Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Rovigneta, rovinieta, vigneta, vinieta

Recommended Posts

Am uitat sa scriu la data respectiva: am luat rovinieta de la o benzinarie MOL (Petrom nu mai au contract pentru ele...). Fara probleme chiar cu numere rosii! Au scris frumos seria de sasiu pe chitanta, la nume au pus numele care va aparea pe talon (adica firma de leasing, ea e proprietar si ea apare pe talon) si pe spatele chitantei au trecut data expirarii, au semnat si stampilat. Simplu, fara alte probleme.

Share this post


Link to post

Mdeah... io am patit contrariul si tind sa cred ca au avut dreptate...

Pe mine (la Rompetrol) m-au refuzat pe motiv ca nu are de unde sa stie unde incadreaza masina neavand talon. Deasemenea, nici politistul nu are cum sa verifice autenticitatea datelor de pe rovigneta, nevand cu ce sa compare.

Share this post


Link to post

Pai seria de sasiu e unica. Numele firmei de leasing apare si pe autorizatia provizorie, si pe RCA fara de care nu umbli. Iar masini NOI sub Euro3 nu cred ca se mai fabrica... Dar politia si functionarii nostrii "rulz"...

Share this post


Link to post

auzind pareri diferite, se mai face sau nu rovinieta din 2006?

Share this post


Link to post

daca iesi cu ea din buc o faci daca nu, nu... simple!

Share this post


Link to post

Am vazut ca este un membru, pe forum, care face reduceri frumusele la rovignete(30 %),va vine a crede?Eu unul ma tenteaza dar,oare este posibil sa faca asa reducere mare?!...

Share this post


Link to post

@dadyDei: intreba pe topicul respectiv. Daca doreste sa vinda iti va da lamuriri.

 

Care sint si de unde incep DN-urile in Bucuresti?

Share this post


Link to post

preturi? s-au mai marit?

de unde se pot cumpara? tot de la OMV si Petrom?

Share this post


Link to post

Eu as fi vrut sa va cer sfatul deoarece,mi se pare incredibila reducerea si,eu unul , cand cumpar ceva intreb in stanga si in dreapta!

Scuze,daca n-am fost la obiect dar, m-am gandit ca ar merita discutat...

Share this post


Link to post

eu inca nu m-am dumirit cu perioada de valabilitate...e valabila un an de cand ai luat-o sau de la 1ian 2006 trebuie sa-ti iei alta.

Share this post


Link to post

E valabila un an de cand ii spui tu aleia de la ghiseu ca iti scrie pe factura perioada.

Share this post


Link to post

un an de zile de la data la care ai cumparat-o ;)

Share this post


Link to post

Sebiane, citeste mai sus! Tocmai mi-am cumparat rovinieta si e valabila de la 1 ianuarie 2006 la 31 decembrie 2006 ca asa am specificat eu.

Share this post


Link to post

Citate din"Normele metodologice pentru aplicarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania, aprobate prin Ordinul ministrului lucrarilor publice, transporturilor si locuintei nr. 1433/2002"

 

"Valabilitatea rovinietei incepe de la ora 0,00 a zilei solicitate de utilizator, dar nu anterior datei si orei eliberarii, si expira la ora 24,00 a ultimei zile a perioadei aferente achitarii tarifului de utilizare."

 

"Eliberarea rovinietelor nu se poate realiza cu mai mult de 30 de zile inainte de data inceperii valabilitatii, solicitata de utilizator"

 

 

Alte informatii utile (inclusiv preturi) la: http://www.saa.ro/rovinieta.php

Edited by Yeti

Share this post


Link to post

Stii cumva cat costa pentru EuroII, valabil un an? :-?

 

Sebiane, citeste mai sus! Tocmai mi-am cumparat rovinieta si e valabila de la 1 ianuarie 2006 la 31 decembrie 2006 ca asa am specificat eu.

Share this post


Link to post

61,24 RON

 

 

 

 

 

(Asta e in plus ca sa depasesc 20 de caractere)

Share this post


Link to post

Mtks.

Tot de la benzinariile OMV si Petrom se pot cumpara?

 

61,24 RON

Share this post


Link to post

Eu am luat de la MOL si desi masina e pe firma si teoretic mi-ar fi trebuit si copie dupa certificatul de inregistrare a firmei (!!!) mi-a fost de ajuns doar talonul.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

mtks pentru info.

imi convine MOL-ul fiindca numai de la ei alimentez.

 

Eu am luat de la MOL si desi masina e pe firma si teoretic mi-ar fi trebuit si copie dupa certificatul de inregistrare a firmei (!!!) mi-a fost de ajuns doar talonul.

Share this post


Link to post
Am vazut ca este un membru, pe forum, care face reduceri frumusele la rovignete(30 %),va vine a crede?Eu unul ma tenteaza dar,oare este posibil sa faca asa reducere mare?!...

 

Ca si la RCA, cel care vinde rovignete are dreptul la un comision. Ofertantii de tipul -30% spun ca fac reducere din comisionul lor.

Totusi, ceva nu este chiar in regula. Problema este ca rovignetele nu pot fi vandute, ca si asigurarile, de (aproape) oricine. Ordonanta de guvern a stabilit ca se vand prin oficiile postale si prin anumite statii de benzina. Nu cred ca acestia au comisioane de ordinul 30-40% si nici n-am auzit pana acum ca vreunul din acestia sa faca reduceri.

 

De la un sofer de taxi am auzit o varianta a metodei de acordare a reducerilor. Asta trebuie sa o faca cineva de la unul din punctele autorizate de vanzare. Se plateste pentru o rovigneta emisa pentru o perioada mai scurta de un an, dar aceasta este compostata pentru un an intreg. Alaturi de aceasta se emite o factura masluita care arata ca s-a platit pentru un an intreg. La un control de rutina in trafic esti OK. Te poate prinde daca te cauta si in baza de date.

Share this post


Link to post

In cazul in care rovineta e cumparata in August 2005, iar chitanta am pierdut-o ...cum pot demonstra in cazul unui control ca ea este valabila inca pina-n aug. 2006 ?

Share this post


Link to post

Datele sunt stantate pe ea.

Share this post


Link to post
Datele sunt stantate pe ea.

 

Asa este, datele sunt stantate pe rovinieta. Problema este ca eu pot circula cu rovinieta lui vecinu, dar politia cere chitanta ca sa vada daca este pentru masina in cauza!

 

Iar, daca chitanta se pierde, se poate cere o copie de unde s-a cumparat care se stampileaza si ar trebui sa fie ok.

Share this post


Link to post

Asa e, uitasem. oricum daca o ai lipita de parbriz nu prea mai zic nimic, ca doar nu circuli cu parbrizul vecinului...

Share this post


Link to post

Cum imi dau seama in ce clasa ma incadrez ... Cielo '96? Scrie pe undeva?... in talon nu am gasit...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...