Jump to content
Sign in to follow this  
luisspeed

Lacetti-ul lui Luisspeed

Recommended Posts

@Mircea@

Pai as fi asteptat mult pt kitt-ul exterior, nu aveau disponibil separat! acum au :)

 

Dar in esenta, cam cat ar costa modificarile pt o turbina(ar aduce un plus de putere,cu care as ajunge undeva la 160cp) Dar as vrea sa stiu daca se merita! Sau mai bine i-au un motor mai mare...

Share this post


Link to post

Vezi topicul cu tuning lacetti si tuning nubira (motor identic) ca sa vezi ce se poate face. Turbina exista aftermarket la Delta Motors, un tuner german care a dezvoltat modelul Lacetti R+, dar era montata pe motorul de 1,8.

Share this post


Link to post

3-5000 euro si o masina care nu va mai putea fi folosita niciodata in viata de zi cu zi.

Share this post


Link to post
3-5000 euro si o masina care nu va mai putea fi folosita niciodata in viata de zi cu zi.

 

 

Sa inteleg ca mai bine astept cateva luni sa imi aduca un motor de 2L? e mai practic...si..cred ca e si mai rezonabil la costuri + ca ramane o masina de zi ci zi..

Share this post


Link to post

2 l pe lacetti nu s-a montat niciodata, deci nu cred ca va fi omologat in RO.

Share this post


Link to post
2 l pe lacetti nu s-a montat niciodata, deci nu cred ca va fi omologat in RO.

 

 

Pai ei au zis ca il aduc din state! La cerere se poate aduce...dar, m-am axprimat gresit, nu numai motorul ci toata masina ;) si..cel mai probabil va avea numele optra...

 

Ca si idee, tu ce ai alege? sa iti aduca unu din state sau sa iti pui o turbina?

Share this post


Link to post

2.0 e diesel.

Si poti sa il iei si din Romania! :) )

Share this post


Link to post

Tu nu te gandesti ca un motor care sa reziste la presiune e altfel conceput si fact decat unul proiectat si executat pentru aspiratie?

Realizezi ca ar trebui schimbat trenul de rulare si sistemul de franare care si asa e cam moale pe lacetti?

N-am nimic impotriva tuningului, dar asta se face de catre cei care inteleg ce e asta si costa mult.

Un upgrade la o masina mai tare ar fi mult mai .. confortabil sa spunem.

Share this post


Link to post

Pai in state e vandut sub numele de Suzuki Reno, Optra e in Canada si cred ca Optra nu se mai vinde(n-am vazut pe site).

Motorul de 2l de care vorbesti, de pe Reno are asa:

 

2.0-liter, 4-cylinder, 16-valve DOHC engine

Horsepower: 127 hp @ 5,600 RPM

Torque: 131 lb-ft. @ 4,000 RPM

 

Deci un plus de 18 cai, nu cred ca merita fata de 1,6l. Merita?

Share this post


Link to post
Ca si idee, tu ce ai alege? sa iti aduca unu din state sau sa iti pui o turbina?

 

 

2.0 e diesel.

Si poti sa il iei si din Romania! :) )

... si are 121 CP iar cu chiptuning il poti duce spre 150 CP. Iar aceste modificari trebuie insotite de schimbarea suspensiei cu una sport si imbunatatirea franarii (discuri majorate, placute de firma + roti mai mari)

Ca sa-ti faci o idee, dieselul de 2 l tinde sa derapeze la accelerari violente pe treptele 2-3. Imagineaza-ti ce se intampla cand pui la roata mai multi nm, scosi de un motor de 150 CP...

Share this post


Link to post

Cel mai probabil..o sa vina un disel..pt ca are si un consum sensibil mai mic..si performantele nu sunt deloc de neglijat..

De fapt sunt mai bune! :P

Share this post


Link to post

Frumoasa cotiera >EM!L<.Se poate rabata ?

Share this post


Link to post

Discutiile generice, ce nu au legatura cu masina lui Luisspeed s-au mutat aici.

Share this post


Link to post

Readuc la viata topicul asta dupa muuuult,muult timp :)

De ceva timp tot vreau sa revospesc masina(motivul fiind o spalare la perii si nu stiu cum au reusit sa o zgarie destul de urat si nici dupa un polish nu au prea iesit)..

