Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Rovigneta, rovinieta, vigneta, vinieta

Recommended Posts

Scuze de off topic

 

Cati dintre voi ati fost opriti si intrebati daca aveti rovigneta, dar nu de politie(din cate stiu ei nu au autoritate sa iti dea amenda daca nu o ai)?Eu unul de cand s-a introdus acest c@c@t de taxa nu am fost intrebat niciodata de ea

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post
Pana sa intre in vigoare o discutie, amenda este intre 500 - 1000 lei.

O fi amenda atat dar sa mor ca nu m-a oprit nimeni in 4 ani sa ma intrebe de rovigneta. Eu la a doua masina nu mai iau rovigneta cu riscul de a-mi lua amenda. Nu din lipsa de bani nu o sa mai iau rovigneta, dar la ce strazi avem, chiar nu merita sa le mai dau bani.

 

P.S. Pe de alta parte, se mai uita si ce masina ai aia de la politie cand opresc. Intre orase am vazut doar harburi de dacii de acum 30 de ani oprite si rabe. :P

 

Sorry de off-topic.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
O fi amenda atat dar sa mor ca nu m-a oprit nimeni in 4 ani sa ma intrebe de rovigneta.

 

Nici pe mine.

Dar am vazut o data filtru special pentru asta si, daca te opresc, ti-o cer si pe asta!

 

Eu la a doua masina nu mai iau rovigneta cu riscul de a-mi lua amenda. Nu din lipsa de bani nu o sa mai iau rovigneta, dar la ce strazi avem, chiar nu merita sa le mai dau bani.

 

Tocmai din cauza gandirii de genul acesta. Ok, poate nu toti banii din rovigneta se duc in drumuri, dar o parte din ei cu siguranta ajunge acolo. Ti-as zice eu ce nu meriti tu, dar, cu greu, ma abtin.

Share this post


Link to post

Satori este a nu stiu cata oara cand te iei de mine. Daca ai ceva personal cu mine poti sa mi-o zici si pe PM. Nu e cazul sa poluezi toate topicele cu asta. ;)

 

Ti-as zice si eu ce merita persoanele infumurate care gandesc perfect, dar nu meriti, sincer. :)

 

Ultimul off-topic pe aici ca sa nu stricam topicul omului.

 

Stau si ma intreb avand in vedere ca am platit taxa de drum pe tot anul, in cazul in care se va introduce in pretul carburantului daca mi se va returna diferenta de bani aferenta perioadei pe care am platit-o si nu va mai exista rovigneta.

 

Pe de alta parte daca as avea strazi n-as avea nicio problema sa platesc taxa de drum, cum n-am avut nici pana acum, dar cand lovesti o masina cumparata de cateva zile, pentru simplul faptca nu ai pe unde sa treci din cauza gropilor, chiar am o problema si refuz sa mai platesc vreun ban pentru drumuri. Ma costa mai mult asigurarea casco de care ma voi folosi decat rovigneta.

 

In acest moment platim de 2 ori taxa de drum la chici ce? La lipsa de drumuri.

Poate ai uitat de celebra taxa de drum numita si taxa Basescu, inclusa in pretul carburantului.

Acum vor sa includa si actuala rovigneta in pretul carburantului.

Peste 2 ani o sa introduca poate o alta rovigneta si o sa o faca uitata si pe aceasta si asa mai departe, dar nu sunt in stare sa consruiasca 50 de km de autostrada pe an. Oare unde se duc acei bani?

 

De ce sa-i mai platesc daca nu vad rezultatele? Daca in urma actiunilor mele voi amendat asta este, imi asum acest risc si raspund pentru asta eu, nu tu.

Oare ce mai conteaza o amenda pe langa cele 100 si ceva de taxe pe care le platesc in romania? O sa o consider o banala amenda de viteza. Oricum nu am mai contribuit de ceva timp la bugetul de stat cu amenzi.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
... dar la ce strazi avem, chiar nu merita sa le mai dau bani ...

