Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Am revazut si eu reportajul de pe ProTv...se indreptau spre Ramnicu Valcea - asa a declarat Politia Rutiera, nu catre Craiova. Si intradevar, zona aceea este ultimul km al Centurii ... practic mai avea acea curba la stanga si dupa 500 m ajungea in sensul giratoriu care te scoate catre Curtea de Arges, respectiv Ramnicu Valcea. Totusi, pana la acea curba ai limitare de viteza, numai stiu exact cat, dar soferita fie nu a observat, fie nu a interesat-o.

Edited by costinel

Share this post


Link to post

Cred ca stiu curba aia, e foarte nasoala. Se vine cu viteza de pe autostrada si te surprinde.

 

LE. Deci e aceea de care vorbesc si eu. Eu am intrat tare dinspre Ramnicu Valcea si a fost la limita. Am franat violent si am reusit sa o efectuez insa pentru asta am avut nevoie de ambele benzi.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Dj-Dark: ai perfecta dreptate, e o curba destul de nasoala, la 90 grade. Tocmai d-aia are si limitare de viteza, ca vii tare de pe autostrada si daca nu esti atent, ai zburat de pe sosea.

Share this post


Link to post

Pentru aia ar trebui avertizoare de curba deosebit de periculoasa. Alea sunt mai mari si le vede oricine.

Share this post


Link to post

Aceeasi curba m-a luat si pe mine prin surprindere prima oara,ai dreptate, niste panouri de avertizare mari ar face soferul mai atent,dar mai e cale lunga pana acolo.

Edited by Denied

Share this post


Link to post

Ah, acum inteleg. Da, e nasoala curba aia. Ar trebui si semnalizare in asfalt, cum e pe Valea Oltului inainte de curbele periculoase.

Share this post


Link to post

Pe asfalt,suspendate,cat mai multe si din timp in zone periculoase..poate,poate salvam viata unui sofer mai inconstient si a celorlalti din jur bineinteles.Din pacate abia dupa ce se intampla mai multe nenorociri in sir se aplica si aceasta metoda.

Edited by Denied

Share this post


Link to post
Aceeasi curba m-a luat si pe mine prin surprindere prima oara,ai dreptate, niste panouri de avertizare mari ar face soferul mai atent,dar mai e cale lunga pana acolo.

 

Nu vrei si un pitic mic negru care sa sara in masina sa apese frana pentru tine?

Share this post


Link to post

Pai atunci ar fi bine sa nu mai semnalizeze nicio curba.

Share this post


Link to post

Inteles gresit..doar m-a surprins curba in sine.Nu am avut nevoie de nici un pitic mic si negru =)) .Poate ca vreodata o sa am nevoie de pitic,dar atunci nu a fost cazul.

Share this post


Link to post
Nu vrei si un pitic mic negru care sa sara in masina sa apese frana pentru tine?

 

Nope, doar semnalizare corespunzatoare.

Share this post


Link to post

Dar pe acea portiune stiu ca viteza este limitata la 80km/h. Ma insel?

Share this post


Link to post

Stau si ma intreb: Oare cum reuseste Satori sa se violeze singur?

Share this post


Link to post

Este limitare de viteza acolo. Ce mai vreti in plus? Daca ati respecta limitarea de viteza, nu ati avea nici o problema. Sau vrei sa existe un semn sub ea "asta chiar e pe bune"?

wsc, si? Reusesti sa iti raspunzi? =)) Gluma e buna, foarte buna. Daca as da mai mult de o flegma plictisita pe tine ti-as si raspunde.

 

Ah, asta mi-a adus aminte de idiotii care o ard cu 130-140kmh inainte de intrarea pe A2 imediat dupa panoul informativ cu limitele de viteza pe autostrada... ei cred ca e limitarea de viteza pe aceea zona. Si uite asa se infig in sensul giratoriu de la adevarata intrare pe autostrada si apoi dau statul in judecata.

Share this post


Link to post

La cate panouri aiurea sunt peste tot, uitate de constructori sau limitari in mijlocul campului ca sa poti opri pe la vreun han, ar trebui pus unul mare cu " E pe bune, franati, ba!". Ar merge mai bine decat platitudini de genul "Condu cu atentie, familia te asteapta acasa!".

Share this post


Link to post

In conditiile in care au murit cel putin 2 oameni cred ca ar trebui ceva mai mult.

Share this post


Link to post

Nu stiu ce mama naibii trebuie sa scrie, eu indiferent ca vad 30 sau 130 tot casc ochii, cine merge blindness si mai tare decat poate opri in raza vizuala, sa si-o asume.

Share this post


Link to post

Oricate semnalizari ai pune, tot se gaseste un wc de sofer neatent sa isi rupa gatul (si semnul tau).

Avea limitare de viteza. A ales sa o ignore pentru ca lucra in sistemul de injustitie si scapa in cazul in care era prinsa de radar. A primit o lectie interesanta. End of story.

Share this post


Link to post

Aici e si accidentul inregistrat video

 

Cred ca daca nu era santul ala scapau. Oricum impactul cu pamintul pare a fi mai mult lateral intr-o prima instanta. Impactul lateral poate fi mortal chiar si la viteza mica.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Corect. Deci, de data asta, trebuiau sa faca un drum pe directia inainte ca sa aiba unde iesi idiotii care merg prea tare, fara centura, fara sa se uite pe unde, cu 3 copii in masina... nu?

Share this post


Link to post

Ce idioata.. cat mama dracului avea? Mie imi pare minim 150, dar ma rog.. filmul e inselator.

Share this post


Link to post

Avea foarte mult. Faci comparatie cu masinile de pe sensul celalat care se vad putin in filmulet.

Din pacate impactul initial a fost direct pe plafon, nu avea cum sa scape.

 

PS. Am uitat sa precizez, la patania mea era noapte si nu am vazut nimic altceva decat bordurile de care am trecut centimetric pe frana. Oricum au fost rare cazurile in care am fost surprins in halul ala. Nu contest viteza peste limita pe care o aveam insa totusi...

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
... Mie imi pare minim 150 ...

Dar curba aceea nu se putea lua cu 150 cand ai doua benzi libere ?

Share this post


Link to post

Mda, atentie, femeile exista in trafic.

Share this post


Link to post
Dar curba aceea nu se putea lua cu 150 cand ai doua benzi libere ?

Ba da ... Insa numai cu un Lamborghini sau ceva la fel de jos. A, plus ceva experienta in taiatul curbelor.

 

O chestie ma tot pune pe ginduri. Nu am mai trecut din Ianuarie pe acolo insa sint aproape 100% sigur ca exista si niste bumpere inainte de curba pe sensul Bucuresti -> Rm. Valcea. Ma rog, nu chiar bumpere cum gasim prin orase, ceva mai mult de genul unui strat mai gros de vopsea. Restrictie si avertizare exista cu siguranta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...