Jump to content
Sign in to follow this  
dan_m

Deschidere Electrica Portbagaj

Recommended Posts

Deci ca sa montez deschidere din telecomanda a hayonului la un Matiz E trebuie sa cumpar si alta yala ? sau ramane cea originala si cumpar doar acuator ?

Share this post


Link to post

Cumperi actuator, ramane yala originala, dar nu vei mai putea folosi cheia.

Share this post


Link to post

Mi-am pus io acum vreun an. Zdrancane ca dracu solenoidul ala.Am fost si mi l-au schimbat odata.Dar si al doilea face la fel.Trebuie date doua gauri in haion pe interior, i-a alunecat cretinului bormasina si mi-a tras 2 dungi pe interior. A "uitat" sa puna butonul, care era inclus in kit-ul de instalare, la interior. Mi-au pus un arc sa nu mai zdrancane, dar degeaba, se aude si arcu lovind in tabla.Cand bate soarele prea mult, trebuie sa apas pe haion concomitent cu apasatul pe telecomanda, sa se deformeaza putin, si sta in tensiune, si nu mai are forta sa o deschida. Sincer, regret ca am pus asta.

Vinovati: tornadotrade din pasaj de la inter si din vitan.

Share this post


Link to post

Este acuator si motor special pentru hayon ? sau merge unul ca pentru usi cu doua fire ?

 

daca e asa de rau dupa cum spune mortymer .. .. am sa vad pana la urma daca pun deschidere electrica sau pun una mecanica cu cablu ...

Share this post


Link to post

Nu este ca cel pt. usa, e mai mare mai gros, mai puternic, actionarea se face printr-un cablu nu prin parghie, si era marca eaglemaster ceva cu 800(parca). Am zis sa fie aceeasi marca cu alarma si motoarele de usi. Dar, ori nu au stiut ei sa-l puna(io cred ca asta e variant, pt. ca in schema arata ca ramane si actionarea prin cheie), ori sunt ele varza. Dar cum am spus, merg pe varianta incompetentei "electricianului" montator, nemultumit de cei 30 lei foloase necuvenite.

Share this post


Link to post
daca e asa de rau dupa cum spune mortymer .. .. am sa vad pana la urma daca pun deschidere electrica sau pun una mecanica cu cablu ...

 

Mi-am montat inchidere electrica la portbagaj anul trecut si pot spune ca e o investitie foarte buna. Deschiderea se realizeaza din interior prin apasarea unui buton foarte mic plasat sub clapeta de deschidere a capotei sau din telecomanda prin apasarea butonului de deschidere a usilor timp de 2 secunde.

Costul a fost de 50 ron iar instalatia este absolut invizibila, firele sunt trase prin praguri si stalpi iar actuatorul este acoperit de finitia portbagajului.

Cred ca cel mai important este sa ai un baiat priceput care sa-ti faca treaba.

Share this post


Link to post

Exact, daca e cineva care se pricepe, ca la mine si palpatorul de la haion e varza, s-a ridicat si intra apa pe sub el, a ruginit, cand spal masina cred ca face un scurt si face alarma ca dracu, ce sa mai. Regret ca am lasat un cretin sa dea gauri in masina. Niste cretini"profesionisti", care mi-au dat "garantie pe viata"-"cat sunteti dumneavoastra proprietar", ca mi-au dat-o mie garantia, nu produsului.

ROMANICA

Share this post


Link to post

ar merge pus un selenoid de la Cielo pentru deschidere electrica din telecomanda a hayonului la un Matiz ?

Share this post


Link to post

azi mi-am pus inchidere centralizata CL500 (50 RON) si alarma CL2000T+ (150 RON) si inchidere electrica hayon din telecomanda

am mai cumparat un selenoid de Cielo (50 RON)

 

Toata afacerea - manopera - a costat 190 RON la dl. Martinica - Autocenter - Iasi

-70 RON centralizata

-70 RON alarma

-50 RON inchidere hayon

 

sunt super multumit de afacere ... a lucrat super ... cred ca daca era sa le montez singur desfaceam matizul surub cu surub si tot nu reuseam.

Sa traiasca dl. Martinica

Share this post


Link to post

@AL: dupa cate observ din desenul facut de tine, sunt necesare 2 cuple, fiecare cu cate 2 suruburi, nu?

Vreau sa fac si eu aceasta deschidere a portbagajului din telecomanda, dar vreau sa pastrez si deschiderea din cheie.

Share this post


Link to post

cei ce vor seschideri din telecomanda la portbagaje pe orice tip de masina sa-l intrebe pe domnul muck ca va da el persoana de contact care munceste si bine si repede si ieftin. numa bine

Share this post


Link to post

Exista vreo metoda de a nu mai zdracanii magnetul in solenoid> Ca mie mi-au schimbat vreo 3 pana acum si toti fac galagie groazcica pe piatra cubica, linii de tramvai, gropi, valurile de la semafor facute de autobuze pe asfalt. In fine iegzista ceva silentios, dar solenoid nu actu..., cum ii zice. Unde si cat?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Mda... eu as vrea deschidere mecanica, cum e la capacelul de la rezervor!

