Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Rovigneta, rovinieta, vigneta, vinieta

Recommended Posts

Am si eu o intrebare oareshcum tampita: de ce daca am GPL pe masina, eu platesc vigneta tot ca pt o masina non-euro?

Share this post


Link to post

Probabil pt ca masina ta este non -euro? :scarpin:

Ce daca ti-ai montat tu GPL, asta nu-ti face masina euro 3 sau 4 [-X

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Si cu emisia de CO cum ramane?

Share this post


Link to post

Da, diferentierea la plata se face in functie de gradul de poluare (non-euro, euro1, 2, 3....). Tu avand trecut in certificat non-euro platesti valoarea corespunzatoare acestei categorii!

Share this post


Link to post

Cica:

 

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) intenţionează să scadă evaziunea printr-un control mai viguros al şoferilor şi depistarea celor care nu au plătit rovinieta. Astfel, de anul viitor va fi introdus un sistem de camere video care vor verifica autovehiculele în căutarea abţipildului de pe parbriz.

 

Un asemenea sistem funcţionează deja în Ungaria. De asemenea, CNADNR ia în considerare schimbarea rovinietei de o zi cu unde de trei sau patru zile, deoarece cea de o singură zi nu-şi justifică preţul.

 

 

Sursa.

 

Nu cred ca e un sistem infailibil si ca romanii isi vor pune o coaja de lamaie sau altceva. Sau una mai veche, expirata. Nu cred ca sistemul poate "vedea" serie sau data de valabilitate. Daca e doar "vizual" e aiurea daca era "magnetic" era altceva :rolleyes:

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Eh. Tre' sa-si mai ia cineva bani pe camere, nu te-ai prins ? :)

Share this post


Link to post

S-au prins astia ca mi-a expirat rovinieta de nustiucand... :) )

Intai sa se alinieze la normele europene cu privire la drumurile pe care este nevoie de rovinieta sau alte taxe de circulatie pe drumurile publice si dupa aceea mai vorbim. Momentan este o taxa aplicata la servicii deja taxate.

Share this post


Link to post
Daca e doar "vizual" e aiurea daca era "magnetic" era altceva :rolleyes:

 

In Grecia este ceva de genul asta dar nu stiu daca acea camera citeste vreun cod de bare sau ceva magnetic(m-ar mira deoarece distanta de la camera pana la parbrizul masinii era de cativa metrii buni).

 

Anyway, vom vedea ce va mai fi.

Share this post


Link to post

Autocarul cu care am fost in excursie avea atasata pe parbriz o cutiuta care cica in Austria "piuie" din km in km. Daca nu "piuie", camerele te repereaza si esti rapid oprit de echipaj.

 

LE: ca sa nu scriu alt post: masina a venit din fabrica fara NIMIC pe parbriz si asa intentionez sa o pastrez. Nu lipesc NIMIC pe parbriz (bine, nici nu am iesit din tara sa fiu OBLIGAT). Vreau masina curata, nu sorcova.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Dar mie nu-mi convine alta chestie: nu suport sa am nimic lipit de parbriz. Nu am nici rovigneta lipita, nici chestia aia de la RCA. Le port in talon, daca ma opreste cineva le arat si cu asta basta. De ce sa ma oblige sa le lipesc pe masina daca eu nu vreau? E masina mea si lipesc ce vreau eu, daca vreau, pe ea, nu ce vor ei. Obligatia mea e sa le am, asa vad eu lucrurile, nu sa le lipesc cine stie unde!

Share this post


Link to post

Si pe mine ma deranjeaza sa-mi lipesc chestii pe parbriz. In bulgaria scria clar: "Not valid unless sticked on the windscreen" (sau ceva de genul).

In plus, la austrieci e obligatoriu sa o lipesti in partea stanga (!!) a parbrizului ceea ce mi s-a parut aberant dar poti sa te iei in gura cu ei? Nu prea poti.

Share this post


Link to post

Nici eu nu vreau sa le lipesc.

Share this post


Link to post

Eu o am lipita pe parbriz sub partea albastra de sus. Teoretic e pe parbriz, practic nu se vede de afara.

Share this post


Link to post

Asta ca nu e valida daca nu e lipita de parbriz chiar ca e cretina. Asa scrie si pe RCA-ul meu, dar nici un politist nu a zis nimic. Pana la urma de ce sa nu fie valida? Scrie pe ele datele masinii, ce mai vor? Ma intreb, daca baga sistemul asta, pot sa dea amenda, si sa te oblige sa platesti chiar daca tu ai toate in regula, dar nu ai nimic lipit?