Si daca tot fac o cheltuiala, as vrea sa o revopsesc culoarea originala ca imi place, dar prelungirile fata, spate, pragurile, capota, plafonul si eleronul lunetei as vrea sa le vopsesc alb perlat. Zilele astea daca am timp ma joc putin in photoshop si fac ceva exemple.

Dar as vrea sa stiu daca ar fi tiganeasca sau...nu ar da bine combinatia de culori, eventual ceva sugestii, pt ca in toamna asta masinuta va primi bi-xenon cu lupa,xenon proiectore, suspensie cu 3-5cm mai jos, filtru sport,evacuarea comlet refacuta+finala ,folii si niste jante pe 16 si...daca dupa concediu mai raman banii... Mi-as dorii si un dvd..

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post

Astazi am avut putin timp liber si am incarcat o poza... nu e cine stie ce..dar ca idee, culoarea va fi alb perla sau alb cameleon. Astept si sugestii, parerii... Oare af fi bine sa fac capota in V-ul ce e pe capota? cand am timp o sa fac una si cu spatele..

post-13772-1250086663_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Fa-i doar plafonul alb. Daca tot vrei sa arunci banii pe vopsitorie, eu as face-o in cele doua nuante de albastru specifice WTCC.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Mda..ar fi o idee. Sau sa fac doar eleronu si prelungirile albe... Ca..asa..parca e totusi prea mult alb si..parca vad ca ma confunda lumea cu taxi =)) Oricum, ideea e ca as vrea sa folosesc alb-ul mentionat mai sus pt ca imi place, dar vreau sa pastrez si culoarea actuala a masinii, o prinde destul de bine..

O varianta ca sa fac si capota ar fi in forma V-ului si sa prind si grila.. poate ar da altfel..

Share this post


Link to post
E kitch asa...

 

 

Asa cum e in poza?

Oricum, o sa viina un altfel de alb acolo.. Ala e doar de idee.

 

Le: Cam asta ar fi culoarea ce o vreau...si masina ar fi ceva(de vis)..

post-13772-1250089583_thumb.jpg

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post

Alb perlat... Ai lant gros?

Share this post


Link to post

E prea tare culoare aia,dar parerea mea ca nu da bine cu albastrul tau.

Share this post


Link to post

Mie nu-mi place. :P

Share this post


Link to post

Nu Mircea..nu am deloc(Nu port, nu ca nu am) :D nu imi place sa port bijuterii, o bratara daca port,cel mult..

 

Pai..daca nu se potriveste..sau nu da bine cu albastru meu...Va rog veniti cu propuneerii ca simt nevoia de o schimbare la masina :) mai sunt 2 aceeasi culoare in oras si..vreau sa nu mai fie confundata :) de aici si o faza putin cam OFFTopic, un prieten a vrut sa faca o gluma cu mine intr-un sens giratoriu..si..surpriza, nu eram eu...era o domnisoara pe care..a speriat-o si care a ajuns in burdura.

Si oricum...o vreau putin mai personalizata. Deci..Ce ideei ati avea? :)

Share this post


Link to post
..mai sunt 2 aceeasi culoare in oras si..vreau sa nu mai fie confundata :)

Ea sau tu? Criza de identitate nu am auzit pina acum sa se trateze prin tuning. Dar cine stie..

Share this post


Link to post
Ea sau tu? Criza de identitate nu am auzit pina acum sa se trateze prin tuning. Dar cine stie..

 

 

Pai..oricum vreau sa imi personalizez masina. Vreau asta de mai mult timp..Dar in vara asta a venit casa..a trebuit mobilata..si abia acum ii vine si randul bubruzei.. Si legat de tipa respectiva..incepatoare, s-a speriat de un scartait de roti...mi-a parut rau ca si-a indoit jantele din cate am inteles.. Dar bine-nteles ca nu e asta motivul pt care vreau sa imi schimb aspectul masinii. Asta o fac pt mine..(un moft, ca sa zic asa...)

Vreau sa fie mai deosebita..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...