Banii din taxa de drum intra la bugetul MT si sunt folositi, doar, la modernizarea si intretinerea drumurilor nationale si internationale. Pentru restul te adresezi consiliului local si celui judetean. Faptul ca ei nu folosesc bani europeni pentru asta tine de cine a primit votul la alegerile locale.

Am facut precizarea aceasta pentru ca atunci cand ne plingem de ceva, trebuie, in primul rand, sa stim exact la cine sa ne referim. Doar asa, se pot indrepta lucrurile, cui ii plac dreptele, mie imi plac curbele.

 

Nu platesti de 2x taxa de drum, vei afla ca fosta taxa de drum a fost inghitita de o crestere de acciza la benzina, iar din accize sunt platiti politistii aceia care te intreaba de taxa de drum.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Satori este a nu stiu cata oara cand te iei de mine. Daca ai ceva personal cu mine poti sa mi-o zici si pe PM. Nu e cazul sa poluezi toate topicele cu asta. ;)

 

Ti-as zice si eu ce merita persoanele infumurate care gandesc perfect, dar nu meriti, sincer. :)

 

In primul rand, eu nu poluez, eu diluez. Nu esti in stare sa faci diferenta.

In al doilea rand, nu-s infumurat si nici nu gandesc perfect. Daca as gandi perfect, nu m-as mai obosi sa-ti raspund. Daca nu ai plati taxa aia, nu ai avea nici macar carosabilul pe care il ai acum. Pe asta s-ar putea sa reusesti sa o intelegi.

Restul ti l-a explicat tolin.

Share this post


Link to post
Satori este a nu stiu cata oara cand te iei de mine. Daca ai ceva personal cu mine poti sa mi-o zici si pe PM. Nu e cazul sa poluezi toate topicele cu asta. ;)

Mai oltenilor, terminati odata pentru totdeauna, impunsaturile astea...nu fac bine la sanatate... :D

Share this post


Link to post
...

 

Nu platesti de 2x taxa de drum, vei afla ca fosta taxa de drum a fost inghitita de o crestere de acciza la benzina, iar din accize sunt platiti politistii aceia care te intreaba de taxa de drum.

Propun mutarea ultimelor discutii in celalalt topic despre rovigneta.

 

Pe de alta parte intreb, fara suparare... oare ce o sa ii opreasca sa faca acelas lucru si cu actuala rovigneta si o sa ne trezim peste 2 ani dupa ce a crescut din nou artificial pretul carburantului ca vom avea o alta taxa de drum?

 

Si reactualizez intrebarea dinainte... Mi se vor returna banii pe perioada pe care am platit rovigneta daca aceasta nu va mai exista?

 

Satori, stai linistit ca am lovit spoilerul la Aygo pe un drum european la care platesc rovigneta, adica taxa de drum ca sa zic asa, nu in Bucuresti, nu pe asa zisele autostrazi.

 

P.S> Ma bucur ca nu te consideri perfect... inca mai ai o sansa. ;)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Uraaaaa... abia astept sa se vad cum sare si pretul GPL-ului de 2,5 lei/L. Si benzina va fi ajutata sa ajunga la cei 5 Lei/L pana in vara. Suntem in grafic. Dar eu tot vreau banii inapoi pe cele 6 luni de rovigneta care mi-au ramas. Daca la cei cu taxa de prima inmatriculare se poate.. trebuie sa se poata si in cazul acesta, nu?

Share this post


Link to post

Si eu vreau inapoi banii de pe rovigneta platita pana in februarie 2009 la Lacetti. Nu sunt multi, dar spal sobolanul de vreo 5-6 ori cu ei. Asta e daca m-a pus dracu sa iau masina neagra. :D

Share this post


Link to post
Daca nu ai plati taxa aia, nu ai avea nici macar carosabilul pe care il ai acum.

 

Hai mai Sato...in partea central-vestica a Europei pretul carburantului are cam aceiasi valoare ca la noi, si totusi au SOSELE, noi in schimb avem ...poate putin cam dur spus...FORESTIERE (cel putin eu asa am vazut drumurile forestiere din Irlanda, zici ca esti pe E85 la noi, mai putin la latime care nu depaseste 3-4m)

 

Si aici ma intreb: De ce la ei se poate si la noi NU? X(

Share this post


Link to post
P.S. Pe de alta parte, se mai uita si ce masina ai aia de la politie cand opresc.