Bv Bv, dar cum poti realiza asta tinand cont k shi anume clantza se afla pe usa shi ea se ridica??!!

Share this post


Link to post
la Oma Alarm, ca tot akolo mi-am montat alarma UNGO, 1.535.000 lei, inclus motorash, fire, 2 ore de manopera + montare relee sirecablare pentru deschiderea in doua trepte: adica, atunci cand dezarmez se deschide usa prioritara, a soferului, mai apas encore si deschide si restul usilor. de inchis, se inchid toate in acelasi timp...
eu mi-am montat deschidere la porbagaj electric si e foarte simplu,dak veniti la focsani va montez eu gratis Edited by galoi

Share this post


Link to post
Exact, daca e cineva care se pricepe, ca la mine si palpatorul de la haion e varza, s-a ridicat si intra apa pe sub el, a ruginit, cand spal masina cred ca face un scurt si face alarma ca dracu, ce sa mai. Regret ca am lasat un cretin sa dea gauri in masina. Niste cretini"profesionisti", care mi-au dat "garantie pe viata"-"cat sunteti dumneavoastra proprietar", ca mi-au dat-o mie garantia, nu produsului.

ROMANICA

Si pe mine ma durea sufletul cand il vedeam pe individul cu bormasina cum dedea gaura in masina de o saptamana cumparata...sa monteze un parlit de palpator la portbagaj.Si la prima ploaie torentiala nu stiam de ce a luat-o razna alarma...si rezolvarea a fost "silicon neutru"(foarte greu de gasit dar e singurul care nu ataca materialele cu care intra in contact) la greu si acum dorm linistit nu mai intra strop de apa.

O sa postez mai pe seara si o poza sa vezi cum arata

Stiu ca o sa spuneti ca nu am lucrat finutz dar acolo unde e siliconul dat nu se vede decat daca deschizi portbagajul si oricum cu gandul ca imi intra apa nu m-a mai interesat cum arata.

post-3824-1179260918_thumb.jpg

post-3824-1179260932_thumb.jpg

Edited by dvd

Share this post


Link to post

Din ce am citit pe aici...se poate rezolva si acasa chestia asta...dar...unde se pune mai exact actuatorul ? :) In haion ...dar am scos partea aia de plastic si am cautat un pic cu mana si nu prea am dat de nimic. Niste poze mi-ar fi de ajutor. Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Din ce am citit pe aici...se poate rezolva si acasa chestia asta...dar...unde se pune mai exact actuatorul ? :) In haion ...dar am scos partea aia de plastic si am cautat un pic cu mana si nu prea am dat de nimic. Niste poze mi-ar fi de ajutor. Multumesc anticipat.

 

uite aici am postat eu pozele http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...=2987&st=20 vezi la postul #31

Share this post


Link to post

Mersi mult. Zilele astea incerc si eu sa ma joc cu un actuator si un buton poate rezolv ceva :)

Share this post


Link to post
Mersi mult. Zilele astea incerc si eu sa ma joc cu un actuator si un buton poate rezolv ceva :)

 

vreau sa imi pun si eu deschidere electrica pune niste poze daca ai rezolvat ceva

Share this post


Link to post

Salut,

am rezolvat problema cu deschiderea portbagajului din interior cu un actuator normal si un buton. Se descuie hayonul si cu cheia. Zilele astea am sa pun niste poze. Este mult, mult mai simplu si mai mult de jumatate mai ieftin de cat deschiderea mecanica, nu terebuie sa tragi fire ca sunt deja..., nu desfaci nici macar finitiile doar cea de la hayon, deci foarte simplu . Am lucrat vreo 45 min dar mai mult m-am gandit cum sa fac sa deschid hayonul si cu cheia

Edited by marce

Share this post


Link to post

Unde sunt acele fire?

Cum ai facut sa merga si cu cheia?

Multumesc.

Share this post


Link to post

:worthless:

 

Da detalii ca vrem si noi :D

Share this post


Link to post

salut

trebuie tras un fir cu + 12 v (asta este cel mai dificil lucru)

 

electric:

-eu am renuntat (stiu ca nu e o idee buna, nu aveam timp) la dezaburire luneta si pe firul ala am pus +12v si am alimentat in serie cu un push buton, normal deschis (despre firul acesta este vorba)

 

 

mecanic:

-tija care actioneaza deschiderea hayonului, de la butuc, am folosito la actuator (normal 2 fire)

-am construit o tija ca in desenul urmator pentru a actiona de la butuc la parghia de deschidere a hayonului (aceasta tija este tinuta pe parghie cu ajutorul sistemului acela de suruburi care il primiti la cumpararea actuatorului)

 

 

ps. nu am avut timp sa fac poze, promit ca in cel mai scurt timp se rezolva (zilele urmatoare)

post-15747-1209979144_thumb.jpg

Edited by marce

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...