut o crestere de randament de 25%, folosind un motor proiectat din start sa mearga DOAR cu hidrogen, cu un amestec ultralean la care nici macar motoarele cu injectie directa actuale nu pot visa (1:80). Cu un motor gandit pentru benzina in care se baga hidrogen obtinut la bord probabil cresterea de randament e de maxim 0%.

 

Unii au reusit un timid 4% scadere de consum prin injectie de hidrogen "gratis" (repet NU obtinut la bord!), pe un diesel in regim ultrastabilizat pe banc. In exploatare reala, cu hidrogen obtinut la bord? As paria pe ceva mai apropiat de un 0%....

 

In timpul asta, tipii care vand gaze obtin 40% pe motoare existente. Si altii ii cred. Genial.

Share this post


Link to post

Solutia cu magneti este mai buna, de departe: investitia costa mai putin, se monteaza usor, nu pierzi garantia la motor, nu se constituie in pericol de incendiu, iar rezultatul este acelasi.

Share this post


Link to post

Am analizat mareata inventie a hunedoreanului pt ca nu intelegeam ce e cu filtru de aer supraalimentat, suprainversat si alte porcarii de genul asta. Si dupa ce am lectureat pe mai multe forumuri, am inteles cum sta treaba: tipul a obtinut mai multe brevete de inventie pentru niste filtre cu o geometrie mai interesanta, din aluminiu, calculate etc. El ce vinde pe site (www.filcor.ro) este un simplu de filtru de Dacie 1300 bagat intr-o carcasa de tabla prinsa cu 2 suruburi.

 

Omul se lauda ca ar scade consumul de carburant si ca ar imbunatati performantele motorului. Nimic mai adevarat: filtru ala are o "gura" de admisie pe toata suprafata, in loc de o gaura de 4-6cm diametru cum au masinile noastre. Astfel motorul va "respira" mai usor. Astfel puterea si cuplul vor creste putin (ceva in genul filtrelor de aer sport), iar zgomotul va creste mult. Si consumul va scadea pt ca cel de la volan va auzi cum "urla" motorul si se va mai domoli cu acceleratia. In plus il va ajuta un pic si cuplul mai mare la turatii joase si cei 2-3 cai in plus. Deci inventia aparent merge.

 

Ce neajunsuri am gasit:

1. Elementul filtrant este produs de Sherkan Filters din Iran si utilizeaza element filtrant Mann conform spuselor lui Radu Hossu (unul din cei care comercializeaza pe alte forumuri acest filtru). Am dat un search pe Google dupa Sherkan Filters si nu am gasit nimic.

2. Aerul tras de filtru este cald, venind din compartimentul motor. De asemenea filtrul fiind complet expus, se va umple usor de praf, stropi de apa si ce Dumnezeu mai ajunge in motor.

3. Initial baietii au zis ca filtrul tine 40000-60000km si dupa aia au revizuit la 20000km. E clar ca nu au nici o idee cat tine filtrul ala si e numai gargara bazata pe informatiile de la producatorul elementului filtrant (care sigur nu a garantat 60000km). Ei nu tin cont de ce am scris la punctul 2 si nu au nici un test de fiabilitate facut. Nici nu stiu cine le-a dat autorizatie de punere in piata a unui produs netestat...

4.Ca sa rezolve problema aerului cald tras de la motor ei au facut acel "Sistem dinamic de transfer al aerului" care nu este altceva decat o "teava de hota" pentru ca sa traga o parte din aer de afara. Treaba merge atat timp cat masina are o oarece viteza. Vara, in trafic, la 40grade filtrul va trage aer foaaarte cald din compartimentul motor, deci randamentul motorului va scadea mult.

5. In goana dupa performante ieftine baietii au vandut tuturor astfel de filtre. Si lumea le-a cumparat pt ca sunt ieftine. Dar ce se intampla cand filtrul se va uda suficient de tare (ceea ce este f f putin probabil) si unul va apasa pedala pana la fund? Il va aspira in admisie? Nu e nimic care sa tina "mijlocul" filtrului, iar la o depresiune prea mare pe admisie riscul ca filtrul sa se rupa este mai mare.

