Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Rovigneta, rovinieta, vigneta, vinieta

Recommended Posts

Daca muncesti dupa obiectiv si inveti sa fi eficient si sa iti termini treaba mai repede

 

Intr-o logica constructiva atunci cand vezi ca ai terminat treaba si ai mult timp, te duci la altul care sa iti dea mai mult de lucru ( in orarul de lucru ) si sa fi mai bine platit.

Adica nu e nici o afacere sa fi liber ( ca ai terminat treaba ) la munca. Folosind si resursele firmei la care lucrezi ( de la curent, birou, calculator, wc, intretinere, chirie samd pentru acele ore in care nu lucrezi in orarul de munca pt ca ai terminat planul )

 

NU te condamn pe tine pt ca si eu fac acelasi lucru, dar asta nu inseamna ca e constructiv !

 

 

XXXXXXXXXXXXXXXx

Hai ca o lalaim !

Deci : tu ( oricine ) esti multumit cum se administreaza tara asta ?

Esti multumit unde se duc banii tai ( taxele de toate felurile ) ?

NU ?

Pai si atunci ce facem ?

Pe mine nu ma duce capul decat o varianta ... te condamna pe viata daca dai viata gandurilor mele. Deci nu. Altceva nu stiu . In consecinta o sug ( pot sa scriu ca nu e vulgar ) pt ca nu ma duce capul.

Deci, in cazul in care nu aveti o solutie ( eu ma bag ) insemna ca suntem neste gaste care ne-o meritam !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
PS: Cica in ghermanica aia dau cam 1.5mil EUR pe an pe km de autostrada pentru intretinere. Ce prosti. In 2 ani, mai faceau un km de autostrada in Romania de banii astia. =))

 

Rationament eronat, nu cred ca germanii repara fiecare km de autostrada in fiecare an, nu ?

Share this post


Link to post

Eu am fost in .DE la interval de 8 luni. Pe acelasi traseu.

NU am vazut nemtii lucrand la aceeasi portiune de drum in acest timp insa am vazut de ambele dati munca ( la perete ) la podul de peste Arges, si nu are decat 60 metrii.

Share this post


Link to post
Alo, domnu' in cazul exemlului meu eu trebuia sa ma autosesizez din spirit civic sa platesc bonul, nu era amenda penala.

Domnu', pasajul respectiv ii era adresat lui @vaxxi :P Spiritul tau civic am incercat sa il subliniez in alt post.

P.S.1 Faci grave confuzii. Amenda penala e una, amenda contraventionala e alta. Sper sa nu fie cazul vreodata sa fii nevoit sa platesti amenda penala.

2. De unde stii ca nu trebuia sa platesti o supra-taxa?

 

Iti arat multe drumuri care se strica in 3 luni, asta presupunand ca au fost date in primire buna.

Da domnule, asta ziceam si eu. Am ramas tampit cand am vazut la un post TV local ca unica societate din oras care se ocupa cu asfaltarea strazilor da garantie 6 luni pentru o asfaltare.

 

 

Nu stiu cum sa iti deschid ochii, eu platesc impozit din salariu . Chiar daca nu vreau il platesc. Si daca sunt firma pe profit la fel, Sau crezi ca 60 % cat ia statul din profit e putin ?

Poate ca pensionari vs angajati platitori e o balanta neindeajuns de buna dar nu e vina lor nu ? Ei au muncit nu ? Si-au facut planul nu ? Statul le-a promis ca le da pensie, aia e pensie ?

Hai sa nu dezvoltam subiectul in legatura cu pensionarii.

Vezi ca iar faci confuzii. Statul nu ia 60% din profit, ia numai 16%. Iar cei 60% se iau din 2 parti si nu numai de la firma.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Daca aduni toate taxele, ajungi la 60% ( am folosit "din profit" a nu se intelege " impozitul PE profit" )

 

Vazand ca sunt si oameni multumiti in .ro banuiesc ca eu sunt cel plecat cu capul caruia ii vine sa puna mana pe AK sa faca curat. Deci sunt nebun, totul e ROOOOZ !

