Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Ca sa nu mai deschid un nou topic, va rog daca se poate sa ma lamuriti si pe mine urmatoarea treaba:

 

La toate accidentele grave (ciocniri cu copaci, masini, etc.) pe care le-am vazut la TV se spune 'Soferul a avut viteza pentru ca in urma ciocnirii acul kilometrajului a ramas blocat la X km' De unde sint astia asa de siguri pe ei? Acul de kilometraj se poate deplasa si in urma impactului spre exemplu. Faptul ca a ramas blocat la o anumita viteza nu inseamna automat ca soferul respectiv a avut chiar viteza indicata de kilometrajul blocat.

Share this post


Link to post

Pai in principiu daca se blocheaza...se blocheaza pe viteza la care zburda masina (se rupe un arc acolo in ceas din cate ma gandesc eu) acul vitezometrul nu mai revine la pozitia initiala. Am avut un vecin care a supravietuit unui asemenea impact cu un copac si mi-a confirmat ca avea viteza respectiva la care se blocase acul.

Share this post


Link to post

Nu prea se blocheaza fix acolo :) Se poate bloca aiurea, mai sus sau mai jos de viteza din momentul impactului.

On Topic: Accident supernasol pe DN1 azi cu dacie rupta-n doua si 3 morti, cauzat de starea tehnica si de viteza excesiva...Inca o dovada ca sistemul de supraveghere video se poate dovedi inutil in conditiile in care nu exista constiinta si responsabilitate la volan!

Share this post


Link to post

Ufff. Vineri inainte sa plec la mare la universitate, mi-a taiat o solenza fata, vroia sa intre de pe banda 2 pe 1 exact cand treceam si eu pe acolo. Am franat cat am putut am tras dreapta si ne-am oprit aripa in aripa. El nimic eu 2 mici indoituri deasupra rotii si toata aripa un pic bombata inspre prag. Se observa relativ greu si cred ca o sa stau o vreme cu ea asa pana gasesc timp se service.

Share this post


Link to post

Miercurea trecuta intre Sebes si Orastie este o cale ferata, un Cielo lovit in spate de un loganist, cielo avea portbagaju infundat, bara indoita , lampa spate stanga sparta, iar loganul avea un mare V in bot , cred ca la lovit exact in colt , dupa ce am trecut de accident venea salvarea si o duba roz, cred ca erau aia de la descarcerari, ca usa loganului era deschisa iar soferul era inca inauntru.

Share this post


Link to post
La toate accidentele grave (ciocniri cu copaci, masini, etc.) pe care le-am vazut la TV se spune 'Soferul a avut viteza pentru ca in urma ciocnirii acul kilometrajului a ramas blocat la X km' De unde sint astia asa de siguri pe ei? Acul de kilometraj se poate deplasa si in urma impactului spre exemplu. Faptul ca a ramas blocat la o anumita viteza nu inseamna automat ca soferul respectiv a avut chiar viteza indicata de kilometrajul blocat.

La mine de exemplu vitezometrul e cu comanda electrica. Am oprit motorul in mers si vitezometrul a coborat la zero.

Si nici nu poate constitui proba indicatorul respectiv, un prieten are la dacie indicatorul blocat pe la 180. :D

Nu va ganditi la prostii, asa e pur si simplu.

Share this post


Link to post

Satori: varza tabla

Satori: a luat aripa pe lungime

logan.jpg

Share this post


Link to post

Asta e in vreun cod? :scarpin: ca eu nu inteleg...a avut Satoru accident? :( ...cine a fost de vina? da si matale mai multe detalii

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Probabil sunt 2 linii din discutia Vaxxi-Satori pe tema pozei, nefiind vreunul implicat in accident... oricum, ciudat cum s-a strans aripa aia...

Share this post


Link to post

Nu cred...Satoru e in concediu, in plimbare prin tara iar Loganul ala are nr de CJ...iar in paginile anterioare nu am vazut nimic scris de Sator, aseamanator cu ce a scris Desăvârşitul

Share this post


Link to post

E o poza pe care a facut-o Sato ieri si i-a trimis-o lui Vaxxi sa o puna pe forum. Cele doua linii reprezinta comentariul lui Sato despre tabla loganista, respectiv descrierea succinta a modului in care a ajuns acea tabla asa cum se vede in poza.

Share this post


Link to post

Vedem o "conserva" desfacuta... :) )

 

Aripa aia arata ca si cum cineva ar fi desfacut o conserva de peste, din aceea cu cheita(sa nu intelegeti ca am afcut Loganul conserva [-X )...

Share this post


Link to post

Eu am vazut unul facut asa de la un cap la altul, dar pe-ala il stersese un tren. Erau desfacute sistem conserva aripa pe dreapta, usa fata si aripa spate dreapta.

Share this post


Link to post

Nici nu imi pot imagina ce incitant e sa simti cum iti sterge un tren masina si ramai ca sardina cu bala-n coltu gurii, uimit de calitatea tablei :)

Share this post


Link to post

Mda, accidentul s-a petrecut pe soseaua de centura la trecerea de cale ferata de la Otopeni. Desteptul cu loganul s-a bagat paralel cu calea ferata, cu scopul de alua fata masinilor care asteptau. Locomotiva l-a agatat cu o cutie aflata pe laterala, din bot pana in spate. Avea inclusiv parbrizul spart si l-a proiectat cu partea stanga intr-un camion ce astepta sa treaca calea ferata de i-a botit-o si pe partea cealalta nitel.

Share this post


Link to post

Bine i-a facut ,unii chiar o cauta cu lumanarea si fac fente pe linga trecerile la nivel cu calea ferata .

Share this post


Link to post

Chestia cu calitatea tablei îmi place muuult de tot. Adică voi vreţi să ziceţi că o lomocomolotivă d-aia nu poate rade tabla de pe un merţan? Mă rog, dacă ăla e lipit cu poxipol de asfalt :D

Share this post


Link to post

Eram si eu putin ironic, si tu acum :P

Share this post


Link to post

Asta e un bmw x5? In fine asa arata in urma unui impact cu un tico pe fetesti-cernavoda. Tico nu am apucat sa-l fotografiez ca m-a cam luat moleseala dupa ce am vazut soferul la volan. Cred ca era mort. "Jeepu" foarte bine lucrat s-a deformat partea cu motorul tocmai ca zona pasagerlor sa ramana safe.

post-1228-1155287121_thumb.jpg

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Masina este noua Toyota RAV4...

Share this post


Link to post
Satori: varza tabla

Satori: a luat aripa pe lungime

 

Masina era undeva la intrarea in rezervatia zimbrilor retezati. Cred ca a intrat intr-un utilaj sau intr-un stalp de demarcare caci drumul era in lucru. Cand am ajuns eu acolo, politistii constatori plecau. Am ramas :o cand am vazut cum s-a facut aripa. Vopseaua era aplicata direct pe aripa, la inflexiuni pur si simplu cazuse. Tipul parea suparat ca si-a lovit masina dar nu parea a fi lovit. A lasat-o acolo si a disparut (probabil impreuna cu politia).

08082006_022_.jpg

08082006_023_.jpg

Share this post


Link to post

Are cineva mai multe detalii despre accidentul aproape de foisorul de foc?

Am avut aseara un drum pe acolo si era multa politie; am apucat sa vad doar un un opel intrat intr-un magazin, era haos in zona...

Share this post


Link to post

A murit o persoana in acel accident.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...