Share this post


Link to post

Pe mine ma enerveaza ca nu mai pot sa le dezlipesc. M-a mancat undeva si am lipit anul trecut si vignieta si rca-ul. RCA-ul l-am dat jos dar au ramas urme multe. Parca am mai intrebat acum ceva vreme, acetona sau altceva?

 

PS: Si eu am vrut sa le lipesc acolo sus :->

Share this post


Link to post

Cel mai rau e ca de cand s-a bagat rovinieta asta unu' nu mi-a zis sa le-o arat (rovinieta bre... :redface: ) si am fost oprit in afara localitatii.

Share this post


Link to post

Eu sunt curios de altceva: de ce mama ciorii trebuie sa am si chitanta la mine si stikerul in geam? Macar la austrieci au sistem de citire, etc, dar la noi?

La fel si pentru RCA, daca ma intreaba politia de RCA si ii zic: "Vezi la parbriz", politistul o sa vina la mine sa-mi spuna "S-a decolorat domnu', e ilizibila, aratati-mi partea pe care o tineti in talon", concluzia e ca am lipit-o degeaba, nu?

Share this post


Link to post

Intrebare, daca schimbi parbrizul si ai treaba aia lipita ce faci, o cumperi iar? Eu am schimbat parbrizul de 2 ori in 3 ani.

Share this post


Link to post

:o fftopic: Nu, spargi parbrizul de tot cu un bolovan si pastrezi bucata(bucatile) cu RCA si rovigneta. Ai doua posibilitati, ori lipesti toata bucata de geam de noul geam, ori o porti la tine. :thumbl:

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Vorba lui Shenck: in Romania produsele trebuie insotite de instructiuni de functionare/montare. Rovinieta nu are asa ca nu o montez. End of story.

 

PS: Adevaratul motiv e ca nu stiu daca o mai pot da jos de acolo. :D

Share this post


Link to post

Rovinieta romaneasca nu, aia bulgareasca are instructiuni.

La o vigneta de obicei e bine, inainte de a o lipi pe parbriz, sa o lipesti de cateva ori de tapiteria masinii, de pulover, etc. Eu asa am facut la cele bulgaresti si apoi am putut sa le dezlipesc foarte usor.

Pentru cele romanesti, cel mai indicat este sa le lasati cu folia pe ele si sa le bagati in buzunarul de la RCA. Simplu si usor de inlaturat.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

La unguri e obligatorie pastrarea bucatii de plastic pe care vine rovigneta. Are cod de bare si numarul masinii pe ea. De asemenea e obligatorie pastrarea abtibildului pe geam timp de un an (asta n-am inteles de ce). La austrieci e la fel cu plasticul, trebuie pastrat ca dovada de cumparare. Nu vorbesc din auzite, le am la mine acum, m-am uitat pe ele. Nici mie nu-mi place sa fac sorcova din masina, dar se curata relativ usor cu lichid de spalat geamuri si o cirpa. Apropo, pe cea din Ungaria chiar scrie cum sa o indepartezi cind nu mai ai nevoie de ea.

 

Ce nu-mi place sub nici o forma la asta a noastra e ca se desface in 10000 de bucati cind incerci sa o desprinzi si muncesti de-ti vine acru pina cureti geamul.

 

In legatura cu schimbatul geamului, la unguri zice clar:

(http://www.motorway.hu/engine.aspx?page=gaq)

What to do in the case of sold cars, replaced windscreens or written-off vehicles?

The regulations stipulate that stickers may be replaced or transferred for a HUF 1,000 processing fee at our customer service offices. This requires the control slip or receipt, if possible the damaged vignette, and it is also useful to present the certificate or receipt received upon purchase.

Edited by andreiv

Share this post


Link to post

Stie cineva cum se procedeaza in cazul celor care au masina "pe firma"? Unde ajung bonurile originale/chitanta, la contabilitate sau in masina?

 

Pana acum eu am umblat cu copie dupa bon dar nu m-a oprit nimeni sa ma intrebe de rovinieta. Care e procedura corecta?

Share this post


Link to post

Nu poti impaca si capra si varza.

Legal, alaturi de rovinieta trebuia sa primesti chitanta si un act al ei. Chitanta pleca la contabilitate, tu ramaneai cu actul rovinietei (la prima rovinieta de la clio am avut un astfel de act, la a doua, ciuciu).

Cum ti se da doar chitanta, o dai contabilei, si iti faci o copie xerox pe care sa o ai la tine.

Share this post


Link to post

Eventual sa scrie pe copie " conform cu originalul" sa semneze si sa puna o stampila a firmei.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...