Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Ba e caz real, la Muncii s-a intamplat, acum vreo 10 ani :) . De-aia l-am si adus in discutie (stiu ca sunt off-topic, scuze)

Share this post


Link to post

Mi se pare o atitudine in stilul OTV-Antena 3 sa introduci in ecuatie in momentul asta starea financiara a soferului. Ce conteaza? Faptul ca are un parinte cu capul pe umeri care in momente de genul asta il opreste sa spuna vreo prostie (literalmente prostie) e un avantaj dar care nu este generat de banii aceluiasi parinte ci de experienta de viata a acestuia. Numai in timpul comunistilor se judeca astfel.

 

 

Altfel, ma amuza gandirea unora "daca nu avea viteza nu se intampla", aceiasi care erau de alta partea a baricadei atunci cand viteza era dezvoltata de motorul de sub sa iar in rolul pietonului era un nene care a intrat pe drumul national.

Share this post


Link to post

Dupa influenta tatalui si indicatiile pe care le dadea in fata politiei si a televiziunii mai mult ca sigur e bazat si odorul iese basma curata.

Share this post


Link to post

eu nu inteleg altceva ...

acolo drumul era drept, soferul era cap de coloana..deci avea toata privirea libera...pietonul mergea incet pe trecere(nu in fuga) incepuse sa traverseze cu 5s in urma,deci nu era sa zici ca i-a sarit de pe bordura pe prima banda...daca soferul avea o viteza decenta (chiar si 80-100) eu zic ca avea timp sa il vada ca ala e in trecere, sa opreasca, sa il ocoleasca, SA FRANEZE macar(am inteles ca nu a franat deloc),

 

INSA pentru ca mai mult ca sigur se intrecea cu cel de pe banda alaturata situatia a fost de genul urmator: Cand te intreci cu cineva ai tendinta sa te uiti la masina celuilalt sau in oglinda, sa vezi daca te departezi de el sau daca te ajunge :) .(din proprie experientza zic asta :D )astfel nu te mai uiti in fatza...

 

 

in alta ordine de idei va invit in orice seara dupa 11 intre piata universitatii si victoriei sa vedeti ce nebunie e.. e o moda in bucuresti sa iesi la "ture"; intorci la rond la universitate si apoi la victoriei. si nu sunt masini de 100-150cp..pff te rade lumea cu asa ceva.. nu tata, 3/4 din ele au peste 200 cai... r32-uri, rs4,m3-uri, m5-uri, impreza sti wrx,evo.asta sa nu zic ca in fiecare seara dai de 2-3 exotice, aseara de ex erau 2 r8 si un gallardo..masini de masini. slalom printre masini,curse de "fun" intre ei,la fiecare semafor..nebunii din astea :) ..

totusi vreau sa subliniez ca sunt prea putine incidente fatza de ceea ce e pe acolo...oricum de la inceputul anului au fost vreo 3-4 (bmw m6 care a pierdut controlul si s-a rasturat imediat dupa inter cum mergi spre romana:: http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/bol...ul-magheru.html , si un seria7 care la fel a plecat tare de la semafor si a intrat intr-un taximetrist parcat,si inca unul care a ratat scuarul la ase si a intrat in statuie :) ) )

 

cat despre accident in sine e caz clasic de culpa comuna, desi legal pietonul are mare parte din vina..insa daca se va stabili la expertiza ca ala circula cu 150...nu il vad deloc bine pe sofer...

Edited by bossake

Share this post


Link to post

Cica s-a stabilit ca circula cu viteza mare (n-au zis cat) si va avea dosar penal pentru ucidere din culpa (stiri ora 19:00).

Share this post


Link to post

Zmeule, ca parinte cat de inconstient sa fii sa iei unui copchil de 19 ani o masina de asemenea putere?

Iti dai seama cat de puternic accelereaza aia si cata experienta trebuie sa ai si ce ochi si ce reflexe sa stapanesti o asemenea putere?

Uneori in oras 100 de cai sunt extrem de multi.

Dar sa nu te gandesti ca dandu-i unuia de 18-20 ani o asemenea masina pe mana nu o va folosi "corespunzator", e o lipsa de judecata.

NU are legatura cu banii, cu mentalitatea comunista sau alte protevisme, e un act de inconstienta, care vezi cat de usor poate costa scump.

Ceea ce face el acolo e obstructionarea anchetei, nu ma indoiesc ca va face orice sa isi scoata odrasla retardata basma curata, altfel orice om ar face asta.

