Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Atentie !

Recommended Posts

:o fftopic:

Cei de la Daewoo Cluj, daca te referi la Iatsa de pe Dorobantiilor sunt niste hoti.

Share this post


Link to post

O fi ... tu ce ai fi facut

Din alt oras ... cu copil de 7 luni si cu masina in mijlocul Romaniei defecta ????

Unde sa fi mers ?????

 

 

Asta e !!!

Nu pot da inapoi acuma... daca nu o fi asta ... masina e gata simbata cind vin in tara ma duc sa o iau si basta

Ce pot face ...

Share this post


Link to post

Nu am zis ca nu ai procedat bine in situatia data ci am spus doar un fapt constatat din experienta proprie, tocmai de aceea am pus semnul de off-topic.

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

sorry ... i'm pissed off ... ma inelegeti voi ...

 

pe bon scrie asa:

 

sc lukoil romania srl

reg.com.J 40-4469-1998

cod fiscal A R10547022

BUCURESTI tel 021 232 82 07

 

tg mures str. sinaia 3

statia tg mures 5

 

 

 

 

Deci nu e franciza ... la intrebarea lui mircea parca

 

Nu mai cita mesajul anterior !

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Facut plin la Mol cu benzina Co. 98. Groaznica, cel putin in Craiova cred ca este cea mai proasta benzina. Efecte: consum urias (9l/100), motor zgomotos si lenes. OMV & Rompetrol the best deal 4 me :D

Share this post


Link to post

@alexino > citeste aici.

Share this post


Link to post

Care aveti Matizac Euro III, nu bagati de la Lukoil Orhideea! Eu am fost nevoit, ca mergeam pe super-rosu de ceva vreme! Mi-a mirosit ca dracu' in masineta vreo doua zile si merge nasol de tot, parca e beat motorul! :spumelagura:

Share this post


Link to post

Obisnuiam sa pun benzina de la Petrom Diham (din comoditate)....mare prostie. Imi lua in jur de 8% in oras. Si in plus am schimbat filtrul de benzina si dupa ~1000 km s-a umplut de apa. Nu mai zic cum tragea motorul. Acum pun de la OMV si sunt supermultumit. E diferenta de la cer la pamant: demaraj mai bun, consum mai mic, condus la fel de sportiv. Sper sa se molipseasca Petrom de la OMV si nu invers acum ca sunt impreuna.

Share this post


Link to post

:) >- Benzina de la MOL este de cea mai buna calitate din Romania, din surse sigure.

Eu unul bag 98 Premiu Plus si sunt ff multumit, merge struna chiar si cu aer conditionat!!!

Share this post


Link to post
Care aveti Matizac Euro III, nu bagati de la Lukoil Orhideea!

 

Mai, io v-am mai zis, dar vad ca vorbesc la pereti: fugiti de Lukoil ca dracul de tamaie. Am avut fosti amici care au lucrat la Lukoil, se ocupau de proces adica fabricau benzina si mi-au povestit ce si cum.

Share this post


Link to post

hitman@ Da mai multe date despre operatiune asta , poate invatam si noi cum sa producem carburant :) )

Daca tot ai dat cu batul in balta acum spune tot.

Share this post


Link to post

Astazi am stat de vorba cu un amic, sef de statie la un Petrom din oras. Imi spune ca amestecarea benzinei cu apa a fost din totdeauna o mare vrajeala, benzina NU se poate amesteca cu apa din cauza faptului ca cele doua nu sunt miscibile, drept pentru care apa ar ramane pe fundul rezervorului statiei iar benzina ar sta deasupra, iar pompa pe care o folosim noi sa alimentam masinile isi trage benzina de pe undeva de la fundul rezervorului statiei , drept pentru care daca ar exista apa in cisterna , atunci pe pompa ar veni numai apa !!!

Mi se pare un rationament de bun simt.

Apoi, ca sa scape de apa care i-ar da de gol la un eventual control , ar trebui sa umble la niste sigilii de pe rezervor, ceea ce este imposibil.

Inca : ceva foarte important : de la fuzionarea celor doua Petrom si OMV, benzina lor este IDENTICA ! Adica Super 100 ( de care imi pun si eu in masina) este exact la fel cu cea 99+ . Mi-a atras atentia asupra momentului in care a aparut la Petrom benzina 99+ . Era exact momentul in care cele doua companii s-au luat "cu cununie" !! Apoi, mi-a zis ca Petromul, OMV-ul , Mol-ul ( la care actionar "aproape" majoritar, pe langa ungur, este si un ...austriac...) au aceeasi benzina . Bingo ! Mitul benzinei importate s-a dus , asadar ! deci si super 100 este produsa tot in tara, ca de altfel toata benzina companiilor de mai sus ! In nu stiu ce sedinta s-a stabilit ca nu mai are rost sa se aduca benzina din Austria din moment ce au la dispozitie atatea rafinarii in tara... De la statiile care alimenteaza tirurile- cisterna pleaca brat la brat masinile inscriptionate cu Petrom si masinile OMV-ului... asa, de ochii lumii...

Edited by radux

Share this post


Link to post

Si atunci sa minta OMV asa cu nonsalanta cand la statii la furnizorul combustibilului,in drept la super 100 scrie omv austria?M-as mira.