Ce aveti mai, totul e perfect , terminatu cu plangerile voastre !

Ma retrag din acest topic .

 

Si intreb asa ca sa urmaresc apoi fara sa mai dau reply sa nu va mai deranjez : chiar crezi ca noi romanii avem bani de dat pe gresie de Spania pentru pasajul de la Obor ? Sau o fi pe comisioane aprobata si platita din taxe adica din banii mei si ai tai ( romanule fericit ) ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
Rationament eronat, nu cred ca germanii repara fiecare km de autostrada in fiecare an, nu ?

 

Nu. Doar il intretin (asta a fost termenul - whatever that means), desavarsitule, cu 1.5 mil EUR. Inteleg, tu crezi ca repararea costa mai putin decat intretinerea... da, asta da rationament. =))

 

Vazand ca sunt si oameni multumiti in .ro banuiesc ca eu sunt cel plecat cu capul caruia ii vine sa puna mana pe AK sa faca curat. Deci sunt nebun, totul e ROOOOZ !

 

E rozcacaniu! :->

Share this post


Link to post
Nu. Doar il intretin (asta a fost termenul - whatever that means), desavarsitule, cu 1.5 mil EUR.

Probail ca acum , dupa ce au bagat multi bani incep sa isi scoata si ei parleala. Dar macar au pe ce sa o scoata. La noi si-o scot astia inainte si poate eventual candva o sa si faca ceva.

Dar repet ( ce natie proasta sunt, nu pot sa ma abtin sa dau reply ) mentalitatea e de vina. Sa vezi afara cum arata un muncitor afara, cat de curat este, car de vertical sta, cat de NEalchoolizat este, samd si iti dai sema ca noi cu aurolacii aia de dorm pe acoperisuri si in camionul cu bitum nu avem cum sa facem treaba !

Share this post


Link to post
...tu crezi ca repararea costa mai putin decat intretinerea...

 

Cred ca se referea la faptul ca repararea costa mai mult decat constructia. ;)

Share this post


Link to post
Nu. Doar il intretin (asta a fost termenul - whatever that means), desavarsitule, cu 1.5 mil EUR. Inteleg, tu crezi ca repararea costa mai putin decat intretinerea... da, asta da rationament. =))

 

Nu stiu de unde cifra de 1.5 mil euro, dar sa zicem c-o accept asa cum ai dat-o. Acolo intretinerea unei autostrazi inseamna MULT MAI MULT decat doar asfaltul, deoarece exista si telefoane de urgenta, exista parcari, exista spatii de servicii, exista panouri de izolare fonica, mult mai multe. Si tot nu am inteles cum de la noi se repara autostrada toata dupa nici 2 ani de la darea in folosinta.

 

Eu sunt perfect legal, imi platesc vigneta, imi platesc taxele, si problema e ca nu vad nimic de banii astia (care, am convenit mai devreme, sunt totusi destul de multi). In schimb, avem mii de proiecte si studii de fezabilitate platite cu bani grei catre firme de apartament, iar autostrada Bucuresti-Ploiesti sta pe loc din cauza ca n-a observat nimeni pana acum (dupa atatea studii si expertize, platite din bani grei) ca era proiectata sa treaca prin mijlocul nu stiu carei paduri care e declarata rezervatie naturala.

 

Acum Bechtel sta pe loc, autorizatia pentru traversarea padurii respective dureaza cam un an cica (dracu' stie ce-or face intr-un an de zile), si Bechtel sta pe banii dati de noi, din rovigneta.

Share this post


Link to post

Intotdeauna serviceul si piesa vanduta ( metrul de bitum de exemplu ) separat este mai scumpa decat achizitia initiala.

De ex., un frigider de 5 milioane costa 13 daca il cumperi pe bucati si il montezi tu, presupunand ca sti. Numai usa de la acel frigider e 2-3 milioane.

