Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

@Satori: Eu de 2 ani am in semnatura chestia cu stopul pe frana la bai reno-uri ... am patit-o o singura data ... si abia am reusit sa opresc in alveola statiei de autobuz cand a franat idiotu' din fata mea (fara motiv, nu avea nimic in fata, nu vroia sa opreasca, nimic ... doar a franat). De atunci ma feresc de ele mai rau decat de scuteristi.

 

@mike: Ca sa miscoreze atat de mult viteza in 1-2 secude (cat iti ia sa arunci ochii pe vitezometru) trebuia, ori sa puna frana de motor bagand direct in prima treapta (nu cred ca intra din mers ... da' dracu' stie de "feature"-uri mai are masina asta prin ea) ... dar urla motoru' de trebuia sa-l auda, ori chiar nu-i functiona contactul ... ca la muuuulte loganuri (observatie personala ... nesustinuta statistic :) ).

Share this post


Link to post
deci sistemul electric, aka calitatea masinii dintr-un anumit punct de vedere, de ex. se zice ca Laguna este dezastru dpdv electric ; o zic din auzite )

Da, in 80 de mii de km s-au ars un bec de pozitie din cele patru si cel de la stopul central.

 

Altele sunt problemele Lagunei.

Share this post


Link to post

Mai ramane frana de mana blocata de capul ei cate 12 ore .. :P

Mai troncane suspensiile dupa 40 de mii .. :P

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Nu, se duce discul de ambreiaj la 60 de mii. :D

Share this post


Link to post

Alo, nu e topic de Laguna, da?

Share this post


Link to post
2. suporta socuri electrice prea mari ( deci sistemul electric, aka calitatea masinii dintr-un anumit punct de vedere, de ex. se zice ca Laguna este dezastru dpdv electric ; o zic din auzite )

Nu e, la electrica nu sunt probleme. Si nu stiu doar din auzite. Altele sunt problemele Lagunei, si ale Reno in general.

Share this post


Link to post

Da pina la coada, cand iese sandelul la vanzare?

Share this post


Link to post

Cica vara asta, cam in iulie.

Share this post


Link to post

Si mai are o problema de electrica (Loganul).

In momentul cand dai semnal, nu se aprinde becul de semnalizare, ci stopul. :D Asta am vazut la mai multe masini (cam toata gama)

Share this post


Link to post

Cica muncitorii de la dacia sunt in greva generala, nu se lucreaza nimic.

Ma intreb.. cat de buna sa iasa o masina proiectata la buget minim si facuta manual de muncitori grav nemultumiti?

 

dCI, te-ai saturat de Coyota? :P

Nu, doar vreau sa se mai schimbe peisajul. Banui insa ca nu va avea succesul loganului; daca nici porcbagaj mare nu are :)

Mai ales ca majoritatea au luat loganu'.. pe viata.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Chestia ca in loc de semnal se aprinde stopul am vazut si eu, dar este mai rar intalnita. In schimb, faza cu becurile de frana care nu se aprind este mult mai raspandita. Cand am logan in fata pastrez o distanta considerabila fata de el, tocmai din cauza asta. Si eu era sa ma urc pe unul, frana gagiul, dar becuri aprinse ioc!

Share this post


Link to post

La faza cu stopurile m-am obisnuit...dupa ce era sa ma catar pe cativa...acum face parte din peisaj...

Share this post


Link to post
Cica muncitorii de la dacia sunt in greva generala, nu se lucreaza nimic.

Ma intreb.. cat de buna sa iasa o masina proiectata la buget minim si facuta manual de muncitori grav nemultumiti?

Ar putea fi catalogata oarecum ca un raspuns din partea "franceJilor" la greva urmatoarea stire: http://www.editie.ro/mod.php?mod=stiri&amp...p;idstire=62454

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare la posesori. Loganele la care scrie de cei sunt diesel-urile de 85 de cai sau doar un kitch ieftin pus de smecherasi pe portbagaj? :)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Dci -> de 65 si 70.

Cele care au "I"-ul rosu sunt de 85.

P.S Nu-s posesor :uff:

Share this post


Link to post

Merci. Doamne fereste tocmai tu sa fii posesor. :P

 

Eu credeam ca e pusa la misto chestia aia. :)

 

P.S> Voiam sa stiu cat cai avea ala pe care l-am facut cu sobolanul acum cateva zile pe drumul taberei. :P :D

Kick down rullz. =))

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Mai mai .. da ce rachete de masini avem noi ...

Share this post


Link to post

Da da :)

Logan d 85 cai dci: Acceleratie 0-100 km/h 13s

Aygo 1L MM 5 usi: Acceleratie 0-100 km/h 14.9 s

Share this post


Link to post

Tommy de unde ai luat tu datele alea tehnice cu 0-100? :P Ia mai scade cam cu vreo secunda si adauga faptul ca MM-ul nu greseste cand schimba. Ia vezi ce rezulta?

 

P.S. Ia da matale singur zoom aici.

 

@Razv, bre eu n-am racheta, te rog frumos, am supozitor. =))

Share this post


Link to post

De aici le-am luat: http://autozone.phg.ro/showroom_model_edit...0_Plus_MM_5usi

 

http://masini.ro/masini_noi/motor/5583/toy...ohc-mm-aygo.htm

 

Eu zic sa dai matale singur zoom cu gps sa vezi viteza reala la 100 =))

 

Si vezi de fapt cat e si la 90 in a doua.

 

Nu stiu ce vrei sa scad si ce sa adaug, ca nu scoti timp mai bun decat iti da producatorul in veci. Dar de amagit.. ai matale singur voie :) )

 

Rezultatul e foarte clar, ti-o furi rau de la ligheane =))

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Culmea e ca daca masina avea cutie manuala, 0-100 se apropia de 14 sec nu de 15 sec, deci cutia automata desteapta sucks la capitolu asta :D (link)

 

Ah da, si din experienta propie, am remarcat faptul ca de ceI-urile trag bine pana pe la 70-80, dupa aia am trecut pe langa Logan de parca statea pe loc :)

Share this post


Link to post

Nu trag mai bine decat nubira, iti garantez. Am mers mult si pe una si pe alta. Pot sa faca o Nubira doar la reprizele 80-120, acolo unde el trage bine in 4 iar la Nubi trebuie sa dai 3 daca vrei sa te tii dupa el.

Share this post


Link to post

Pai de fapt asta a fost greseala lu nenea ala, a schimbat a 4-a mult prea devreme.

Share this post


Link to post
Pai de fapt asta a fost greseala lu nenea ala, a schimbat a 4-a mult prea devreme.

Si scartul de roti initial. =))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...