Share this post


Link to post

Si pana la urma de ce sa credeti ca benzina facuta la austrieci e in mod miraculos mai buna decat aia facuta in Romania? Invart si ai nostri niste bani si baga la banet in instalatii de nu va vine sa credeti... Nu cred ca e la mana oricarei firmulete sa concesioneze teren in Kazagzstan.

Share this post


Link to post

E aceeasi benzina OMV cu Petrom. Difera doar aditivii.

 

Cu stima,

Costel

Share this post


Link to post
Difera doar aditivii.

Acestia or fi adusi din Austria, in sticlute de parfum.

Share this post


Link to post

Mama a pus benzina la matiz de la un petrom...A condus-o ea masina iar ieri am luat-o eu imprimire si mare surpriza :120km/h cu talpa la podea! Asa ceva nu am patit niciodata cu masina asta...Am facut plinul cu benzina de luckoil, am pus un aditiv 2+2 dar masina tot nu merge f stralucit (probabil am infundat deja filtru benina si poate si injectoarele). Asa ca aveti grija de la ce petrom alimentati!

Share this post


Link to post

Indreptarea clientilor de la benzinariile Petrom spre cele OMV inainte de presupusa vanzare a celor dintai pare a fi o politica coerenta. Faptul a fost remarcat de mine de acum un an, imediat dupa schimbarea proprietarului, motiv pentru care, de atunci, alimentez de la alta marca.

Share this post


Link to post

Ar fi o intrebare indiscreta daca ne-ai spune de unde sau nu vrei sa faci publicitate?

Share this post


Link to post

E grupul care a investit cel mai mult in retehnologizarea unei rafinarii din Romania si in sistemul de gestiune a calitatii, are cele mai moderne benzinarii din tara si a crescut de 5x cifra de afaceri, de la 1,2 miliarde la 6, fiind, probabil, cel mai mare contribuabil la buget. A fost primul producator roman care a comercializat, cu mult timp inainte de termenul limita, benzina cu un continut redus de sulf. Tot acum 2 ani, unul dintre proprietarii grupului a afirmat la o ora de mare audienta ca 40% din benzina comercializata in RO este falsificata de la iesirea din rafinarie.

Share this post


Link to post

Unul dintre proprietari este primul om de afaceri care a infiintat, in Romania, o societate comerciala cu capital privat, impreuna cu un prieten apropiat care, absolut intamplator, este acum prim ministrul Romaniei?

Tot acest proprietar este momentan anchetat pentru ca a reusit sa recupereze niste creante de la libieni (vreo 80 mil $) si a considerat ca nu ar mai trebui sa-i dea statului, deoarece este meritul lui ca i-a luat inapoi?

Benzinariile alea modernizate sunt cele care au cele mai curate bude de pe drumurile romanesti si mai nou au si fast fooduri foarte cochete?

Ma apropii sau bat campii?

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

Intr-adevar este vorba despre Rompetrol despre care si eu am auzit lucruri bune, chiar referitor la sortimentul de benzina adus in discutie de @tolin :)

Dar ar prezenta, cred, un interes major o serie de opinii ale utilizatorilor acestui tip de benzina CO 95 cu nivel redus de sulf (si poate si alte calitati, daca or exista) versus celelalte sortimente de benzina CO 98 si superior ale celorlalte companii petroliere.

Edited by Mike1

Share this post


Link to post

@dreamlike > amanuntele personale ale omului n-au vreo legatura cu realizarile grupului. Cum se spune si la fotbal, victoria este a echipei, infrangerea este a antrenorului.

Share this post


Link to post

Ai dreptate, dar ce sa fac daca eu nu ma pot baga in amanunte tehnice, raman cu cele picante :osanale: .

Share this post


Link to post

Referitor la Petrom - pana acum catava vreme alimentam frecvent cu Top 99+.

La ultimele alimentari parca nu mai mergea asa bine ...

Intamplarea face sa cunosc persona care se ocupa de calitate la sucursala judeteana Petrom care mi-a spus, ca de cateva luni, OMV-ul a desfiintat laboratoarele de calitate ale sucursalelor Petrom si, in plus, au fost inchise si depozitele teritoriale (sau cea mai mare parte a acestora).

 

Benzina vine la statii de nu se stie unde, nu se mai preleveaza probe pentru control de calitate si se ia de bun ce spun austriecii.

In consecinta, au avut cateva cazuri de probleme nasoale cu benzina (de ex. la una dintre statii, in cisterna cu benzina f. pb. fusese transportata inainte motorina din care , ateva sute de litri au ramas si in furtunul de descarcare => probleme mari la masinile care au alimentat din stati respectiva + scandal cu propritarii acestora.

 

In consecinta, pana la noi ordine - Adio Petrom !

 

Ultimele doua aliemntari le-am facut la Rompetrol (CO 98) ca s-a nimerit sa nu aiba 95 Plus (sau cum ii zice).

Foarte multumit atat de comportament cat si de consum; nu l-am facut exact, dar mi-a iesit cca. 180 km - din care ~ 50 in fara, restul in oras - cu 15 l => cca. 8,33 l/100 km.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...