Asa si cu constructiile.

Dar nu uitati, aia cand zic 1 mil/ km, include:

1. telefonie pe margine

2. spatiu verde pe mijloc ( in Ungaria era o masinarie imensa care tundea gardul viu dintre sensuri cand am fost ) ( tundea pe ambele parti, avea un aspirator gigant care aspira resturile si le toca, avea un stropitor care si uda. Si era asa ed bine semnalizata ca am aflat de ea cu 2 km inainte sa o vad, deh, panouri electrice ce imi scriau ce si cum ; inchipuiti-va um e sa tunzi 5000 km, costa evident )

3. scurgere de apa

4. refugiu sanitar

5. refugiu medical

6. dungi permanente

7. camere de luat vederi cu sistemul aferent si cei care urmaresc ( trebuiesc platiti ) si intervin ( + utilajele de interventie )

8. incalzire ( in unele zone ) sub asfalt

9. muuuuulte altele

 

In Ungaria am asistat la un accident. S-a produs cam cu 1 km in fata mea, l-am vazut, am franat. Am franat cu totii si ne-am oprit. La mai putin de 4 minute erau acolo politia si salvarea pe banda de urgenta unde evident aveau indeajuns de mult loc ( nu juma de banda ca in .ro ) PATRU minute. Gratie sistemului live de monitorizare si interventie. Cand stai sa mori o sa zici merci ca ti-au luat banii ca sa vina in 4 minute nu ?

( accidentul a fost relativ nimor, nu a necesitat ingrijiri medicale dar organizarea a fost flowless )

 

 

 

hahahha ca mi-am amintit, daca te duci la mare pe Autostrada lui neptun a soarelui sau cum se zice si te pipi pe tine, ce faci ??? Nici macar unde sa ne pis... nu avem unde. De fapt acesta este ultimul lux. Sa ai o constructie cu pisioare cu senzor care sa NU produca nimic ( nu era cu taxa sau ceva ) dar pe care sa o intretii si din punctul cetateanului de vedere sa o ai la dispozitie.

 

 

Am hotarat. Fac rost de bani si ma duc pana in Berlin si inapoi si filmez TOATA excursia ( mai putin cand dorm ) . Faceti rost de spatiu de hostare mare ca avem de lucru.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
Cred ca se referea la faptul ca repararea costa mai mult decat constructia. ;)

 

Nu cred.

Iti reamintesc, aici e vorba de rovigneta, daca merita sau nu sa o platim.

 

 

Probail ca acum , dupa ce au bagat multi bani incep sa isi scoata si ei parleala. Dar macar au pe ce sa o scoata. La noi si-o scot astia inainte si poate eventual candva o sa si faca ceva.

Dar repet ( ce natie proasta sunt, nu pot sa ma abtin sa dau reply ) mentalitatea e de vina. Sa vezi afara cum arata un muncitor afara, cat de curat este, car de vertical sta, cat de NEalchoolizat este, samd si iti dai sema ca noi cu aurolacii aia de dorm pe acoperisuri si in camionul cu bitum nu avem cum sa facem treaba !

 

Bai, mentalitatea aia o ai si tu. Iar muncitorii aia romani nu stau degeaba, vorbesc, emit postulate ca si tine. ;)

 

 

 

Nu stiu de unde cifra de 1.5 mil euro, dar sa zicem c-o accept asa cum ai dat-o.

 

N-am dat-o eu. E dintr-un reportaj Deutche Welle. Mie mi se pare exagerata, tu poti sa o crezi sau nu, nu ma intereseaza.

 

Acolo intretinerea unei autostrazi inseamna MULT MAI MULT decat doar asfaltul, deoarece exista si telefoane de urgenta, exista parcari, exista spatii de servicii, exista panouri de izolare fonica, mult mai multe. Si tot nu am inteles cum de la noi se repara autostrada toata dupa nici 2 ani de la darea in folosinta.

