Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Tu chiar mai crezi in mitul masinii noi de 5000 de euro ieftin de intretinut si de reparat? Eu nu mai cred demult.

Singurul care se incadra cat de cat era Matizul, insuficient insa pentru nevoile unei familii.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

era o gluma! eu n-am crezut niciodata in masina renault cu 5000E!

Share this post


Link to post
cat despre motoare lipsite de valoare, c'mon 75 cp sunt mai mult decat suficienti pt oras

 

Sandero nu este numai o masina de oras. Are portbagaj destul de incapator deci poti sa pleci linistit cu el in deplasare. Ce o sa faci intr-o depasire cand mai ai 3 persoane in spate si portbagajul plin daca ai numai 75 CP la greutatea masinii?

Share this post


Link to post

Sunt o gramada de masini cu motoare de 75 CP ! Trebuie sa stii sa-i folosesti ! Pana la urma nu conteaza numai puterea !

Share this post


Link to post
Si iata ca Sandero vine si cu o noutate (o fi "premiera mondiala" ?): pe linga "dotari standard", "dotari optionale" mai are si o lista de "dotari indisponibile"

 

(... lista asta de "dotari indisponibile" imho e mai tare si decit "dotarea optionala" "0PZ Fara indicare tip motorizare pe caroserie" de la Skoda Fabia)

Eu zic sa te mai informezi. Ia incearca tu sa cumperi un Aveo Direct cu 4 airbaguri, vezi, poti? Asta este peste tot, la anumite niveluri de dotari nu ai toatre optionalele si e normal asa, tine de politica de preturi.

 

Oricat s-ar zice, si oricat de non fan logan sunt, sandero va detrona loganul si matizul ca masina de firma. O sa vedeti multe sandero cu motoare de 1,4 si 1,5 dci pe la firme, ca masini de tavaleala!

Share this post


Link to post
Sandero nu este numai o masina de oras. Are portbagaj destul de incapator deci poti sa pleci linistit cu el in deplasare. Ce o sa faci intr-o depasire cand mai ai 3 persoane in spate si portbagajul plin daca ai numai 75 CP la greutatea masinii?

 

 

pai ... ce faceai si inainte cand o masina cu 100 cp era super lux

 

important estew sa cunosti limitele masinii si sa stii cand sa te bagi sau nu in depasire

Share this post


Link to post
Oricat s-ar zice, si oricat de non fan logan sunt, sandero va detrona loganul si matizul ca masina de firma. O sa vedeti multe sandero cu motoare de 1,4 si 1,5 dci pe la firme, ca masini de tavaleala!

 

N-au porcbagaj, asa ca nu cred =))

Share this post


Link to post
pai ... ce faceai si inainte cand o masina cu 100 cp era super lux

 

important estew sa cunosti limitele masinii si sa stii cand sa te bagi sau nu in depasire

 

 

Vorbim de anul 2008 nu de 1970. Atunci te intalneai rar cu o masina care sa-ti vina din fata cu 100 km/h si sa trebuiasca sa depasesti destul de repede.

 

PS: Am un Aveo 1.2, deci stiu sa merg cu o masina cu motor mic si cand sa depasesc si cand sa nu depasesc.

Share this post


Link to post

Nu credeti ca ar trebui creat topic separat pentru Sandel? Nu de alta, da' asta cu Logan face 300 de pagini, pe care oricum nu le merita.

Share this post


Link to post
Eu zic sa te mai informezi. Ia incearca tu sa cumperi un Aveo Direct cu 4 airbaguri, vezi, poti? Asta este peste tot, la anumite niveluri de dotari nu ai toatre optionalele si e normal asa, tine de politica de preturi.

 

Cred ca am fost inteles gresit (sau poate ca m-am exprimat eu gresit ...): nu am vrut sa scot in evidenta faptul ca pe unele versiuni de Sandero anumite dotari sint "indisponibile" (lucru de altfel absolut firesc, asa cum ai mentionat si tu) ... ci doar m-a amuzat faptul ca au facut o lista cu aceste "dotari indisponibile" (cred ca era suficienta lista cu dotarile standard si cele optionale ... )

 

In ceea ce priveste garantia pt. Logan, se pare ca s-au facut ceva schimbari:

 

"Durata Garanţiei pentru Dacia Logan în România

 

* 3 ani sau 100 000 kilometri pentru vehiculele comercializate persoanelor fizice precum şi persoanelor juridice.

* Garanţia anticoroziune este de 6 ani, începând de la data livrării vehiculului către primul proprietar.

* Garanţie vopsea este de 3 ani fară limită de kilometri."

 

http://www.dacia.ro/servicii-pentru-client...e/standard.html

Share this post


Link to post

Poate au vrut sa arate ca se pot pune mai multe optionale insa sunt indisponibile pentru varianta selectata de tine.

