Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Din ce vad eu acolo e mai mult decat bara. E toata fusta spate...

Share this post


Link to post

Apropos de Aveo sedan, cineva din familia consoartei cu un Aveo de mai putin de un an s-a dat pe gheata in oras si a intrat intr-un stalp la viteza destul de mica, frontal. Am vazut masina care era in curs de reparatie de catre mecanicul meu in timp ce se schimba un capat de bara la espe.

Rezultatul accidentului: bara fata, capota, o aripa, radiator racire si AC, ventilator racire radiator, 2 airbaguri sarite. Motorul nu avea absolut nimic.

Concluzie CASCO: dauna totala, intelegere bani + pastrat masina avariata. Mi s-a parut incredibil pentru ce s-a dat dauna totala dar se pare ca piesele erau exterm de scumpe. Imi pare rau ca nu aveam aparatul foto la mine, dar daca puneai la masina radiator si lichid de racire te puteai deplasa fara probleme.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Asa este >mircea<,este toata fusta spate ,balamale si capota spate .

Reparatie estimata 1 saptamana ,aducerea pieselor 1 luna [-O<

Share this post


Link to post

De ce nu mergi la alt service decat la reprezentanta?

E imposibil ca la marci care vand mult mai putin sa dureze aducerea pieselor o saptamana si la altele cu vanzari mari o luna.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Rezultatul accidentului: bara fata, capota, o aripa, radiator racire si AC, ventilator racire radiator, 2 airbaguri sarite. Motorul nu avea absolut nimic.

Daca airbagurile sunt sarite, in majoritatea cazurilor se acorda dauna totala.

Share this post


Link to post

Care e logica in spatele acestei chestii?

Share this post


Link to post

1 airbag=aprox 1000 euro. 2 airbaguri = 2000 euro. Capota+bara+radiatoare inca 1000 euro, manopera inca 500 euro. Total 3500 euro. Peste 50% din valoarea masinii = dauna totala.

Share this post


Link to post

Asa e. La reprezentanta, cel putin, te usuca daca vrei sa inlocuiesti airbagurile. Insa se gasesc si la preturi mai mici.

O idee va puteti forma aici

Share this post


Link to post

Pai ,se poate?.Si ma imgrijoreaza, iesitul culorii(vopselei).Oricum acum este prea tarziu ,am fost deja la ei(rep).Si daca masina este in garantie ,pot merge la alt service?

Share this post


Link to post
1 airbag=aprox 1000 euro.

eu stiam de 1 airbag=aprox 2000E...pret de reprezentanta.

 

 

@puchi. Te poti duce la orice service autorizat Chevrolet. Eventual intra pe chevrolet.ro si aduna adrese de mail de la mai multe serviceuri si trimite la toti acelasi mail sa vezi daca difera preturile intre ei.

Share this post


Link to post

Multumesc>s0r|n3l,dar conteaza pretul?.

Daca ,ami face masina pe asigurarea lui?

Share this post


Link to post

N-ar trebui sa conteze. Am crezut ca vrei sa o faci pe asigurarea/buzunarul tau.

Cat despre culoare...e inca noua pe masina...asa ca nu ar trebui sa intampine greutati la match-uirea ei.

Share this post


Link to post
1 airbag=aprox 1000 euro. 2 airbaguri = 2000 euro. Capota+bara+radiatoare inca 1000 euro, manopera inca 500 euro. Total 3500 euro. Peste 50% din valoarea masinii = dauna totala.

In general asiguratorii acorda dauna totala daca valoarea reparatiei e in jur de 75-80% din suma asigurata.

Share this post


Link to post

Efectele ninsorii de astazi de dimineata din Brasov nu s-au lasat mult asteptate.

Brusc, majoritatea uita ce inseamna sa fii la volan (manevre inexplicabile, patinaj artistic &i dans sincron si nesimtire din belsug).

 

Pe la ~8.40, pe strada din fata Stadionului Tineretului, zona Vamii, aproape de intrarea pe bulevardul Grivitei, un matiz rosu se afla perpendicular pe cabina unui tir.

In zona respectiva sensurile de mers sunt separate de un scuar, fapt ce ma face sa cred ca in mers tirul a agatat matizul din spate si l-a intors perpendicular pe sensul de mers.

Matizul a iesit destul de sifonat, caroseria deformata, cred ca dauna totala la cum arata.