 

Nici francezii la care am stat nu intelegeau de ce eu ma mir ca lasa pestii afara iarna. Cand mi-au zis ca la ei nu ingheata apa iarna, eu am inteles.

Poate am platit prea putin si materialul a fost prost. Sau poate sunt alte conditii. Sau poate noi mergem cu TIR-urile incarcate peste limita. Sau poate au furat din materiale. Pto fi o groaza de motive.

 

Eu sunt perfect legal, imi platesc vigneta, imi platesc taxele, si problema e ca nu vad nimic de banii astia (care, am convenit mai devreme, sunt totusi destul de multi).

 

Ia-o pe langa pod data viitoare cand vii la Bucuresti, ca nu le vezi, nu? =))

 

In schimb, avem mii de proiecte si studii de fezabilitate platite cu bani grei catre firme de apartament, iar autostrada Bucuresti-Ploiesti sta pe loc din cauza ca n-a observat nimeni pana acum (dupa atatea studii si expertize, platite din bani grei) ca era proiectata sa treaca prin mijlocul nu stiu carei paduri care e declarata rezervatie naturala.

 

Acum Bechtel sta pe loc, autorizatia pentru traversarea padurii respective dureaza cam un an cica (dracu' stie ce-or face intr-un an de zile), si Bechtel sta pe banii dati de noi, din rovigneta.

 

Da, sunt multe procese pe rol pentru terenuri care ar trebui "calcate" de autostrada. Exista chiar oameni pe forum care-s implicati in ele. Din cauza ca au furat sau ca nu sunt bani, statul nu isi permite sa cumpere acele terenuri. Asa ca eu, unul, o sa imi platesc rovigneta pana se strang suficienti bani sa le cumpere. Mai mult de atat, nu vad ce as putea face.

 

In Ungaria am asistat la un accident. S-a produs cam cu 1 km in fata mea, l-am vazut, am franat. Am franat cu totii si ne-am oprit. La mai putin de 4 minute erau acolo politia si salvarea pe banda de urgenta unde evident aveau indeajuns de mult loc ( nu juma de banda ca in .ro ) PATRU minute. Gratie sistemului live de monitorizare si interventie. Cand stai sa mori o sa zici merci ca ti-au luat banii ca sa vina in 4 minute nu ?

( accidentul a fost relativ nimor, nu a necesitat ingrijiri medicale dar organizarea a fost flowless )

 

Pe boul care a taiat autostrada cu masina aia de aruncat nisip nu l-au vazut? =))

Gratie, my ass. Tragi concluzii aiurea.

Asa am vazut si eu un elicopter medical sosit la un accident pe A1, dar nu m-as baza ca o sa il mai vad vreodata.

Share this post


Link to post
Da, sunt multe procese pe rol pentru terenuri care ar trebui "calcate" de autostrada. Exista chiar oameni pe forum care-s implicati in ele. Din cauza ca au furat sau ca nu sunt bani, statul nu isi permite sa cumpere acele terenuri. Asa ca eu, unul, o sa imi platesc rovigneta pana se strang suficienti bani sa le cumpere. Mai mult de atat, nu vad ce as putea face.

 

Eviti intrebarea si raspunzi pe langa. Reiau:

 

Padurea e a statului, tine de ministere, nu proprietate privata. De ce, dupa 2-3 ani de studii de fezabilitate platite de CNADR, cu niste sume importante de bani (milioane de euro, veniti din vignete si alte taxe similare platite de soferi si transportatori, pana la urma), n-a observat nimeni ca autostrada aia era proiectata sa treaca taman prin padurea monument natural ?

 

Cat despre marile pasarele de la Otopeni, sa fim seriosi, acolo era interesul mare pentru aeroportul Otopeni, poarta de intrare in capitala. Intre timp, in Bucuresti sunt inca drumuri de pamant (capitala europeana, 2007), iar in tara sunt date cu titlu de sosea niste denivelari care ar face mandru cel mai bun offroader de pe lume. Cu o floare nu se face primavara.