Nu vreau sa spun ca cineva e vinovat, ca nu-s eu judecator sau dumnezeu, dar e clar ca pietonul odata aflat pe trecere nu a mai avut nici o sansa sa fuga.

Ce dracu.. uite cum a sarit capota, de cate ori ai mai vazut asta.

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/pie...ru-a-murit.html

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Ca sa aiba o sansa, pietonul ar fi trebuit sa fie lucid ca traverseaza bulevardul. Mie nu imi parea.

 

Cat despre obstructionarea justitiei, cred ca glumesti. Ala era alb la fata. Orice ar fi zis nu ar fi fost relevant. O astfel de declaratie e similara unei obtinuta in urma torturii. Reactia e cea care conteaza.

 

Inexperimentat, poate... Cu o masina foarte puternica, sigur. Il pot costa scump. Au plecat tare de la semafor si s-au distantat de ceilalti, asta nu e greu in Bucurestiul asta de adormiti. Si? Astea nu il fac criminal.

Share this post


Link to post

Si daca e o baba care abia merge si pina trece 8 benzi o prinde rosu trebuie calcata? Se presupune intotdeauna ca soferul trebuie sa fie mai lucid ca pietonul.. asta-i viata, multi habar nu au cum se opreste o masina pe uscat, daramite pe ploaie sau polei sau mazga.

Sa facem distinctie, una e sa mergi alert si alta e sa rupi acceleratia. Multi mergem tare, dar cand te apropii de intersectie nu intri cu pedala la maxim.

Eu nu stiu ce viteza avea ala si nici ce ar putea spune care sa-l puna intr-o lumina buna sau rea, hai da-o naibii ce tortura zici tu acolo..

Share this post


Link to post

Probabil o sa ia max. doi ani cu suspendare.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

@Tommy, nu e vinovat de omor din culpa avand ca dovezi: are 19 ani, ta-su are bani, ta-su i-a luat apararea, avea o masina puternica, era pe Magheru - pe Magheru sunt fite etc.

Share this post


Link to post

Hai ca nu vreau sa monopolizam discutia, nu a zis cineva ca alea sunt culpele. Prejudecati exista mereu, ca unul e baiat de bani gata, altul ca e boschetar ca nu are acte la el, altul ca e baiatu lu tata si altul ca e militian sau politician etc. Poate nici nu era masina de la tacsu, poate era castigata din banii lui sau imprumutata, faptul ca cineva trece strada nepermis nu inseamna ca trebuie lansat pe orbita.

Share this post


Link to post

=)) . Foarte tare Zmeu.

 

:ontopic:

Chiar sunt curios cum se termina povestea. Asta daca mai prezinta cineva rezultatul final.

Share this post


Link to post

Intrebare ! Cu cca 50 metri inainte de locul accidentului, parca e o strada cu sens unic. Bun, daca de pe strada respectiva iesea o masina, pe rosu si impactul avea loc intre BMW si acea masina iar soferul masinii murea, cum s-ar fi pus problema ? Din punctul meu de vedere e aceeasi situatie.

 

Faptul ca pietonul se afla intr-un loc nepermis (de fapt intr-un moment nepermis) este un lucru cert. Ideea ca, daca masinile mergeau cu viteza regulamentara ar fi reusit sa evite pietonul, nu poate fi demonstrata. Pietonul a luat-o la picior destul de hotarit, cu doar o secunda inainte de impact penduleaza putin, semn ca ar fi observat pericolul. Pai o faza de genul asta coroborata cu ce am spus mai sus poate fi foarte bine speculata in instanta de catre un avocat bun. Nu se poate demonstra faptul ca o viteza mai mica ar fi dus la evitarea accidentului. Daca pietonul era beat, deprimat, indragostit, etc si impactul ar fi avut loc la 60km/h ala tot ar fi putut da ortul popii. Cred ca pe linia asta va fi construit cazul si mai cred ca pustiul o sa scape

Share this post


Link to post

Am mai auzit fata asta de nspe mii de ori si chiar nu inteleg . Cum naiba mah sa gresesti pedalele? =)) . Si daca totusi prin absurd, le gresesti, cum sa te duci tocmai il lac. Cat a tinut femeia piciorul pe pedala gresita? =)) .

