Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Rovigneta, rovinieta, vigneta, vinieta

Recommended Posts

Pina acum am luat rovignete doar de la Petrom si LukOil. Cei de la LukOil mi-au dat un fel de bon nefiscal, identic cu bonul fiscal care a mers in contabilitate. Mi-au stampilat ambele bonuri. La Petrom nu mi-au dat un astfel de "duplicat nefiscal" asa ca am mers cu copie Xerox.

Share this post


Link to post

Intrebare...de 100 puncte: in cazul in care am cumparat rovigneta pe data de 26 ianuarie 2007 (cu valabilitate pe un an intreg), si am pierdut bonul doveditor, cum pot sa demonstrez ca mai am rovigneta valabila? Intreb deoarece in week-end vreau sa fac niste drumuri in afara judetului si chiar nu imi permit acum sa mai cumpar o rovigneta. Multumesc anticipat celor care imi raspund.

ps: rovigneta cumparata de la PETROM.

Edited by costinel

Share this post


Link to post

Vezi la Petromu de ai luat-o ca teoretic ar trebui sa aiba arhiva. Daca nu ei, atunci altii, in orice caz undeva figurezi cu rovinieta.

Share this post


Link to post

Rovigneta nu este marcata cu termenul de valabilitate ? Doar unui lucrator de militie ii mai trebuie chitanta eliberata la cumpararea ei, inca si in original.

Share this post


Link to post

Marcate se dau, doar, la premianti sau tie ti-au dat o clona ?

Share this post


Link to post

Multumesc de raspunsuri tuturor! Sincer, nu-mi mai amintesc daca are marcata valabilitatea pe ea, dar cand ajung acasa, dupa-amiaza, voi verifica. Multumesc inca odata.

Share this post


Link to post

Primul tip intr-adevar erau marcate.Aste gen bulina nu sunt cel putin la mine.

 

L.E. Alaltaieri am cautat in Ploiesti aproape 2 ore la TOATE benzinariile si nu aveau. Am gasit in cele din urma la prima posta in care am intrat. :grumpy:

Edited by bella

Share this post


Link to post

Nici rovigneta mea nu e marcata.

Share this post


Link to post

Probabil ca nu se mai marcheaza, ca tot nu se uita cineva la ele. Sa vedem cum o sa faca cand or sa vrea sa le urmareasca pe camerele video, o sa stam cu chitantele lipite pe parbriz ? =)) Mai bine le lipim aici :butt:

Share this post


Link to post
Primul tip intr-adevar erau marcate.Aste gen bulina nu sunt cel putin la mine...

 

Eu n-am vazut o "bulina" marcata de cand au aparut pe piata.

Share this post


Link to post

Nici a mea nu e marcata. Eu unul nu pun nici mort lamaia aia in parbriz. Ar fi a treia si nu mai am pe unde sa ma uit afara in curand

Share this post


Link to post
Probabil ca nu se mai marcheaza, ca tot nu se uita cineva la ele. Sa vedem cum o sa faca cand or sa vrea sa le urmareasca pe camerele video, o sa stam cu chitantele lipite pe parbriz ? =)) Mai bine le lipim aici :butt:

Nu, nu va fi nevoie de bulina. Citeste numarul de inmatriculare, si, ca si pe DN1, verifica daca e in baza de date cu vreo rovinieta cumparata, si in caz ca nu, completeaza automat amenda. In Ungaria nu mi-au dat decat chitanta, numarul de inmatriculare il verificau online.

Eu sper ca sistemul sa-l puna doar pe autostrada, doar acolo isi are locul (desi la ce autostrazi avem noi...)

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Spuneti-mi si mie va rog cat este amenda daca nu am rovinieta. Plec in 30 de minute din Buc. Scuze ca nu am citit toate cele 7 pagini , daca exista raspunsul acolo, dar ma grabesc.

Share this post


Link to post

Daca am fost un ignorant informatia oferita sotiei zilele trecute a fost pe masura...dupa un drum in nordul jud. la intoarcerea in Galati i-am spus ca amenda pt. cei ca noi fara rovineta e 5000 ron.

Anul trecut am avut 1 sapt. rovineta dar nu sunt probleme ca ies aproape zilnic in afara orasului cam 100 metri desi la noi si drumul de centura e considerat ca un drum national. Anul asta imi iau insa cred ca prin martie-mai.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Mi-am cumparat eu de la MOL pentru un an. 110 RON

Share this post


Link to post

Astazi am luat de la Mol, era 101, cred ca ai scris gresit.

Share this post


Link to post

Conform Antena3 este in discutie eliminarea rovinietei. Foarte bine ati zice, dar "conform declaraţiei preşedintelui Federaţiei Operatorilor Români de Transport, ministerul Transporturilor este de acord cu solicitarea transportatorilor, cu condiţia ca taxa auto să poată fi colectată din preţul carburantului. "

 

Stie cineva ceva despre asta?

 

Cand ar putea intra in vigoare o asemenea taxa in pretul combustibilului?

Cei care au platit rovinieta cu 3 zile(caz ipotetic) inainte de intrarea in vigoare a taxei credeti ca isi vor primi inapoi banii pe rovinieta?

Share this post


Link to post

Ca acum in pretul combustibilului nu e nici o taxa pusa...

Share this post


Link to post

Sunt curios de cate ori pot sa o mai includa in nenorocitul ala de pret al carburantului. Foooarte curios.

Share this post


Link to post

Pai este deja inclusa taxa de drum (aka Taxa Basescu) in pretul combustibililor. WTF?

Iar incepem sa platim acelasi lucru de 5 ori cu 5 denumiri diferite?

Share this post


Link to post
... Cand ar putea intra in vigoare o asemenea taxa in pretul combustibilului? ...

Asa cum este demult, dar statul se face ca a uitat si ca a cuprins-o in acciza. Deci, asta insemna scumpirea benzinei, fapt ce antreneaza tot lantul scumpirilor si al inflatiei. Inteligent ar fi din partea statului (nu e cazul) sa separe componenta de drum din pretul actual si sa-si compenseze accizele din alta parte, mai ascunsa, din tranzactiile imobiliare, din profitul camatarilor (bancile din RO), de ex.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

E evident. Si ce poti face ? Nimic.

Decat eventual o varianta extremista care sa elimine niste persoane samd.

Dar tu si cu mine si cu cititorul samd, nimic.

Crezi ca daca faci un meeting sau o petitie sau .. ma rog, reusesti ceva ?

Mergi mai departe si incearca si tu sa ii arzi cum te ard si ei pe tine.

Share this post


Link to post

Pana sa intre in vigoare o discutie, amenda este intre 500 - 1000 lei.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...