Din pacate si victime: soferul matizului nu a patit nimic, dar pasagerul din dreapta a ramas prins intre fiare.

 

 

Tot de dimineata am evitat un accident destul de urat: neavand Nubira echipata cu anvelope de iarna, am iesit cu un Opel Astra Clasic.

Ma aflam pe DN1, singur pe drum pe banda 1, inainte de podul de la intrarea in Brasov dinspre Ghimbav (ninsoare, carosabil acoperit cu zapada).

Un Mercedes Cobra a intrat pe DN1 de pe un drum lateral din partea stanga, cam la 100 de metri in fata mea, fix intre cele 2 benzi, dupa care a oprit. Inexplicabil!!!!

Deoarece traficul de pe contrasens nu imi permitea ocolirea respectivului, singura solutie a fost o franare destul de violenta (aveam ~50km/h); practic m-am infipt in frana.

Ma asteptam sincer sa fac cunostinta cu parapetul de pe marginea drumului, dar ABS-ul si anvelopele de iarna si-au facut excelent treaba; am oprit la cativa cm de respectivul. Sotia era deja cu scaunul dat la maxim in spate si cu mainile pe ochi.

Apoi Mercedesul pleaca, am plecat si eu, pastrand oarece distanta de el, iar dupa cateva sute de metri anvelopele de vara si lipsa experientei, probabil, l-au rasturnat in sant, pe partea stanga.

 

Soferul a iesit din masina, dar fara nicio remuscare, nici macar nu am oprit!

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

A fost cam sifonat rau pasagerul... prea multe n-am reusit sa aflu (ma indreptam spre universitate si am trecut pe la 9 fara 10 prin zona)... sa speram ca o sa scape cu bine pana la urma :) .

Share this post


Link to post
A fost cam sifonat rau pasagerul... prea multe n-am reusit sa aflu (ma indreptam spre universitate si am trecut pe la 9 fara 10 prin zona)... sa speram ca o sa scape cu bine pana la urma :) .

cine, ce, cum, cand?

Share this post


Link to post
Pe la ~8.40, pe strada din fata Stadionului Tineretului, zona Vamii, aproape de intrarea pe bulevardul Grivitei, un matiz rosu se afla perpendicular pe cabina unui tir.

In zona respectiva sensurile de mers sunt separate de un scuar, fapt ce ma face sa cred ca in mers tirul a agatat matizul din spate si l-a intors perpendicular pe sensul de mers.

Matizul a iesit destul de sifonat, caroseria deformata, cred ca dauna totala la cum arata.

Din pacate si victime: soferul matizului nu a patit nimic, dar pasagerul din dreapta a ramas prins intre fiare.

Share this post


Link to post

pai asta era in Brasov din cate am inteles eu...

Sau si tu esti tot in Bv. :D

Share this post


Link to post

Circula lumea, dom'le!

Share this post


Link to post

:o fftopic: Are examene lumea dom'le :P .

Share this post


Link to post

Parchezi masina paralel cu bordura. Te trezesti dimineata si o gasesti asa...

 

post-182-1203429202_thumb.jpgpost-182-1203429209_thumb.jpg post-182-1203429224_thumb.jpgpost-182-1203429230_thumb.jpg

 

Vinovatul plecat de la locul accidentului... Roata din dreapta e facuta zob, parca ar fi din fonta, aia din stanga e desprinsa de disc, spoiler, aripi... Si asta doar pe dinafara. Un binevoitor a lasat in geam numarul de inmatriculare al vinovatului. Am gasit urme o groaza de resturi din masina cealalta. Era un Santa Fe. In dreapta Fiatului e un deal, sunt urme de lichide de la cealalta masina intinse pana la vreun metru inaltime.

 

Pe la 2 ne suna de la politie ca s-au prezentat aia la politie, cica au fugit de frica sa nu ii bata martorii.

 

Avem casco la Generali...

 

 

 

Cred ca a fost o eroare cand s-au incarcat pozele:

post-182-1203429896_thumb.jpg

Share this post


Link to post

What a ... ?!

Unde a fost asta?

Share this post


Link to post

Ce mizerie. Erau bauti, ala nu e accident de parcare!

Share this post


Link to post

Bine, era si gheata pe jos, dar asta nu justifica cum s-a suit pe dealul ala atat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...