Share this post


Link to post

Am patit-o si eu, in 1996, cu un "incurca pedale". Masina noua, o aveam de 3 saptamini. Undeva in zona Obor se trezeste un incepator sa dea cu spatele. Eu stationam insa evident am inceput sa claxonez cind am vazut ca Malai Mare nu are de gind sa opreasca. De fapt a oprit ... in aripa mea :( . Cind s-a dat jos cica a incurcat pedalele si, in loc de frina, a calcat si mai zdravan acceleratia. Era incepator, conducea de 2 saptamini in care cica facuse 200 km.

 

Tocmai ce am vazut la Realitatea un accident urit pe Centura Ploiestiului. Un Matiz gri metalizat sifonat rau de tot, se pare ca s-a lasat si cu un mort :( . O prima cauza: scoaterea unui indicator STOP (e vorba de intersectia aia unde se afla un parc auto SH) de catre lucratorii la Centura.

Share this post


Link to post

Apropo de articolul ala, masina nu a fost parcata in lac si a scapat cu botul peste parapetul lacului si s-a proptit in malul acestuia. Poza de acolo este o aiureala, sa se dea interesanti.

Share this post


Link to post

Evident, nu avea cum sa ajunga prea departe din simpla plecare de pe loc. Acolo parcarea se face fix pe marginea lacului. La plecare, gagica nu a incurcat numai pedalele ci si directia de deplasare. Din cate stiu eu acolo e si o bordura (nu foarte inalta ce e drept) pe care trebuie sa te cateri inainte sa cazi. Deci, nu e suficient sa scapi masina la vale, tinand apasat ambreiajul, caci astfel te-ai propti in bordura.

Share this post


Link to post

Buturuga mica...

Sursa: Glasul Maramuresului

 

Marţi, la orele amiezii, pe bulevardul Independenţei din Baia Mare, un Matiz a reuşit să răstoarne un Jeep. Accidentul s-a produs pe fondul neatenţiei la volan şi a neasigurării la schimbarea benzii de circulaţie. În urma impactului dintre cele două autovehicule, conducătorul Matizului a suferit vătămări corporale grave, fiind internat de urgenţă în spital.

post-9355-1248338353_thumb.jpg

 

Conducătorul Jeepului marca Mitsubishi, înmatriculat în Anglia, nu s-a asigurat la punerea în mişcare a maşinii şi a tăiat calea unui Matiz, care circula regulamentar în aceeaşi direcţie de mers. În urma impactului, Mitsubishi-ul s-a răsturnat pe partea laterală, în mijlocul drumului. Ambele autovehicule au fost avariate, iar şoferul din Matiz a fost rănit grav. Reprezentanţii Serviciului Poliţiei Rutiere s-au deplasat la faţa locului, iar după testarea cu aparatul etilotest, s-a constatat că şoferul Jeepului consumase băuturi alcoolice. Victima din Matiz a fost preluată de o ambulanţă şi transportată la Spitalul Judeţean de Urgenţă Baia Mare pentru examinare şi tratament de specialitate.

Share this post


Link to post

Eu ma intreb ce transporta matizul pe bancheta din spate de e asa lasat si ce a zburat prin parbriz in coltul din dreapta sus. oare ranile acelea grave sa aiba legatura cu asta?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Merita omorat in bataie taximetristul ala.

Share this post


Link to post

Chiar ca merita rupt in bataie. Ca marea majoritate dintre ei care nu se asigura cand schimba directia de deplasare, intorc masinile pe unde vor muschii lor indiferent ca e linie continua simpla sau dubla, stationeaza unde vor ei si multe altele. Mi se par cei mai prosti dintre toti soferii, efectiv pe ei ii doare in basca de ceilalti participanti la trafic.

Share this post


Link to post

Fetele cu scubba-diving aveau opel astra g, parca, daca nu ma insel. S-o fi jucat colegul uskt la pedale, probabil, si le-o incurcat pe fatuci.

 

Sa inteleg ca pietonul accidentat pe Magheru a mierlit-o? Bause ceva, se stie ceva sigur?

Nu pot spune ca ma bucur, dar nici ca-mi pare rau. Baietasul o sa scape, are taticu grija.

 

Am urmarit accidentul provocat de taxi pana la sfarsit. M-a impresionat suferinta tatalui soferului. Animalul de taximetrist merita turnat in beton, in cea mai adanca fundatie din capitala. Crucea lui de tantalau, idiotul nabii. Bietul tata, a ramas fara baiatul lui...

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...