Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Atentie !

Recommended Posts

Salut , eu am observat de fiecare data , diferente vizibile de consum intre mol 95 si rompetrol de 95.

Aia de la mol se duce mai repede , de fiecare data fara exceptie.

Mentionez ca bag numai de la Mol de pe Bratianu (Constanta) si de la Rompetrol de la Navodari , ca lucrez in zona (Portul Midia)

Inclin sa cred ca bulangii aia de la Mol fura la pompa.

Share this post


Link to post

Se discuta mai devreme (pe un alt topic parca, da' nu-l gasesc) despre continutul de sulf din benzina OMV Carrera 100 (ce se gaseste acum in statiile Petrom V).

 

Benzina OMV Carrera 100 are continutul de sulf MAX 10 mg/kg la fel cu MOL Tempo Plus 98 si EVO.

 

Cea de 95 are max 50 g/kg, la fel ca si cea Top Premium 99+ de la Petrom si Euro Plus 98 de la Rompetrol respectiv MOL Tempo Plus 95.

 

Cea de 95 de la Rompetrol are sulf max. 150 g/kg ca si cea de 95 de la Petrom.

Share this post


Link to post

De la 1 Ian. 2007 nu se va mai gasi benzina cu un continut mai mare de 50g/kg, evident, la statiile proprii ale marilor producatori. La celelalte, cred ca se vorbeste de benzina in sulf.

Share this post


Link to post

Din 2009 continutul maxim acceptat de sulf in benzina (conform directivelor europene) va fi de 10 g/kg.

Share this post


Link to post

ba da ce le mai pute sulfu astora..

ma rog.

io ce dreaq mai pun in ragalia mea? ma refer la renatta, my precious. acuma merg pe 95 FP de la MOL. merge brici..

ea cica ar trebui sa papa "cu plumb", dar... merge perfect si asa..

Share this post


Link to post

Celebrul eFix nu mai intra in calcul?

Share this post


Link to post

"...ultima a pus capac: la iesirea din Roman spre Iasi, PETROas. Rezultatul este un matiz cu vmax 110km/h care face 30 min 0-100km/h...."

 

Fara suparare, o statie mai nasoala nu a nimerit mama ta? E ma feres de alea ca de dracu': PETRO-AS, PETRO N, PETRO L si alte petarde de benzinarii. Nici de la "parteneri" nu pun, ori ROMPETROL (efix), ori PETROM (de 95, din aia de 99 nu prea se merita). Vreun aditiv pt scoaterea apei din benzina, niste benzina mai de calitate (putina, cat sa mareasca putin cifra octanica), api schimbat filtrul de benzina. Si spune-i mamei tale sa te lase pe tine data viitoare sa alimentezi sau sa se stabilizeze la o singura benzinarie (ai pe acolo si petrom, si rompetrol, si lukoil- ai de unde alege).

Share this post


Link to post

OMV Carrera 100

http://www.petrom.com/romana/produsepdfro/...rrera%20100.pdf

 

OMV Carrera 95

http://www.petrom.com/romana/produsepdfro/...arrera%2095.pdf

 

Ambele sunt produse de Petrom si vandute in statile OMV (nu am verificat si la Petrom daca au aceleasi produse).

 

Diferentele dintre cele 2, in afara de C.O., sunt:

- sulf: 50 mg/kg la 95 si 10 mg/kg la 100

- metanol: 3 %(V/V) la 95 si 0.5 %(V/V) la 100

 

Alte diferente nu sunt.

 

Intrebarile mele sunt: cum e mai buna o benzina? Cu mai mult sau cu mai putin sulf? (in cazul asta Carrera 95 are de CINCI ori mai mult sulf decat Carrera 100).

 

La fel cu Metanolul... (Carrera 95 are de SASE ori mai mult metanol decat Carrera 100).

 

Offtopic: promotia aia cu 30 l de top nordic DIESEL nu se prea aplica in predeal. Aia de acolo VAND steguletele cu 9.99 ron/bucata... si uite asa a rezultat un matiz cu steag de petrom... - dar care totusi nu a consumat 30 l de motorina :) ) )

Edited by SMS

Share this post


Link to post

Tocmai am citit si eu subiectul de pe Bmw Club si voiam sa-l propun spre lecturare aici. Concluzia e ca EuroLuk98 (de la Lukoil) e considerata cea mai buna benzina din punct de vedere al continutului. Ideea e ca nici o benzina nu are cifra octanica cu care se lauda si benzina difera calitativ la oricare 2 statii apartinând aceluiasi producator in functie de cat e de "botezata" de lucratorii respectivei statii si a soferilor care o transporta.

 

Celebrul eFix nu mai intra in calcul?

Parerea mea este ca Efix este o mare facatura de marketing. Eu nu dau 2 bani pe ce zice reclama. Daca voiau sa faca o benzina care chiar protejeaza motorul si scade consumul, scoteau o benzina fara sulf, plumb (pt. ca si benzina fara plumb mai are plumb) si aldehidele rezultate in urma procesarii.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

A inceput Lukoil sa nu mai aiba clienti la pompa ? La mine in oras asa se vede, au devenit parcari goale.