Share this post


Link to post

Hai sa schimbam subiectul .Apropo colega >Mazzy ,de vorba asta (PS: Am un Aveo 1.2, deci stiu sa merg cu o masina cu motor mic si cand sa depasesc si cand sa nu depasesc. ).

Am avut placerea sa merg cu Tolin (are motor de 1,2 ,aveo ).Mai fratilor ~maetre cu a lui masina da lectii la sofat ,si ce poate masina lui depaseste alte masini mai tari .100km/h in panta serpentine spre Poiana Brasov =D>

Share this post


Link to post

Stiu ce poate masina. :)

Daca ai vazut prin alte topicuri am fost blamat ca merg cu ea foarte turata (treapta II la 90 km/h).

 

PS: Cred ca daca o fortez cu trapta II prinde si 100 :) )

Share this post


Link to post

Asa zisele "dotari" care tot le laudati voi gen ABS si airbaguri sint obligate de LEGE ca daca nu ar fi asa nu le-ar pune nici pe astea pe masini...In anul 2008 nu cred ca mai pot fi considerate dotari abs si airbag sau parasolar sofer,maner porcbagaj,roata de rezerva,etc.

Share this post


Link to post

Poti indica numarul legii, te rog?

Asa, ca sa vorbim in cunostinta de cauza. :)

Edited by vijelie

Share this post


Link to post
...In anul 2008 nu cred ca mai pot fi considerate dotari abs si airbag sau parasolar sofer,maner porcbagaj,roata de rezerva,etc.

 

Eh nu, la noi merge si fara ;)

Share this post


Link to post

"Picnic" de proportii pentru posesorii Logan din Olanda

 

La finalul lunii mai, 550 de posesori de Logan din Olanda s-au intalnit langa orasul Utrecht pentru a se cunoaste, a sta de vorba si pentru a vedea si noul Sandero, scrie site-ul www.dacialoganmcv.nl. Intalnirea e de retinut pentru numarul mare de Dacii stranse la un loc, numar care e greu de intalnit in alt loc decat in fabrica.

 

Li s-au trimis invitatii la intalnire tuturor celor peste 5.000 de posesori de Dacii din Olanda si au raspuns 10% din ei, insa numarul a fost mic si din cauza unei greve la compania de curierat TNT Post ce a facut ca invitatiile sa ajunga prea tarziu la unii.

 

Organizatorii s-au aratat extrem de multumiti de numarul celor veniti si au spus ca e remarcabil sa vezi la un loc 10% din posesorii unei marci de masini dintr-o intreaga tara.

 

http://economie.hotnews.ro/stiri-auto-3161...-din-olanda.htm

Share this post


Link to post
Asa zisele "dotari" care tot le laudati voi gen ...roata de rezerva,etc.

Ei las ca la capitolul asta sunt altii si mai si decat francezii. ;)

Share this post


Link to post

Corect, skoda cu modelul fabia si reno symbol s-au batut pentru primul loc la capitolul ,,dotari''... Din seria dotari optionale: scaun sofer cu spatar!

Share this post


Link to post

sau la aveo : "Sistem de ventilatie cu 4 trepte de viteza" :)

Share this post


Link to post

Aceeasi optiune este si la logan pentru ca inainte erau sisteme cu 3 trepte de ventilatie sau chiar mai putine.

Pentru ei aceasta optiune este demna de luat in seama. :wallbanger:

Share this post


Link to post
Corect, skoda cu modelul fabia si reno symbol s-au batut pentru primul loc la capitolul ,,dotari''...

 

Asa cum spuneam si in Post #5904, una dintre cele mai tari "dotari optionale" este "0PZ Fara indicare tip motorizare pe caroserie" de la Skoda Fabia ... dotare care in plus mai este si gratis =))

Share this post


Link to post

Ca sa nu stie lumea cati bani ai avut cand ai cumparat masina. :)

Share this post


Link to post
Corect, skoda cu modelul fabia si reno symbol s-au batut pentru primul loc la capitolul ,,dotari''... Din seria dotari optionale: scaun sofer cu spatar!

S-avem pardon, symbolul are dotari multe la pret mic. De altfel reno e recunoscut exact pt asta: multe dotari la pret mic. Sunt posesor de symbol, asa ca vorbesc in cunostinta de cauza:

Renault Symbol Fidji

Share this post


Link to post
Aceeasi optiune este si la logan pentru ca inainte erau sisteme cu 3 trepte de ventilatie sau chiar mai putine.

Pentru ei aceasta optiune este demna de luat in seama. :wallbanger:

Si inainte erau tot 4 trepte de ventilare... :)

Incredibil, nu?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...