6. Cutia aia de tabla si plasa costa maxim 30RON sa o faci custom la un tigan care face burlane :D . Si elementul filtrant se gaseste la orice magazin auto. Mai mult, Mann are pt Dacia 1300 varianta cu plasa, deci nu va mai trebuie decat 2 capace de tabla, unul pt fund si unul gaurit unde sa va legati pe admisie: http://www.filtre-auto.ro/detalii-filtre-auto-MANN-FILTER-pentru-DACIA-1310-limuzina-%28U,-X%29_C%201362_7334_.html.

 

Cam asta am avut de zis, e bine sa te gandesti la toate aspectele inainte de a cumpara ceva :D .

Share this post


Link to post

Cornel ala e un baiat destept ce face bani pe spinarea prostilor, nu e primul si nici ultimul in ROmania.

Share this post


Link to post

Iarna probabil mai e cum mai e, temperatura in compartimentul motor nu e prea mare dar vara...

Share this post


Link to post

Unele persoane se plang de consumul ridicat de carburant.De ce nu va cumparati diesel?

Share this post


Link to post

Cine are bani de un diesel decent nu se plange de consum la actuala benzinara. In al doilea rand si daca ar avea poate nu se leaga la cap cu problemele si costurile exorbitante de reparatie ce pot aparea la un Diesel, se duce toata potentiala economie ce ar fi facut-o, and more.

Edited by Salex
La granita dintre a combate idei si a ataca persoane !

Share this post


Link to post

"Accizele la motorină vor creşte de la 1 ianuarie cu 4,4%, de la 358 euro la 374 euro/tonă, potrivit unui document guvernamental."

Share this post


Link to post

Vedem ce-o fi si cu cresterea aia de accize si cum se va interpreta/ aplica la noi in tara. Mie tare mi-e frica ca nici cei cu benzinare n-o vor duce prea bine pt ca ii cunoastem f bine pe prietenii nostrii petrolisti.

 

Cat despre diesel, e o afacere buna daca mergi suficient de mult si mai ales daca foloseti masina in oras - la aceeasi capacitate cilindrica un diesel consuma cam cu 4-5litri mai putin decat o benzinara. In afara diferentele sunt mult mai mici. Altfel, costurile de intretinere sunt asemanatoare daca se compara masini cu aceeasi capacitate cilindrica.

 

Oricum nu inseamna ca nu mi-as dori sa existe un dispozitiv minune care sa ma ajute sa consum la jumatate sau macar cu 20-30% mai putin fara sa schimb stilul de mers. Doar ca deocamdata asa ceva nu exista :D . Sau probabil ca este - se numeste GPL pe benzinara, numai ca e un fel de improvizatie pt masini de naveta si sincer nu mi-as dori asa ceva pe masina :D .

Share this post


Link to post

Vorba unui simpatic de pe alt forum: "Nu puneti magneti, va trag catre Nord !"

Share this post


Link to post

Ar fi o treaba, in functie de directia in care mergi rotesti polii :mrgreen:

 

Acum ca sa revenim la subiect, modificari reale ce pot aduce un consum mai redus.

1. Lambda incalzita (daca masina nu are si ECM-ul permite). Modificarea nu e f simpla dar nici extrem de complicata.

2. Incalzire mai rapida a motorului:

-incalzire auxiliara

-reducerea pierderilor- scut motor, blana capota, poate jaluzeaua lui augustin/acoperire partiala radiator- asa numitul carton in sezonul rece

-Termostat in parametri. Mare ! aici: indicatoarele de temperatura la daewoo sunt cam nesimtite iar diferenta dintre 75 de grade si 100 de grade este putin/deloc vizibila pe indicatorul de bord.

3. Aerodinamica imbunatatita. In afara de espero care are un profil f aerodinamic celelalte daewoo sufera. Modificari suportabile includ

- body pan (scut motor fata si acoperirea golului dintre spoilerul spate si caroserie cu materiale usoare),

- acoperit gauri proiectoare.

- acoperirea partiala a grilei fata (mare grija la supraincalzire vara)

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...