S-a intrebat cineva cu ce fel de dispozitiv se poate masura CO la o benzina ?

Share this post


Link to post

Cea ce este la tine in oras nu este peste tot.

Grupurile de interese nu au reusit sa pacaleasca peste tot :) )

Share this post


Link to post

Asa-i cum zici, grupul Lukoil nu s-a putut impune decat in regiunile neafectate de urbanizare.

Share this post


Link to post

Grupul lokoil are o politica de expansiune in Europa vestica si are o cifra de afaceri estimata la 30 mld EUR (Rompetrol avea in 2005 3mld si in 2006 cu tot cu Dyneff cca 6mld) . Nu cred ca sunt chiar ageamii ai industriei...

 

PS: Trebuie sa ne obisnuim ca ceva timp de acum incolo energia o sa vina de la rusi :( .

Share this post


Link to post

Nu zice cineva ca nu se pricep sau ca n-au resurse. Au tot ce le trebuie, doar credibilitate n-or sa aiba vreodata. Atata timp cat la pompele lor se mai vinde benzina neinregistrata spune mult. Iar daca compari investitiile facute in rafinaria lor si cele facute in rafinariile celorlalti, vezi si diferentele dintre calitatile produselor.

Share this post


Link to post

Eu bag numai de la Lukoil si pana acum nu am avut probleme de nici un fel , e aproape de casa si cred ca e cea mai ieftina.

Edited by mugur

Share this post


Link to post

Vezi si diferentele dintre motoare.

Share this post


Link to post
A inceput Lukoil sa nu mai aiba clienti la pompa ? La mine in oras asa se vede, au devenit parcari goale.

S-a intrebat cineva cu ce fel de dispozitiv se poate masura CO la o benzina ?

Cifra octanica la benzina se masoara in laborator si trebuie niste reactivi speciali pentru acest lucru care costa in jur de 180 de euro pentru cateva teste. Nu exista un dispozitiv de masurat CO la benzina la fel cum e densimetrul de antigel. Cat despre Lukoil, nu generaliza lipsa clientilor din benzinarii, deoarece calitatea benzinei comercializate difera de la oras la oras, de la o zona geografica la alta, în functie de cât e de "botezata". Nu fac pe avocatul Lukoil-ului, pentru ca de la mine din oras nu mai pun niciodata benzina Lukoil pentru ca ultima oara cand am pus, indicatorul de benzina cobora ca secundarul de la ceas, încât am crezut ca nu mai ajung în Iasi. #-o

Share this post


Link to post
Nu exista un dispozitiv de masurat CO la benzina la fel cum e densimetrul de antigel.

Asa-i.

 

Cifra_20Octanica.pdf

Share this post


Link to post

Ok, m-a luat gura pe dinainte. :- Acest analizor e ca alcoltestul de la politie. Testezi cu el, dar rezultatele au caracter pur orientativ; tot alcolemia din sange luata la spital e sfinta si constituie proba solida oriunde. Eu nu prea as avea mare încredere în rezultatele obtinute cu acest tester.

Share this post


Link to post

Exact asta am vrut sa aflu, merci.

Share this post


Link to post

Intamplarea face sa am o statie peco si va pot spune ca eu nu bag benzina de la mine. :D

 

PS: Sa nu credeti ca ma apuc sa matrasesc benzina si/sau motorina - ea vine deja asa!!!

Edited by silviu75

Share this post


Link to post

Asta-i tare! Intr-un fel ma asteptam ca proprietarii de statii de benzina particulare sa nu puna benzina care o vand. Daca benzina vine "botezata" înseamna ca soferii care o transporta o fac. Si daca e asa, de ce nu faci reclamatie la furnizor? Esti constient cat ai de pierdut din chestia asta? Si daca da, ce masuri iei? Ce parere ai despre "fraierii" care pun beznina de la tine?

Share this post


Link to post

@Silviu75, Luk oil? Nu lasa curiosii sa moara :) Mie nu mi se pare deloc rea..

O singura data am avut probleme cu benzina, Petrom, Odorheiu Secuiesc, ghinionul a fost ca s-a itamplat sa fie iarna. In rest nu a facut masina talente indiferent ce-i puneam. Mol de 98 consuma de rupea. Si cel mai bine tragea la Cielo cu Petrom 99, la astalalta nu prea imi dau seama, cred ca afara trage mai bine ca Efixu.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Sa fac reclamatie... :) ) ...vrei sa uite soferul cisternei adresa statiei. Cat despre cei care alimenteaza de la

mine sunt in proportie de 99,99% dacioti si tractoristi(la propriu) cu o vechime a autoturismelor de min 15 ani... asa ca nu are cine sa se planga-si de fapt nu s-a plans nimeni pana acum.

Mai clar, target-ul meu si vadul comercial este cu totul altul decat crezi. Oamenii sunt multumiti ca au o statie in "zona".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...