Share this post


Link to post

Ai zis ca nu vezi nimic. Deci nu vezi podurile. Cum ai putea sa vezi raspunsurile mele?

 

Sorry, nu pot sa impartasesc fanatismul asta. Eu tot raman la parerea ca e rozcacaniu si ca daca generalizam si emitem postulate si prejudecati nu o sa ajutam cu nimic.

Share this post


Link to post
Padurea e a statului, tine de ministere, nu proprietate privata. De ce, dupa 2-3 ani de studii de fezabilitate platite de CNADR, cu niste sume importante de bani (milioane de euro, veniti din vignete si alte taxe similare platite de soferi si transportatori, pana la urma), n-a observat nimeni ca autostrada aia era proiectata sa treaca taman prin padurea monument natural ?...

 

Pai e simplu. Comunicatie intre organismele statului nu prea cred ca exista. Beneficiarul proiectului o fi spus" vreau drumul cel mai drept si cu costuri minime" Si uite asa se tergiverseaza lucrarile iar constructorul cere bani in plus pentru depasirea bugetului.

Share this post


Link to post

Gata si cu vigneta: articol Hotnews.

 

Deci se scumpeste benzenu'.

Share this post


Link to post

Hmmm, daca se scoate rovigneta, si se va introduce iar in pretul benazinei, stau si ma gandesc ce vor zice cei de la guvernare in cazul in care vor fi intrebati de ce nu se face mai mult daca intra bani mai multi la buget. Astfel inclin sa cred ca vor da vina pe comerciantii de combustibil ca nu isi platesc obligatiile catre stat.

Share this post


Link to post

incepand cu ce data se scoate rovinieta sa stiu daca mai are rost sa o fac, nud e alta da oricum circul fara de vre`o luna jumatate,

Share this post


Link to post

Eu mai am fix o luna pana imi expira. Tare as vrea sa stiu daca mai trebuie sa iau alta :D

Share this post


Link to post
Eu mai am fix o luna pana imi expira. Tare as vrea sa stiu daca mai trebuie sa iau alta :D

Cred ca nu se scoate, ar fi incorect. RO-Vigneta e taxa de utilizare a drumurilor publice. Pentru circulatia urbana, unde strazile tin de Primarie, nu e nevoie de rovigneta. Ti-o spun si cei care o vand.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Unde se duc banii din impozitele pe vanzare de imobile ( http://www.gandul.info/imobiliar/vindem-im...tml?3889;269620 ) ?

 

Muma lui de stat, imi ia banii mei munciti de mine cand vand garsoniera sa trec la 2 camere.

Ce ma f. pe mine ca unii fac bisnita cu apartamente, sa ii arda pe aia nu pe totti, fir-ar mama ma-tii de stat !

Share this post


Link to post

Acolo vorbeste de anii 2006-2007? sau 07-08? ca nu ma prind.Aceeasi problema am si eu.Am vrut sa-mi vand apartamentul anul asta sa-mi cumpar altceva si as fi platit la stat aprox 4000 euro impozit :wallbanger: :wallbanger: ceea ce este inadmisibil.

 

p.s Ma indoiesc ca bisnitarii asteapta cam trei ani intre o vanzare si o cumparare.Ar fi putut sa puna o limita de maxim un an.

Share this post


Link to post

Si impozitul ar trebui sa fie pe profit, nu pe pretul de vanzare, dar asta e alta problema. Bani s-avem sa dam la stat!

Share this post


Link to post

Ce se mai stie de rovinieta? Se mai plateste sau nu?

Edited by adostar

Share this post


Link to post

Deocamdata se negociaza. Banuiesc ca oricum va mai dura o vreme pana cand se vor termina manevrele legale.

Share this post


Link to post

Si pana cand se termina manevrele legale noi ce facem? Mai dam banu' pe rovinieta sau nu ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...