 

Pai daa.. dar cand or sa vada o cutie de plastic facuta pentru pasaricile ce practica turismul pentru shopping pana la supramagazine si nu stiu sa parcheze.. or sa fie siguri ca nu are rovigneta, ca nu prea are ce cauta in extraurban :) )

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Romania este o tara aflata in Africa, traim in gauri insalubre sub pamant, nu avem masini ca ne deplasam prin copaci vopsiti in galben...de la Parazitii citire...se pare ca nu sunt departe de ceea ce se va intampla in viitor cu Romanica noastra daca c@c@narii care sunt in fruntea tarii mai continua mult cu "hotiile" astea "legale"

Share this post


Link to post

Am gasit banane cu 1 leu la market! URA!

 

folosesti-platesti= un principiu ok cu rovinieta.

acum,folosim sau nu = platim...s-au gandit mult!

Share this post


Link to post

Bush a zis ca cica americanii ne considera prietenii lor.

 

Pai logic, ei iubesc "animalele" in general, la ei fiecare familie are cel putin un caine... deci e loc si de cate o maimuta care se dplaseaza din copac in copac. :)

 

Am pus ghilimele ca sa nu se inteleaga ca am afirmat ca romanii sunt niste animale. Doar am continuat ideea din postul precedent@uskt2005 a celor de la parazitii.

 

P.S. Oare ce o fi zis Bush de calitatea drumurilor de la partenerul lor strategic? :->

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Pana acum era

1. Folosesti - platesti de 2 ori;

2. Nu folosesti - platesti doar o singura data;

 

De acum va fi:

 

- Folosesti, nu folosesti, vei plati de 2 ori.

Share this post


Link to post

Se vorbeste aici aiurea.

 

1. taxa nu se va scoate si e corect sa nu se bage in benzina

2. drumurile in bucuresti si cele europene nu sunt proaste

Share this post


Link to post

1. Nu as fi asa de sigur ca nu include taxa in benzina. Dupa stirile citate, se pare ca e chiar stabilit si se va face.

2. Drumurile nu e neaparat sa fie gaurite ca sa fie proaste. Pot sa nici nu existe ca sa fie considerate asa. In plus, unde zice ca taxa de drum e doar pentru drumurile europene? Drumurile nationale/judetene nu trebuie sa fie bune?

Share this post


Link to post

Spuneam ca se circula bine in afara, eu nu am avut unde sa merg sa nu am drum bun. Mai degraba cele care tin de primariile unor localitati sunt stricate din cauze .. interne. Tot felul de smecheri ce sparg pentru apa, canal, gaze, etc si nu repara corespunzator.

Share this post


Link to post

Intrebare... Centurile ocolitoare ale oraselor tin tot de MT sau de primariile oraselor?

 

Vreau sa stiu pe cine injur de fiecare data cand trec peste dunele de asfalt de pe centura din Bucuresti. :)

 

P.S> Sorry pentru re-edit-uri dar am tastele sterse la tastatura. :)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
...In plus, unde zice ca taxa de drum e doar pentru drumurile europene? Drumurile nationale/judetene nu trebuie sa fie bune?

 

 

Drumurile europene mai coincid si cu drumurile nationale. E drept ca poate nu toate drumurile nationale sunt in stare perfecta. Drumurile judetene (daca nu ma insel) nu se repara cu bani proveniti din plata rovignetelor. Se platesc din bugetele consiliilor judetene.

Consider ca exact transportatorii de marfuri ar trebui sa plateasca taxe de drum mai mari, intrucat isi aduc un aport foarte mare la deteriorarea lor.

 

@Night elf Centurile apartin de primariile oraselor.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Tommy: fa te rog o plimbare pe drumul Pitesti-Piscani (spre campulung) si ai sa vezi un drum european intr-o stare absolut "perfecta".

Share this post


Link to post

Sau pe bataia de joc numita Ploiesti-Targoviste.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...