Jump to content
Sign in to follow this  
hawkeye

Scoala De Pilotaj

Recommended Posts

Am fost putin dezamagit cand am aflat ca de fapt scoala de pilotaj dureaza doar cateva ore. Nu stiu la ce ma asteptam dar mi se pare cam putin.

 

In fine, a facut cineva vreo scoala sau are success/horror stories?

 

De asemenea, e mai bine sa faci cursurile pe masina lor sau pe masina ta?

 

Am convins si jumatatea feminina sa faca cursurile astea (De fapt eu am intrebat si ea a zis un mare DA) asa ca probabil ar fi preety funny :rolleyes:

 

 

Thanks.

Share this post


Link to post

Sunt cursuri mai scumpe, pe masina lor si cursuri mai ieftine, pe masina ta.

Share this post


Link to post

Pai puneti si scoruri ceva, ca si eu si consoarta suntem interesati :lavolan:

Share this post


Link to post

Merci. Ma apucasem si eu de googalit, dupa ce am pus intrebarea (deh, a fost mai simplu sa inmtreb decat sa googalesc :redface: )

Share this post


Link to post

Da, la o scoala de pilotaj. Era una a lui Titi Aur, alta a lui Stefan Vasile si daca nu ma insel si Horatiu Ionescu Cristea patrona una. Try gugl it :D

Share this post


Link to post

Hmmm...la nenea Titi e 1000E+TVA / 2zile

iar la Stefan Vasile 350 Euro - cu masina scolii

 

Trebuie sapat...merci...

Edited by s0r|n3l

Share this post


Link to post

TOT OFF:

Hmmm...la nenea Titi e 1000E+TVA / 2zile

 

 

Da ce iti face ala de 1000 de E in 2 zile?De curiozitate!Te face Shumi??? :o

Share this post


Link to post

Nici atat. Din ce am inteles grupa ar fi de 10oameni.

Timpul asta de 2-a zile se imparte si cu teorie...

+ ca e pe macadam, nu pe strada...unde sunt doua lucruri total diferite...

 

Cea ma ok, teoretic, pare cea a lui Stefan Vasile...si practica se face pe o Super Nova GTI...

Mai trebuie vazut...

Searching...

Share this post


Link to post
TOT OFF:

Hmmm...la nenea Titi e 1000E+TVA / 2zile

La asta au fost cativa colegi intr-un weekend anul trecut la mare (Tuzla parca) si s-au intors foarte dezamagiti.

Din cate imi aduc aminte:

- au fost 3 masini in stare tehnica asa si asa, la modul ca una tot facea probleme iar alta a crapat de tot => evident au condus mai putin, a trebuit sa se reorganizeze pe masinile disponibile

- destul de multa teorie (buna si aia) si putina practica, nu e exact ce te astepti la banii aia

- au condus mai mult pilotii scolii si mai putin cursantii

- au exersat niste chestii gen cum sa treci sa zicem peste un canal descoperit cu 2 din cele 4 roti, dar greutatea sa fie pe celelalte 2, cum sa treci peste speedbump-uri (frana inainte si accelerat exact inainte sa treci peste alea..) ... in general chestii simple si destul de plictisitoare

De mentionat ca sunt soferi buni si obisnuiti cu masini ok (Subaru WRX, Lancer Evo, Clio Sport, Leon FR..) asa ca au condus acolo masini mai slabe (masina care s-a defectat era un BMW cam obosit)

In concluzie, au cam regretat banii (dar au primit cate un tricou inscriptionat cu ceva gen Scoala de pilotaj Titi Aur)

 

edit: ups, muta si postul meu te rog, s-a facut split in timp ce scriam

post-163-1208782795_thumb.jpg

Edited by john

Share this post


Link to post

=)) Dai 1000 de E pe un tricou si 3 explicatii???

Share this post


Link to post

Daca tot splitati, splitati cu folos :P Mai era un topic :D

Share this post


Link to post

Ce e foarte tare e ca se vede clar ( min. 2:51) ca pustiul nu vede cum trebuie peste bord, mai mult se uita in sus...ma intreb cum naiba se descurca.

Share this post


Link to post

se descurca el cumva..cert este ca le are piticu m-am uitat atent la film si foloseste aproape toate tehnicile de luat curbe in viteza..se vede ca a fost invatat bine :) bravo lui si bravo parintilor ca i-au oferit sansa sa faca asa ceva,sa isi dezvolte talentu pacat ca la noi nu se poate...

Share this post


Link to post

Adevarat ce spui, dear friend, dar tine cont de faptul ca dezinvoltura abordarii acelor viraje e strans legata de o mare disponibilitate financiara...

Cati dintre noi nu si-ar dori enorm de mult sa avem 3 masini de macadam, 2 de zapada si vreo 4 de asfalt...fara sa ne doara capul FINANCIAR daca in timpul INVATARII pilotajului bulim vreo 2 -3 dintre ele.

Share this post


Link to post

Daca nu se cladeste pe un talent nativ, oricati bani s-ar baga, nu se poate ajunge la nivelul acesta.

Share this post


Link to post

Englishman, Ce sa-i faci .. cine a zis ca soarta e dreapta cu toti :)

Cel mai mare avantaj al pustiului e insa ca are de la cine invata, anume de la unul din top.

 

A avea mai multe masini nu e la indemana tuturor, insa mie imi pare ca putini cauta niste anvelope mai bune,

o suspensie mai buna, niste frane mai sanatoase .. dar iute la mp3, usb, leji, abtibilduri si alte minuni si anvelopele, jantele, amortizoarele, franele merg si de la second.

Cati ai vazut sa iasa la exersat sa conduca? Wow, consuma benzina si anvelope.

Chiar pentru cineva talentat nu se poate ajunge la nivel de pilot de WRC fara o remorca de bani si fara a invata de la 5 ani, dar sa inveti sa conduci corect se poate, sa intelegi dinamica unei masini si limitele ei, nu e ceva ce depaseste puterea unui om normal.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Asta e scoala de pilotaj? =)) Sau de chilotaj?

 

Nu-mi place, isi "odihneste" bulanul pe ambreiaj [-X

Share this post


Link to post

O trompeta intr-o masina pentru trompete. Toate curvele au cate un ursulet cu care dorm si cate un prost care sare in foc pentru ele la primul vaicarit sau latrat de maidanez in timp ce ele ar sari in trompeta primului care nu le baga in seama.

Muierile si pilotajul sunt doua lucruri care se bat cap in cap pentru ca lor le lipseste ceva din cap. Nu-i vina lor, genetica.

Cred ca bietul Senna s-ar invarti in mormant daca ar vedea asa ceva. Lectie in direct:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...